انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 5839)
يکشنبه 20/9/1390 - 20:2 -0 تشکر 399677
مشکل قمه زنی در خمینی شهر حل شده

مشکل قمه زنی در اصفهان حل شده دستگیری قمه زنان غیر خمینی شهری در این شهر  یلدا توکلی: در محرم امسال نیز عاشقان حسین در عزایش نوحه سر دادند و بر سر و سینه زدند .در تاسوعا و عاشورای حسینی نیز شهر غرق در ماتم و عزا شد و میلیونها نفر در کنار یکدیگر بع عزاداری پرداختند .پیر و جوان اشکها را جاری نمودند و صحنهای را خلق کردند که جهان هنوز در حیرت آن سالهاست به تفسیری پرداخته که به پایان نخواهد رسید اما در این میان یکی از مواردی که می تواند این عزاداری های عاشفانه را زیر سوال ببرد و چهره ایرانیان را به گونهای دیگر در مقابل دشمنان نشان دهد قمه زنی است که طی سالهای گذشته نیز به شدت با آن مقابله می گردد و خوشبختانه در محرم امسال نیز به خوبی کنترل شد به طوریکه به گفته دادستان اصفهان مشکل خاصی در این رابطه نبوده است مشکلی به نام قمه زنی در ملائ عام نداشتیم محمد رضا حبیبی دادستان اصفهان به خبرنگار ما گفت: با توجه به انجام اقدامات پیشگیرانه قضایی و همچنین همکاری مردم ، هیاتهای مذهبی و نیروی انتظامی امسال در عاشورای حسینی در اصفهان مشکلی به نام قمه زنی در ملائ عام نداشتیم و در منطقه زینبیه نیز مشکلی نبود محلهای نگهداری قمه به موقع شناسایی شدالبته در مناطقی که احتمال می دادیم این اقدام صورت گیرد مراقبتهای ویژه انجام و انبارهای نگهداری قمه شناسایی و افرادیکه قصد تحریک عزاداران را داشتند تا دست به قمه زنی بزنند نیز احضار و توجیه شدند کاهش 20 درصدی قمه در خمینی شهرسرهنگ کریمی معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان اصفهان نیز کاهش 20 درصدی قمه زنی در خمینی شهر را در عاشورای امسال تایید کرد و گفت: با توجه به اقدامات فرهنگی تا حد زیادی موفق بودیم به طوریکه 20 درصد کاهش قمه زنی در ملائ عام را داشتیم دستگیری تعدادی از افرادغیر خمینی شهری در خمینی شهروی به دستگیری تعدادی از افراد قمه زن در خمینی شهر نیز اشاره نمود و گفت: این افراد از اطراف خمینی شهر برای قمه زنی به این شهر آمده بودند که دستگیر شدند عزاداران حسینی دو هزار و 182 واحد خون اهدا كردند مدیر كل سازمان انتقال خون استان اصفهان نیز از اهدائ خون در روزهای تاسوعا و عاشورا خبر داد .   "محمد مهدی حریری" اظهار داشت:مردم عزادار شهرهای خمینی شهر، كوشك، قهدریجان، كاشان و خوانسار در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی این اقدام ارزشمند و خداپسندانه را انجام دادند و خون خود را اهدا کردند که از این تعداد واحد خون اهدا شده بیش از چهار هزار و 300 واحد انواع خون و فراورده های سلولی و پلاسمایی تولید و ذخیره شد وبتدریج برای مصرف بیماران به مراكز درمانی ارسال می شود. مدیر كل سازمان انتقال خون اصفهان با بیان اینكه تمام نیروهای فنی و پشتیبانی مجرب این سازمان در قالب 9 گروه در عملیات خون گیری تاسوعا و عاشورا شركت كردند افزود: این امر علاوه بر تشویق و ترویج فرهنگ اهدای خون، سنت حسنه ای است كه جایگزین برخی سنت های به جای مانده از گذشته شده است.

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

دوشنبه 21/9/1390 - 9:18 - 0 تشکر 399907

کاشکی همه قمه زنها به این نتیجه برسند که اگر به جای اینکه خونشون رو کف خیابانها بریزند برای نجات بیماران استفاده کنند، امام حسین(ع)قطعاً خشنودتر خواهند شد.

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

سه شنبه 22/9/1390 - 23:52 - 0 تشکر 401145

از اون طرف آقای دادستان اعلام كرده مشكلی نداشتیم و قمه زنی در ملا عام نداشتیم و از طرف دیگه سرهنگ کریمی معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان اصفهان گفته كه كاهش 20% قمه زنی در ملا عام را داشتیم؟ این كه تناقضه.

یعنی چی؟

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

چهارشنبه 23/9/1390 - 8:45 - 0 تشکر 401218

سلام
لابد آقای دادستان همه خیابونها رو نگشتن!
اما من هم از مردم خمینی شهر شنیدم كه امسال كمتر شده

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

چهارشنبه 23/9/1390 - 14:57 - 0 تشکر 401333

هههه

خندم میگیره ! 

مشکل قمه زنی !!!!

آقای دادستان یادشون نیس چند ماه پیش اختلاس چند ده میلیونی یکی از بانکهای اصفهان ما رو ؟!؟
شاید اینا براشون مشکل نیست واقعا !
اما عزاداری مردم در قبال امام حسین میشه مشکل !!

متاسفانه قدرت دارند فقط با اعتقادات مردم بازی کنند و در مقابل اعتقاداتی مبارزه کنند که مذهب و تشیع ما رو حفظ کرده و میکنه !

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
چهارشنبه 23/9/1390 - 15:15 - 0 تشکر 401342

سلام

آقای حیات طیبه کی میگه که قمه زنی عزاداریه؟

قمه زنی نه تنها عزاداری نیست بلکه امروزه اگه کسی قمه بزنه مثله همون کسی که توی صدر اسلام جلوی پیامبر و امیرالمومنین و حضرت سیدالشهدا ایستاد.

کسانی که الآن قمه می زنن هیچکدومشون برای امام حسین نیست. یه مقدارشون که برای لجبازی با نظام اسلامی اینکار رو می کنن یه عده ای دیگه هم از این معاندین پیروی می کنن.

مگه اهل بیت نفرمودن که برای ما زینت باشین نه مایه ی خجالت ما. خودت بگو ببینم توی دنیای امروزی قمه زنی تبلیغ اهل بیته یا سوء تبلیغ علیه اهل بیت؟!

چهارشنبه 23/9/1390 - 16:25 - 0 تشکر 401371

سلام
من نمیدونم چرا همه مسائل رو به هم مربوط میكنیم
این مسئله چه ربطی به اختلاس داره؟

هر كدومش باید جداگانه حل بشه

وقتی مراجع دارن میگن اینكار اشكال داره دیگه چه عزاداری؟مگه ما نباید اطاعت كنیم

اگه مراجع هم نگن آدم باید خودش ببینه همچین حركتی بین ائمه بوده یا نه؟ما كه نباید توی زندگیمون جلوتر از ائمه حركت كنیم و نه اینكه عقب بمونیم

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

چهارشنبه 23/9/1390 - 18:3 - 0 تشکر 401412

از آنحایی به اختلاس ربط داره که نشون میده یک فرد مسئول ، "مشکل شناس" نیست !

شمایی که "مصداق" و "حکم" را به عنوان دو مقوله ی کاملا جدا از هم که تعریفات جداگانه ای نیز در مذهب دارد ، در حیطه ی اختیارات "دادستان!" و مبارزه با قمه زنی معرفی میکنید چه جای بحث و مناظره باقی میگذارید ! 

هر کس تکلیفش در آئین و شرایط اسلامی مشخص هست فلذا وقتی کسی از حیطه ی اختیارات خودش پا فراتر میگذاره باید بهش گفت شما اصلا مشکل شناس نیستی که پیرامون یک مسئله ی فقهی دستور به بازداشت و مبارزه میدهی !

قمه زنی را کسی میفهمد که میزند و حکم در برابرش را کسی میداند و میتواند بدهد که فقیه باشد !
مصادیق عزاداری را کسی میداند که خود را در گود عزاداری امام حسین میبیند و نه کسی که در تختی از خورد و خوراک و خواب نشسته و عینک بدبینی اش به عزاداران بر چهره است !

اما همه ی اعاظم و اکابر بزرگ تشیع از بعد فتوای تاریخی حضرت آیت الله العظمی مرحوم شیخ نائینی _ره_ جواز بر قمه زنی را صادر کرده اند و این دیگر مربوط به کسانی ست که میدانند چه میکنند و ما را چه به اینکه بگوییم چه کسی برای چه هدقی قمه زنی میکنه ؟!؟!؟!

اصلا به من و من ها چه مربوط که چه کسی چگونه در پیشگاه امامش خود را محزون و اندوهناک می بینه !آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
چهارشنبه 23/9/1390 - 19:17 - 0 تشکر 401454

سلام
نه دیگه بنا نشد برامون تاریخ بگی. میدونی آیت الله نایینی چند ساله که از دنیا رفته؟
حرف از امروز بزن

چهارشنبه 23/9/1390 - 20:11 - 0 تشکر 401480

سلام
اینقدر این حرفا تکراری هست و اینقدر اینور و اونور گفته شده که کاملا مشخصه چه کسانی مغرضانه به تبلیغ ضد دین میپردازن و چه کسانی ناآگاهن واقعا.
نمیخواستم اینجا چیزی بگم چون واقعا تکرار مکرراته . اما ...
اولا بگم که:
تیغ‎زنی و قمه‎زنی رسومی عاریتی‎اند که از جانب ترک‎های آذربایجان به فارس‎ها و اعراب منتقل شده‎اند.
نویسنده عراقی الاصل کتاب «تراژدی کربلا» نیز بر این عقیده است که مراسم‎هایی از قبیل قمه‎زنی، قبل از قرن نوزدهم در عراق مرسوم نبوده و به تدریج از اواخر این قرن در آن کشور رواج یافته است. بنابراین مراسم قمه‎زنی و ... از خارج عراق به آن کشور وارد شده و ریشه عربی ندارد.

اینم نظر علما و مراجع:

حضرت آیت‌الله العظمی صالحی مازندرانی(ره)

باسمه العلیم. از منابع فقه چه لبیه و چه لفظیه بالخصوص او بالاطلاق او العموم جواز و اباحه قمه‌زنی فضلا از رجحان آن در مراسم عزاداری سالار شهیدان امام حسین علیه‌السلام مستفاد نمی‌گردد، بلکه مقتضای ادله و عناوین ثانویه حرمت و عدم جواز است. لذا اجتناب از آن واجب و لازم است. برادران ایمانی می‌دانند که قمه را باید بر فرق قمه‎کشان خائن و قداره‎بندان جانی زد.

محرم الحرام 1415- خرداد 1373

شهید آیةالله مرتضی مطهری (ره)

قمه‎زنی در شرایط فعلی هیچ‌ دلیل عقلی و نقلی بر آن نداریم و یکی از مصادیق بارز تحریف محسوب می‌گردد و حداقل این که در زمان فعلی، باعث زیر سوال رفتن تشیع می‌گردد. از برنامه‌هایی که هیچ ارتباطی با اهداف امام حسین علیه‌السلام ندارد، تیغ، قمه و قفل زدن است. قمه‎زدن هم همین‌طور است؛ این کار، کار غلطی است. یک عده قمه‌ها را بگیرند، به سرهای خودشان بزنند و خون‌ها را بریزند که چه شود؟ کجای این حرکت، عزاداری است.

حضرت آیت‌الله علی مشکینی(ره)

... عزداری آن حضرت عمل سیاسی است، پس باید از مخلوط شدن کارهایی که جنبه سیاسی آن را مخدوش و یا عنوان خرافیت و وهن اسلام می‌بخشد، اجتناب نمود. حتی اگر شخص قمه‌زن، قصد صدمه خوردن اسلام را نداشته باشد، باز بدعت و حرام است.

حضرت آیت‌الله العظمی خویی(ره)

اگر قمه‌زنی و زنجیرزنی با قلاب‌های فلزی که در ماه محرم انجام می‌گیرد، منجر به ضرر و زیان قابل توجهی شده و یا هتک، تمسخر و توهین به دین و مذهب را به دنبال آورد، جایز نیست.

"المسائل الشرعیه، استفتاء‌ات الامام الخویی، العبادات؛ و الطریق النجاة، ج 2، ص 445"


حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

قمه‌زنی علاوه بر این که از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمی‌شود و سابقه‌ای در عصر ائمه علیهم السلام و زمان‌های بعد از آن ندارد و تاییدی هم به شکل خاص یا عام از معصوم (علیه السلام) در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب می‌شود؛ بنابراین در هیچ حالتی جایز نیست. و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

"اجوبه الاستفتاءات، س 1461

ضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی

بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب می‌گردد و یا آسیبی به بدن آنها وارد می‌کند، خودداری کنند.


حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی(ره)

عزاداری خامس‌‌ آل ‌عبا از مهم‌ترین شعائر دینی و رمز بقای تشیع می‌باشد؛ ولی بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب و سوء ‌استفاده دشمنان اسلام و اهل‎بیت ‌علیهم‌السلام می‌شود، اجتناب کنند. (1)

"استفتاء‌ات، س 2003 و 2012 و 2014"

حضرت آیت الله العظمی سیستانی

باید از كارهایی كه عزاداری را خدشه‌دار می‌كند اجتناب شود.

"مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، سید محسن محمودی، جلد 3، ص34"

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

در موردی كه موجب وهن مذهب شود از آن خودداری گردد.

"مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، سید محسن محمودی، جلد 3، ص34 قمه‎زنی

حضرت آیت‌الله العظمی فاضل‌لنکرانی(ره)

با توجه به گرایشی که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در اکثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامی به عنوان ام ‌القرای جهان اسلام شناخته می‌شود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام مطرح است، لازم است در رابطه با مسائل سوگواری و عزاداری سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام به گونه‌ای عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقمندی شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وی گردد. پیداست در این شرایط، مساله قمه‎زدن نه تنها چنین نقشی ندارد، بلکه به علت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچ‌گونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شیعیان علاقمند به مکتب امام حسین علیه‌السلام از آن خودداری کنند. و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد، نذر، واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

"جامع‌المسائل، ج1، س 2173"


حضرت‌ آیت‌الله العظمی نوری همدانی

مکتب سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله علیه‌السلام، مکتب امر به معروف و نهی از منکر و چشمه جوشان ارزش‌های اسلامی است و تاریخ خونبار عاشورا همیشه با آفریدن حماسه‌ها و موج‌ها و با به حرکت در آوردن احساسات و عواطف، الهام‎بخش کلیه نهضت‌ها و قیام‌هایی که علیه ظالمان و جباران روزگار صورت گرفته، بوده است... این خاطره، به جوش‌آورنده خون‌هایی است که در دل علاقه‌مندان این مکتب موج می‌زند. مخصوصا در جهان کنونی که دشمنان اسلام از اسلام سیلی خورده و منافع نامشروع خود را از دست رفته می‌بینند، در فکر انتقام گرفتن از اسلام ناب محمدی هستند، لذا لازم است (شیعیان) با مراسم عزاداری کار زینبی بکنند یعنی با منطق اسلام توام و از هر گونه حرکتی که این دین مقدس را بی‌منطق قلمداد نماید، منزه باشد و عزاداران محترم و متعهد به جای این که قمه را بر فرق خود بکوبند در فکر آن باشند، - که - قمه را بر سر دشمنان اسلام که اراضی آنان را اشغال و در فکر تضعیف آنان می‌باشند و منابع آنان را غارت و بالاخره هر روزی با ترفند جدیدی حیات اسلامی آنان را به مخاطره می‌اندازند، بکوبند.

"استفتاء‌ات، ج 2، س 597"

حضرت آیت الله بهجت:

ازهرعملی كه باعث وهن به تشیع می شود باید پرهیز نمود.

چرا بریم سراغ بدعت هایی که معلوم نیست ازکجا اومده ؟ چرا خودمون را بازیچه دوربین های استعمار قرار بدیم و با دینمون مبارزه کنیم؟ چرا قاعده لا ضرر و لاضرار را به بهانه های واهی رعایت نکنیم؟ چرا عزاداری هایی که ائمه بهمون یاد دادند را کنار بزاریم و عزاداری ای که صفویان یا قاجاریان با دستای استعمارگر یه مشت عقده ای وارد کشور و دینمون کردن را باب کنیم؟؟
چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درضمن قضیه اختلاس به جای خودش داره بررسی میشه . چه ربطی داشت که وارد دین بکنیم این ماجرا را ؟ یه قضیه اجتماعی را چطوری با یه قضیه مذهبی که دین را خدشه دار میکنه قاطی میکنید؟

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

چهارشنبه 23/9/1390 - 20:44 - 0 تشکر 401497

راستی اینو یادم رفت بگم:
زمان حکومت امام علی"ع" هم اختلاس صورت میگرفت! نمونه اش هم عبدالله بن عباس که حاکم بصره بود و مورد اعتماد امام هم بود .اما چیکار کرد؟ تا دید حکومت داره تضعیف میشه بیت المال را برداشت و فرار کرد. که امام هم به شدت برخورد کردند و پیگیر شدند.
اگه اون موقع هم بودیم میگفتیم شما به جای پرداختن به مسایل دین و سیاست بفرمایید این اختلاس پیش اومده را جمع و جور کنید؟؟!!!!

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی