بهداشت و سلامت (بازدید: 310)
جمعه 11/9/1390 - 15:9 -0 تشکر 395516
توفانی در مغز


چهار نوع اصلی بیماری ام اس عبارتند از:

1) نوع عود كننده- فروكش كننده

2) نوع پیشرونده- اولیه

3) نوع پیشرونده- ثانویه

4) نوع پیشرونده- عود كننده

شایعترین نوع بیماری ام اس، نوع عود كننده- فروكش كننده می باشد. حدود 75 درصد بیماران در ابتدای شروع بیماریشان در این نوع قرار می گیرند كه در این نوع، بیمار به طور ناگهانی دچار حملاتی می شود كه یك یا چند قسمت از بدنش را درگیر می كند. سپس بیمار به طور كامل یا اینكه تا حدود زیادی بهبود می یابد و بیماری تا حمله بعدی كه اتفاق بیفتد، پیشرفت نمی كند. حمله بعدی می تواند خیلی زود و یا اینكه سالها بعد اتفاق بیفتد.خطرناكترین نوع بیماری ام اس، نوع پیشرونده- اولیه می باشد كه حدود 15 درصد بیماران مبتلا به ام اس به این نوع دچار هستند. بیماران مبتلا به نوع پیشرونده- اولیه به طور پیوسته حالشان بدتر می شود و در بین حملات، حالشان هیچ گونه بهبود نمی یابد و یا اینكه بهبود اندكی دارند. چنین بیمارانی اغلب در طی پنج سال اول بروز بیماریشان دچار ناتوانیهای شدیدی می شوند.بیماران ام اس نوع پیشرونده- ثانویه ابتدا در نوع عود كننده- فروكش كننده قرار دارند و در آخر نیز به نوع پیشرونده تغییر خواهند كرد. طی ده سالی كه از شروع بیماری می گذرد، حدود 50 درصد بیمارانی كه در ابتدا در نوع عود كننده- فروكش كننده قرار داشته اند، در نوع پیشرونده- ثانویه قرار می گیرند. در عرض 25 سال حدود 90 درصد بیمارانی كه ام اس آنان در نوع عود كننده- فروكش كننده قرار داشته است، به نوع پیشرونده- ثانویه تغییر خواهند كرد.
بیمارانی كه به چهارمین نوع ام اس، یعنی نوع پیشرونده- عود كننده مبتلایند، از ابتدا دچار ضایعات پیشرونده ای هستند، اما طی آن دچار حملات حاد نیز می شوند كه علایم آن ظاهر شده و بعد از مدتی از بین می رود. حدود 6 تا 10 درصد بیماران به این نوع از ام اس دچار می شوند.

انواع بیماری ام اس

نوع عود كننده- فروكش كننده: حمله ناگهانی، سپس تا حمله بعدی هیچ گونه پیشرفتی در بیماری ایجاد نمی شود.
نوع پیشرونده- اولیه: بتدریج و به طور پیوسته حال بیمار بدتر می شود.
نوع پیشرونده- ثانویه: ابتدا با نوع عود كننده- فروكش كننده شروع می شود و در آخر به نوع پیشرونده تبدیل می شود.
نوع پیشرونده- عود كننده: آسیبهای پیشرونده از شروع بیماری وجود دارد، اما حملاتی نیز گاهی مواقع ایجاد می شود.
بیشتر این نوع در افرادی دیده می شود كه بعد از سن 40 سالگی به این بیماری مبتلا می گردند.
به غیر از این چهار نوع ام اس، پزشكان همچنین نوع خفیفی از این بیماری را شناسایی كرده اند كه به اصطلاح به آن نوع «حسی خوش خیم» گفته می شود. بیمارانی كه به این نوع ام اس دچارند، دچار حملاتی می شوند كه فقط باعث از دست رفتن بینایی و یا حسهای دیگر آنها می شود. این علایم معمولاً موقتی بوده و این نوع ام اس خیلی بندرت باعث بروز ناتوانیهای دایمی می شود، با این حال حملات آن می تواند همانند سایر انواع ام اس به صورت غیرقابل پیش بینی رخ دهد.

My Name Is SRM KAbir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی