سينما و تلویزیون (بازدید: 324)
جمعه 9/10/1390 - 18:43 -0 تشکر 409416
درباره شبکه مستند

مدیر شبكه مستند، با اعلام این كه این شبكه در حال تولید برنامه‌های متنوعی در زمینه‌های علمی، ‌اجتماعی،‌ فرهنگی، سیاسی و دفاع مقدس است، گفت:‌ خرید آثاری از مستندسازان و همچنین تدارك برای تهیه‌ی برنامه‌هایی بر اساس تولیدات خارجی، در دستور كار ما قرار دارد و سعی كردیم موضوعات مختلف را در شبكه‌ی مستند ‌جانمایی كنیم.

 

http://zmqaig.blu.livefilestore.com/y1pY2GmGXKiptT4Yhu9_Xq1_yszkc9P3DgpdwSFz9u5UxM6aMZOOku_21l7Ki8XrT52-tcTDZ9vaUqh16gKHK4xlwjWXr-5ZpWu/Mostanad.jpg?psid=1

 

دكتر رضا پورحسین در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا عنوان كرد:‌ میزان قابل توجهی از آثاری كه در شبكه مستند پخش می‌شود،‌ از آرشیو و كارهای تولیدی شبكه‌ها استفاده می‌شود،‌ ولی به تدریج با تولیدات خودمان از میزان این آثار كم می‌شود و تولیدات خود شبكه و تولیدات خریداری شده داخلی و خارجی بیشتر پخش خواهد شد.

 

وی درباره‌ی خرید مستندهای خارجی برای پخش از شبكه مستند، توضیح داد:‌ ما در جشنواره‌های مختلف خارجی حضور پیدا می‌كنیم و برنامه های خوب را انتخاب می‌كنیم. قاعدتا هرچه آثار خوب موجود باشد خریداری می‌كنیم اما طبیعتا یك نسبت 60 به 40 باید در آثار داخلی و خارجی وجود داشته باشد. به تدریج آثار داخلی‌ در حوزه‌ی مستند باید بیش از آثار خارجی پخش ‌شود. دلیلش هم این است كه ما نسبت به پخش مستندهای اجتماعی و فرهنگی ترجیح داریم.

 

مدیر شبكه مستند ادامه داد:‌ قاعدتا ما در كشور خودمان به اندازه كافی سوژه و موضوعاتی را برای پرداختن به مسائل اجتماعی‌، فرهنگی‌، علمی و ... داریم؛ به همین دلیل سعی می‌كنیم به نسبت 60 به 40 برسیم.

 

وی همچنین درباره خرید برنامه‌های مستند از مستندسازان داخلی، خاطرنشان كرد: زمینه‌ی پخش آثار مستند به خصوص در زمینه‌ی اجتماعی در شبكه مستند‌، بیشتر از شبكه‌های دیگر فراهم است. در برنامه‌ی «شب‌های مستند» هم كه هر هفته به یك مستندساز می‌پردازد،‌ خیلی از مستندهایی كه تا به حال پخش نشده‌، پخش می‌شوند. قاعدتا یكسری معیارهایی در شبكه و در رسانه ملی وجود دارد كه این معیارها باید رعایت شود. ولی سعی می‌كنیم مجموعه‌ی كارهایی كه به ما عرضه می‌شود را پخش كنیم. ما بالای 90 درصد مستندهایی را كه به ما ارائه شده خریداری و پخش كردیم. خیلی از مستندها به ما ارائه نشده و چه بسا‌، خود ما به سراغ خیلی از مستندها رفته‌ایم تا زمینه‌ی پخششان در شبكه مستند هم فراهم شود.

 

پورحسین تاكید كرد:‌ ما تازه شروع كرده‌ایم اما به تدریج ارتباط شبكه با مستندسازان حرفه‌یی و حتی مستندسازان آماتور بیشتر خواهد شد. خیلی از برنامه‌ها می‌توانند سفارش ما باشد اما بخش اعظم این مستند‌ها، می‌توانند سفارش ما نباشد‌، زیرا كارهایی است كه در ایران ساخته شده و ما می‌توانیم آنها را خریداری كنیم.

 

مدیر شبكه مستند در پاسخ به پرسشی درباره‌ی افزایش ساعات پخش این شبكه،‌ گفت:‌ ما تقریبا 12 ساعت پخش اول و 12 ساعت پخش دوم داریم. اما در شرایط خیلی ایده‌آل هم باید تكرار داشته باشیم. حتی برخی شبكه‌های مستند وجود دارند كه سه بار پخش دارند؛ یعنی برنامه‌هایشان را در سه تایم هشت ساعته تكرار می‌كنند.

تكرار در برنامه‌های تلویزیون یك امر رایج است به خصوص این‌كه خیلی‌ها ممكن است در بعضی ساعات در خانه نباشند‌؛ این افراد با تكرار فرصت پیدا می‌كنند برنامه‌ای را كه ندیده‌اند ببینند به همین دلیل هیچ گاه در 24 ساعت به پخش صد در صد دست اول نخواهیم رسید و صلاح هم نیست. رایج است كه میزانی از برنامه‌ها تكرار شود. ما 12 ساعت تكرار داریم كه ممكن است در شبكه‌های مختلف از 16 ساعت تا هشت ساعت متفاوت باشد.

 

پورحسین، درباره بازخوردهای شبكه مستند با توجه به پخش دیجیتال این شبكه، عنوان كرد: خود پخش دیجیتال یك محدودیت است. ولی آمار نشان می‌دهد كه توجه به شبكه‌های دیجیتال زیاد شده و افزایش آن شتاب خوبی دارد. طبق آمار، 25 درصد از مردم از دستگاه ستاپ باكس استفاده می‌كنند. اما بخش فنی سازمان به سرعت استفاده از دیجیتال را فراگیر می‌كند ضمن این كه دستگاه‌های جدید‌، مجهز به مبدل دیجیتال هستند.

 

وی با تاكید بر این كه پخش دیجیتال یك محدودیت محسوب می‌شود، افزود:‌ شبكه مستند، تازه تاسیس است ولی میزان تماس‌هایی كه از طریق ایمیل و تلفن با شبكه برقرار می‌شود، رشد چشمگیری دارد و من فكر می‌كنم حداكثر در یك سال آینده یك جهش دو برابری در بیننده خواهیم داشت.

 

ایسنا 

 


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

شنبه 10/10/1390 - 10:2 - 0 تشکر 409792

سلام
به نظرم شبکه مستند نتوسته تاحالا اون خواسته ای که مردم از یک شبکه مستند دارند رو براورده کنه ، شبکه چهار سیما به مراتب مستند های زیباتری پخش می کنه تا شبکه تخصصی مستند ... امیدوارم با تولید مستند های جدید که گفتن ، شبکه مستند رونق بهتری پیدا کنه

 

thank you for attention

شنبه 10/10/1390 - 13:26 - 0 تشکر 409946

سلام
هنوزم خیلی از مستندهای پرطرفدار مثل شوک یا مکث یا خیلی مستندهای دیگه رو سازنده هاشون ریسک نمی کنن که توی شبکه مستند پخش بشه چون هنوز اون طور که باید و شاید نتونستن برای این شبکه مخاطب جذب کنن
بیشتر مستندهای زیبا رو هنوز توی شبکه های 1 و 2 و 3 پخش می کنن.
اگه قراره شبکه ها تخصصی بشه پس یعنی حق پخش هیچ مستندی توی شبکه ای غیر از شبکه مستند باید وجود نداشته باشه ولی متاسفانه می بینیم که این طور نیست

کوله بارت را ببند

شاید ابن چند سحر فرصت آخر باشد

که به مقصد برسیم

بشناسیم خدا را

و بفهمیم که یک عمر چه غافل بودیم...

شنبه 10/10/1390 - 16:34 - 0 تشکر 410002

atiyeh74 عزیز با نظرتون موافقم ولی نه کاملا ....

به نظرم شبکه مستند خودش باید مستند های جذاب رو یا تولید یا خریداری کنه و بیننده ها رو سمت خودش جذب کنه نه اینکه شبکه های دیگه مستند پخش نکنند که مستنددوستان مجبور بشن بیان شبکه مستند رو تماشا کنند ....

اگر به این شکل باشه پس هیچ شبکه ای غیر از شبکه آی فیلم و نمایش نباید فیلم نشون بدن ..... ولی می بینید که شبکه آ ی فیلم تونسته تا حدود بسیار زیادی رضایت مردم رو به خودش جلب کنه ...

 

thank you for attention

جمعه 16/10/1390 - 20:13 - 0 تشکر 412904

سلام

مستندهایی که شبکه ی مستند پخش میکنه خیلی قدیمیه .. یادمه چندوقت پیشا در مورد الکترونیک داشت یه برنامه نشون میدادش.. بعدش میگفت فلان اتفاق الان فقط در برخی کشورهاست..... ولی خنده دار این بود که اون چیز الان در همه جا هست(موضوعش یادم نیست).....

انشاءالله این شبکه هم با پخش مستندهای خوب مخاطب جذب میکنه... میتونن مستندهای خوبشون رو هم تو این شبکه و هم سایر شبکه ها بذارن....

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی