انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 652)
شنبه 4/3/1387 - 17:14 -0 تشکر 40834
شما اهل دل اید یا شکم؟؟؟

شما اهل دل اید یا شکم؟؟؟در قاموس عده ای ، دل همان شکم است. به همین دلیل برای رفع «دل تنگی» شکم خود را با خوردن «گشاد »می کنند وبرای شاد کردن دل ،شکم خود را از عزا در می آورند. این افراد در محیط تنگ شکم به دنبال شادی و نشاط و امید می گردند.اما در نظر عده ای دیگر ، دل غیر از شکم است ودر دو قاموس معنا میشوند:دل در قاموس معرفت معنا می یابد و شکم در قاموس شهوت.با شکم پر دل عزادار می شود و با شکم خالی دل دست افشانی می کند.از نظر آنان برای یافتن شادی ونشاط و امید ، باید فضانوردی آموخت و به آسمان پرواز کرد: دل به آسمان مایل است وشکم به سوی زمین متمایل. دل از آسمان نور می گیرد و شکم از زمین گندم و جو می چیند.سوخت پرواز دل سوز ونیاز است و سوخت انبان شکم ،آب و نان.دل به آرامش نیاز دارد و شکم به آسایش.دل به سیرت نیکو می نگرد و شکم به صورت زیبا.دل به روح چسبیده است و شکم به تن.دل از آن آدم است و شکم از آن هر جاندار.چشم سر دیده بان  شکم وشهوت است و چشم دل دیده بان شهر حکمت .چشم سر وقتی به زیر می افتد،چشم دل چشم دل به بالا خیره می شود.جویبار زلال حکمت به دل میریزد و فاضلاب شهوت از شکم سرازیر می شود.چشمه مستی از دل می جوشد و جوی پستی از شکم سرازیر.آنان که  از سلطه شکم خارج اند ، ارباب معرفتند و آنان که اسیر شکم اند ، زیر چکمه های نفس ناراحت.بعضی با خنجر به شکم خود می زنند تا دلشان را آزاد کنند و برخی دیگر به شکمشان می رسند تا از دلشان دور شوند.برای یافتن شادی و نشاط وامید باید با ویزای معرفت ، تابعیت آسمان را پذیرفت و شناسنامه زمین را وا گذاشت.قیمت کسانی که فقط به ورودی شکم فکر میکنند ، به اندازه قیمت خروجی شکم آنهاست و قیمت آنانی که به پاکسازی دل می پردازند ، به اندازه قیمت خروجی دل آنهاست. دل اسیر آزادی است و غلام همت آن کس که رنگ تعلق نپذیرد و شکم اسیر نان و ناز است و غلام جنس های دیگر.دل با درد خوش است و شکم با درد بیمار.شکم وقتی سیر می گردد، سنگین می شود و صاحب خود را خواب آلود و نقش زمین می کند.اما دل وقتی  به غذای خود می رسد ، سبک میشود، صاحب خود را بیدار می کند و به اوج آسمان می برد.شکم از چربی و شیرینی ، لذیذی و گوارایی و رنگارنگی غذا می پرسد؛اما دل میگوید:«از کجا آورده ای؟زلال است یا گل آلود؟ از آن توست یا دیگری؟»از خوراک شکم میتوان به حیوانات اطراف خود هم خوراند اما از خوراک دل هرگز، چرا که حیوانات صاحب شکم اند نه صاحب دل.دل وشکم باهم تفاوت هایی را دارند ،اما این مقدار به هم شبیه و با هم مشترکند که :«پاکی شکم ، مقدمه پاکی دل است و آلودگی شکم زمینه ساز آلودگی دل.دل پاک از شکم پاک خبر می دهد و دل نا پاک از بوی بد شکم ناپاک حکایت.»راستی شما شهر وند دیار «دل» اید یا اهل شهر «شکم»؟!!!

يکشنبه 5/3/1387 - 17:55 - 0 تشکر 40978

راستشو بگیم ؟؟؟؟اگه بخوایم واقعیت رو بگیم که اهل شکمیم.

واقعا که شرمنده ایم 

يکشنبه 12/3/1387 - 21:13 - 0 تشکر 41812

اهل دل بودن خوبه ولی افسوس که بعضیا بنده شکم هستن

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
جمعه 17/3/1387 - 0:34 - 0 تشکر 42326

تعداد مباحث : 36

بسم الله الرحمن الرحیم

آفریده نشده ام که غذاهای لذیذ و پاکیزه مرا سرگرم سازد، چونان حیوان پرواری که تمام همت او علف و یا چون حیوان رها شده که شغلش چریدن و پر کردن شکم بوده و از آینده خودش بی خبر است. آیا مرا بیهوده آفریدند؟ آیا مرا به بازی گرفته اند؟آیا ریسمان گمراهی در دست گیرم؟ آیا در راه سرگردانی قدم بگذارم؟...

                          (قسمتی از نامه 45نهج البلاغه)

مواظب خودتون باشید

 

 

 آبی تر از انیم که بی رنگ بمیریم

ماشالله

 

شنبه 29/4/1387 - 11:4 - 0 تشکر 48367

بسمه تعالی

با سلام

هوم بحث جالبی ولی سوال خوبی نبود !

یک انتقاد هم بکنم : که لطفا اگه بحث دیگه ای گذاشتین کمی خلاصه تر کنید یا اگه از سایت دیگه ای میگیرید کمی خلاصه کنید !

با تشکر : iman_babool

خدايا انکه در تنهاترين تنهاييم تنهاي تنهايم گذاشت

او را در تنهاترين تنهاييش تنهاي تنهايش مگذار

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی