انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 1319)
يکشنبه 13/9/1390 - 13:23 -0 تشکر 396227
برای خرید سکه از 2 بامداد زنبیل بگذارید !!!

برای خرید سکه از 2 بامداد زنبیل بگذارید !!!
مردم برای خرید سكه دولتی به قیمت 520 هزار تومان و فروش آن در بازار آزاد به قیمت 620 هزار تومان از ساعت 2 بامداد جلوی شعب عرضه كننده سكه به صف می ایستند.

مشاهدات خبرنگار جام جم آنلاین از یكی از شعب بانك ملی عرضه كننده سكه در خیابان میردادماد تهران به شرح زیر است:

ساعت ۷ صبح در حال رفتن به محل كارم بودم كه صف طولانی جلوی بانك ملی مشاهده كردم. در این صف از جوان ۱۸ ساله گرفته تا پیر زن و پیرمرد ۷۰ سال به بالا هم حضور داشتند.

خودم را قاطی صف كردم و دیدم باید برم ته صف. اما گفتم كار بانكی دارم و سكه نمی خوام. دم در بانك ایستادم. چند دقیقه ای مانده تا عقربه های ساعت بر روی هشت صبح قرار گیرند.

بر روی شیشه بانك كاغذی كه با ماژیك مشكی نوشته شده بود كه « ثبت نام توزیع سكه مورخه ۱۲/۹/۹۰ انجام شده است»، نظر هر شخصی را به خود جلب می كرد.

ظاهرا این برگه مورد اعتنای هیچ كس واقع نشد و هر خریدار سكه پس از ورود به صف نام خود را در لیست طولانی خریداران سكه می نوشت.

شخصی كه ظاهرا تجربه زیادی در خرید سكه از بانك و فروش آن در بازار آزاد داشت به مردم توصیه می كند كه در یك صف و یك خط بیاستند تا شلوغ نشود و بهانه به دست مسئولین بانك ندهند.

اگر چه تا ساعت ۷:۵۰ لیست تهیه شده برای خرید سكه به شماره ۱۱۴ رسید اما دقایقی بعد تعدادی از مردم به خیال اینكه ساعت فروش سكه همزمان با باز شدن درب بانك ها، هشت صبح است، بر این لیست اضافه شده و این اسامی به ۱۳۲ نفر رسید.

صف جدید با قرائت اسامی از سوی جوانی كه اهل این كار است، تشكیل می شود. اسامی افرادی كه دو بار خوانده شود و جوابی ندهند، از لیست خط می خورد.

صف در حال تشكیل شدن است. البته متصدی این كار خود چندین بار می گوید بانك تنها به ۳۰ نفر سكه می دهد و بقیه نیاستند.

ساعت كه هشت می شود، یكی از كارمندان بانك درب ورودی را نصف و نیمه باز می كند و با یك دستش در بانك را به همین حالت نگه می دارد و سر خود را بیرون آورده و به مردم كه از سرما می لرزند می گوید، «افرادی كه می خواهند سكه بخرند همان بیرون بمانند و وارد نشوند».

پس از این جمله، تنها چهار پنج نفری برای كار بانكی وارد بانك شدند و بقیه پشت در منتظر خرید سكه ماندند.

وارد بانك می شوم. شماره می گیرم. نفر چهارم بودم.هیچ كارمندی پشت باجه نیست. كارمندی می گوید سیستم ها قطع است و معلوم نیست كی وصل می شود.

همه بلا تكلیف. داخل بانكی ها برای انجام كار بانكی و بیرونیها هم برای خرید سكه. از داخل بانك خارج می شوم. در جمع خریداران سكه می ایستم. با نفر اول صف كه هنوز ته آن تشكیل نشده و معلوم نیست به كجا ختم می شود، گفت‌وگو می كنم.

می گوید « از ساعت ۲ بامداد برای خرید سكه در جلوی بانك حاضر شده و نیم ساعت بعد نفر دوم هم از راه رسید».

شخصی كه نفر پنجم صف است می گوید كه از ساعت سه بامداد در این سرما ایستاده تا بتواند سكه بخرد.

در وسط صف هم هر كسی یك چیزی می گوید و بقیه گوش می دهند. مرد میانسالی می گفت« پنج شنبه هم تا ظهر منتظر ماندیم اما سكه ندادند».

دیگر می گفت « امروز هم سكه نمی دهند». زن سالخورده كه پشت سر حداقل ۷۰ نفر ایستاده بود و امیدی هم برای رسیدن نوبت خریدن سكه نداشت می گفت: «امروز هم به من سكه نمی رسد».


ازدحام باعث شده تا پیاده رو اشغال شود و عابران پیاده یا باید با احتیاط از خیابان تردد كنند و یا باید از میان این جمعیت با تنه زدن خود را از لابه لای جمعیت بیرون بكشند.

عقربه های ساعت ۸:۳۰ را نشان می داد. مجددا وارد بانك می شوم. از وصل شدن سیستم ها خبری نبود.

۳۰ نفری وارد بانك شده بودند. هر كسی در گوشه ای از بانك منتظر وصل شدن سیستم الكترونیكی بانك بود.

سرما برخی از خانمهای خریدار سكه را مجبور كرد تا وارد بانك شوند. یكی از كارمندان كه متوجه موضوع می شود، اینگونه از ورود آنها استقبال می كند « برید بیرون. خریداران سكه حق ورود به بانك را ندارند. هنوز سكه نیومده. هر وقت سكه رسید به شما اعلام میشه».

خانم ها اعتنا به حرف های این كارمند نكردند و سر جای خود نشستند.ساعت ۸:۳۵ كاغذیی با عبارت « امروز سكه نداریم» بر روی درب بانك نصب می شود.

این اطلاعیه بانك هم هیچ خللی در صف ایجاد نكرد و صف كه هنوز به انتها نرسیده بود، تقریبا در حال نهایی شدن بود.


سر و صدا در انتهای صف برای تعین نوبت و محل استقرار كمی بالا گرفت و حتی از داخل بانك هم شنیده می شد.

این سرو صدا نظر كارمندی كه باید پشت باجه، امور بانكی ۵۰ نفر منتظر در بانك را انجام می داد، جلب كرده و اینگونه به همكار دیگر خود می گوید« مردم اینجا چه خوب هستند وقتی بهشون میگی وارد بانك نشید، وارد نمیشن. در شعبه كارگر كه بودم هر چه می گفتیم وارد نشین می ریختن توی بانك»

زنی سالخورده كه چند ساعتی در این صف ایستاده، بعد از تثبیت جای خود در صف جدیدالاحداث، وارد شعبه می شود. از ظاهرش می توان فهمید كه ناراحت است و حرفی برای گفتن دارد.

این خریدار سكه كه روز پنج شنبه گذشته هم با چند ساعت معطلی نتونست از این شعبه سكه خرید كند، با حالت عصبانیت برگه « ثبت نام توزیع سكه مورخه ۱۲/۹/۹۰انجام شده است» را به مسئول باجه پاسخگویی به مردم این شعبه نشان می دهد و حرف دل خود را اینگونه بیان می كند: «من ساعت چهار صبح اینجا بودم. چطوری شما نوشتید كه ثبت نام امروز برای خرید سكه انجام شده؟ مگر قبل از ساعت چهار صبح، كسی در این شعبه كار می كرد؟

وی سخنان خود را اینگونه ادامه داد: «من اول خیال كردم برخی از مردم عادی این برگه را جلوی درب بانك نصب كردن و وقتی خواستم آن را پاره كنم متوجه شدم كه این برگه از داخل نصب شده و تعجب كردم».

متصدی بانك كه در جریان موضوع نبود، علت نصب آن برگه را از همكاران می پرسد و اینگونه جواب داد « روز پنج شنبه افرادی كه در صف بودند و سكه دریافت نكردند، اسم نوشتند و اگر امروز سكه بیاد، اسامی ثبت نام شدگان روز پنج شنبه در اولویت هستند و بعد به خریداران امروز سكه فروخته خواهد شد».

از لیست روز پنج شنبه خبری نبود و افرادی كه در صف بودند كه از موضوع مطلع نبودند جز چند نفری كه پنج شنبه هم در این شعبه حضور یافته بودند.

انتظار ۴۵ دقیقه ای داخل بانك برای وصل شدن سیستم مرا مجددا به میان خریداران سكه برد. از مرد میانسالی كه جزو نفرات ۵۰ تا ۶۰ صف بود و روز پنج شنبه هم در صف ایستاده بود ماجرا تبت نام را می پرسم، می گوید: « اسامی ثبت نام شدگان در دست رئیس شعبه است و رئیس هم هنوز نیامده».

از نفرات اول صف می پرسم كه بانك سكه را چند عرضه می كند؟ دو سه نفری به این سوال پاسخ می دهند و می گویند «۵۲۰ هزار تومان».

سوال بعدی ام فروش سكه ها در بازار بود كه نفر اول صف اینگونه جواب می دهد« ۶۲۰ تا ۶۳۰ هزار تومان». باورم نشد و با حالت تعجب مجددا سوالم را تكرار كردم و گفتم واقعا سكه ایی كه بانك می دهد «۵۲۰ هزار تومان» را صرافی ها « ۶۲۰ تا ۶۳۰ هزار تومان» می خرند؟

با لبخندی اینگونه جواب داد: «ما كه داریم این كار را می كنیم»!

مراجع كننده ایی كه ظاهرا در صف نبود، گفت:« ۲ میلیون و پانصد هزار تومان پول داشته باشی و شش ساعت صف بیایستی، روزی حداقل ۵۰۰ هزار تومان كاسبی».

كمی آن طرف تر می روم. سوالات را از آنهایی كه در وسط و ته صف ایستاده بودند هم می پرسم. جواب همان بود.

مردی دیگر گفت:« متاسفانه خرید سكه از بانك دولتی و فروش آن در بازار برای برخی افراد به صورت یك شغل درآمده است و همین موجب اختلال شده است».

سوال دیگری هم پرسیدم یكی از خریداران و فروشندگان همیشگی سكه در جواب گفت: « بانك ها هر روز به هر نفر پنج سكه می فروشن. البته همه این پنج سكه، تمام نیست. تعدادی ربع و تعدادی هم نیم است»

ساعت ۹ صبح شد. از سكه خبری نشد اما ظاهرا سیستم بانك وصل شد. كار بانكی ام را انجام می دهم. از بانك خارج می شوم.

یكی از خریداران سكه كه از حضور در صف ناراحت و خسته بود گفت: با بازرسی بانك ملی تماس گرفتیم كه آنها اعلام داشتند هم روز پنج شنبه و هم امروز به شعبه مذكور سكه تحویل شد.

وی افزود: تعجب می كنیم كه چرا مسئولین بانك سكه را توزیع نمی كنند.

صف همچنان پابرجاست و خریداران همچنان منتظر. رئیس شعبه هم تا آن ساعت نیامده و تكلیف فروش سكه معلوم نبود.

صف تا ساعت ۱۰:۳۰ پابرجا بود و بعد مردم متفرق شدند. تماس ما با بانك حكایت از آن داشت كه سكه نیامد و مردم رفتند.

خبرنگار ما ساعت ۱۳ با رئیس شعبه تماس گرفت كه رئیس شعبه گفت « سكه در حال توزیع شدن هست و افرادی كه روز پنج شنبه ثبت نام كردند، سكه فروخته می شود. هر تعداد سكه بریمان بیاید همان تعداد را توزیع خواهیم كرد».

رئیس بانك قبل از پرسش بعدی، تلفن را قطع كرد و تماس های بعدی هم روی پیام گیر بود.

در چندین نوبت تماس موفق شدم تا مجددا با رئیس شعبه ارتباط برقرار كنم. رئیس شعبه وقتی متوجه شد با خبرنگار صحبت می كند گفت« ما حق مصاحبه نداریم. شما با روابط عمومی بانك ملی تماس بگیرید».

گفتم فقط می خواستم موضوع ثبت نام برای سكه را جویا شوم، ظاهرا شعبه شما برای فروش سكه ثبت نام می كند، اما رئیس این شعبه با فراموش كردن اظهارت نیم ساعت پیش خود، اینگونه جواب داد « ما چیزی به اسم ثبت نام برای سكه نداریم. هر وقت سكه بیاد توزیع می كنیم. الان هم در حال توزیع سكه هستیم».

به ایشان گفتم برگه ای با عبارت «ثبت نام توزیع سكه مورخه ۱۲/۹/۹۰ انجام شده است»، بر روی شیشه بانك نصب شده بود.

رئیس شعبه در جواب گفت: «این برگه را مردم چسباندند و ربطی به بانك نداشت».

قبل از اینكه به آقای رئیس بگویم كه مردم چطوری این برگه را از داخل بانك نصب كرده و آیا هر كسی می تواند كه از داخل بانك برگه ای بر روی شیشه نصب كند، تلفن را قطع كرد.

همانطوری كه رییس شعبه این بانك اعلام داشت انتظار داریم كه روابط عمومی بانك ملی درخصوص صف های طولانی عرضه سكه به قیمت ۵۲۰هزار تومان و فروش آن به قیمت ۶۳۰ هزار تومان و جالب تر در خصوص ثبت نام خرید سكه در این شعبه بانك ملی توضیحاتی ارائه كند.

یوسف اسدی- خبرنگار جام جم آنلاین

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی