دانش و فن آوری (بازدید: 2721)
جمعه 18/9/1390 - 17:17 -0 تشکر 398705
مشخصات كلی هواپیمای جاسوسی RQ-170

 

سلام
از اونجا كه خیلی دوست داشتم مشخصات فنی هواپیما مورد نظر را بدونم این بحث را ایجاد كردم تا با هم با این پرنده هوشمند آشنا شویم
 

 این هواپیما مجهز به تلکنولوژی ضد رادار استیلیت است. نیروی هوائی امریکا تاکنون اطلاعاتی در مورد خصوصیات این هواپیما منتشر نساخته است.


 

 
 
 
 

 

تصویر گرافیکی (رایانه‌ای)
لاکهید مارتین آر کیو ۱۷۰ سنتینل

 

نوع هواپیما             شناسایی-رادارگریز
کشور سازنده           آمریکا
شرکت سازنده         لاکهید مارتین،
تاریخ رونمایی        ۲۰۰۷
وضعیت کنونی       تحت توسعه و تولید
 
 

 

به این نوع هواپیما اصطلاحا وسیله هوائی بدون سرنشین UAV گفته می شود. این هواپیما توسط کارگاه اسکونک شرکت مارتین لاکهید ساخته شده است که متخصص ساخت هواپیماها و فضاپیماهای عجیب و غریب برای نیروی هوائی امریکا ست. از جمله هواپیماهای جنجالی این شرکت میتوان به باز صحرا ، چشمان عقاب ، صاعقه ، فالکون ، شاهین شب و هواپیماهای معروف هرکولس اشاره کرد.


این هواپیمای بدون دم از نوع بال پرواز قوز دار است که از طریق سیستم مخابرات ماهواره ای ستکوم هدایت می شود. این هواپیما دو مدل شناسائی و تاکتیکی دارد که ظاهرا نوع شناسائی آن سلاحی حمل نمی کند. نخستین بار این هواپیما در نمایشگاه هوائی قندهار در سال 2007 به نمایش درآمد. با توجه به آنکه در افغانستان سیستم ردگیری و رادار هوائی وجود ندارد از ابتدای بکار گیری این هواپیما در افغانستان گمان بر این بود که از آن برای انجام عملیات شناسائی و تاکتیکی علیه ایران و پاکستان استفاده خواهد شد.

 

این هواپیما تاکنون عملیات متعددی در پاکستان و افغانستان و یمن صورت داده است. این هواپیما در سال 2010 جانشین هواپیمائی شناسائی معروف U2 شد که تا پیش از این در جاهائی نظیر کره جنوبی مورد استفاده بود. از این نوع هواپیما بخصوص برای مراقبت بر برنامه های اتمی پاکستان و کره شمالی استفاده می شود. هواپیما دارای یک سیستم ویدئو دوربین تمام متحرک است. این هواپیما در ارتفاعات بسیار بالا پرواز می کند.

 

این هواپیما قادر به دریافت و ضبط ارتباطات مخابرات رادیوئی در میدان عملیات برای اطلاع از موقعیت و تحرک نیروهای مقابل است. حرکت هواپیما و عملیات آن از طریق دستگاه های مونیتور فرماندهی عملیات در امریکا قابل مشاهده و رد گیری است. این هواپیما توان گریز از رادار و سیستم های مراقبت هوائی را دارد. در خبرهائی که در مورد پائین کشیده شدن این هواپیما از سوی امریکا انتشار یافته است هیچ اشاره ای به نوع این هواپیما " شناسائی یا تاکتیکی " نشده است.

 

این هواپیماها عموما از طریق یک ارتباط رادیوئی به توسط یک خلبان از روی زمین هدایت می شوند. در واقع سیستم کنترل ارتباطی این هواپیماها نقطه ضعف اصلی آنها را تشکیل می دهد بطوریکه در مواردی هواپیماهای جنگی امریکا مجبور به دخالت و نابودی آن در جریان پروازهای اشتباهی شده اند. تا پیش از این هیچ کشوری نتوانسته بود در سیستم ارتباطی این هواپیماها نفوذ کرده و کنترل آنرا بدست بگیرد.

 

تردیدهای دیگری هم ابراز شده است که این هواپیما بطور خود کار و بدون کنترل از راه دور عمل می کرده است که در آنصورت نحوه تاثیر گذاری بر روی سیستم هدایت خودکار هواپیما ماهیت دیگری می یابد. با اینکه خبرگزاری فارس نوع این هواپیما را بطور مشخص آر کیو 170 اعلام کرده است امریکا و ایساف هیچ اطلاعی در مورد نوع هواپیما منتشر نساخته اند.
 

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 18/9/1390 - 18:25 - 0 تشکر 398729

Design

The RQ-170 has a flying wing design containing a single (as yet unknown) engine and is estimated by Aviation Week as being approximately 66 feet in wingspan.[10] Its takeoff weight is estimated as being greater than the RQ-3 DarkStar"s, which was 8,500 pounds. The design lacks several elements common to stealth engineering, namely notched landing gear doors and sharp leading edges. It has a curved wing planform, and the exhaust is not shielded by the wing.[10] Aviation Week postulates that these elements suggest the designers have avoided "highly sensitive technologies" due to the near certainty of eventual operational loss inherent with a single engine design and a desire to avoid the risk of compromising leading edge technology.[10] The publication also suggests that the medium-grey color implies a mid-altitude ceiling, unlikely to exceed 50,000 feet since a higher ceiling would normally be painted darker for best concealment.[10] The postulated weight and ceiling parameters suggests the possible use of a General Electric TF34 engine or a variant in the airframe.[10]

On the basis of the few publicly-available photographs of the RQ-170, aviation expert Bill Sweetman has assessed that the UAV is equipped with an electro-optical/infrared sensor and possibly an Active Electronically Scanned Array (AESA) radar mounted in its belly fairing. He has also speculated that the two fairings over the UAV"s wings may house datalinks and that the belly and above wing fairings could be designed for modular payloads, allowing the UAV to be used for strike missions and electronic warfare.[11] The New York Times has reported that the RQ-170 is "almost certainly" equipped with communications intercept equipment as well as highly sensitive sensors capable of detecting very small amounts of radioactive isotopes and chemicals which may indicate the existence of nuclear weapons facilities.[12]

Following Iranian claims of downing an RQ-170 near the Afghan border in December 2011, Iranian TV showed video footage of what appears to be an advanced unmanned U.S. aircraft that most closely resembles the RQ-170 UAV. In the footage, a member of the Iranian revolutionary guard released dimensions of the aircraft, including a wingspan of about 26 meters, a height of 1.84 meters, and a length of 4.5 meters.[13]

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 18/9/1390 - 18:30 - 0 تشکر 398731

همشهری‌آنلاین:


هواپیمای RQ-170 از مدرن‌ترین پهپادهای ارتش آمریکاست که طراحی آن شبیه به جنگنده بمب افکن های رادار گریز می‌باشد و از سال 2009 به صورت رسمی شروع به کار کرده است.

این هواپیمای جاسوسی باتوجه قابلیت‌های جاسوسی آن صرفا در اختیار سازمان سیا قرار گرفته است‌.

RQ-170 دارای رادارهای فوق پیشرفته با قابلیت کنترل از راه دور است که از آمریکا هم قابل هدایت می‌باشد .این هواپیما موقع برخاستن از باند وزنی بالغ بر3850 کیلوگرم دارد و با هر بار سوختگیری تا 1500 کیلومتر پرواز می‌کند.

قدرت تصویربرداری با لنزهای پیشرفته و همچنین قابلیت استراق سمع بالا می‌باشد. این هواپیما مجهز به دوربین‌ها و سنسورهای بسیار پیشرفته می‌باشد. این سنسورها در هر نقطه ضمن امکان شنود و ضبط مکالمات در گستره وسیع، امکان تشخیص موادا رادیو اکتیو را نیز دارد.

"جانور قندهار" (صفت این هواپیما) در صورت بروز خطر و برای جلوگیری از فاش شدن اطلاعاتش بطور اتوماتیک منفجر می‌شود.

همچنین گفته می شود سازمان جاسوسی سیا برای پیدا کردن محل اختفای اسامه بن لادن نیز از RQ-170 استفاده کرده است.

برگرفته از: خبرگزاری فارس

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 18/9/1390 - 18:39 - 0 تشکر 398736

دو عكس بی نظیر از این هواپیما:

http://sitelife.aviationweek.com/ver1.0/Content/images/store/14/6/9e3f3cb0-1a9d-48f1-b6c5-d6d5ba1b1629.Full.jpgپروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 18/9/1390 - 22:38 - 0 تشکر 398922

خودمونیما آمریکایی کُپ کردن!!!!!!

دارن منفجر میشن از تعجب

شنبه 19/9/1390 - 2:52 - 0 تشکر 398986

الان امریکا رو ایران هراسی گرفته!.....:)
خدارو شکر...اگه لطف خدا و نظر اقامون نبود ما هیچی نبودیم
اللهم عجل لولیک الفرج

 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

شنبه 19/9/1390 - 8:58 - 0 تشکر 398993

سلام
خیلی جالب وغرور آفرین بود
من كه از شنیدن خبرش بی نهایت خوشحال شدم

زندگي سفري است که به ما مي آموزد

             "دادن وگرفتن يکي ست"

                             وهدف از وجود ما عشق ورزيدن،بخشش وشوق گشودن دست ياري 

                                         به سوي ديگري ست 

یادمن باشد که : اندک است تنهایی من در مقایسه با تنهایی خورشید .

شنبه 19/9/1390 - 9:41 - 0 تشکر 399004

امروز سر کلاسمون بحث همین هواپیما شد....متاسفانه یکی از بچه های کلاس بلند شد گفت اگه امریکا میخواست هواپیما دست ایرانیا نیفته این کارو میکرد!!
واقعا براش متاسفم

 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

شنبه 19/9/1390 - 13:50 - 0 تشکر 399100

خیلی خوشم اومد
ایرانم که ماشالله دست به رایت و صادراتش خوبه
تا سال بعد بیشتر کشورهای خاورمیانه از این هواپیما دارن
اونوقت امریکا نمیتونه حتی از مال خودش استفاده کنه چون رمزاش لو رفته

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 21/9/1390 - 22:27 - 0 تشکر 400578

درست ه که این نکته خیلی غرورآفرین ه اما به گفته یکی از سرداران سپاه، این جریان یه موضوع خیلی پیش پا افتاده است برای دانش ما و خیلی جالب ه که اینقدر سر و صدا راه افتاده!
این سردار میگفت (در تلویزیون)، ما امکانات دفاعی و جاسوسی خیلی قدرتمند تر از این که میبینید داریم و به زودی
تصاویری از آمریکا منتشر میکنیم که خودشون هم از دیدنش غافلگیر میشن!

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی