• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
زن ریحانه آفرینش (بازدید: 1268)
جمعه 16/10/1390 - 3:53 -0 تشکر 412723
راننده زن کامیون در ایران

سلام

فاطمه رجبی تنها زن راننده كامیون در ایران است كه تمام خطرات این شغل را به جان خریده تا تنها انحصار مردانهء رانندگی ترانزیت در ایران را بشكند

به گزارش عصر ایران (asriran.com)، او به همراه همسرش هفت سال است كه در جاده‌های داخلی و خارجی به حمل بار مشغول است

به گفته خودش رانندگی در جاده‌ها، سفر كردن و علاقه به همسرش كه راننده است مهم‌ترین عواملی بود كه باعث شد او نیز رانندهء كامیون شود

مصاحبه روزنامه سرمایه با ایشون رو اینجا قرار میدم امیدوارم تکراری نباشه....هر چند جستجو کردم این مطلب نبود

این مصاحبه مال سال 86 هست......البته قطعا یه عده ای این مطلب رو قبلا خوندن.... گفتم برای اونایی که نخوندن بزارم تا مباحث انجمن زنان به سوی مسائل و مباحث دیگری غیر از حجاب و مسائل تکراری دیگه سوق پیدا کنه

 اینم بگم ایشون در مدت 29 سال رانندگی،یک بارم تصادف نکردن!

 

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

جمعه 16/10/1390 - 3:55 - 0 تشکر 412724

خانم رجبی! چند سال دارید؟

بین 40 تا 50 سال.

چند سال است كه رانندهء تریلی هستید؟

حدود شش سال.

چرا ماشین سنگین را برای رانندگی و كار انتخاب كردید؟

به رانندگی و سفر در جاده علاقه زیادی داشتم و به همین دلیل به رانندگی با كامیون علاقه‌مند بودم.

البته با توجه به این‌كه همسرم حدود 30 سال است كه در این شغل فعالیت می‌كند و من در طول این مدت از او دور بودم تصمیم گرفتم برای كم‌كردن این فاصله وارد این كار شوم. در حال حاضر با هم در یك كامیون ولوو رانندگی می‌كنیم. البته سه سال پیش تنها رانندگی می‌كردم و شوهرم پشت سر من در یك كامیون دیگر بود كه پس از مدتی به دلیل نامساعد بودن شرایط مالی زندگی یكی از كامیون‌ها را فروختیم.

اعضای خانواده مخالفتی با رانندگی شما نداشتند؟

همسرم به هیچ‌عنوان مخالف رانندگی من با كامیون نبوده و نیست. البته همسرم هیچ‌گاه به فكرش هم خطور نمی‌كرد كه روزی وارد این شغل بشوم، سرانجام به خواست خدا همت كردم و با علاقه و پافشاری بسیار موفق به گرفتن گواهینامه پایهء یك شدم.

همسرتان در گرفتن گواهینامهء پایهء یك كمكی به شما كرد؟

البته پس از این كه شنید من موفق شدم گواهینامهء پایهء یك بگیرم خیلی تعجب كرد. او فرصت آموزش رانندگی پایهء یك به من را نداشت و یا هروقت از او برای آموزش درخواست كمك می‌كردم به بهانه‌ای شانه خالی می‌كرد. سرانجام تصمیم جدی گرفتم و پس از چند جلسه تمرین فوت و فن كار را یاد گرفتم، البته از قبل چون در كنار شوهرم بودم و رانندگی او را از نزدیك می‌دیدم با این كار كمی آشنا بودم.

برای گرفتن گواهینامه چند بار در آزمون شركت كردید؟

بار اول چون دست‌پاچه شده بودم قبول نشدم، اما بار دوم سرهنگ راهنمایی و رانندگی پس از پایان امتحان عملی به من گفت تو قبول شدی ولی ما مجاز به پذیرش تو نیستیم چون آقایان این‌جا 30‌یا 40 بار می‌آیند و می‌روند و قبول نمی‌شوند، اگر قرار باشد دفعه دوم امتحان شما را قبول كنیم و گواهینامه بدهیم می‌گویند پارتی‌بازی شده و صدای همه درمی‌آید.

سرانجام بار هشتم قبولم كردند. یادم می‌آید هر روز كه برای آزمون به منطقهء پایهء یك رانندگی می‌رفتم حدود 400 نفر مرد برای رانندگی در هر روز شركت می‌كردند و من تنها زن شركت‌كننده در آزمون بودم، حتی در كادر اداری راهنمایی و رانندگی نیز كارمند زن حضور نداشت.

زمان امتحان هشتم دو نفر سرهنگ كنار دستم بودند و باور این مساله برای آن‌ها بسیار مشكل بود كه من در آزمون پایه یك شركت كنم.حتی آن روز رییس آزمون رانندگی پایهء یك هم در كنار من نشست و از نزدیك رانندگی‌ام را با تعجب تماشا كرد.

افسران راهنمایی و رانندگی از من می‌خواستند كه تندتند دنده بگیرم و در سرازیری‌ها خیلی به من سخت گرفتند تا شاید از آزمون صرف‌نظر كرده و پشیمان شوم، اما من سماجت به خرج دادم به حدی كه كف دستم از شدت دنده عوض كردن زخمی شد.

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

جمعه 16/10/1390 - 14:2 - 0 تشکر 412765

سلام بالاخره  زن بهتر است مرد اورا نبیند و در خانه بماندو....و یا اینکه  به کارهای اینقدر!مردانه بپردازد.

جمعه 16/10/1390 - 14:28 - 0 تشکر 412772

مكانیكی هم بلدی؟

نه! آنچنان سررشتهء فنی ندارم. تا حدی به پنچرگیری و زنجیر بستن در یخبندان واردم.   

تا حالا تنهایی سفر كرده‌ای؟

هیچ‌وقت تنهایی سفر نكرده‌ام. من و شوهرم همیشه پست سرهم حركت می‌كنیم. معمولاً 150 متر جلوتر از شوهرم رانندگی می‌كردم. برخی مواقع هم در جاده توقف می‌كردم تا شوهرم خودش را به من برساند.

تا به حال تصادف كرده‌اید؟

به هیچ وجه تصادف نكرده‌ام. حتی در طول 23 سالی كه رانندهء ماشین‌سواری هم بودم یكبار هم تصادف نكرده‌ام.

چندبار جریمه شده‌اید؟

فقط یكبار، آن هم با ماشین سواری در مسیر ویژهء طرح ترافیك، چهار هزار تومان جریمه شدم.

البته قصد تخلف نداشتم و واقعاً از طرح ترافیك در مسیر اطلاع نداشتم، این مبلغ اولین و آخرین باری بود كه پرداخت كردم. در هنگام رانندگی با كامیون سنگین هم اصلاً جریمه نشدم البته همسرم در برخی مواقع به دلیل سبقت غیرمجاز مجبور به پرداخت جریمه شده است.

در جاده راننده‌ها برایتان مشكلی ایجاد نمی‌كنند؟

یكبار در جادهء شیراز در حال حركت بودم كه یك دستگاه كامیون در جاده حركت زیگزاگی داشت شوهرم گفت از آن كامیون فاصله و یا سبقت بگیرم، من هم وقتی دیدم جاده باز شد سبقت گرفتم. در ابتدا آن كامیون به من راه داد اما در میانهء راه وقتی متوجه شد كه زن هستم ماشینم را به سمت خاكی جاده منحرف كرد و شوهرم كه شاهد ماجرا بود عصبانی شد، بالاخره چون به كار تسلط داشتم، آن كامیون عصبانی را رد كردم.

تا به حال دعوا هم كرده‌اید؟

یكبار زمانی كه از مرز ایران خارج می‌شدم برای انجام امور اداری ترخیص از مرز تركیه در صف كامیون‌ها ایستاده بودم. كامیون شوهرم نیز چند كیلومتر پایین‌تر از من بود.براساس نوبت یك كامیون ترك و یك كامیون ایران به ترتیب از مرز ایران خارج می‌شدند.

 نوبت من كه شد پلیس اشاره كرد كه بیایم جلو، ناگهان كامیون كناری من از صف ترك‌ها از روی لجبازی یا حسادت به تصور این‌كه من تنها هستم از من سبقت گرفت. پلیس متوجهء این حركت رانندهء ترك شد و حق را به من داد.

از مرز كه بیرون آمدیم در امتداد یك جادهء باریك بیرون از مرز ناگهان یك كامیون از پشت سرم به سرعت در امتداد من حركت كرد، راه را باز كردم تا رد شود كه متوجه شدم رانندهء كامیون همان رانندهء‌ترك است و به من نیشخند می‌زد، او می‌خواست به پایین جاده منحرفم كند به طوری كه از كنار آیینهء كامیونم رد شد و آینه را شكست، در این لحظه شوهرم به من رسید و از مهلكه نجاتم داد. البته دعوا به معنای آن‌چه در ذهن شماست نداشته‌ام.

برای یك زن رانندگی در داخل كشور راحت‌تر است یا خارج از كشور؟

رانندگی در خارج از كشور راحت‌تر است. در داخل، برخی آقایان چشم دیدن رانندگی یك خانم با اتومبیل سواری را ندارند چه رسد به این‌كه یك زن راننده كامیون باشد. در كشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، مجارستان و رومانی مردم با احترام با من برخورد می‌كنند.

یادم می‌آید در مرز رومانی یكبار پس از بازرسی كامیون، ماموران فكر كردند كه من یك توریست هستم اما وقتی خودم را معرفی كردم آن‌ها بسیار تعجب كردند. هیبت یك زن ایرانی در لباس مكانیكی و كلاه برای آن‌ها جالب به نظر می‌رسید.

برخی فكر می‌كنند، زنان از عوامل اصلی تصادفات هستند، آیا این تصور درست است؟

در گذشته تصور می‌شد زنان در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی كوتاهی می‌كنند اما امروزه شاهد این هستیم كه زنان با رعایت كامل قوانین راهنمایی و رانندگی حتی بهتر از مردان رانندگی می‌كنند و در این زمینه فكر می‌كنم حسادت مردان است كه با اذیت و تمسخر زنان نمی‌خواهند قبول كنند كه زنان خوب می‌رانند.

در ایران چند زن دیگر در این شغل مشغول به كار هستند؟

شنیده بودم كه یك خانم در سال‌های قبل از انقلاب و كمی در دوران پس از انقلاب در این بخش فعالیت می‌كرده، اما تا جایی كه می‌دانم هیچ زن دیگری در حال حاضر به غیر از من در این حوزه فعال نشده است. بسیار افتخار می‌كنم كه به عنوان یك زن در این كار سخت شركت دارم.

شما هم آهنگ‌های قدیمی گوش می‌دهید؟

بله! آهنگ‌های قدیمی مرا به یاد دوران كودكی و پدر و مادرم می‌اندازد.

اگر وزیر راه بودید برای جاده‌ها چه كاری می‌كردید؟

اگر وزیر بودم دستور می‌دادم تمام دست‌انداز و چاله‌های جاده‌ها را درست می‌كردند زیرا در برخی اتوبون‌ها و بزرگراه‌ها چاله‌هایی وجود دارند كه تمام دیفرانسیل و صفحات كامپیوتری ماشین را به هم می‌زند. به نظرم سرویس‌های بهداشتی مناسب نیز در جاده‌ها وجود ندارد كه باید در جاده‌ها و پایانه‌های كشور احداث شود.

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

جمعه 16/10/1390 - 16:32 - 0 تشکر 412809

سلام

عجب خانومی!!!!!

در پاسخ به آسمانک عزیز:

در اینکه برای زن چی بهتره میشه به سخن حضرت زهرا توجه کرد که گفتند: برای زن بهتر است که او مردی را نبیند و مردی نیز او را نبیند..... این رو در شرایطی میگن که نیازی به کار یا بیرون رفتن نباشه.. که هممون میدونیم خود حضرت زهرا هم در اجتماعات شرکت میکردند و سخنرانی داشتند.

حالا اگه نیاز به کار و پول وجود داشته باشه میتونیم اینجا به صحبتهای رهبرمون نگاه کنیم ببینیم چی میگن.... صحبتهای چند روز پیش امام خامنه ای رو میتونید از توی سایت ها بخونید... ایشون دو نکته رو مهم میدونستن برای اشتغال بانوان... یکی اینکه کار اصلیش که همون مادری و همسری هست نادیده گرفته نشه و یکی دیگه هم عدم اختلاط محرم و نامحرم بود...

اینکه یه خانومی بیاد همچین شغل مردونه و سختی رو انتخاب کنه بیشتر از همه به خودش ضربه میزنه... کاری به این سنگینی روی لطافت روح و جسم این زن که باید یه مادر خوب هم باشه اثر میذاره و نمیذاره اون چنان که باید مادری کنه....

به هرحال...

ممنون بابت گذاشتن مصاحبه.. جالب بود...

یاحق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 18/10/1390 - 18:6 - 0 تشکر 414149

به این خانومه میگن زن موفق
چه روحیه و ظرفیت بالایی داره

خیلی ماشالله داره

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 19/10/1390 - 10:55 - 0 تشکر 414355

البته بهتره که تیترتون رو اصلاح کنید چون بر حسب مصاحبه شبکه خبر  با یک خانم جهرمی به نام شوکت، ایشون سالهای سال است که همراه با همسرش به تمام جادههای دنیا سفر کرده و میکند، ایشون تجاربش و موفقیتهاش خیلی بیشتره

سه شنبه 20/10/1390 - 13:42 - 0 تشکر 414928

asemanak گفته است :
[quote=asemanak;432069;412765]سلام بالاخره  زن بهتر است مرد اورا نبیند و در خانه بماندو....و یا اینکه  به کارهای اینقدر!مردانه بپردازد.

منم موافقم.
اگه یه مرد باشه که بتونه این کارو انجام بده چرا یه زن خودشو اینهمه درگیرکنه.
البته امیدوارم از سر تفنن نباشه.
وگرنه من هم قبول دارم که گاهی اوقات بی مسئولیتی بعضی از آقایون باعث میشه که خانوما دست بکار بشن.

. امام علي (ع) مي فرمايند بهره خرد پند گرفتن واحتياط است و دستاورد ناداني غفلت و فريب خوردگي. و باپاکدامنان و فرزانگان بنشين وباانان زياد گفتگو کن زيرا اگر نادان باشي تورا دانش اموزند و اگر دانا باشي بردانش تو افزوده شود. خداوند به ماتوفيق بندگي بي چون وچرابده. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصر.

منتظر شما در انجمن زن ريحانه آفرينش . کليک کن دوست عزيز

 

پنج شنبه 22/10/1390 - 22:7 - 0 تشکر 416324

سلام

دوستان ممنون از نظراتتون
.............................................

واسم یه ایمیل اومد که این تاپیک تو صفحه اصلی انجمن درج شده و تقدیر و تشکر ولی هر چقدر گشتم پیداش نکردم

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

يکشنبه 25/10/1390 - 11:2 - 0 تشکر 417017

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;416324]سلام

دوستان ممنون از نظراتتون
.............................................

واسم یه ایمیل اومد که این تاپیک تو صفحه اصلی انجمن درج شده و تقدیر و تشکر ولی هر چقدر گشتم پیداش نکردم

با سلام و ادب

لینک این مبحث در تاریخ 19 دی ماه در صفحه اصلی سایت تبیان/ باشگاه کاربران/ بخش انجمنها قرار گرفت و بدین علت که مباحث منتخب انجمنها روزانه تغییر می کند و هم اکنون بخش آرشیو صفحه جدید تبیان غیر فعال می باشد امکان نمایش مجدد آن وجود ندارد

موفق باشید

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی