انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 235)
سه شنبه 22/9/1390 - 18:28 -0 تشکر 400939
50سکه بهار آزادی

سكه، جایزه بخش بیداری اسلامی جشنواره تجسمی فجر

مدیركل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این‌كه چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر بخش ویژه‌ای به نام بیداری اسلامی خواهد داشت، از اهدای ۵۰ سكه تمام بهار آزادی به اثرات برتر این بخش خبر داد.

به گزارش خبرنگار جام‌جم، محمود شالویی در نشستی خبری كه دیروز همراه محمدعلی رجبی دبیركل چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر برگزار كرد، گفت: چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در 3بخش ویژه، اصلی و جنبی برگزار می‌شود و با توجه به تحولاتی كه در كشورهای اسلامی منطقه رخ داده است، امسال بخش ویژه‌ای با عنوان «بیداری اسلامی» به جشنواره افزوده‌ایم.

شالویی اهدای ۵۰ سكه به برگزیده اول بخش ویژه با موضوع بیداری اسلامی را از ویژگی‌های این دوره عنوان كرد و گفت: هنرمندانی كه آثار شاخص و برتری را با موضوع بیداری اسلامی خلق كنند ۵۰ سكه تمام بهار آزادی به آنها تعلق خواهد گرفت، همچنین داوری این آثار در 2 مرحله با حضور داوران مطرح ایرانی و خارجی انجام می‌شود.

تداوم برگزاری دوسالانه‌ها

شالویی تصریح كرد: روند سیاستگذاری وزارت ارشاد به‌گونه‌ای‌ است كه برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر تهدیدی برای دوسالانه‌ها نباشد. وی تصریح كرد: برگزاری دوسالانه‌های سفال‌و سرامیك، مجسمه‌سازی و نگارگری در ماه‌های گذشته و برنامه‌ریزی برای برگزاری دوسالانه نقاشی طی هفته آینده و دوسالانه كاریكاتور تا پیش از پایان سال جاری نشانی بر این مدعاست.

شالویی با بیان این كه در چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر هنرمندان در ۱۰ رشته به رقابت می‌پردازند، گفت: این جشنواره در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، عكاسی، پوستر، كاریكاتور، نگارگری، سفال و سرامیك، تصویرسازی، مجسمه‌سازی و فیلم‌های تجسمی برگزار می‌شود. وی خاطرنشان كرد: با توجه به اهمیت رشته تصویرسازی و همچنین وقفه‌ 10 ساله در برگزاری دوسالانه تخصصی آن، تصمیم گرفتیم كه امسال این رشته را نیز در جمع رشته‌های تجسمی فجر داشته باشیم.

آینه تمام نمای هنرهای تجسمی ایران

شالویی با بیان این‌كه هنرمندان سراسر جهان، هنرهای تجسمی ایران را با جشنواره هنرهای تجسمی فجر می‌شناسند، تأكید كرد: این جشنواره‌ جامع‌ترین رویداد هنرهای تجسمی كشور است و با جرأت می‌توان آن را آینه تمام نمای هنرهای تجسمی كشور معرفی كرد.

وی با بیان این‌كه جشنواره هنرهای تجسمی فجر با وجود جوان بودن در حال تبدیل شدن به جشنواره‌ای معتبر و جهانی است، افزود: در دوره‌های گذشته هنرمندان سایر كشورها تنها در رشته كاریكاتور آثار خود را به این جشنواره ارسال می‌كردند كه با معتبرتر شدن جشنواره در سال‌های گذشته، از هنرمندان فعال در زمینه پوستر و عكاسی هم برای شركت در چهارمین دوره جشنواره فجر دعوت شده است و آثار قابل توجهی در این زمینه‌ها به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

برگزاری جشنواره در تمام استان‌ها

مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد از مشاركت تمام استان‌های كشور در جریان برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر خبر داد و گفت: چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی كشور در تمام استان‌های كشور به صورت همزمان برگزار می‌شود.

وی افزود: در خارج از ایران نیز تا سال گذشته تنها ۶ كشور میزبان بخشی از آثار این جشنواره بودند كه امسال تعداد میزبانان خارجی آثار برتر این جشنواره به ۱۰ كشور افزایش یافته است.

پیشرفت ایران به روایت تصویر در 50 كشور جهان

شالویی در بخش دیگری از سخنانش از برگزاری یك رویداد بزرگ دیگر در زمینه هنرهای تجسمی همزمان با برگزاری چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی در سطح بین‌المللی خبر داد و گفت: همزمان با برگزاری چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی، نمایشگاه عكس «جمهوری اسلامی ایران، پیشرفت و اقتدار» در ۵۰ كشور جهان به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

وی گفت: عكاسان ایرانی پیشرفت‌های كشور را در زمینه‌های مختلف به تصویر كشیده‌اند كه در قالب این نمایشگاه عكس، آن را به جهانیان نشان خواهیم داد.ب

منع جام جم 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی