انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 617)
دوشنبه 14/9/1390 - 20:2 -0 تشکر 396762
آشنایی با اصطلاحات رایج در تلفن های همراه

 

آشنایی با اصطلاحات رایج در تلفن های همراه- قسمت اول

در دنیای دیجیتال و خصوصا در حوضه ی گجت ها، همواره با عبارت ها و اصطلاحاتی مواجه می شویم که به خوبی مفهوم همه ی آن ها را متوجه نمی شویم. آشنایی مختصر با این اصطلاحات به ما کمک خواهد کرد

تا متن مورد مطالعه را به خوبی متوجه شویم. در این میان تلفن های همراه از جمله مهمترین و پرکاربردترین گجت هایی هستند که اکثر افراد با آن سر و کار دارند. آشنایی با اصطلاحات مربوط به تلفن های همراه به ما کمک می کند تا یک گوشی را به خوبی بشناسیم و در هنگام خرید بنا به نیاز خود یک تلفن همراه را انتخاب کنیم. در ادامه با اصطلاحات رایج، مربوط به تلفن های همراه آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

دوشنبه 14/9/1390 - 20:8 - 0 تشکر 396764

شبکه ها - 2G،۳G،۴G
نمونه آنتن های شبکه

نمونه آنتن های شبکه

یکی از مهمترین موارد مربوط به تلفن های همراه، شبکه های پشتیبانی شده توسط آن می باشد. متداول ترین استانداردی که بیش از ۸۰% تلفن های همراه از آن پشتیبانی می کنند، استاندارد GSM است که مخفف واژه ی فرانسوی Group Special Mobile می باشد. بیش از سه میلیارد نفر و حدود ۲۱۲ کشور از این استاندارد پشتیبانی می کنند. استاندارد GSM با نسل قبلی خود تفاوت های زیادی داشت و به همین دلیل به نام نسل دوم سیستم های تلفن همراه (۲G) یاد می شود.

استاندارد GSM، نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات به صورت محدود است. اما با توجه به افزایش زیاد اطلاعات و تقاضا برای افزایش سرعت انتقال داده ها، استاندارد جدیدی به وجود آمد به نام HSDPA یا همان ۳G. در حقیقت ۳G استاندارد جدیدی برای انتقال اطلاعات با سرعت بالاتر و با رویکرد چندرسانه ای است. در این استاندارد تمامی داده ها، در مبنای اطلاعات دیجیتالی منتقل می شوند. لازم به ذکر است کشور ژاپن اولین بار از این استاندارد استفاده کرد. اما این موضوع به همین جا ختم نمی شود. به تازگی شاهد ارائه ی نسل جدید، یعنی نسل چهارم موسوم به ۴G هستیم. این استاندارد جدید که چند ماهی ست در امریکا مورد استفاده قرار گرفته، ۱۰ برابر سریع تر از نسل سوم می باشد. این افزایش سرعت به کاربر این امکان را می دهد که با سرعت ۶ مگابیت بر ثانیه دانلود و ۱ مگابیت بر ثانیه آپلود کند. البته هنوز گوشی های کمی در بازار وجود دارند که از این استاندارد پشتیبانی کنند. HTC EVO، سامسونگ R900، و آیفون ۴ نمونه هایی از این گوشی ها هستند.

صفحه نمایش

همه ی ما با مفهوم صفحه نمایش آشنا هستیم. صفحه نمایش ها وسایل و یا تجهیزاتی هستند برای نمایش دادن اطلاعات به صورت بصری. استفاده از صفحه نمایش ها به صورت گسترده در اکثر گجت ها باعث شده تا تکنولوژی هایی که در آنها استفاده می شود روز به روز تغییر کند. بیشتر این تغییرات در زمینه های کیفیت پخش تصاویر و همچنین مصرف کمتر انرژی می باشد. در ادامه با صفحه نمایش هایی که در تلفن های همراه استفاده می شود بیشتر آشنا می شویم.

انواع صفحه نمایش ها

صفحه نمایش LCD ار جمله پرکاربردترین صفحه نمایش ها در تلفن های همراه است. از صفحه نمایش های تک رنگ گرفته تا چند هزار رنگ. رفته رفته از صفحه نمایش های TFT LCD استفاده شد. این صفحه نمایش ها زاویه دید بیشتری نسبت به نسل های قبلی داشت. کم کم صفحه نمایش های OLED ظهور کردند که با نسل قبلی خود تفاوت های زیادی داشتند. در حقیقت در این صفحه نمایش ها، هر پیکسل نور ساطع می کند و نیازی به نور پس زمینه همانند TFT LCD نیست. پس تصاویر شفافیت بهتری خواهند داشت و مصرف انرژی هم بسیار پایین خواهد بود. صفحه نمایش های OLED انواع مختلفی دارند که پرکاربردترین آن ها در تلفن های همراه، AMOLED می باشد.

تفاوت AMOLED با LCD

تفاوت AMOLED با LCD

تفاوت AMOLED با LCD

نوع جدیدتری از LCDها، IPS LCD است که در آیفون ۴ مورد استفاده قرار گرفته که البته با توجه به کیفیت عالی آن، مصرف انرژی زیادی دارد.

البته فناوری های جدید در زمینه ی صفحه نمایش ها به این جا ختم نمی شود. در آینده ی نزدیک شاهد صفحه نمایش های انعطاف پذیر خواهیم بود که به راحتی خم می شوند.

صفحه نمایش های لمسی

صفحه نمایش ها به دو گروه اصلی تقسیم بندی می شوند.

 1. صفحه نمایش های ساده
 2. صفحه نمایش های لمسی

بیشتر تلفن های همراه از صفحه نمایش های ساده استفاده می کنند. اما از زمانی که آیفون وارد بازار شد، توجه کاربران به صفحه نمایش های لمسی بیشتر معطوف شد. گوشی های صفحه لمسی به چندین بخش تقسیم بندی می شوند که رایج ترین آن ها در تلفن های همراه دو نوع لمسی مقاومتی و لمسی خازنی می باشد.

الف- صفحه نمایش لمسی مقاومتی

این صفحات مورد استفاده ی بیشتری نسبت به نوع لمسی خازنی دارد. علت اصلی آن هم ارزان تر بودن ساخت آن ها می باشد. ساخت این صفحات به سه روش 4 سیمه، 5 سیمه و 8 سیمه انجام می شود که نوع 5 سیمه ی آن، کاربرد زیادتری خصوصا در گوشی های مجهز به سیستم عامل ویندوز موبایل دارد.

صفحه لمسی مقاومتی از 2 رویه، یکی در بالا و یکی در پایین تشکیل شده است. هر زمان که یک نقطه از صفحه نمایش لمس می شود؛ به علت فشار وارده، دو لایه ی ذکر شده به هم می چسبند و چون این دو لایه باردار هستند، مداری بسته شده، بار الکتریکی در آن نقطه جاری می شود و عملیات مورد نظر انجام می شود. از مزایای این صفحات می توان به سادگی، قیمت پایین تولید، امکان فشردن صفحه نمایش با هر وسیله، مقاومت در برابر آب و گرد و غبار اشاره کرد. اما این صفحات مشکلاتی نیز دارند:

 • عدم امکان لمس چند نقطه به صورت همزمان
 • کاهش نور صفحه نمایش به میزان ۸۵% میزان واقعی
 • ناخوانایی آن در زیر نور آفتاب
 • خش پذیری سریع
تکنولوژِی صفحه نمایش لمسی مقاومتی

تکنولوژِی صفحه نمایش لمسی مقاومتی

ب - صفحه نمایش لمسی خازنی

تکنولوژی ساخت این صفحات بسیار پیچیده است و به همین دلیل قیمت بسیار بالاتری نسبت به صفحه نمایش های لمسی مقاومتی دارند. در ساخت این صفحات از یک لایه استفاده می شود که این لایه رسانا می باشد. در هنگام لمس این صفحه به علت بار الکتریکی بدن در نقطه ی لمس شده، تغییر در جریان الکتریکی صفحه به وجود می آید و از همین نکته برای تشخیص نقطه ی لمس شده توسط پردازنده استفاده می شود. از مزایای این صفحات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان لمس چندین نقطه به صورت همزمان
 • مقاومت در برابر خش دار شدن
 • امکان رد شدن بیشتر نور

و از مشکلات این صفحات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت بالای تولید
 • اجبار در تماس مستقیم دست با آن
تکنولوژی صفحه نمایش لمسی خازنی

تکنولوژی صفحه نمایش لمسی خازنی

اندازه صفحه نمایش

یکی از مهمترین معیارها برای صفحه های نمایش، اندازه ی آنها است. حتما شنیده اید که می گویند فلان تلویزیون ۲۱ اینچ است. اما این اندازه به کجا اطلاق می شود؟ در حقیقت این اندازه به قطر صفحه نمایش مربوط است و نه چیز دیگری. اگر اندازه ی صفحه نمایش نوکیا N95، مقدار ۲.۶ اینچ است یعنی قطر صفحه نمایش آن ۲.۶ اینچ می باشد.

اندازه صفحه نمایش

اندازه صفحه نمایش

رزولوشن صفحه نمایش

منظور از رزولوشن صفحه نمایش، تعداد پیکسل های آن می باشد که معمولا به صورت عرض×طول بیان می شود. مثلا نوکیا ۵۸۰۰ دارای رزولوشن ۶۴۰×۳۶۰ پیکسل می باشد.

تعداد رنگ

معیار دیگری هم برای صفحه نمایش وجود دارد که آن تعداد رنگ می باشد. منظور از تعداد رنگ یک صفحه نمایش، تعداد رنگ هایی است که آن صفحه نمایش می تواند تفکیک کند. مطمئنا صفحه نمایشی که تعداد رنگ بیشتری دارد، کیفیت تصاویر به نمایش درآمده در آن بهتر خواهد بود. هم اکنون اغلب گوشی ها دارای تعداد رنگ ۱۶ میلیون رنگ می باشد. اکثر ویندوز موبایل ها هم ۶۵ هزار رنگ هستند.

حافظه ها و انواع آن

در تلفن های همراه یا از حافظه های داخلی استفاده می شود، همانند نوکیا N97 و یا این که می توان از حافظه های جانبی استفاده کرد. حافظه های جانبی انواع مختلفی دارند که در ادامه به صورت مختصر (انواعی که بیشتر در تلفن های همراه استفاده می شوند) بررسی می شوند.

کارت های SD

کارت حافظه micro SD

کارت حافظه micro SD

کارت حافظه mini SD

کارت حافظه mini SD

کارت های SD که مخفف Secure Digital Card می باشد؛ در ابتدا برای نگهداری فایل های صوتی با حفظ حق کپی رایت بود که رفته رفته در بسیاری از تلفن های همراه مورد استفاده قرار گرفتند. البته کارت های SD انواع مختلفی دارد که mini SD و micro SD بیشتر در گوشی ها استفاده می شوند. کارت های حافظه ی micro SD هم اکنون بیشترین استفاده را دارند و بسیاری از شرکت ها همچون نوکیا، سامسونگ، ال جی و … در گوشی های جدید خود از آن پشتیبانی می کنند.

کارت های MMC

کارت حافظه MMC

کارت حافظه MMC

کارت های MMC تقریبا شبیه کارت های SD هستند. سرعت آنها کمی، کمتر از کارت های SD است. امروزه از این نوع کارت ها در تلفن های همراه کمتر استفاده می شود.

کارت های MS

کارت حافظه MS PRO DUO

کارت حافظه MS PRO DUO

این کارت ها که امروزه استفاده ی کمتری دارند از سال ۱۹۹۹ توسط شرکت سونی تولید شد. نمونه ی جدیدتر و با ظرفیت بالاتر این کارت ها MS PRO DUO می باشد که در گوشی های سونی اریکسون استفاده می شد.

کارت های M2

کارت حافظه M2

کارت حافظه M2

شرکت سونی اریکسون در گوشی های جدید خود از حافظه های M2 استفاده می کند که برخلاف MS PRO DUO کوچک تر و با سرعت بالاتر و همچنین با ظرفیت های بیشتر تولید می شوند.

چهارشنبه 16/9/1390 - 21:21 - 0 تشکر 397746

آشنایی با اصطلاحات رایج در تلفن های همراه - قسمت دوم

امروزه از تلفن های همراه فقط برای برقراری تماس استفاده نمی شود. هر چند وظیفه ی اصلی یک تلفن همراه برقراری تماس می باشد اما برای انتقال اطلاعات، نیاز به تجهیزات ارتباطی می باشد.

تجهیزات ارتباطی در گوشی ها در 2 دسته ی کلی قرار می گیرند:

 • وابسته به شبکه
 • مجزا از شبکه

در ادامه به بررسی این تجهیزات و انواع آن ها می پردازیم.

قسمت دوم- ارتباطات، دوربین

ارتباطات

تجهیزات ارتباطی وابسته به شبکه

۱- HSCSD: مخفف عبارت High Speed Circuit Switched Data است، در واقع ساختار بهینه سازی شده برای استاندارد GSM می باشد که سرعت انتقال داده ها را افزایش می دهد. این افزایش سرعت، سرعت انتقال داده ها را به ۵۷.۶ کیلوبیت در ثانیه می رساند.

2- EDGE: مخفف عبارت Enhanced Data Rates For Global Evolution است. این تکنولوژی که بر پایه ی استاندارد GSM می باشد، امکان انتقال اطلاعات نظیر صوت، تصویر و دیتا را با سرعت ۳۸۴ کیلوبیت بر ثانیه توسط شبکه مهیا می کند. در این تکنولوژی برای افزایش سرعت، از شیوه ی تقسیم بندی پهنای باند TDMA استفاده می شود.

3- GPRS: بسیاری از افراد آن را با GPS اشتباه می گیرند؛ مخفف عبارت General Packet Radio Service است؛ نوعی تکنولوژی بی سیم که امکان ارتباط پرسرعت اینترنتی را مهیا می کند. در این روش ارتباط اینترنتی، اطلاعات به صورت بسته های دیتا درآمده و منتقل می شوند. این تکنولوژی به علت این که به صورت موازی با GSM کار می کند، در حین استفاده از آن، خط شما اشغال نمی شود و این یکی از مزیت های این تکنولوژی می باشد. در این سامانه هزینه ها بر اساس حجم اطلاعات منتقل شده محاسبه می شود و نه بر اساس مدت زمان برقراری ارتباط. از لحاظ تئوری سرعت انتقال اطلاعات در تکنولوژی GPRS معادل ۱۱۵ کیلوبیت بر ثانیه است؛ اما در واقعیت این سرعت حدود ۴۰ کیلوبیت در ثانیه می باشد.

تجهیزات ارتباطی مجزا از شبکه

۱- بلوتوث: همگی با واژه ی بلوتوث آشنا هستید. روشی آسان و سریع برای انتقال داده ها که مختص تلفن همراه نیست و در بسیاری از گجت ها از آن استفاده می شود.

ایده ی اولیه ی ساخت این تکنولوژی توسط شرکت سونی اریکسون در سال ۱۹۹۴ ارائه شد که از سال ۲۰۰۰، بلوتوث وارد بازار شد. بلوتوث یک روش ارتباط بی سیم توسط امواج رادیویی با محدوده فرکانسی ۲.۴۰ تا ۲.۴۸ گیگاهرتز است. فناوری ارتباطی بلوتوث از تکنولوژی Spread Spectrum frequency استفاده می کند. این تکنولوژی به دستگاه این اجازه را می دهد که در یک محدوده ی فرکانسی مشخص، به طور خودکار تغییر فرکانس داشته باشد. به عبارت دقیق تر، گیرنده ۱۶۰۰ بار در ثانیه کانال ارتباطی را بررسی می کند تا از کانال های اشغال شده باخبر شود و در صورت برقراری ارتباط جدید، یک کانال آزاد در اختیار آن قرار دهد. به عنوان مثال اگر با نوت بوک در حال اتصال به گوشی خود هستید و در همین زمان بخواهید با یک گوشی دیگر به چاپگر متصل شوید، ( همگی از طریق بلوتوث) به طور خودکار فرکانس اشغال شده شناسایی و از فرکانس جدید برای ارتباط استفاده می شود. از جمله مزایای بلوتوث می توان به هزینه ی کم ساخت آن، ارتباط سریع و آسان، سرعت بالای انتقال اطلاعات در حدود ۷۲۳ کیلوبیت در ثانیه و امنیت آن اشاره کرد.

تا به امروز نسخه های متفاوتی از بلوتوث ارائه شده که در هر نسخه ی جدید، اشکالات امنیتی نسخه های قبلی اصلاح شده، سرعت انتقال اطلاعات افزایش یافته و برقراری ارتباط راحت تر شده است. اولین نسخه ی بلوتوث، نسخه ی ۱.۰ بود که خیلی مورد استقبال قرار نگرفت. بعد از آن نسخه های ۱.۱، ۱.۲، ۲.۰ و ۲.۱ وارد بازار شدند. جدیدترین نسخه ی بلوتوث نسخه ی ۳.۰ می باشد که سرعت آن به صورت زیادی افزایش یافته و به ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه رسیده است و به خوبی از نسخه های قبلی پشتیبانی می کند.

2- اینفرارد: این امواج که نوعی از امواج الکترومغناطیس هستند، دارای فرکانس پایین تری نسبت به امواج مرئی می باشد. در گذشته برای انتقال اطلاعات از این روش استفاده می شد که به دلیل محدودیت های زیاد، امروزه کمتر از آن پشتیبانی می شود. از جمله محدودیت های این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت پایین انتقال اطلاعات
 • یک به یک بودن انتقال داده ها ( فقط بین دو وسیله ارتباط برقرار می شود)
 • خط سیر مستقیم این اشعه
 • دو وسیله مورد نظر برای انتقال اطلاعات باید روبروی هم قرار گیرند

۳- Wi-Fi: یکی دیگر از روش های ارتباط بی سیم Wi-Fi است. وای-فای که از امواج رادیویی استفاده می کند در حقیقت یک قطعه ی سخت افزاری است که اطلاعات را به امواج رادیویی در مبنای ۰ و ۱ ( دیجیتالی) تبدیل می کند و در مقابل گیرنده با دریافت سیگنال های فوق، آن ها را به اطلاعات اولیه تبدیل می کند. استفاده از Wi-Fi در تلفن های همراه حدود ۲ سالی ست که رایج شده و از آن بیشتر برای اتصال به اینترنت استفاده می شود. امواج وای-فای معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر برد دارند.

4- WiMAX: نوع استاندارد وایمکسی که در تلفن های همراه پشتیبانی می شود ۸۰۲.۱۶e است. گوشی های کمی از این سیستم پشتیبانی می کنند؛ برای مثال سامسونگ SPH-P9000 و نوکیا ۸۱۰.

5- GPS: مخفف عبارت Global Positioning System است، وسیله ای است برای تعیین موقعیت شما بر روی کره ی زمین. این کار توسط ۴ ماهواره انجام می شود که ۳ تای آن برای طول و عرض جغرافیایی و چهارمی برای تعیین ارتفاع از سطح زمین. امروزه بسیاری از تلفن های همراه از این سیستم پشتیبانی می کنند. نسل جدید این سیستم به نام A-GPS شناخته می شود. زمانی که شما می خواهید با GPS، موقعیت خود را شناسایی کنید مدت زمانی طول می کشد تا امواج ماهواره توسط سیستم دریافت شوند که معمولا بین ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد؛ که این زمان به موقعیت شما و فضای اطرافتان بستگی دارد. اما وقتی که GPS از A-GPS پشتیبانی کند و همچنین آنتن های شبکه (BTS) به سیستم GPS Receiver مجهز باشند، دیگر نیازی به دریافت امواج ماهواره به صورت مستقیم نیست و به سرعت موقعیت شما شناسایی می شود. از مزایای A-GPS می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیدا کردن سریع تر موقعیت
 • احتیاج کمتر به پردازش اطلاعات توسط دستگاه دریافت کننده
 • مصرف کم باتری
 • شناسایی موقعیت در فضای بسته و نامناسب

۶- سایر ارتباطات (با سیم): سایر ارتباطات شامل خروجی صدا اغلب به صورت درگاه ۳.۵ میلی متر، درگاه USB معمولا به صورت micro USB و درگاه TV می باشد.

دوربین

بحث در مورد دوربین بسیار مفصل و کمی پیچیده خواهد بود. از آن جایی که بسیاری از افراد به هنگام خرید یک گوشی و نوع دوربین آن، فقط به مگاپیکسل آن توجه می کنند. لذا به صورت مختصر به جزئیات اصلی دوربین دیجیتالی می پردازیم تا کاربران علاوه بر رزولوشن دوربین به پارامترهای دیگر نیز توجه داشته باشند. در ادامه به پارامترهای مهم یک دوربین اشاره خواهیم کرد و از بیان جزئیات پرهیز می شود.

رزولوشن

که در دوربین های دیجیتالی همان مگاپیکسل می باشد. یک مگاپیکسل به معنی یک میلیون پیکسل است. برای این که بتوان از یک صحنه عکسی با کیفیت مناسب ذخیره کرد، باید میزان مگاپیکسل با اندازه ی تصویر مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال اگر از یک صحنه با عمق زیاد عکس می گیریم که جزئیات زیادی هم دارد احتیاج به رزولوشن بالاتری داریم تا در هنگام بزرگنمایی با مشکل افت کیفیت مواجه نشویم. اما توجه داشته باشید که کیفیت فقط وابسته به مگاپیکسل نیست و به پارامترهای مختلف بستگی دارد.

فوکوس خودکار

یا تمرکز خودکار که عمل فوکوس خودکار را روی سوژه ای که به دوربین نزدیک تر باشد انجام می دهد تا سوژه واضح تر ثبت شود. بعضی از گوشی ها مجهز به فوکوس های لمسی هستند به این صورت که شما خود نقطه ی فوکوس را تعیین می کنید.

فلاش

فلاش ها وظیفه ی روشنایی در جاهایی که میزان نور کم می باشد را بر عهده دارند. فلاش ها دو نوع هستند، فلاش های LED و فلاش های زنون. فلاش های LED که مورد استفاده بیشتری دارند ارزان تر هستند و از آن ها در هنگام فیلم برداری نیز می توان استفاده کرد. فلاش های زنون که کمی حرفه ای تر هستند، کمتر در گوشی ها استفاده می شوند؛ اما میزان نوردهی بالاتری دارند.

سمت راست فلاش LED و چپ فلاش زنون

سمت راست فلاش LED و چپ فلاش زنون

سایر پارامترها

۱- حالت ماکرو: از این حالت برای عکس برداری در فاصله ی کم استفاده می شود، فاصله ای کمتر از ۲۰ سانتی متر

۲- White Balance: از این قابلیت برای جبران کمی یا زیادی روشنایی رنگ استفاده می شود.

۳- حساسیت، ISO: عدد ISO میزان حساسیت سنسورها را نسبت به نور نشان می دهد.

يکشنبه 20/9/1390 - 2:55 - 0 تشکر 399353

امروزه تلفن های همراه با ظرفیت شارژ باتری بالاتر از جمله مواردی است که همه به آن توجه می کنند،، شما هم موافقید؟ همه ما کم و بیش با باتری و مفهوم آن آشنایی داریم. در اینجا باتری های مورد بحث ما، باتری های قابل شارژ است.

پس با هم این مطلب را دنبال کنیم.

باتری

همه با باتری و مفهوم آن آشنایی دارند. باتری های مورد بحث ما، باتری هایی با قابلیت شارژ شدن هستند. در باتری ها به دو مورد توجه می شود:

۱- ظرفیت باتری

منظور از ظرفیت باتری، مقدار بار الکتریکی که در مدت زمان خاص می توان از باتری دریافت نمود. معمولا ظرفیت باتری گوشی ها بر حسب میلی آمپر بیان می شود.

۲- مدت زمان استفاده از باتری بر حسب ساعت

الف- آماده به کار: یعنی این که باتری تا چند ساعت می تواند انرژی الکتریکی برای گوشی فراهم کند تا روشن بماند؛ بدون در نظر گرفتن فعالیت های جانبی.

ب- مکالمه: یعنی این که باتری تا چند ساعت می تواند انرژی الکتریکی را برای گوشی در حالت مکالمه فراهم کند تا گوشی روشن بماند.

امروزه متداولترین انواع باتری های مورد استفاده در گوشی ها به دو نوع یون- لیتیوم و پلیمر یون- لیتیوم تقسیم می شوند.

باتری های یون- لیتیوم

این باتری ها که امروزه مصرف بسیار زیادی در تلفن های همراه دارند، بیشترین ظرفیت انرژی الکتریکی را فراهم می کنند. از جمله خصوصیات این باتری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. به دشارژ کامل نیاز ندارد.
 2. به دوره ی break-in نیاز ندارد.
 3. طول عمر بالایی دارند.

هرچند این باتری ها در هر زمانی که بخواهید قابلیت شارژ شدن را دارند، اما زمانی که باتری به صورت کامل تخلیه نشده باشد و شروع به شارژ مجدد شود، طول عمر آن کاهش می یابد.

باتری های پلیمر یون- لیتیوم

این باتری ها بسیار شبیه باتری های یون- لیتیوم هستند. تفاوت اصلی این باتری ها در آن است که پلیمرهای یون- لیتیوم بسیار نازک تر هستند. این باتری ها بسیار سبک هستند و در برابر شارژ بیش از حد مقاومت خوبی دارند؛ البته قیمت بالاتری دارند. شرکت سونی اریکسون از این مدل باتری بیشتر در گوشی هایش استفاده می کند.

آشنایی با سایر اصطلاحات

شتاب سنج

شتاب سنج دستگاهی است که مقدار شتاب صحیح را اندازه گیری می کند. منظور از شتاب صحیح، شتاب نسبت به جسم در حال سقوط آزاد است. شتاب سنج ها مدل های مختلفی دارند که همگی آن ها اندازه و جهت شتاب را به عنوان یک کمیت برداری اندازه گیری می کنند. از حسگرهای شتاب سنج استفاده های بسیار زیادی می توان کرد. اما در تلفن های همراه بیشتر برای تغییر وضعیت صفحه نمایش از حالت عمودی به افقی و بالعکس، آشکارسازی لرزش و ضربه برای انجام کارهای مختلف همانند زیر استفاده کرد. امروزه بسیاری از تلفن های همراه مجهز به این سیستم می باشند.

 • بی صدا کردن گوشی به هنگام دریافت تماس
 • عوض کردن موزیک در حال اجرا
 • در حالات مختلف بازی
 • و …

حسگر مجاورتی (Proximity Sensor)

حسگر مجاورتی یا ماسوره ای نوعی حسگر است که قادر به تشخیص وجود اجسام نزدیک، بدون هیچ گونه تماس فیزیکی است. این حسگرها بسته به نوع عملکردشان اغلب یک میدان الکترومغناطیس یا الکتراستاتیک و یا پرتویی از تششعات الکترومغناطیس از خود منتشر می کنند و به دنبال تغییرات در محیط یا سیگنال های برگشتی هستند.

عملکرد حسگر مجاورتی

حسگرهای مجاورتی در تلفن های همراه برای گوشی های صفحه لمسی استفاده می شود. هدف از بکارگیری این سخت افزار، غیرفعال کردن صفحه نمایش به هنگام برقراری تماس است؛ به این دلیل که در هنگام مکالمه قسمتی از صورت و گوش به صفحه نمایش می چسبد و این موضوع ممکن است باعث انجام فعالیتی ناخودآگاه گردد.

صفحه کلید مجازی

صفحه کلید مجازی که در گوشی های صفحه لمسی مورد استفاده هستند، صفحه کلیدهایی هستند که بر روی صفحه نمایش ظاهر می شوند و معمولا به صورت QWERTY می باشند. این صفحه کلیدها را می توان بعد از انجام تایپ بست.

صفحه کلید QWERTY، کامل

این نوع صفحه کلید در حقیقت همان نوع چیدمان حروف بر روی اغلب صفحه کلیدها است. (به صفحه کلید کامپیوتر خود نگاه کنید) علت به وجود آمدن این چیدمان این بود که در ماشین تحریرهای اولیه، تمامی حروف بر اساس ترتیب الفبایی کنار هم قرار می گرفتند. اگر فرد تایپیست با سرعت اقدام به تایپ کردن می نمود، دکمه ها به هم برحورد می کردند که این موضوع باعث می شد دستگاه دچار نقص شود و همچنین متن به درستی تایپ نشود. اما فردی به نام شولز برای این که از این اتفاق جلوگیری کند؛ نوع چیدمان صفحه کلید را طوری طراحی کرد تا تایپیست برای وارد کردن هر حرف با تاخیر مواجه شود. وی برای این چیدمان ۶ سال وقت گذاشت. این نوع چیدمان رفته رفته رواج یافت و امروزه هم در تمامی صفحه کلیدها از این نوع چیدمان استفاده می شود که مشهور به QWERTY؛ شش حرف ابتدایی سطر اول حروف صفحه کلید می باشد.

گوشی هایی که مجهز به صفحه کلید QWERTY هستند، در حقیقت یک صفحه کلید شبیه صفحه کلید نوت بوک دارند که این موضوع باعث سهولت در امر تایپ کردن می شود.

فرستنده FM

در حقیقت یک قطعه ی سخت افزاری است که با آن می توان از طریق امواج رادیویی، آهنگ های خود را در گوشی بر روی رادیوی FM اجرا کرد.

Geo-tagging

قابلیتی است که با تازگی در گوشی ها و در بخش دوربین مورد استفاده قرار می گیرد و به کاربر این امکان را می دهد تا موقعیت مکانی جایی که در آن عکس ثبت شده، ذخیره نماید. این قابلیت به وجود سیستم GPS وابسته می باشد.

تشخیص دستخط

این ویژگی که در گوشی های صفحه لمسی استفاده می شود قابلیتی است که به کاربر این امکان را می دهد تا با قلم بر روی صفحه نمایش کاراکترها را بنویسد. این قابلیت که مقدار فشار وارده، سرعت، نحوه ی حرکت قلم و … را در نظر می گیرد، روز به روز در حال تکامل می باشد.

رابط کاربری

رابط کاربری یا user interface، یک میانجی بین انسان و دستگاه است که وظیفه اش برقراری ارتباط بین آن دو است. به بیان ساده تر رابط کاربری استفاده از دستگاه را برای انسان فراهم می کند. رابط کاربری بخش دیدنی و قابل روئیت دستگاه است که کاربر به صورت مستقیم با آن سر و کار دارد.

جاوا (Java)

در حقیقت قابلیتی است در تلفن های همراه که امکان اجرای برنامه های خاص نوشته شده توسط زبان برنامه نویسی جاوا را فراهم می کند. این برنامه ها می تواند شامل ماشین حساب، بازی، مدیریت پرونده ها و … باشد. فراموش نکنید جاوا یک سیستم عامل نیست بلکه بستری است برای اجرای برنامه های نوشته شده به زبان جاوا.

منبع: پریانا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی