• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 593)
يکشنبه 20/9/1390 - 20:26 -0 تشکر 399689
رادیو تصویری می شود

رادیو چندی است كه تحت نظارت معاونت صدا، مراحل آماده‌سازی و تجهیز برای تصویری‌ شدن برخی برنامه‌هایش را پشت سر می‌گذارد.

 

به گزارش خبرنگار سرویس رادیو ایسنا،‌ بحث تصویری شدن رادیو برای نخستین بار، سال گذشته در بازدید معاون صدا از خبرگزاری ایسنا اعلام شد.

 

محمد حسین صوفی در این بازدید، با اشاره به گسترش رسانه‌ها در جهان و شكستن قالب‌های اطلاع‌رسانی، اعلام كرده بود: به دنبال این هستیم تا در صورت اختصاص پیدا كردن بودجه‌ی كافی، برخی برنامه‌های رادیویی را تصویری كنیم.

 

صوفی تاكید كرده بود كه شبكه‌های شناخته شده‌ی رادیویی دنیا، امروز به صورت تصویری، خبر و برنامه پخش می‌كنند و با اشاره به مشكلات راه‌اندازی رادیوی تصویری در ایران، گفته بود: در حال حاضر آمادگی راه‌اندازی این شبكه‌ها را در ایران داریم، اما متاسفانه فعلا با مشكلات فنی مثل فركانس مواجه هستیم.

 

البته در همان زمان شبكه اینترنتی ایران صدا به صورت آزمایشی، در ساعاتی از پخش خود، اقدام به راه‌اندازی نوعی رادیوی تصویری كرده بود.

 

با این حال با وجود رفع مسائل فنی مثل تغییر فركانس‌های شبكه‌های رادیویی كه در اسفند ماه سال گذشته رخ داد، استودیوهای رادیویی هنوز هم مراحل تجهیز برای تصویری شدن را طی می‌كنند.

 

در رادیو تصویری قرار است همزمان با پخش برنامه‌های منتخب شبكه‌های رادیویی، سایت‌های اینترنتی این شبكه‌ها نیز محیط داخل استودیو را برای مخاطبان به نمایش درآورند.

 

محمد لبیبی ـ مدیر اداره كل پژوهش معاونت صدا ـ در تشریح بیشتر رادیو تصویری به ایسنا گفته است:‌ بحث Visual radio یا رادیوی تصویری یك اقدام جدید است كه می‌تواند برای مخاطبان رادیو جذاب باشد. عامل اصلی در رادیو صداست، اما تصویری ‌شدن رادیو این امكان را برای مخاطبان كنجكاو فراهم می‌كند تا مجری را در حال اجرای برنامه ببینند و فضای استودیو را طوری درك كنند كه گویی در محل ضبط برنامه حضور دارند.

 

وی در عین حال تاكید كرده است كه تصویری شدن رادیو، نیازمند اقدامات فنی است؛ به عنوان مثال، در استودیوها باید دوربین نصب شود و در سایت شبكه‌های رادیویی نرم‌افزار مخصوص پخش تصویر قرار بگیرد.

 

در حال حاضر بیش از یك سال از اعلام خبر تصویری شدن رادیو می‌گذرد و رادیو تصویری كه قرار بود تا پایان سال گذشته راه‌اندازی شود،‌ هنوز در دسترس مخاطبان قرار نگرفته است.

 

اما كامران كاظم‌زاده، مدیر رادیو فرهنگ، درباره آخرین وضعیت رادیوی تصویری از تجهیز شدن استودیویی در ساختمان شیشه‌یی جام جم برای ضبط برنامه‌های رادیو به شكل تصویری خبر داده و افزوده است:‌ تجهیزات در بقیه‌ی استودیوهای رادیویی مستقر نشده و قرار شده، شبكه‌های رادیویی، برنامه‌هایی را كه می‌خواهند تصویری كنند در ساختمان شیشه‌یی اجرا كنند تا بتوانند به صورت تصویری این برنامه‌ها را ضبط و پخش كنند.مدیر رادیوایران:


دوست دارم رادیو همان رادیو بماند


مدیر رادیو ایران درباره‌ی روند تصویری شدن رادیو در ایران، گفت:‌ قرار شده كه همه‌ی شبكه‌های رادیویی برای رسیدن به این هدف همكاری داشته باشند. مسؤول این كار انتخاب شده و قرار است مدیران همه‌ی شبكه‌ها در این زمینه با او همكاری كنند.

 

 

حمید شیخ‌محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس رادیو ایسنا، خاطرنشان كرد: رادیو ایران هم به سهم خود برای تصویری شدن رادیو مشاركت خواهد داشت. یعنی زمانی كه رادیوی تصویری را راه‌اندازی كنند، ما چند برنامه را مشخص و برای استفاده در رادیو تصویری معرفی می‌كنیم.

 

وی ادامه داد:‌ ما می‌توانیم برنامه‌های صبحگاهی، عصرگاهی و شبانگاهی را معرفی كنیم. برنامه‌های گیرا و پرشنونده‌ای مثل برنامه‌ی صبحگاهی «سلام ایران»، عصرگاهی «كوچه رادیو» و شبانگاهی «راه شب» می‌توانند از جمله برنامه‌هایی باشند كه در رادیو تصویری قرار بگیرند. برنامه‌های طنز هم می‌توانند در زمره‌ی این برنامه‌ها باشند؛ البته بستگی به این دارد كه رادیوی تصویری چگونه كنداكتورش را می‌بندد و از ما چه انتظاری دارد و چه نوع برنامه‌هایی می‌خواهد. بر اساس نیازی كه به ما اعلام می‌شود، ما هم برنامه‌هایمان را معرفی می‌كنیم.

 

 

مدیر رادیو ایران درباره‌ی فرآیند راه‌اندازی رادیو تصویری نیز گفت:‌ در حال فراهم كردن كارها هستند و ما مدیران شبكه‌ها آماده هستیم با آنها همكاری داشته باشیم. هرگاه هم بخواهند كارشان را شروع كنند، رادیو ایران وظیفه‌اش را در این زمینه انجام خواهد داد.

 

 

وی در ادامه با اشاره به نظرات و ایده‌های مختلفی كه درباره‌ی تصویری كردن رادیو وجود دارد،‌ توضیح داد:‌ برخی می‌گویند رادیو باید همان رادیو بماند و اگر رادیو هم بخواهد مثل تلویزیون، تصویری می‌شود، ابهت پشت پرده‌ی خودش را كه همه از آن یك تصور خاص دارند و در یك عالم فكری یا تصوری با رادیو زندگی می‌كنند، برملا می‌كند و تبدیل به تلویزیون دوم می‌شود. این گروه عقیده دارند كه رادیو باید همان رادیو بماند و لازم نیست تصویری شود؛ اگر تصویری شود از ابهت آن كم می‌شود.

 

شیخ‌محمدی افزود: عده‌ای هم می‌گویند، تصویری شدن رادیو یك فرصت است كه رادیو هم می‌تواند دیده شود. بعضی از مردم علاقه دارند بدانند صداهایی را كه یك عمر شنیده‌اند چگونه‌اند و آن پشت چه می‌گذرد تا به این صورت، تصورات خود را با واقعیت‌هایی كه وجود دارد، تطبیق دهند؛ این هم یك شیوه و روش جذب مخاطب است.

 

مدیر رادیو ایران در پایان گفت‌وگویش با ایسنا خاطرنشان كرد: خود من دوست دارم رادیو همان رادیو بماند.


 

 

  ایسنا

 

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

دوشنبه 21/9/1390 - 8:57 - 0 تشکر 399901

سلام

خیلی جالب میشه ولی با توجه به وضعیت اینترنت توی ایران فکر نکنم بشه درست مشاهده کرد ولی در کل کار جالبه ....

مرسی دوست عزیزم

 

thank you for attention

دوشنبه 21/9/1390 - 21:21 - 0 تشکر 400534

[quote=اتـــــــــــاق عمــــــــــل;314283;399901]سلام

خیلی جالب میشه ولی با توجه به وضعیت اینترنت توی ایران فکر نکنم بشه درست مشاهده کرد ولی در کل کار جالبه ....

مرسی دوست عزیزم

سلام 

حس کنجکاوی آدم رو خنثی میکنه 

ما از اینترنت که خیری ندیدیم 

امیدوارم بر بستر دیجیتال اتفاق بیافته 

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

پنج شنبه 24/9/1390 - 23:53 - 0 تشکر 402162

/رادیو تصویری می‌شود؟/
مدیركل بهره‌برداری رادیو:
یك ماه دیگر به آماده شدن رادیوی تصویری باقی مانده است

مدیر كل بهره‌برداری رادیو با اعلام این كه مراحل فنی برای تجهیز استودیوهای رادیویی جهت تصویری شدن رادیو تا یك ماه دیگر به پایان می‌رسد‌، گفت: رادیوی تصویری به منظور ارائه‌ی سرویس‌های افزوده به مخاطبان صدای جمهوری اسلامی ایجاد می‌شود.

محمد حیدری‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس رادیو ایسنا‌ عنوان كرد:‌ با تصویری شدن رادیو مخاطبان رادیو می‌توانند با مراجعه به سایتی كه برای پخش رادیوی تصویری مشخص شده است، از روند اجرای یك برنامه توسط عوامل برنامه‌ساز مطلع شوند.

وی تصریح كرد: برای یك فرد،‌ شاید مقدور نباشد‌ به استودیوی رادیو بیاید و ببیند یك برنامه رادیویی چطور ضبط می‌شود؛ با تصویری شدن رادیو‌، این امكان برایش فراهم می‌شود تا روند ساخت برنامه‌ی مورد علاقه‌اش را ببیند.

مدیركل بهره‌برداری رادیو‌ درباره‌ی روند تصویری شدن رادیو گفت:‌ فاز مطالعاتی این كار‌ تمام شد‌؛ تجهیزات لازم نیز تهیه شده است. تست آزمایشی نیز انجام شده و در حال حاضر در مرحله‌ی نصب تجهیزات در استودیو هستیم.

حیدری‌فرد،‌ درباره‌ی محل تجهیز این قطعات عنوان كرد: تست رادیوی تصویری را در ساختمان شیشه‌یی انجام دادیم در حال حاضر این تجهیزات در ساختمان شیشه‌یی نصب موقت شده است اما در پخش نهایی دو گزینه پیش‌رو داریم و می‌توانیم تجهیزات را در ساختمان تولید (ساختمان شهدای رادیو) یا ساختمان شیشه‌یی كه فضایی بزرگ‌تر و به دور از استرس دارد، نصب كنیم.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره‌ی زمان راه‌اندازی رادیوی تصویری‌، خاطرنشان كرد: باید ببینیم چه زمانی بستر مناسب برای پخش به وجود می‌آید؛ مثلا ممكن است كیفیت تصویری اینترنت پایین باشد ما قصد داریم رادیوی تصویری را با پهنای باند زیاد تولید كنیم ولی به طوری كه قابلیت نمایش آن روی په باند كم وجود داشته باشد.

حیدری‌فرد همچنین تاكید كرد: ‌به جهت فنی‌، حدود یك ماه دیگر به آماده شدن رادیوی تصویری باقی مانده است.

وی توضیح داد: یك یا دو استودیو را تجهیز می‌كنیم و براساس یك كنداكتور مرتب كه برنامه‌های آن را شبكه‌های رادیویی در اختیارمان قرار می‌دهند، به پخش تصویری برنامه‌های رادیویی اقدام می‌كنیم.

مدیركل بهره‌برداری رادیو در بخش دیگری از گفت‌وگویش با ایسنا از راه‌اندازی یك سرویس جدید ارزش افزوده برای مخاطبان رادیو خبر داد و افزود:‌ علاوه بر رادیوی تصویری،‌ در نظر داریم اطلاعات اضافه در مورد برنامه‌های رادیو را به صورت متن یا تصویر در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

حیدری‌فرد افزود:‌ برای مثال اگر برنامه‌ای درباره‌ی شهید مطهری اجرا می‌شود، مخاطب با مراجعه‌ی همزمان به سایت برنامه علاوه بر شنیدن برنامه می‌تواند به اطلاعاتی دیگری مثل عكس‌، تصاویر، ‌متن و عناوین كتاب‌های شهید مطهری دسترسی داشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی كه مخاطب به صورت اینترنتی به رادیو گوش می‌دهد ما هم می‌توانیم از فرصت استفاده كنیم و اطلاعات بیشتری را در اختیارش قرار دهیم؛ حتی زمانی كه یك پزشك در رادیو صحبت می‌كند می‌توان اطلاعاتی مثل بیماری‌ها و تصاویری از آن را در اختیار مخاطب قرار داد.

حیدری‌فرد تصریح كرد: ما بستر فنی این كار را ایجاد می‌كنیم و خود شبكه‌ها و تهیه‌كنندگان برنامه‌ها هستند كه اطلاعات اضافه را فراهم می‌كنند.

وی همچنین اعلام كرد: در نظر داریم بعد از تصویری شدن رادیو و در چند ماه آینده، به این ارزش افزوده برسیم.

مدیركل بهره‌برداری رادیو در پاسخ به این پرسش كه چه تعداد از برنامه‌های رادیو به این ارزش افزوده مجهز می‌شوند؟ گفت: این امر بستگی به مخاطبان و استقبال آن ها از این روش دارد. 

ایسنا


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

شنبه 26/9/1390 - 15:18 - 0 تشکر 402782

سلام به همه
کمی موافق این موضوع هستم که رادیو اگه تصویری بشه ، حس زیبای خودش رو از دست میده.
ولی از اون طرف هم با تصویری شدنش ، خیلی هم مخالف نیستم !!
همین الان هم که برنامه رادیو هفت از شبکه آموزش سیما پخش میشه، میشینم و تماشا میکنم. به نظرم خیلی مفرح تر از برنامه های دیگه سیماست که با نیت تصویری بودن ، روی آنتن میره و پخش میشه.
:-)

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

يکشنبه 27/9/1390 - 11:41 - 0 تشکر 403089

سلام
منم هم موافقم و هم مخالف
موافق ازین جهت که یه مقداریش و در برنامه های خاص مثل رادیو هفت باشه نه کلا

مخالفم به خاطر درسی که از چارلی چاپلین یاد گرفتم...

زمانی که اون برنامه و فیلم میساخت دوربین ها داشتن پیشرفته تر میشدن و همچنین تازه داشت صدا هم وارد فیلم میشد چون قبلش هنوز نمیتونستن صدا رو ضبط کنن...ولی این با دستیاراش و سایر عوامل مخالف بود...
چون میگفت ما الان که با زبون پانتومیم و اشاره و مفهوم فیلم داریم با مردم حرف میزنیم و فیلم رو جلو میبریم همه جهان میتونن فیلمای مارو ببینن ولی اگر صدا بیاد تو کار مجبوریم به یه زبون حرف بزنیم که مطمئنن مخاطبامون فقط اونایی میشن که اون زبون رو بلدن و از بین المللی بودن در میاییم و اینکارو نکرد و تا ابد با دوربین های سیاه و سفید و بی صدا فیلم برداری کرد...هرچند نباید هنر خودشم نادیده گرفت

در مورد رادیو هم میگم اگر تصویر بیاد تو کار سلیقه ای میشه و محتوا کمتر میشه و دیگه محتوای قبل رو نداشته چون باید تمرکز رو علاوه بر صدا رو تصویر هم بزارن...

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

دوشنبه 5/10/1390 - 19:46 - 0 تشکر 406686

سلام
البته بگم همه برنامه ها قرار نیست تصویری بشه
فقط برنامه هایی که شنونده زیاد داره

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی