انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 1362)
سه شنبه 6/10/1390 - 11:3 -0 تشکر 406934
$ پتروشیمی مـــــــارون $

سلام

طی آخرین اخبار ، سهام شرکت پتروشیمی مارون برای اولین بار امروز در بازار فرابورس عرضه خواهد شد

این بحث را ایجاد کردم که اطلاعات و آخرین اخبار این شرکت را با هم بررسی نماییم.

پس منتظر تحلیل های شما نیز هستیم.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 6/10/1390 - 11:4 - 0 تشکر 406936

عرضه اولیه سهام شركت پتروشیمی مارون در نماد مارون1 90/10/6 11:01

كارگزاران محترم عضو فرابورس، به اطلاع می رساند؛ پیرو اطلاعیه شماره 0278/الف/90 مورخ 1390/10/03

مدیریت بازار، امروز سه شنبه مورخ 1390/10/06 تعداد 140،000،000 سهم شركت پتروشیمی مارون (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد مارون1 و نمونیك PMRZ1 عرضه می شود. خرید صرفاً توسط كارگزاران دارای مجوز فعالیت در فرابورس صورت می گیرد. توجه به موارد ذیل ضروری است:

1.در اجرای ماده 53 دستورالعمل معاملات فرابورس ایران ، کلیه درخواستهای خرید أخذ شده توسط کارگزاران جهت عرضه اولیه، می بایست به قیمت محدود باشد.

2.سهمیه درنظر گرفته شده برای هر ایستگاه معاملاتی حداكثر 230،000 سهم می باشد. سهمیه هر ایستگاه معاملاتی باید از طریق همان ایستگاه خریداری شود و خرید بیش از سهمیه مجاز منجر به ابطال كل خرید ایستگاه می گردد.

3.علاوه بر سهمیه در نظر گرفته شده برای هر ایستگاه معاملاتی، سهمیه در نظر گرفته شده برای مشتریان برخطآنلاین) حداكثر 500 سهم می باشد.

4.با توجه به درج نماد معاملاتی شركت در بازار دوم فرابورس و محدودیت های موجود در اساسنامه صندوقهای سرمایه گذاری مشترك، این صندوقها هیچ گونه...

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 6/10/1390 - 11:7 - 0 تشکر 406937

توسط سهامدار عمده و مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون
فرصت ها و تهدیدهای شرکت تازه وارد فرابورسی تشریح شد

خبرگزاری فارس: سهامدار عمده و مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون ، فرصت ها و تهدیدهای این شرکت تازه وارد فرابورسی را تشریح کردند.
خبرگزاری فارس: فرصت ها و تهدیدهای شرکت تازه وارد فرابورسی تشریح شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مسئولان شرکت ۴۰۰ میلیارد تومانی پتروشیمی مارون در حالی بعد از پذیرش و درج در بازار دوم فرابورس، روز گذشته جلسه معارفه‌ای را برای سهامداران برگزار کردند که ظهر امروز نیز نشست مطبوعاتی را با خبرنگاران حوزه بازار سرمایه ترتیب داده و به سئوالات مطورحه پاسخ دادند.


*ویژگی ها و فرصت های پتروشیمی مارون

در این جلسه حمیدرضا اسکندی مدیرعامل ساتا و رئیس هیئت مدیره پتروشیمی مارون اظهار داشت: این شرکت در حالی دومین واحد الفین جهان و یکی از ارزشمند‌ترین دارایی‌های کشور به شمار می‌آید که برخورداری از گاز طبیعی منجر به برخورداری از مزیت فوق‌العاده‌ای برای این شرکت شده است. بنابراین نباید به چنین شرکتی بخشی نگاه کرد.

بعد از این اظهارات، رحیم شریف موسوی مدیرعامل این شرکت هم سه نکته کلیدی به عنوان امتیازهای پتروشیمی مارون را مد نظر قرار داد و گفت:‌ نکته و ویژگی اول این شرکت مربوط به خوراک گازی آن است که استحصال الفین یکی از ویژگی‌های اصلی آن به شمار می‌رود. بطوری که برخلاف دیگر شرکت های پتروشیمی که 45 درصد خوراک دریافتی را به الفین تبدیل می‌کنند، این نسبت در پترویشیمی مارون 58 درصد است. از طرف دیگر چون نوع گاز مصرفی ، گاز مصارف عمومی است از چالش‌های کمتری نسبت به سایر انواع خوراک برخوردار است.

وی دارا بودن زنجیره ارزش پتروشیمی مارون و استحصال الفین در واحدهای تولیدی این شرکت را دیگر ویژگی مارون دانست و گفت:طبق مصوبه مجمع سال گذشته به سمت صنایع پایین دستی با ارزش افزوده بالاتر حرکت خواهیم کرد. در گزارش شش ماهه و پیش‌بینی یکساله هم باید به ظرفیت تولید 80 درصدی برسیم اما امروزه همه واحدهای ما دارای وضعیت تولید مناسبی بوده که با توجه به شرایط بهتر تولید در نیمه دوم هر سال این وضعیت بهتر هم خواهد شد. در این رابطه درحالی اطلاعات جدید به همراه مباحث مربوط به ارز به سایت کدال ارائه شده که 20 درصد افزایش تولید باقی مانده نه تنها پوشش داده خواهد شد بلکه به سمت بالاتر از این هم خواهیم رفت.

به گفته وی تاکنون 95 درصد از خوراک مورد نیاز دریافت می‌شود که با شناسایی ۳ منبع خوراک جدید و انجام توافقات و مذاکراتی بحث تامین خوراک پتروشیمی مارون برای همیشه حل خواهد شد.

این مقام مسئول درادامه به آینده شرکت اشاره کرد و گفت: طبق پیش‌بینی‌های 10 ساله و با درنظر گرفتن پروژه‌هایی مانند پتروشیمی بوشهر، آینده این شرکت بسیار روشن بوده و به جاهای خوبی هم رسیده‌ایم به طوریکه قرارداد واحد اول پتروشیمی بوشهر که مربوط به شیرین‌سازی است منعقد شده و تا ۳ سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین واحد دوم این پتروشیمی هم با ظرفیت 550 هزارتن meg تا 2.5 سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد. علاوه بر این در حالی5 درصد از سهام بانک صنعت نفت را با هدف استفاده از منافع سهامداری و اخذ تسهیلات داریم که 20 درصد از پروژه سلمان فارسی هم متعلق به این شرکت است.

شریف‌موسوی درباره نکته و وِیژگی سوم پتروشیمی مارون هم توضیح داد: یکی از نگرانی ها مربوط به تهیه کاتالیست برای واحد meg بود که باید هر 4 سال یکبار عوض می‌شد. در این رابطه خرید 65 تا 70 میلیاردی تومانی کاتالیست انجام شده و تا 4 سال دیگر کاتالیستی نمی‌خواهیم. بنابراین در رابطه با تحریم مشکلی نداریم. همچنین برای دو واحد دیگر هم از طریق یک کشور خارجی و یک شرکت داخلی کاتالیست تهیه شده است.

وی در رابطه با تعهدات ارزی پیش‌بینی مارون هم و مطالبات آن گفت: درحالی فقط قسط 30 میلیون یورویی باقیمانده که اغلب شرکتهای پتروشیمی با معضل عقب‌افتادگی پرداخت اقساط روبرو هستند.ولی ما نه تنها چنین مشکلی را نداریم بلکه حدود 100 میلیارد تومان هم از مشتریان خود طلب داریم.

بعداز این توضیحات، اسکندری هم در رابطه با پتروشیمی لاله گفت: پتروشیمی مارون درحالی ۴۵ درصد از سهام پتروشیمی لاله را در اختیار داشت که به دلیل عدم حضور شریک خارجی در ۸ ماه، جلسات هیئت مدیره آن برگزار
نمی‌شد و این شرکت زیان ده بود اما با خرید 29 درصد سهم شریک خارجی به قیمت ۲۰ میلیارد تومان سهم ۴۵ درصدی پتروشیمی مارون به ۶۴ درصد رسید و این شرکت سه کرسی هیئت مدیره را در اختیار گرفت. هم اکنون هم پتروشیمی لاله به سود دهی مطلوبی رسیده است.


* تهدیدهای شرکت

بعد از این توضیحات، خبرنگار فارس از سهامدار عمده و مدیرعامل پتروشیمی مارون سوالاتی درباره تهدیدات و وضعیت سهامداری این شرکت پرسید.شریف موسوی درباره تهدیدات پتروشیمی مارون گفت: علاوه بر مسئله کاتالیست
که مسائل آن برطرف و این تهدید حذف شده، تهدید دیگر مربوط به آثار اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها بود که اجرای آن طی سال اخیر نشان داد این اتفاق برای ما تهدید نبود. چرا که علاوه بر اصلاح قیمت‌ فروش محصولات، به طور غیر رسمی از دولت اجازه گرفتیم از بورس کالا خارج شویم. بنابراین هدفمند‌سازی یارانه‌ها موجب ایجاد تعادل مثبت‌تر شرکت شده است.

وی در رابطه با تهدید سوم که مربوط به تحریم‌های خارجی بود توضیح داد: تا امروز مشکلی برای فروش و صادرات نداشته‌ایم. اما اگر در صادرات 10 تا 12 درصدی به اروپا مشکلی ایجاد شود از طریق فروش به ترکیه و چین جبران خواهیم کرد.حتی اگر کشتیرانی هم تحریم شود از طریق حمل و نقل زمینی اقدام به صادرات خواهیم کرد.

*وضعیت سهامداری و عرضه سهام و چند سوال هنگام قبل از خرید پتروشیمی

مدیرعامل سرمایه‌گذاری ساتا هم در مورد وضعیت سهامداری پتروشیمی مارون گفت: با توجه به لزوم واگذاری حداقل 10 درصد از سهام شرکت در بورس اوراق بهادار و عدم امکان اجرای این تعهد از سوی سهامداران عمده، تصمیم به پذیرش پتروشیمی مارون در فرابورس گرفتیم تا با ارائه تعهد واگذاری 5 درصدی سهم امکان حضور این شرکت در بازار سهام و خرید آن توسط مردم فراهم شود. این در حالی است که با هدف افزایش نقدینگی اقدام به 3.5 درصد سهام در سه‌شنبه جاری می‌کنیم و امید داریم دیگر سهامداران عمده هم در این عرضه مشارکت کنند.

اسکندری در رابطه با احتمال تغییر ترکیب هیئت مدیره پتروشیمی مارون هم گفت: واقعیت این است هر چند همه منافع را دوست دارند اما ما به دنبال ریاست نبوده و اصلا نگران ترکیب هیئت مدیره هم نیستیم ولی تلاش می‌کنیم با تکیه بر مسائل معنوی کرسی‌های خود را در این شرکت حفظ کنیم.

وی ادامه داد: صنعت پتروشیمی هر چند دارای ظرفیـت‌های متعددی است اما به هنگام خرید سهام این دسته شرکت ها چند سوال و بررسی باید مطرح ‌شود که شامل وضعیت تهیه خوراک و مدت زمان آن، نوع خوراک و ارزان و یا گران بودن آن، مشخصات فنی تجهیزات، نوع محصولات تولیدی و بررسی مکانیزم‌های فروش محصولات است. دراین رابطه باید گفت پتروشیمی مارون در مواجه با این سوالات مزیت‌های متعددی دارد.


*عملکرد 4 ساله تولید و فروش

در ادامه این نشست،مصطفی احمدزاده رئیس مالی و اداری پتروشیمی مارون هم در پاسخ به سئوال فارس که در رابطه با عملکرد تولید و فروش ۴ ساله این شرکت بود ، گفت: سود پتروشیمی مارون طی سال های 86 تا 89 به ترتیب 137، 338، 456و 697 میلیارد تومان بود. برای سال جاری هم بیش از هزار و 53 میلیارد تومان سود پیش‌بینی شده است.

احمدزاده ادامه داد: عملکرد تولید هم طی 4 سال اخیر نشان می‌دهد ظرفیت تولید محصولات از ۲ هزار و 76 میلیون تن به 4 هزار و 231 میلیون تن رسیده است.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده، 34 درصد فروش پتروشیمی مارون بوده و 70 درصد از فروش محصولات داخلی است در خاتمه گفت: برخورداری از نسبت قیمت تمام شده مناسب، استفاده از تکنولوژی بالا، حضور در منطقه ویژه پتروشیمی و استفاده از مزایای آن و همچنین برخورداری از معافیت مالیاتی 10 ساله ( از سال 85 تا 95 ) به استناد ماده 132 قانون مالیات های مستقیم و مرتبط با حضور شرکت‌ها در مناطق محروم از جمله ویژگی‌های پتروشیمی مارون به شمار می‌رود.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 6/10/1390 - 11:8 - 0 تشکر 406938

در پی اولین عرضه شرکت تحت مالکیت ساتا در بازار سرمایه
"مارون"تا چه قیمتی برای سرمایه گذاری گرون نیست؟
شاید بتوان این عرضه را مهمترین و با اهمیت ترین عرضه سهام در سال 90 نامید زیرا در شرایط فعلی که بازار سرمایه با مشکلات فراوان داخلی و خارجی دست به گریبان است پتروشیمی مارون می تواند همانند اهرمی محکم به جهت بازگرداندن شاخص های بورس به جایگاه اصلی عمل نماید

در حالی طی معاملات امروز بازار سرمایه 3.5 درصد از سهام شرکت 400 میلیارد تومانی پتروشیمی مارون در بازار فرابورس عرضه می شود که سرمایه گذاران و فعالان بورس چندیست شاهد بازاری رکودی همراه با جو نا اطمینانی هستند و بنظر می رسد که این موضوع در عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی مارون نیز تاثیر گذار باشد.

بنابر گزارش بورس نیوز اغلب کارشناسان و کارگزاران با تجربه بورس در گفتگو با خبر نگاران و اصحاب رسانه عنوان کرده اند که با توجه به جو روانی منفی فعلی حاکم بر بازار سرمایه که سراسر بی اعتمادی و سردر گمی به علت های متفاوت می باشد وسبب عدم وجود خریدار علیرغم حضور شرکت های پرپتانسیل در این بازار شده تنها یک اتفاق خوشایند یا یک خبر مثبت که بتواند اعتماد و اطمینان را به بازار برگرداند راهگشا خواهد بود و یکی از این موارد تاثیر گذار عرضه سهام شرکت های پر پتانسیل به شرط قیمت گذاری مناسب و جذاب برای سرمایه گذاری از طریق بورس و فرابورس می باشد.

برهمین اساس در این برهه حساس تمامی نگاه ها به به ساتا سهامدار عمده این شرکت 400 میلیارد تومانی دوخته شده و سرمایه گذاران و فعالان بازار منتظرقیمت عرضه سهام پتروشیمی مارون هستند تا ببینند اولین عرضه سهام شرکت های زیر مجموعه سرمایه گذاری ساتا می تواند امید از دست رفته را به بازار سرمایه باز گرداند یا خیر.

به هرحال آنچه مشخص است عرضه پتروشیمی مارون می تواند دو نوع اثر گذاری را بر بازار سرمایه در شرایط فعلی به همراه داشته باشد بطوریکه اگر سهام این شرکت با قیمتی عرضه شود که جذابیت سرمایه گذاری را از سرمایه گذاران بگیرد و تنها برای سهامدار عمده رضایت بخش باشد علاوه بر تشدید جو منفی بازار سبب بی اعتمادی سهامداران به عرضه های اولیه و قهر آنان با بازار سرمایه نیز خواهد شد اما درصورتیکه مارون در قیمتی معقول عرضه شود که بتواند انگیزه خرید را به فعالان بورس باز گرداند و سهامدار عمده نیز در روزهای پس از عرضه به قیمت دلخواه و مورد نظر خود دست یابد نه تنها جو روانی مثبت و اعتماد مجدد به بورس باز می گردد بلکه شرکت سرمایه گذاری ساتا در اولین عرضه سهام شرکت های زیر مجموعه خود خاطره ای خوش را در ذهن سهامداران و حتی مسولین بازار سرمایه برجای خواهد گذاشت چراکه شاید بتوان این عرضه را مهمترین و با اهمیت ترین عرضه سهام در سال 90 نامید زیرا در شرایط فعلی که بازار سرمایه با مشکلات فراوان داخلی و خارجی دست به گریبان است پتروشیمی مارون می تواند همانند اهرمی محکم به جهت بازگرداندن شاخص های بورس به جایگاه اصلی عمل نماید و از سوی دیگر راه را برای استقبال از عرضه های احتمالی دیگر در ماه های باقی مانده از سال جاری هموار سازد.

براساس گزارش بورس نیوز اگر بخواهیم قیمت معقول سهام مارون را طی اولین حضور خود در بازار فرابورس تخمین بزنیم باید به چند نکته توجه کنیم.

نخست اینکه مارون از جمله شرکت های فعال در گروه پتروشیمی بورس خواهد بود که از سرمایه قابل قبول و سود 4 رقمی (2633 ریال) برخوردار است در نتیجه علیرغم فرابورسی بودن اما این شرکت در ردیف شرکت هایی همچون پتروشیمی پردیس ، خارک و یا فن آوران قرار خواهد گرفت از همین رو پی بر ای در حدود 5.5 تا 6 در مقایسه با شرکت های مذکور برای این شرکت قابل تصور و منطقی است که قیمتی در حدود 1450 تا 1580 را برای سهام این شرکت رقم خواهد زد اما این رقم ها سبب اثر گذاری مارون از نوع اول که در بالا گفته شد را موجب خواهد شد و برای سرمایه گذاران ایجاد انگیزه نکرده و به هیچ عنوان جذاب برای سرمایه گذاری نخواهد بود چراکه اگر قرار باشد سرمایه گذاران سهام مارون را در اولین روز حضور در فرابورس با بالاترین حد پی بر ای این گروه خریداری کنند اولا دیگه امیدی به رشد قیمت آن در روزهای آتی و بدست آوردن بازدهی به عنوان سهم عرضه اولیه نیست و ثانیا عاقلانه تر و منطقی تر آنست که سرمایه گذاران بجای خرید سهام مارون سهام پتروشیمی پردیسی را خریداری کنند که هم سود آن تقریبا دو برابر مارون است و هم گفته می شود طی ماه جاری سهامداران خود را به مجمع برده و علاوه بر تقسیم70 درصدی سود محقق شده افزایش سرمایه بیش از 100 درصدی را اعمال خواهد کرد.

بر همین اساس بنظر میرسد قیمت های بین 1200 تا 1300 تومان برای این شرکت هم معقول باشد و هم اعتماد از دست رفته بازار را باز گرداند.

در پایان انتظار می رود شرکت سرمایه گذاری ساتا ضمن بهره گیری از تجربیات گذشته همچون عرضه نا موفق و همراه با خاطره تلخ پتروشیمی زاگرس ، در قیمتی اقدام به عرضه سهام پتروشیمی مارون طی روز جاری نماید که علاوه بر کمک به بازگرداندن اعتماد و اطمینان به بازار سرمایه و سرمایه گذاران آن بتواند خاطره خوشی را نیز از اولین حضور شرکت تحت مالکیت و مدیریت خود در فرابورس در ذهن فعالان بازار برجای گذارد.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 6/10/1390 - 11:44 - 0 تشکر 406955

سلام
آقا الان قیمت روی 16000 ریال در حال معامله است...خیلی گرونه...
یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 6/10/1390 - 11:47 - 0 تشکر 406956

اینم لینک قیمت معاملات این سهم
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=151311&i=53449700212786324
یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 6/10/1390 - 16:9 - 0 تشکر 407041

لحظه آخر داشت صف خرید میشد...فردا احتمال زیاد مثبته

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی