فرهنگ پایداری (بازدید: 547)
چهارشنبه 7/10/1390 - 12:53 -0 تشکر 407461
گفت‌وگو با اصغر آب‌خضر، دبیر کل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و از اعضای ستاد بزرگداشت ۹ دی:10توصیه م

دبیرکل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از احصاء ۱۰ توصیه مقام معظم رهبری که طی دو سال گذشته توسط معظم‌له مطرح شده‌اند، خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک مردم و دستگاه‌های مختلف این ۱۰ موضوع را در مراسم دومین سالگرد حماسه‌ی ۹دی مورد توجه قرار بدهیم.alt

  پایگاه دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای گفت‌وگویی با اصغر آب‌خضر، دبیر کل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و از اعضای ستاد بزرگداشت ۹ دی درباره توصیه‌های رهبر انقلاب درباره ۹دی انجام داده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

چهارشنبه 7/10/1390 - 12:54 - 0 تشکر 407462

*جناب‌عالی از دست‌اندرکاران برگزاری مراسم نهم دی‌ماه سال ۱۳۸۸ بودید. یکی از سئوالاتی که در اذهان بسیاری وجود دارد، این است که چگونه این مراسم را برنامه‌ریزی کردید؟ آیا این حضور گسترده‌ی مردم را پیش‌بینی ‌کرده بودید؟

خیر، ما این پیش‌بینی را نکرده بودیم. ما که آن روز به عنوان خادمان کوچک مردم در ستاد برگزاری مراسم فعالیت می‌کردیم، این پیش‌بینی را نداشتیم که یکباره میلیون‌ها نفر در تهران و سراسر کشور در این مراسم شرکت کنند. نه ما و نه دیگر مسئولانی که در برگزاری چنین مراسمی سابقه‌ای طولانی داشتند، این حضور گسترده را پیش‌بینی نکرده بودند، زیرا مراسم در یک روز غیر تعطیل برگزار می‌شد و فرصت ما نیز از هنگام برنامه‌ریزی تا زمان برگزاری بسیار کوتاه بود.

مردم بسیاری از شهرها و حتی روستاهای کشور هم این تظاهرات را بسیار باشکوه برگزار کردند. من خاطرات خوبی از آن روز دارم. اتفاقاً حضرت آقا در یکی از جلساتی که بعد از این حماسه با اعضای ستاد داشتند، اشاره‌ای به این مسئله داشتند که من نیز در روز نهم دی آن اشاره را عیناً مشاهده کردم. ایشان فرمودند که: دست اراده‌ی خدایی و روح حسین‌بن‌علی علیه‌السلام بر حماسه‌ی ۹دی حاکم بود.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

چهارشنبه 7/10/1390 - 12:55 - 0 تشکر 407464

*اخیراً اعضای ستاد بزرگداشت حماسه‌ی ۹دی دیداری با رهبر معظم انقلاب داشتند. ایشان در این دیدار چه نکاتی را مطرح فرمودند؟ایشان در این دیدار سه محور اساسی را برای تبیین حماسه‌ی ۹دی عنوان نمودند: «حضور گسترده‌ی مردمی»، «ایمان عمیق دینی حاکم بر دل‌های مردم» و «موضوع محرم و عاشورا». همچنین دو رهنمود برای مسئولان و دست‌اندرکاران ستاد بزرگداشت ۹دی بیان کردند که کامل‌کننده‌ی تصمیمات ستاد برای رویکرد به این مراسم بود؛ اول «پرهیز از جنبه‌های شعاری» و دوم «توجه به عمق شعارهای ملت در نهم دی‌ماه». اعضای ستاد نیز قطعاً این دو رهنمود را در بزرگداشت این مراسم رعایت خواهند کرد. البته حضرت آقا در این دیدار و نیز در دیدارهای دو سال گذشته بر نکاتی درباره‌ی حماسه‌ی نهم دی‌ تأکید کرده‌اند که ما ۱۰ نکته‌ی مهم آن را این‌گونه شناسایی کرده‌ایم:

اول «توجه به لایه‌‌های عمیق پیدایش و ظهور حماسه‌ی ۹دی»
دوم «تأکید بر رویکرد تبیینی و پرهیز از سطحی‌نگری» که ایشان در دیدار هم بر این نکته تأکید کردند.
سوم «تحلیل و تبیین ابعاد و ریشه‌های فتنه‌ی سال ۸۸ و شیوه‌های دشمن در براندازی نرم»
چهارم «تحلیل و تبیین ابعاد و پیامدهای داخلی و خارجی حماسه‌ی نهم دی»
پنجم «بهره‌مندی از این قدرت ملی برای مدیریت آینده‌ی انقلاب»
ششم «تشریح جایگاه و نقش رهبری انقلاب در حراست از اصول و خطوط کلی حرکت انقلاب و آرمان‌های حضرت امام (رضوان‌الله‌علیه) و آشکارسازی ابعاد فنته‌ی ۸۸»
هفتم «تحلیل و تبیین جایگاه سرمایه‌ی اجتماعی در نظام جمهوری اسلامی» و تأکید بر «آگاهی»، «بصیرت»، «اعتماد ملی» و «حضور بموقع ملت در عرصه‌های مختلف»
هشتم «تبیین عمق مردمی انقلاب اسلامی ایران»؛ این‌که مردم، محور تولید قدرت نظام ما هستند و این حقیقت که نظام ما متکی بر اصول و خواسته‌های مردم است.
نهم «توجه به نهم دی به عنوان یک رویداد بزرگ ملی که در بر گیرنده‌ی همه‌ی اقشار، جریانات و گروه‌های معتقد به انقلاب اسلامی و با مشارکت همه‌ی آنها است.» به‌خصوص در برهه‌ی پس از انتخابات که آراء همه‌ی رأی‌دهندگان ارزشمند بود. بنابراین موضوع ۹دی باید در همان راستای حضور حداکثری مردم تحلیل شود و دسیسه‌های دشمن برای مخدوش کردن این حضور همگانی تبیین گردد.
دهمین نکته‌ هم «تشریح نقش توده‌های مردم به عنوان پایه‌های اصلی انقلاب در جلوگیری از انحراف و سازش با دشمن» است.
ما امیدواریم بتوانیم با کمک مردم و دستگاه‌های مختلف این ۱۰ موضوع را در مراسم دومین سالگرد حماسه‌ی ۹دی مورد توجه قرار بدهیم.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

چهارشنبه 7/10/1390 - 12:55 - 0 تشکر 407465

*میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر ایران در یک روز غیر تعطیل و در حالی که خشم و بغض در گلو داشتند، به خیابان‌ها آمدند و از حوادث رخ داده در عاشورا و از فتنه‌گران اعلام انزجار کردند. این حضور چه اهمیت و چه آثاری داشت؟
این حضور گسترده به افرادی که آن جسارت‌ها و آن حرکات سخیف را در روز عاشورا انجام داده بودند، نشان داد که توجهی به اعتقادات مردم ندارند و نمی‌دانند که عاشورا نقطه‌ی جوش اعتقادات مذهبی ملت بزرگ ایران است. رهبر معظم انقلاب در آن دیدار فرمودند که ماجرای ۹دی مشابهتی با کربلای سیدالشهدا علیه‌السلام و با محرم و صفر اوایل انقلاب ما داشت. این یک پدیده و نکته‌ی بسیار بزرگی است که حتماً باید در مجامع آکادمیک و حوزه‌های علمیه درباره‌ی آن کار کنند تا بتوان از این امکان در جهت تحقق اهداف بزرگ و آرمان‌های امام راحل و منویات رهبر معظم انقلاب استفاده نمود.

البته ما اعتقاد داریم هر آن‌چه که در این رویداد مهم اتفاق افتاد و جلوه کرد، امری بود که خداوند به دل افراد انداخت تا این‌گونه از این انقلاب الهی حفاظت و نگهداری کند. حماسه‌ی ۹دی به عنوان یک قله‌ی رفیع در انقلاب اسلامی ما به چشم می‌خورد و ما باید همیشه از این تابلوی معنوی برای استمرار معنوی انقلابمان استفاده کنیم.

این‌که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: حماسه‌ی تاریخی و ماندگار نهم دی یکی از قله‌های فراموش‌نشدنی است، به این خاطر است که ۹دی حرکتی مردمی و متکی بر ایمان و اراده‌ی الهی و برخاسته از بصیرت، شناخت موقعیت و حضور در لحظه‌های مورد نیاز بود.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

چهارشنبه 7/10/1390 - 12:56 - 0 تشکر 407466

*اگر بخواهیم چگونگی شکل‌گیری اجتماع میلیونی ۹دی برای حمایت از آرمان‌های انقلاب اسلامی و دفع فتنه‌ را بررسی کنیم، شاید لازم باشد که به جنس عکس‌العملی بودن این حرکت توجه داشته باشیم. تحلیل شما درباره‌ی کُنشی که منجر به این واکنش شد چیست؟

برای پاسخ دادن به این پرسش لازم است نگاهی ریشه‌ای به تحولات پس از انقلاب اسلامی و به‌ویژه در دوره‌ی اخیر بیندازیم. آن‌چه که اکنون مورد اذعان اندیشمندان غربی نیز هست، این واقعیت است که انقلاب اسلامی گفتمان جدیدی را به وجود آورده که بُعد فرهنگی آن بر دیگر ابعاد آن ارجح است. این رجحان به سبب زنده بودن و احیای نظام ارزشی مبتنی بر خصائص فرهنگی و دینی است. یعنی همان موضوعی که رهب انقلاب اسلامی در دیدار روز دوشنبه اشاره فرمودند که «ایمان دینی» یک هویت جدیدی را در مردم جامعه‌ی ما شکل داده که این هویت جدید از هویت دیگر ملل مسلمان متمایز است؛ هر چند که با وقوع بیداری اسلامی که مُلهم از انقلاب اسلامی است، حرکت عمومی به سمت همین شعارها و آرمان‌ها نیز آغاز شده است. بنابراین اگر ما هر اندازه بیشتر به اصالت دینی و فرهنگی انقلابمان توجه کنیم، این حرکت سرعت بیشتری خواهد گرفت.

اما دشمنان انقلاب اسلامی معتقدند که برای رسوخ در «هویت فرهنگی مردم ایران» و ایجاد شکاف بین مردم و نظام، باید موضوعات و ابعاد مختلفی را مورد حمله قرار دهند؛ از جمله‌ همان رمز ماندگاری و افزایش قدرت نفوذ ما، یعنی «مردم» را. همچنین موضوعات دیگری مانند «هویت فرهنگی»، «جذابیت حمایت مردمی از نظام»، «مشروعیت سیاسی» و «احساس فراگیر امنیت همگانی» نیز از دیگر اهداف دشمنان ما است. این موضوعات برخی از ابعاد قدرت نرم جمهوری اسلامی است و مسئله‌ی بسیار مهم این است که قدرت نرم جمهوری اسلامی تکیه بر مردم دارد.

برخی تحلیل‌گران غربی کنش‌های اعتراض‌آمیز پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم را به عنوان بزرگ‌ترین چالش داخلی جمهوری اسلامی پس از گذشت ۳۰ سال از انقلاب اسلامی مطرح کردند و مدعی شدند که این اعتراض‌ها مشروعیت سیاسی جمهوری اسلامی را در دنیا و مقبولیت آن را در نزد افکار عمومی داخل کشور با یک چالش جدی روبه‌رو ‌کرده است. البته دشمنان چالش‌هایی را برای ما طراحی کردند و متأسفانه رفتار برخی نخبگان سیاسی پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ نیز به این طرح‌ها و چالش‌ها کمک کرد.

انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ که ۸۵ درصد از مردم ما در آن شرکت کردند و این میزان مشارکت در تاریخ برگزاری انتخابات‌ها‌ در دنیا کم‌نظیر بود، می‌توانست منافع معنوی و اجتماعی و سیاسی بسیاری برای ما داشته باشد. دشمنان اما برای ما چالشی را پدید آوردند تا عکس آن منافع، یعنی هزینه‌های سیاسی و اجتماعی و معنوی بسیاری را به نظام ما تحمیل کنند. فتنه‌ی ۸۸ یکی از بزنگاه‌های سیاسی کشور و یک آزمون بزرگ سیاسی برای همه‌ی جریانات سیاسی بود. در حقیقت در این فتنه چهره‌ی حقیقی و میزان همراهی واقعی جریانات سیاسی کشور با انقلاب به‌خوبی روشن شد. فتنه‌ی ۸۸ نشان داد که غرب کار گسترده‌ای را از قبل برای شکار نخبگان در برخی فرصت‌ها مانند انتخابات‌ طراحی کرده بود تا نخبگان سیاسی ما را در این آزمون تاریخی گمراه کند. در این آزمون هرکدام از نخبگان به تناسب وفاداری خود به نظام مقدس جمهوری اسلامی یا زاویه‌ای که با نظام داشتند، عمل کردند.

از یک دیدگاه می‌توان چهار گروه افراد را در جریان فتنه از هم تفکیک کرد: عده‌ای که مشخص شد دشمن در آنها نفوذ کرده است؛ آنها در نقش پیاده‌نظام، بازیچه‌ی دشمن شدند و خیانت بزرگی را رقم زدند. برخی دیگر بازی خوردند و با تحلیل‌های غلط در میدان دشمن عمل کردند و حرکت جریان فتنه را تأیید کردند. برخی نخبگان فکری و سیاسی کشور هم تحت تأثیر تحلیل‌های ناکافی و وابستگی‌های مختلف در مقابل فتنه سکوت کردند. برخی نیز در صراط مستقیم انقلاب و به تأسی از گفتمان و مواضع محکم و روشن رهبر معظم انقلاب با فتنه‌گران مقابله کردند و به روشنگری درباره‌ی فتنه پرداختند.

اما بحمدالله این چالشی که دشمنان انقلاب اسلامی به وجود آوردند، با مواضع هوشمندانه‌‌ی رهبر معظم انقلاب و با حضور هوشمند و بابصیرت مردم در همین حماسه‌ی ماندگار و تاریخی ۹دی خنثی شد. از این منظر، ۹دی اتفاق کوچکی نبود. حماسه‌ی ۹دی رویداد بسیار بزرگی بود که با تبیین و حمایت رهبر معظم انقلاب، جایگاه حقیقی خود را پیدا کرد.سایت مقام معظم رهبری

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی