انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 685)
سه شنبه 29/9/1390 - 16:9 -0 تشکر 404187
نکاتی جالب درباره‌ی انواع کسوف

كسوف ها به سه شكل اصلی اتفاق می افتد. نوع اول آن كسوف حلقوی است. همانطور كه می دانید مدار ماه بیضوی است و طبعا گاهی اوقات در اوج (دورترین فاصله از زمین) و گاهی اوقات در حضیض (نزدیك‌ترین فاصله از زمین) به سر می برد. اگر هنگام كسوف ماه در اوج مداری خود باشد اندازه زاویه‌ای آن، آن‌گونه كه از زمین دیده می‌شود، در مقایسه با اندازه زاویه ای خورشید كمتر می شود و بدین ترتیب ماه نمی تواند همه قرص خورشید را در پشت خود مخفی سازد. بدین ترتیب خورشید در میانه گرفت به صورت حلقه ای نورانی دیده می شود و این خود یكی از جاذبه های این نوع كسوف است.

 

وع دوم كسوف كلی است. در هنگام كسوف كلی ماه آن قدر از زمین دور نیست كه نتواند كل قرص خورشید را در پشت خود مخفی سازد. با پنهان شدن قرص خورشید در پشت قرص ماه نا گهان تاج خورشید خود نمایی می كند و بدین ترتیب نماهای رویایی كه همه ما از كسوف دیده ایم به وجود می آیند.

 

نوع سوم كسوف كسوف جزیی است كه كسوف روز دوشنبه نیز از همین نوع است. در این نوع كسوف به سبب موقعیت جغرافیایی ناظر در روی زمین و همچنین به دلیل موقعیت ماه در مدارش، زمین وارد تمام‌سایه ماه نمیشود و یا تمام‌سایه ماه از مكان رصد ناظر عبور نمی كند. بدین ترتیب رصد گر تنها در نیم سایه قرار می‌گیرد و از دید او فقط بخش‌هایی از خورشید به وسیله ماه پوشیده می‌شود.

 

البته نوعی دیگری از كسوف هم وجود دارد كه می توان آن را هم در رده حلقوی ها در نظر گرفت و هم در رده كسوف های كلی. در این نوع كسوف در بعضی از نقاط زمین كسوف كلی است و در بعضی از نقاط ماه قسمت های بسیار كمی از قرص خورشید را نمی پوشاند. این نوع از كسوف ها نیز بسیار زیبا هستند.

جمعه 2/10/1390 - 0:42 - 0 تشکر 405334

سلام
با تشکر ازتون . می تونید در بخش بحث های من فونت رو یه مقداری کوچیک تر کنید تا نوشته ها زیباتر بشن .
منتظر بقیه نکات هستیم :)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی