انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 475)
يکشنبه 13/9/1390 - 7:9 -0 تشکر 396162
نامه سرگشاده یک سهامدار به وزیر اقتصاد و شورای عالی بورس

نامه سرگشاده یک سهامدار به وزیر اقتصاد و شورای عالی بورس
شورای عالی بورس هم بتواند همه پیش بینی ها از آینده بورس را نقش بر آب کرده و عملا مانع از سوداگری نوسان گیران و فرصت طلبان در بازار سرمایه شود.

بی تردید در حال حاضر نگاه طیف های مختلف و تحلیل گران سیاسی و اقتصادی در داخل و در کشورهای غربی بر تاثیر تصمیمات نشست 8 دسامبر وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا بر وضعیت بورس کشورمان می باشد .

انتظار فعالان بازار سرمایه از بالاترین رکن تصمیم گیری در بازار سرمایه یعنی شورای عالی بورس که وزیر اقتصاد رئیس آن می باشد این است که در وضعیت فشارهای بین المللی و در سایه تحریم ها برکشور به حمایت از بورس بپردازد و بر فضای بی اعتماد سرمایه گذاران تاثیر بگذارد.

 شکی نیست که در حال حاضر سهام بسیاری از شرکت ها ارزنده است. از سوی دیگر باید به نقش حقوقی ها در وضعیت فعلی بورس اشاره کرد. آنان می توانند در شرایط کنونی بازار با تاکتیک های مختلف به حمایت از بازار روی آورده و سهام های زیر مجموعه های خود را خریداری کنند که این امر می تواند سیگنال مثبتی برای بازار تلقی شود.


یکی از جاذبه های بازار بورس ایران می تواند در ویژگی غیر قابل پیش بینی بودن آن باشد .

 به عبارتی انتظار از شورای عالی بورس و تصمیم گیران اقتصادی این است که همان نقشی که بانک مرکزی ایران ایفا می نماید و هر از چند گاهی جلوی افزایش قیمت ارز و طلا را می گیرد و به نوعی وضعیت بازار طلا و ارز را به صورتی غیر قابل پیش بینی هدایت می کند شورای عالی بورس هم بتواند همه پیش بینی ها از آینده بورس را نقش بر آب کرده و عملا مانع از سوداگری نوسان گیران و فرصت طلبان در بازار سرمایه شود.

 به عنوان مثال جمع قابل توجهی از فعالان و نوسان گیران بازار سرمایه با پیش بینی تصمیمات احتمالی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در مورد ایران و با توجه به تحولات اخیر و تنش در روابط ایران و انگلیس روز چهارشنبه 9 آذر ماه یعنی روز قبل از نشست به فروش سهام خود مبادرت کرده تا هفته آینده با منفی شدن احتمالی بازار به نوسان گیری روی آورند.

به هر حال واقعیت تحولات فعلی در داخل کشورمان و در منطقه و در بین الملل به گونه ای است که انتظار اخبار توامان مثبت و منفی وجود دارد و نباید اجازه داد تا اخبار منفی بورس ایران را زمین گیر نماید.

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که در نظر داشته باشیم که رسانه های خارجی تمامی فعالیت ها و وضعیت اقتصادی کشور در سه حوزه بازار سرمایه و ارز و طلا را رصد می کنند و به خوبی می دانند وضعیت نابسامان در بورس ایران نشانه ای از افول اقتصادی و به هم ریختگی شالوده اقتصادی کشور و ترس و یاس سرمایه گذاران است .

 این موضوع که همزمان با ابلاغ قانون کاهش روابط سیاسی ایران با انگلیس و ورود جمعی از جوانان معترض تهرانی به ساختمان سفارت انگلیس در تهران بهای سکه طلا افزایش یابد جای اما و اگر های زیادی دارد و سیگنال خوبی برای وضعیت اقتصادی کشورمان نیست .

 آیا به راستی به قول قالیباف مدیرعامل محترم بورس تهران عامل مشخصی كه سودآوری شركت‌ها را تهدید كند، ایجاد شده که معامله‌گران تحت‌تاثیر اخبار پیرامونی و جو روانی منفی به فروش سهام خود روی آورده‌اند؟

 لذت سهام داران در منفعت آنی و به جیب زدن منفعت لحظه ای نیست بلکه آن چیزی که سرمایه گذار و سهام دار را در درجه اول راضی می کند این است که در یک محیط منطقی و علمی و مناسب و با خاطری آسوده و مطمئن به خرید و فروش سهام خود مبادرت ورزد نه اینکه سیاست بزن در رو را در پیش گیرد.

 آری باید پذیرفت که اتفاق مهم و تاثیرگذاری كه بتوان اثر آن را دقیقا به روی سودآوری صنایع و شركت‌ها بررسی كرد روی نداده و از سوی دیگر، متغیرهایی كه در عملكردهای شش ماهه و حتی این روزها بر سودآوری شركت‌ها موثر است، تماما دارای ماهیت مثبت هستند.

http://boursenews.ir/fa/pages/?cid=58040

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی