انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 946)
پنج شنبه 10/9/1390 - 23:29 -0 تشکر 395244
مفاهیم نقاشی کودکان

هیجانات کنترل نشده در کودکان موجب بروز مشکلاتی می شود و این هیجانات از لحظه ی تولد تا انتهای زندگی با او باقی می ماند. در صورتی که این هیجانات به موقع شناخته نشده و کنترل نگردد، خشونت و پرخاشگری در کودک به وجود می آید. عوامل خشمگین شدن در کودکان متفاوت است. بطور مثال وقتی کودکی سرگرم یک فعالیت یا بازی لذت بخش است و ما به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مانع بازی او می شویم، خشونت های ظاهری یا درونی که گاهی به کنیه منجر می شود، در او بروز می کند و موجب عکس العمل های گوناگونی از جانب کودک می شود. مثلاً زمانی که کودکی در حال بازی در یک پارک است و ما به دلایل مختلفی از جمله کمبود وقت یا گرفتاری های روزمره ی زندگی او را از بازی کردن بطور کامل محروم می کنیم، باعث بروز خشم در او می شویم. بعضی از کودکان این خشم را به صورت گریه کردن و فریاد کشیدن و در برخی موارد به صورت برخوردهای خشونت آمیز با والد همراه، نشان میدهند. در این مواقع باید با خونسردی کامل و سخنان آرامش بخش به کودک یاد بدهند که چگونه خود را کنترل کند، چگونه با مسایل مختلف در زندگی رو به رو شود وچگونه به جای عصبانیت و خشونت با آرامش به دنبال راه حل بگردد. والدین در مورد مثال بالا می توانند به کودک وعده بدهند که در صورت بازگشت به خانه فعالیت مورد علاقه ی او را با هم دنبال خواهند کرد. این گونه برخوردها و الگوسازی ها می تواند آموزش خوبی برای کودکان باشد. البته فراموش نکنیم که هیچ گاه وعده های عمل نشدنی یا پوچ به کودکان خود ندهیم، زیرا این کار موجب بروز مشکلات دیگری می شود.
نقاشی الف) زمینه سمت راست نقاشی کودکان با روابط بین مادر و فرزند مرتبط است. این کودک روابط پررنگ تر و عاطفی تر با مادر خود دارد. ایجاد روابط عاطفی مستحکم و برخورداری از حمایت و عشق مادرانه در این نقاشی واضح و آشکار است، ولی روابط کودک با پدر کمی کمرنگ به نظر می رسد. حالت رضایت در چهره ی آدمک های تصویر کشیده شده نشاندهنده ی رضایت تک تک افراد یک خانواده از آرامش و امنیت حاکم برخانه است. کودک به نوعی در نقاشی خود نشان داده که تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با پدر خود دارد و مایل است روابط عاطفی تر با او برقرار کند. درک واقعیت ها و کنجکاوی از دیگر خصوصیات این کودک است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این کودک در کارهای شخصی از استقلال کافی برخوردار است.
ب)ارتباط پررنگ عاطفی و حمایتی والدین با این کودک از جمله مفاهیمی است که در این نقاشی به چشم می خورد. چهره ی خندان خورشید در کنار ابرهای آبی رنگ خود نشاندهنده ی این حمایت و عشق از طرف والدین است. رنگین کمان داخل نقاشی به نوعی نشاندهنده ی رسیدن به آرامش و حمایت پس از طی یک دوران است و به نوعی تحت حمایت قرار گرفتن کودک و دست یافتن به آرامش را بیان می کند که کمی نگرانی ممکن است موجب به وجود آمدن این دیدگاه شده باشد. کودک کمی درونگراست. ولی تمایل زیادی به ایجاد ارتباطات اجتماعی دارد. در عین حال میل به زیبایی و لذت از آن نیز در نقاشی به چشم می خورد که با توجه به جنسیت نقاش کاملاً طبیعی است.

My Name Is SRM KAbir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی