انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 1016)
يکشنبه 11/10/1390 - 11:17 -0 تشکر 410478
درهفتم صفر باید عزای شهادت امام حسن مجتبی (ع) برگزار شود

هفتم صفر، به روایتی سالروز شهادت سبط اکبر پیامبر اسلام (ص) حضرت امام حسن مجتبی‌ (ع) می‌ باشد که تاریخ در این روز، ولادت با سعادت حضرت امام موسی کاظم‌ (ع) را نیز نقل کرده است. 

جمعی از ارادتمندان به ساحت قدسی اهل بیت‌ (ع) در پرسشی از  آیت الله العظمی سید صادق روحانی وظیفه شیعیان در این روز را جویا شده‌ اند که نظر معظم له، تقدیم می ‌گردد.
 
سوال: با توجه به اهمیت شعائر اهل‌بیت‌ (ع) و مظلومیت سبط اکبر امام مجتبی ‌(ع) و سیره مستمره علمای حوزه علمیه قم و نجف اشرف که روز هفتم ماه صفر را به عنوان شهادت امام مجتبی ‌(ع) اقامه عزا می‌ کردند و از جمله مرحوم حاج شیخ عبدالکریم‌ حایری موسس حوزه علمیه قم که بر تعطیلی دروس حوزه علمیه و اقامه عزا برای آن وجود شریف اصرار داشتند، نظر حضرتعالی چیست؟
 
آیت‌الله‌ العظمی روحانی:

باسمه جلت اسمائه؛ جماعتی از محققین و علما مانند شیخ مفید، شهید و کاشف ‌الغطاء بعد از تحقیق، روز هفتم صفر را روز شهادت آن حضرت نوشته ‌اند من هم موقعی‌ که در این مورد تحقیق می‌ کردم، تقریبا اطمینان به این پیدا کردم بنابراین مقتضای تعظیم شعائر، اقامه مجلس عزا، تعطیلی بازار، خروج دسته‌ جات و عزاداری در این روز است، و وظیفه صدا و سیما بر پایی عزاداری است و تولد امام کاظم ‌(ع) در این روز مانع نباید بشود.
 

يکشنبه 11/10/1390 - 22:55 - 0 تشکر 410787

سلام

پس چرا تو تقویم ننوشته؟!!!!تقویم نوشته 28 صفر یعنی 28صفر

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
يکشنبه 11/10/1390 - 23:0 - 0 تشکر 410790

ببخشید من حرفمو پس میگیرم. نمیدونستم تازه فهمیدم

با اینکه نمیدونستم ولی همیشه عزادار بودم این ماه چون ماه عزاست

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
دوشنبه 12/10/1390 - 9:29 - 0 تشکر 410906

سلام من هم اصلا خبر نداشتم متشکرم که این مساله مهم رو بهش پرداختید.

جمعه 30/10/1390 - 3:0 - 0 تشکر 419335

سلام
منم از این روز فقط ولادتشو میدونستم، به خاطر همین هر وقت لباس مشکی محرم می پوشیدم روز 7 صفر عوضش می کردم و تا اربعین نمی پوشیدم؛
ممنون.

خوش  دارم كه مجهول و  گمنام ،

 به سوی  زجر دیدگان دنیا بروم ، در رنج و شكنجه آن ها شركت كنـم ، همچـــون  سربازی خاكی در میان انقلابیـــون آفریقا بجنـگم تا به درجـه شهادت نایل آیـــم.

 

" شهید دكتر چمران "

چهارشنبه 5/11/1390 - 23:26 - 0 تشکر 421797

بسم رب المهدی
درسته تاریخ و زمان این تاپیک گذشته
اما جهت تقویت مبحث بسیار مفیدی که دوست عزیزمون زدند ، استفتائات بزرگان از فقاهت تشیع را در تکمیل این بحث قرار میدم :


************************************

هفتم صفر را به سوگواری بپردازیم یا به جشن و سرور ؟! ( پاسخ مراجع تقلید)

به گزارش «شیعه نیوز» ،در این استفتا چنین امده است : با توجه به اهمیت برگزاری شعائر اهلبیت علیهم السلام و مظلومیت سبط اکبر امام حسن مجتبی علیه السلام و سیره ی مستمره ی علمای حوزه های علمیه ی قم و نجف اشرف و سایر مشاهد مشرفه که روز هفتم ماه صفر را به عنوان شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام اقامه ی عزا می کردند و از جمله مرحوم حاج شیخ عبد الکریم حائری مؤسس حوزه علمیه ی قم که بر تعطیلی دروس حوزه ی علمیه و اقامه ی عزا بر آن وجود شریف اصرار داشتند و به دستور ایشان بازار قم تعطیل می گردید و از زمان حیات آن بزرگوار تا کنون نیز بر این منوال باقی است؛ نظر حضرتعالی نسبت به روز هفتم صفر ـ که بنا بر اقوالی از جمعه شهید اول در کتاب دروس، مرحوم کفعمی در مصباح، شیخ بهایی و مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء و برخی دیگر از اعاظم فقها تصریح بر شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در این روز نموده اند؛ـ چیست؟ در صورت صحت اقوال فوق الذکر در این روز و بنا بر قولی ولادت امام موسی کاظم علیه السلام نیز هست، وظیفه و تکلیف ما شیعیان و خصوصا صدا و سیما در بر پایی عزاداری و یا جشن و سرور چه می باشد؟پاسخ آیت الله وحید خراسانی :
بسم الله الرحمن الرحیم
به آنچه فقیه محقق ، موسس حوزه علمیه قدس سره فرموده اند ، باید عمل شود.

پاسح ایت الله آیت الله سیستانی :
بسمه تعالی بزرگداشت شهادت سبط اکبر امام حسن مجتبی علیه السلام و ترتیب مجالسی برای آن حضرت و ذکر مصائب و یادآوری مناقب آن امام از مصادیق تعظیم شعائر است . و من یعظم شعائرالله فانها من تقوی القلوب

پاسخ آیت الله سید صادق روحانی:
باسمه جلت اسمائه، جماعتی از محققین و علما مانند شیخ مفید، شهید و کاشف الغطاء بعد از تحقیق، روز هفتم صفر را روز شهادت آن حضرت نوشته اند من هم موقعی که در این مورد تحقیق می کردم، تقریبا اطمینان به این پیدا کردم بنابراین مقتضای تعظیم شعائر، اقامه مجلس عزا، تعطیلی بازار، خروج دسته جات و عزاداری در این روز است، و وظیفه صدا و سیما بر پایی عزاداری است و تولد امام کاظم (ع) در این روز مانع نباید بشود.

پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی :
برپائی مجلس میلاد ائمه علیهم السلام بسیار خوب و مناسب است اما چ.ن هفتم صفر بنا بر بعضی اقوال مصادف با سالروز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد و از طرفی تمام ماه محرم و صفر ماههای حزن آل الله و کاروان داغدار و مصیبت زده حضرت سیدالشهداء علیه السلام است سزاوار است در این دوماه مجلس روضه وعزا برپا نموده و از مجالس جشن وسرور جدا اجتناب نمود.ان شاءالله مجمع مقدس شما عزیزان مورد توجه و عنایت خاصه حضرت بقیةالله ارواحنا فداه قرار بگیرد و همه از منتظران امر فرج آن حضرت بوده باشید.

پاسخ مرحوم آیت الله میرزا جواد تبریزی :
محرم و صفر ماه های حزن بر سیدالشهداء و خاندان اهل بیت علیهم السلام می باشد و باید به مجالس عزاداری روضه خوانی بگذرد.والله العالم

پاسخ مرحوم ایت الله فاضل لنکرانی :
پبسمه تعالی و له الحمد در این که باید یک روز اختصاص به حضرت امام مجتبی علیه السلام داشته باشد تردیدی نیست و با توجه به اینکه روز 28 صفر روز رحلت خاتم الانبیا (ص) هم هست و بدین لحاظ شهادت سبط اکبر علیه السلام تحت الشعاع قرار می گیرد، لذا خوب است که روز هفتم صفر را به این عنوان اختصاص دهند که (( مشهور )) هم همین است

************************************

با این حساب امت تشیع دیگه نباید کاری به حواشی داشته باشند !
تلویزیون چی نشون میده و چی نشون نمیده!
تقویم چی نوشته و چی ننوشته !
چه کسی چی گفته !
و از این خزعبلاتی که..........................  :|
یا ع ل ی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی