• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 2479)
جمعه 25/9/1390 - 16:48 -0 تشکر 402322
خدمت وظیفه عمومی یا سربازی اجباری

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خدمت وظیفه عمومی یا همان سربازی دوره ‌ایست که فرد باید در خدمت منافع عمومی کشور باشد که معمولا این دوره نظامی است

در بیش از نیمی از کشورهای دنیا خدمت وظیفه عمومی بصورت اختیاریست و سربازی اجباری وجود ندارد در مابقی کشورها هم خدمت از کمتر از یک سال تا حدود دو سال وجود دارد

اما در ایران گرچه قبل از انقلاب دختران نیز به نوعی دوره خدمت را میگذراندند اما بعد از انقلاب خدمت فقط مختص پسران است که بصورت اجباری از حدود هجده سالگی به مدت حدودا دو سال طول میکشد که البته هم شروع و هم مدت این دوره بنا به شرایطی قابل تغییر است

 

سربازی اثرات مثبتی دارد از جمله :

1- ایجاد آمادگی نظامی : با آموزشها و فعالیتهای نظامی که در این مدت انجام میشود جوانان برای مواقع لزوم آمادگی پیدا میکنند

2- انجام خدمات عمومی با نیروی انسانی ارزان

3- آموختن نظم و انظباط

 

اما انتقادات جدی هم به شکل فعلی سربازی در ایران وجود دارد از جمله :

1- اخلال در تحصیل : پسران بعد از دوران دبیرستان فقط دو سال فرصت ورود به دانشگاه دارند در غیر این صورت مشمول خدمت خواهند شد و بعد از خدمت هم موقعیت مناسب قبل را برای ورود به دانشگاه ندارند از طرفی در دوران تحصیل هم با محدودیتهایی مواجه هستند هم در مدت تحصیل و هم در انتخاب رشته تحصیلی مناسب در این مدت
به هم خوردن تناسب جنسیتی در دانشگاه و کاهش تعداد دانشجویان پسر نسبت به دانشجویان دختر مشکل جدی دیگریست و این اتفاق خود باعث ایجاد مشکلات بعدی در زمینه اشتغال و ازدواج پسران و دختران میشود

2- تأخیر در ازدواج : پسرها ترجیح میدهند این دوره نسبتا مشکل از زندگی خود را در زمان مجردی پشت سر بگذارند و عملا ازدواج به بعد از اتمام تحصیلات و خدمت سربازی موکول میشود و در این بین فرصتهایی برای ازدواج جوانان از دست میرود

3- اتلاف هزینه و زمان : حدود دو سال از بهترین سالهای دوران جوانی بعضا باید صرف کارهایی شود که هم ارز سالهای با ارزش جوانی نیستند و بعضا بیهوده و دور از شأن فرد هستند و به ازای وقتی که از جوان گرفته میشود منفعتی در خور برای او و حتی جامعه ندارد

4- مشکلات فرهنگی : حضور افرادی با فرهنگهای مختلف در محیط نظام وظیفه بعضا موجب ایجاد محیطی نامساعد میگردد

5- از دست دادن نخبگان : یکی از دلایل مهاجرت نخبگان به خارج از کشور و برنگشتن آنها نگرانی از این مسأله است

6- عدم مطابقت با ارزشهای اسلامی : بنظر میرسد این شیوه سربازی از نگاه اسلامی نشأت نگرفته است و بعضی از ارزشها از قبیل عدالت و آزادی کاملا رعایت نشده‌اند

بنظر میرسد که باید این شکل ار سربازی اجباری حذف یا تغییرات در این امر صورت گیرد که میتواند شامل کاهش مدت، جابجایی زمان این دوره و همچنین نوع خدمت متناسب با شرایط افراد مختلف باشد تا هم جوانان بهتر به کشور خود خدمت نمایند و هم به زندگی و آینده آنها لطمه‌ای وارد نشود

همیشه دلیل شادی کسی باش نه قسمتی از شادی او
و همیشه قسمتی از غم کسی باش نه دلیل غم او
جمعه 25/9/1390 - 16:51 - 0 تشکر 402324

دكتر حسن عباسی نظر 4 سال پیش خود را تكرار كرد:

در صورت حذف موقت سربازی ، كشور هیچ آسیبی نمی بیند

چون دختران جامعه مشكلی به نام سربازی ندارند ، می روند دانشگاه لیسانس ، فوق لیسانس و دكتری گرفته اما پسر بعد از 18 سالگی و دیپلم یك دغدغه دارد به نام سربازی اگر نتواند برود دانشگاه 2 سال باید به سربازی رفته و .../ مملكتی كه 9 میلیون بسیجی دارد اگر سربازی را برای مدتی حذف كند اتفاقی نمی افتد .

"صراط" - حسن عباسی در گفتگوی تلفنی برنامه دیروز امروز فردا دوباره پیشنهاد 4 سال پیش خود را پیرامون حذف دوران سربازی به صورت موقت تكرار كرد .
عباسی در این گفتگو گفت : 4 سال پیش در مورد مسئله تفكیك جنسیتی دانشگاهها پیشنهاد كردم نظام سربازی را به مدت 10 الی 15 سال بردارد .

وی افزود: به دلیل حوزه تخصصی ما در حوزه علوم استراتژیك هیچ بحرانی هم در كشور ایجاد نمی شود .

عباسی در ادامه صحبتهایش پیرامون دلائل بالارفتن سن ازدواج در بین جوانان گفت : چون دختران جامعه مشكلی به نام سربازی ندارند ، می روند دانشگاه لیسانس ، فوق لیسانس و دكتری گرفته اما پسر بعد از 18 سالگی و دیپلم یك دغدغه دارد به نام سربازی اگر نتواند برود دانشگاه 2 سال باید به سربازی رفته و برگردد تا بخواهد برسد به همان نسل خانمها كه در شان یكدیگرند برای ازدواج ، از خانمها جا می مانند .

به گزارش صراط این تحلیلگر مسائل استراتژیك در ادامه دلائلش برای حذف سربازی بیان داشت: 4 سال پیش من پیش بینی كردم كه سالهای آینده با یك نسل سوخته ای از خانمها روبرو هستیم .

عباسی در ادامه اظهار داشت : اگر 4 مانع سربازی، ادامه تحصیل، اشتغال و ازدواج را از سر راه آقایان بر نداریم خانمی كه امكان تحصیل راحت پیدا میكند امكان اشتغال پیدا می كند زمانی كه نیاز به همسر مناسب دارد فرصت را از دست داده و انسان هم شان خود را پیدا نمی كند .

عباسی گفت : نتیجه این شد كه بعضی دوستان نظامی گلایه و نامه نگاری كردند كه چرا این صحبت ها را در عرصه عمومی می زنید؟

پاسخ بنده این بود كه شما مشكل خود را در موضع قدرت نظامی می بینید؟ قدرت سیاسی می بینید؟ قدرت فرهنگی یا اجتماعی می بینید؟ بنده به عنوان كسی كه تفكر استراتژیك و داشته دارم دغدغه ام همه ی آنها با یكدیگر است .

ریس مركز دكترینال در پایان اظهار داشت: مملكتی كه 9 میلیون بسیجی دارد اگر سربازی را برای مدتی حذف كند اتفاقی نمی افتد .

ستاد كل نیروهای مسلح هر دفعه سعی كرد مدت سربازی را كوتاه كند و هر دفعه یك ماه و دو ماه از مدت آن كاست اما واقعیت آن است كه طرح توانمند سازی پسرها را اگر دنبال كنیم توانمند سازی خانمها به دنبال آن صورت می گیرد .

قسمتی از استدلال های دكتر عباسی پیرامون حذف موقتی سربازی كه 4 سال گذشته در مصاحبه با نشریه حوراء بیان كرده و مسئولین هیچ توجهی به آن نكردند در زیر می آید .

1) کهنه بودن سیستم سربازی

سربازگیری حدود 70 سال قدمت دارد ومربوط به دوره ای خاص اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ایران است. عصر فیودالیسم و عبور به سوی شبه بورژوازی پهلوی، شاید می توانست توجیه گر نظام سربازگیری اجبای باشد؛ اما تکامل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی امروز ایران و جهان، چنین سیستمی را ناکارآمد کرده است.

2) طی نیم قرن، هرگاه جوانی از محیط روستایی یا شهری به عنوان سرباز به درون پادگانی می رفت، محیط نیروهای مسلح جذابیت زیادی می توانست داشته باشد زیرا سرباز در آنجا غیر از مشق نظامی، درس زندگی می آموخت که برای پس از پایان خدمت سربازی او نیز مؤثر بود. تحولات فرهنگی و اجتماعی به گونه ای رقم خورده است که به ندرت می توان پذیرفت که یک جوان امروزی برابر هزینه بهترین سالهای عمرش، از محیط سربازخانه و پادگان چیز مطلوبی دست او را بگیرد که برای پس از پایان خدمت سربازی مؤثر باشد. در واقع سرباز دیروز با دست تهی می آمد و هنگامی که می رفت، با یک شخصیت شکل گرفته در سربازی از پادگان می رفت؛ اما امروز یک جوان سرباز، عموما با شخصیت شکل گرفته تحت تاثیر خانواده، مدرسه، رسانه، دانشگاه، ورزشگاه، اینترنت و... وارد نیروهای مسلح می شود و جایی برای شکل دهی به شخصیت باقی نمی ماند. از این حیث، زندگی خدمت وظیفه عمومی الهام بخش جوان امروزی نیست.

3) در حوزه نظامی، جنس تهدید کاملا تغییر کرده است. جنگ نفت میان عراق و آمریکا برسر اشغال کویت در سال 1369، پس از جنگ سلطه در اشغال عراق از سوی بلوک آنگلوصهیون به رهبری آمریکا در سال 1382 و همچنین منازعه حزب الله لبنان و رژیم صهیونیستی در تابستان 1385، نشان داد که عصر استفاده از سرباز عمومی و غیر متخصص و اجباری گذشته است. عصر جنگ های سایبرنتیک، تهدیدهای نرم و نیمه سخت و سخت، منازعات پرشتاب و پرشدت، عمیقا محتاج نیروهای مسلح حرفه ایست.

4) ناکارآمدی بهره گیری از سرباز در منازعات امروز و آینده برکسی پوشیده نیست. اما از آن تاسف بار تر اینکه عمده ای از جوانان در خدمت سربازی، در مشاغل دفاعی و رزمی یا پشتیبانی خدمت نمی کنند، بلکه درگیر مشاغل خدماتی می شوند که به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. از حیث فرهنگی، علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اصلا مقرون به صرفه نیست که دوسال از بهترین مقاطع عمر یک جوان در آبدارخانه، آشپزخانه، انبار، تعمیرگاه و ... پادگانها صرف شود. خسارت منابع انسانی عمومی در این خصوص غیر قابل برآورد است؛ به ویژه عقب ماندگی گسترده فرد در زندگی آتی خود.

http://www.seratnews.ir/fa/pages/?cid=8054

همیشه دلیل شادی کسی باش نه قسمتی از شادی او
و همیشه قسمتی از غم کسی باش نه دلیل غم او
جمعه 25/9/1390 - 16:51 - 0 تشکر 402326

سربازی و بالارفتن سن ازدواج

تاکنون از دیدگاههای مختلفی، به علل بالا رفتن سن ازدواج در جامعه پرداخته شده اما گویا دوران سربازی از قلم افتاده است. هر چند مدتی است دوران سربازی به 18ماه کاهش یافته لیکن عملا اولاد ذکور خانواده را به مدت 2 سال از ازدواج باز می دارد چرا که فرد مشمول از حدود سه ماه قبل، جهت گرفتن دفترچه آماده به خدمت تا سه ماه بعد درگیر و دار گرفتن کارت پایان خدمت است.

از طرفی برپایه یک باور، ازدواج باید بعد از خدمت سربازی انجام شود که بررسی درست بودن یا نبود این باور خارج از حوصله این نوشتار است لیکن آنچه مهم است مدت زمان سربازی و عقب افتادگی تحصیلی، اقتصادی و... فردی است که به این خدمت مقدس اعزام می شود که در نهایت منجر به بالارفتن سن ازدواج می گردد. متاسفانه آنچه از گفته سربازان در حال خدمت در یگان های مختلف شنیده می شود. در اغلب پادگان ها و مراکزی که سربازان مشغول به خدمت اند از زمان بخوبی استفاده نشده و اوقات آنها به هدر می رود یا کارهایی با بهره وری بسیار پایین انجام  می دهند که علت آن نبود برنامه ریزی است. به جاست در این خصوص کار گروهی مامور رسیدگی به موضوع فوق شوند تا با محاسبه دقیق مازاد نیروی وظیفه در هر ماه  مدت زمان خدمت وظیفه عمومی به حداقل کاهش یابد.

از سوی دیگر حقوق بسیار پایین مشمول که حتی جوابگوی نیازهای حین خدمت آنها نیست، نه تنها منجر به عقب افتادگی اقتصادی مشمولان حین خدمت وظیفه می شود، بلکه باعث می شود پس از خدمت نیز ورود افراد به عرصه اقتصادی، از زیر صفر شروع گردد که علت فوق هم در نهایت در تاخیر سن ازدواج مؤثر است.

در این زمینه نیز پیشنهاد می شود با پرداخت حقوق معادل کارگران مشمول قانون کار، به سربازان وظیفه، زمینه برخورداری سربازان وظیفه از حداقل حقوق و مزایا فراهم آید، ثانیا یگانهای جذب سرباز مجبور به اعمال مدیریت و بالا بردن بهره وری میان پرسنل وظیفه شوند که در نهایت با تقلیل نیروی سرباز در پادگانها موجب بالا رفتن بهره وری، می شود و سربازان با پشتوانه پس اندازی که در این دوران فراهم کرده اند، برای ازدواج آماده می شوند.

البته آنچه در بالا بدان اشاره شد بدین معنی نیست که دوران سربازی فقط 2 سال ازدواج را به تاخیر می اندازد چرا که از دست رفتن برخی فرصتها، فرصت جبران چند برابر با آنچه از دست رفته را می طلبد و میزان فوق حداقل است.

نظر شما در مورد تاثیر منفی سربازی بر ازدواج چیست؟

منبع: روزنامه کیهان، مجید صباغیان هاتف

همیشه دلیل شادی کسی باش نه قسمتی از شادی او
و همیشه قسمتی از غم کسی باش نه دلیل غم او
جمعه 25/9/1390 - 22:19 - 0 تشکر 402498

سلام

خدا این رضاشاه رو نیامرزه ملتو بدبخت کرد رفت :)

بودنش که خوبه... زمانش رو باید کمتر کنن
دوساللللللل؟ زیادهههه

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 26/9/1390 - 16:35 - 0 تشکر 402808

سلام
هم مدتش زیاده هم حقوقش خیلی کمه....وقتی تمام وقت اونم برا دوسال در اختیارشون هستن چه دلیلی داره دو سال زندگی شون رو با حقوق ناچیز بگذرونن

دوشنبه 28/9/1390 - 17:23 - 0 تشکر 403789

بزرگترین مشكلی كه خدمت سربازی داره اینكه كه پسرها بدون داشتن خدمت نمیتونن وارد بازار كار بشن.ضمن اینكه حقوقی هم كه در مورد خدمت به سرباز میدن خیلی خیلی پایینه انگار طرف اومده بیگاری

پنج شنبه 1/10/1390 - 20:26 - 0 تشکر 405203

سلام 

به نظرم سربازی اجباری 18 ماهه با حقوق حداکثر 100 هزار تومن دلیل نمیخواد

دلیل چیه؟

جوون چه حقی داره دلیل بخواد؟

آیا میدانید سربازی در سال 2005 حتی در افغانستان حذف شد؟

ایا میدانید در هند حتی در زمان استعمار انگلیس هم سربازی اجباری وجود نداشت؟

آیا میدانید ؟

نمیدانیم؟.....خوش به حالمون که نمی دانیم!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

پنج شنبه 1/10/1390 - 22:32 - 0 تشکر 405259

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;405203]

 سلام 

به نظرم سربازی اجباری 18 ماهه با حقوق حداکثر 100 هزار تومن دلیل نمیخواد

دلیل چیه؟

جوون چه حقی داره دلیل بخواد؟

آیا میدانید سربازی در سال 2005 حتی در افغانستان حذف شد؟

ایا میدانید در هند حتی در زمان استعمار انگلیس هم سربازی اجباری وجود نداشت؟

آیا میدانید ؟

نمیدانیم؟.....خوش به حالمون که نمی دانیم!

با سلام 

حالا ما نمیگیم اجباری بودنش برداشته بشه.

یه مدت که خرید و فروش سربازی آزاد بود میگفتن در حق بقیه که میرن سربازی ظلم میشه. چون یه عده سربازیشون رو میخریدن و بقیه باید میرفتن مفت مفت خدمت میکردن و از زندگی عقب میفتادن.

اما نمیتونستن خرید و فروش رو آزاد بذارن و کسانی که میتونن خدمت سربازی رو بخرن، میخریدن و در عوض پولش رو بین کسانی که سربازی میرن تقسیم میکردن و یه حقوق بیشتری میدادن به سربازان که نگن الاف هستن و یا از زندگی عقب میفتن.

حداقل توی مدت سربازیشون یه مبلغی برای خودشون جمع میکنن.

 نه اینکه برجی 100 هزار تومان میدن که خرج تلفن سربازه بنده خدا هم نمیشه و اجباری هم هست که همه برن و دو سال شیرین از زندگیشون عقب بیفتن.

موفق باشید. 

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
پنج شنبه 1/10/1390 - 22:40 - 0 تشکر 405261

soroosh_dehkadeh_it گفته است :

با سلام 

حالا ما نمیگیم اجباری بودنش برداشته بشه.

یه مدت که خرید و فروش سربازی آزاد بود میگفتن در حق بقیه که میرن سربازی ظلم میشه. چون یه عده سربازیشون رو میخریدن و بقیه باید میرفتن مفت مفت خدمت میکردن و از زندگی عقب میفتادن.

اما نمیتونستن خرید و فروش رو آزاد بذارن و کسانی که میتونن خدمت سربازی رو بخرن، میخریدن و در عوض پولش رو بین کسانی که سربازی میرن تقسیم میکردن و یه حقوق بیشتری میدادن به سربازان که نگن الاف هستن و یا از زندگی عقب میفتن.

حداقل توی مدت سربازیشون یه مبلغی برای خودشون جمع میکنن.

 نه اینکه برجی 100 هزار تومان میدن که خرج تلفن سربازه بنده خدا هم نمیشه و اجباری هم هست که همه برن و دو سال شیرین از زندگیشون عقب بیفتن.

موفق باشید. 

vahidmiladi گفته است :
[quote=soroosh_dehkadeh_it;341704;405259]

[quote=vahidmiladi;415987;405203]

 سلام 

به نظرم سربازی اجباری 18 ماهه با حقوق حداکثر 100 هزار تومن دلیل نمیخواد

دلیل چیه؟

جوون چه حقی داره دلیل بخواد؟

آیا میدانید سربازی در سال 2005 حتی در افغانستان حذف شد؟

ایا میدانید در هند حتی در زمان استعمار انگلیس هم سربازی اجباری وجود نداشت؟

آیا میدانید ؟

نمیدانیم؟.....خوش به حالمون که نمی دانیم!

سلام

یه روز با یکی از دوستای سربازم صحبت میکردم گفتم چقدر میگیری ؟لیسانس بود گفت ماهی 60 تومن....میشه روزی دو هزار تومن

یعنی اگه آدم سر خیابون آدامس بفروشه بیشتر از روزی دو تومن در میاره!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

جمعه 2/10/1390 - 15:35 - 0 تشکر 405516

vahidmiladi گفته است :

سلام

یه روز با یکی از دوستای سربازم صحبت میکردم گفتم چقدر میگیری ؟لیسانس بود گفت ماهی 60 تومن....میشه روزی دو هزار تومن

یعنی اگه آدم سر خیابون آدامس بفروشه بیشتر از روزی دو تومن در میاره!

soroosh_dehkadeh_it گفته است :

با سلام 

حالا ما نمیگیم اجباری بودنش برداشته بشه.

یه مدت که خرید و فروش سربازی آزاد بود میگفتن در حق بقیه که میرن سربازی ظلم میشه. چون یه عده سربازیشون رو میخریدن و بقیه باید میرفتن مفت مفت خدمت میکردن و از زندگی عقب میفتادن.

اما نمیتونستن خرید و فروش رو آزاد بذارن و کسانی که میتونن خدمت سربازی رو بخرن، میخریدن و در عوض پولش رو بین کسانی که سربازی میرن تقسیم میکردن و یه حقوق بیشتری میدادن به سربازان که نگن الاف هستن و یا از زندگی عقب میفتن.

حداقل توی مدت سربازیشون یه مبلغی برای خودشون جمع میکنن.

 نه اینکه برجی 100 هزار تومان میدن که خرج تلفن سربازه بنده خدا هم نمیشه و اجباری هم هست که همه برن و دو سال شیرین از زندگیشون عقب بیفتن.

موفق باشید. 

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;405261][quote=soroosh_dehkadeh_it;341704;405259]

[quote=vahidmiladi;415987;405203]

 سلام 

به نظرم سربازی اجباری 18 ماهه با حقوق حداکثر 100 هزار تومن دلیل نمیخواد

دلیل چیه؟

جوون چه حقی داره دلیل بخواد؟

آیا میدانید سربازی در سال 2005 حتی در افغانستان حذف شد؟

ایا میدانید در هند حتی در زمان استعمار انگلیس هم سربازی اجباری وجود نداشت؟

آیا میدانید ؟

نمیدانیم؟.....خوش به حالمون که نمی دانیم!

با سلام 

معذرت میخواما و نمیخوام به کسانی که درس خوندن و مدرکی دارن توهین کنم. اما توی جامعه ی الان دکترا هم بگیری از 10 نفرشون ، 9 نفرشون باید برن دنبال آدامس فروشی و مسافرکشی.

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
يکشنبه 18/10/1390 - 10:54 - 0 تشکر 413924

من هر چی فکر میکنم نمیدونم چه دلیلی داره باید توی این شور و شوق و ذوق فکری برای علم دارم برم سر بازی که چی!!؟؟من دیگه دانشگاهم تمومه.رشتم الکترونیکه.علاقه و شوق واسه تحقیق و اختراع و طراحی و... بشدت دارم.خب برم توی آشپزخونه ظرف بشورم یا شب تا صبح جلو یه آسایشگاه بایستم که چی!واقعا این فکرا داره روم فشار میاره
پسر داییم چه روحییه داشت، رفت سربازی اومد دیگه اعصابش تعطیل شده بوده!
اگه بخوام برم ترجیح میدم 50 سالم که شد برم تا از این شور نشاطم استفاده کنم.من مگه تا کی این شور و پویایی مغزم رو که الان دارم، میتونم داشته باشم!؟
حالا اینا به کنار، من به فکر ازدواج با دختری هستم که دوسش دارم.همین الانش هیچی پول ندارم چه برسه به دوسال دیگه که تازه باید از صفر شروع کنم.
دوسال نه.....دو سا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ل
اونم با این قیمت خونه و گرونی و خرج ازدواج و...! تا 60- 70 سالگی نمیتونم خونه دار بشم.
اسمش دو سال سربازیه.ولی 10 سال آدم رو از همه چی عقب میندازه.
به ازای این بهترین لحظات عمرم که میخوام برم سربازی،در عوض این لطمات اقتصادی و روحی و ... که خواهم خورد ،دولت چه کاری میخواد کنه واسم؟!اگه باز یه جوری آینده آدم رو تضمین میکردن میشد باهاش کنار اومد.
نمیگم خدمت سربازی بده.ولی 2 سال واقعا ظلمه.
من خودم با علمی که بلدم و این شوقی که *الان* دارم دوست دارم نون حلال در بیارم.لذت هم داره برام،بنظرم اینم خودش یه خدمت هست به مملکتم که خیلی بهتر از اون خدمته!هم خودم جلو میفتم توی زندگی هم دوست دارم واسه پیشرفت ایران یه کاری کنم که مفید باشه.
مطمنم اگه چند ماه دیگه برم سربازی و 2 سال بعدش بیام،این ذوق و شوق رو ندارم.حتی فکرش هم ذوقم رو کور میخواد کنه.واسه من سربازی شده مثل کابوس


برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی