انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 467)
سه شنبه 15/9/1390 - 12:26 -0 تشکر 396861
128 سال پیش، چه بلایی می‌خواسته بر سر زمین بیاید؟

128 سال پیش، چه بلایی می‌خواسته بر سر زمین بیاید؟

 تعدادی از اخترشناسان بر این باورند كه اولین جسم پرنده بیگانه‌ای كه تصویر آن به ثبت رسیده است، در واقع شهاب سنگ غول پیكر و قدرتمندی بوده كه امكان برخورد آن با زمین وجود داشته است

به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی كه این تصویر در سال 1883 به ثبت رسید از آن به عنوان اولین مدرك ثبت شده از وجود اجسام پرنده بیگانه یاد شد. اما دانشمندان اكنون بر این باورند این جسم بزرگ شاید شهاب سنگ یا ستاره دنباله دار بزرگی بوده كه می‌توانسته با قدرتی برابر قدرت شهاب سنگی كه منجر به انقراض دایناسورها شد، با زمین برخورد كند.

این تصویر در تاریخ 12 آگوست 1883 توسط اخترشناس مكزیكی "جوز بانیلا" به ثبت رسیده و در آن می‌توان جسمی را مشاهده كرد كه در حال عبور از برابر ماه است. زمانی كه این تصویر در سال 1885 در مجله L"Astronomie منتشر شد به عنوان اولین تصویر ثبت شده از اجسام پرنده بیگانه یا یوفوها شناخته شد.

اما اكنون در مطالعه جدیدی كه توسط دانشمندان مكزیكی انجام شده آشكار شده است كه این جسم شهاب سنگ یا ستاره دنباله داری در حال متلاشی شدن بوده است. دانشمندان بر این باورند این جسم كدر با دنباله‌ای تیره رنگ به یك ستاره دنباله دار شباهت دارد.

دانشمندان با استفاده از مدت زمانی كه این جسم برای عبور از برابر ماه، زمانی در حدود یك سوم ثانیه، صرف كرده، تخمین زده‌اند فاصله آن از زمین در حدود هشت هزار كیلومتر بوده است. همچنین در كنار نزدیك بودن بیش از حد خطرناك این جرم به زمین، محققان معتقدند این ستاره دنباله دار از جرمی برابر شهاب سنگی كه نسل دایناسورها را منقرض كرده برخوردار بوده است، یا ابعادی برابر قمر "دیموس" مریخ داشته است.

با این همه این ادعای جدید توسط گروهی دیگر از محققان مورد سوال قرار گرفته زیرا آنها بر این باورند كه چنین عبور نزدیك جرمی از كنار زمین می‌تواند منجر به بروز توفان شهابی شود، پدیده‌ای كه در زمان ثبت این تصویر نشانه‌ای از آن گزارش نشده است.

منبع: همشهری

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی