انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 299)
يکشنبه 18/10/1390 - 13:18 -0 تشکر 414029
درروز قیامت آیا حضرت فاطمه برای شفاعت شیعیانش از بین آنها گلچین می نماید ؟


 در روز قیامت آیا حضرت فاطمه برای شفاعت شیعیانش از بین آنها گلچین می نماید آیا اینها ابتدا كیفر و پاداش اعمال خود را می بینند یا از قبل شفاعت شده اند ؟


 آنچه كه از مجموع روایات برداشت می شود این است كه اگر انسان ایمان به خدا و قیامت داشته باشد و اهل عناد و لجاج در دین و كفر نفاق نباشد امید زیادی به این كه مورد شفاعت قرار گیرد هست. چنانچه در تفسیر فرات از امام صادق(علیه السّلام) نقل شده كه فرمود جابر به امام باقر(علیه السّلام) عرض كرد یابن رسول الله حدیثی از جده ات فاطمه(سلام الله علیها) برایم حدیث كن. جابر همچنان مطالب امام را در خصوص شفاعت فاطمه(سلام الله علیها) در روز قیامت ذكر می كند تا می رسد به اینجا كه امام ابو جعفر فرمود: پس به خدا سوگند كسی از مردم باقی نمی ماند مگر كسی كه اهل شك باشد و از عقاید اسلام ایمان راسخ نداشته باشد و یا كافر و یا منافق باشد (تفسیر فرات، ص 114 - 113).
پس شفاعت منوط به شرایطی است كه تحصیل آنها در دست ما می باشد كه با تحصیل آنها شاید مورد شفاعت قرار گیریم و اینگونه نیست كه معصومین هر كسی را كه بخواهند و او لیاقت نداشته باشد انتخاب كنند و درباره او یقین هم به مقتضا و مقدار لیاقتشان مورد شفاعت قرار می گیرند.
در رابطه با ذیل سؤال و این كه ابتدا كیفر می شوند و بعد به شفاعت می رسند یا از قبل شفاعت شده هستند باید گفت؛ هیچ معیار كلی در بین نیست و در قرآن كریم این كه چه مجرمینی را و چه گناهانی را و در چه موقع مورد شفاعت قرار می گیرند سخنی گفته نشده، لهذا ممكن است نسبت به بعضی مجرمین با توجه به فاعلیت و درجه گناه آنها قبل از كیفر مورد شفاعت قرار گیرند و یا این كه مقداری از كیفر را ببیند و بعد مورد شفاعت واقع شوند. كیفر گناهان گاهی در سختی های دنیا انجام می گیرد و برخی در هنگام سختی مرگ و برخی در برزخ و برخی در مواقف قیامت و برخی بعد از مدتی عذاب در جهنم مشمول شفاعت می شوند. البته آنچه در روایت آمده این است كه كسانی كه محبت امام علی(علیه السّلام) در پیشانی شان نمایان باشد، حضرت زهرا(سلام الله علیها) همانند پرنده ای كه دانه جمع می كند آنان را از میان جمعیت جمع می كند و شفاعت می كند و شاید سازگاری این حدیث با مطالب فوق این گونه باشد كه محبت امام علی(علیه السّلام) وقتی در پیشانی شیعیان نمایان می شود كه غبار آلودگی ها و گناهان تا حدودی پاك شده باشد و هر كس آلودگی كمتری دارد در سختی های كمتری می ماند و زودتر به مرحله شفاعت می رسد.
منبع: نرم افزار معمای هستی

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

چهارشنبه 21/10/1390 - 16:17 - 0 تشکر 415493

اهل ایمان و خوش خلق

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی