• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
کتاب و کتابخوانی (بازدید: 1215)
چهارشنبه 9/9/1390 - 15:13 -0 تشکر 394688
در ایام محرم چه کتاب هایی بخوانیم؟

سلام.

در آسیب‌شناسی‌های که در این چند سال اخیر باب شده و توسط کارشناسان فرهنگی و مذهبی انجام می‌شود، از اصلی‌ترین معضلاتی که به آن اشاره می‌شود شور بدون شعور است. در بیشتر این نقدها حرف از این موضوع به میان آمده است که منبرها دیگر مانند قدیم پررنگ نیستند و سخنرانی‌ها و تشریح فلسفه قیام عاشورا جای خودش را به مباحثی و مسائلی داده که تفکر و تعقل چندان در آن پررنگ نیست. موضوعی که همواره مورد تاکید بوده و بارها گفته‌اند و شنیده‌ایم که این عزاداری‌ها و گریه‌ها بر مظلومیت سیدالشهدا(ع) و یارانش زمانی فایده دارد و کارساز است که کمی در چرایی این واقعه تعقل کنیم. نکته‌ای که در خیلی از کتاب‌های پیرامون موضوع عاشورا و امام حسین(ع) پرداخته شده و معرفی تعدادی از آنها را می‌توانید در ادامه بخوانید.


این روزها و شب‌های ماه محرم و صفر

فرصت ارزشمندی برای ورق‌زدن و مطالعه این کتاب‌هاست

تا کمی به خیمه امام در کربلا نزدیک‌تر شویم.

 

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 9/9/1390 - 15:27 - 0 تشکر 394689

حماسه حسینی / شهید مطهری / انتشارات صدرا

خیلی‌ها می‌گویند در هر مسائل مذهبی ابتدا باید به استاد بزرگوار شهید مرتضی مطهری مراجعه کرد. یکی از جامع‌ترین و کامل‌ترین کتاب تحلیلی موجود در باب حادثه عاشورا همین کتاب است. به‌رغم اینکه مباحث به صورت سلسله جلسات متعدد سخنرانی عنوان شده‌اند اما از نظم و ترتیب قابل قبولی برخوردارند. استاد در نیمه اول کتاب به بررسی کامل ماهیت قیام عاشورایی می‌پردازد و در نیمه دوم کتاب مباحث مرتبطی نظیر «امر به معروف و نهی از منکر» و «تبلیغ» را به صورت کاملا مبسوطی مطرح می‌کنند. در انتهای کتاب بحثی تحت عنوان «نقش اهل بیت در قیام عاشورایی» را باز می‌کنند که یکی از قوی‌ترین تبیین‌های موجود در مورد نقش زن در جامعه اسلامی است.

یکی از مهم‌ترین نکات قوت کتاب ذکر مصیبت‌های استاد است که در انتهای هر سخنرانی ایراد می‌کنند و انصافا خواندنش از روی کتاب دست کمی از شنیدن مداحان ندارد و حسابی تأثیرگذاراست.


حسین(ع)، عقل سرخ / حسن رحیم پور ازغدی / انتشارات طرحی برای فردا

نویسنده که تا به حال سری کتابهایی درباره پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) و حضرت مهدی(عج) از سخنرانی‌هایش پیاده شده است، در این کتاب تحلیل‌های ارزشمندی از فضای آن روز جامعه اسلامی ارائه می‌دهد. اگرچه در بعضی قسمت‌ها مشابهت زیادی با حماسه حسینی به چشم می‌خورد اما بخش‌هایی که در جریان شناسی و تیپ شناسی مردمان آن روزگار از طرف رحیم پور تقریر شده، واقعا منحصر به فرد است. نحوه بیان رحیم پور کاملا روان و به روز است و نوع نگاه او به مسئله بسیار کاربردی و جذاب به نظر می‌رسد.


حیات فکری و سیاسی امامان شیعه / رسول جعفریان / انتشارات انصاریان

این کتاب که سیره جامع ائمه اطهار به قلم تاریخ نگاری با تجربه است، زاویه نگاه فوق‌العاده عقل محوری به مسائل دارد. سعی شده تا تمام حرکات و تصمیم گیری‌های امام حسین(ع) در این کتاب مورد واکاوی و تایید عقلی قرار بگیرد و از این حیث کتاب قابل توجهی است. هرچند نوع تفکر نویسنده در بعضی قسمت‌ها تحلیل‌های خاصی دارد که شاید احساس کنید تفاوت‌های آشکاری با تحلیل های دیگران دارد اما خواندنش زاویه نگاه جدیدی به شما می‌دهد.


آذرخشی دیگر از آسمان کربلا / محمدتقی مصباح یزدی / انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

مجموعه حاضر شامل سخنرانی‌های آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی درباره واقعه کربلاست که در ذیل عناوینی از این دست سامان یافته: «شب‌های پیرامون عاشورا و بزرگداشت آن، زمینه‌های قیام عاشورا، روش‌های به کار گیری عوامل انحراف جامعه از سوی معاویه، فعالیت مخفیانه امام حسین (ع) در زمان معاویه، علل انفعال جامعه در برابر فعالیت‌های معاویه، وظایف حکومت و مردم در شرایط حاضر و امر به معروف و نهی از منکر در قرآن.»

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 9/9/1390 - 15:35 - 0 تشکر 394690

سقای آب و ادب / سید مهدی شجاعی / انتشارات نیستان

آخرین کار نویسنده خوش قلم و دوست داشتنی کتاب شامل ۱۰ فصل است: «عباسِ علی. عباسِ ام‌البنین. عباسِ عباس. عباسِ سکینه. عباسِ مواسات. عباسِ زینب. عباسِ ادب. عباسِ حسین. عباسِ فرشتگان. عباسِ فاطمه.» در هر فصل رفت و برگشت روایی متعدد و متنوعی دیده می‌شود و در حرکتی سیال، راویان جای به هم می‌دهند و این شکست‌ها به سرعت خوانش اضافه می‌کند و زوایایی جدید از مفهوم را روشن می‌کند. با خواندن این کتاب کلی از ادبیاتش لذت خواهید برد و اطلاعات زیادی درباره حضرت عباس(ع) دست شما را می‌گیرد.


درس‌هایی از زیارت عاشورا / جواد محدثی / انتشارات بوستان کتاب

زیارت عاشورا، منشور ولایى شیعه و پیمان‏نامه پیروان اهل‏بیت با عترت پیامبر و شهداى کربلا و سیدالشهدا و ابراز تولّى و تبرّى و اعلام همبستگى با خط نورانى اهل‏بیت(ع) است و بر خواندن مداوم و هر روزه آن از سوى امامان تأکید شده است. محدثی در این کتاب گوشه‌ای از این درس‌ها را بازگو می‌کند.


نامیرا / صادق کرمیار/ انتشارات نیستان

داستان «نامیرا» درباره دختر و پسری جوانی است که بین سرداران بزرگ برای حمایت از امام حسین(ع) و یزید تردید دارند؛ در ادامه داستان، این دو جوان طی استدلال‌های مختلف به حقانیت امام حسین(ع) پی‌می‌برند.کرمیار در این اثر از زاویه‌ای جدید به بخشی از تاریخ اسلام و شیعه می‌پردازد که مهم‌ترین اصل در فرهنگ و باور یک ملت محسوب می‌شود. با این وصف نامیرا را می‌توان یکی از آثار برجسته در زمینه ادبیات داستانی به شمار آورد.


عاشورا در شعر معاصر و فرهنگ عامه / مرضیه محمدزاده/ انتشارات مجتمع فرهنگی عاشورا

این پژوهش پاسخی به این سوال است که: «چگونه یک نهضت یا یک فرد می‌تواند به فرهنگ و نماد شخصیت یک ملت تبدیل شود و این همان کاری است که نهضت خونبار کربلا و شخص حسین‌بن علی(ع) با فرهنگ و ملت ایران انجام داده‌اند…»


۷۲ معمای کربلا / محمود جویباری / انتشارات ‌ام ابیها(س)

مولف با طرح ۷۲ سوال درباره امام حسین(ع) و پاسخ به آن، کوشیده است زوایای گوناگون زندگی آن بزرگوار را باز نماید. سوال‌های کتاب با مضامینی از این قبیل مطرح شده است: «میلاد و شخصیت امام حسین(ع)، امام حسین(ع) در قرآن، اولین، آخرین،…ترین‌ها، اصحاب و یاران امام حسین(ع)، کودکان ونوجوانان در کربلا، زنان و دختران در کربلا، زیارت‌های امام حسین(ع)، توابین و فرماندهان دشمن در کربلا.» در صفحات پایانی کتاب هم داستان‌هایی از دوران کودکی آن حضرت و اشعاری درباره واقعه کربلا آمده است.


قصه کربلا(کتاب صوتی) / مهدی قزلی/ انتشارات موسسه فرهنگی عماد

نویسنده از آن داستان نویسان مذهبی کار بلد و سردبیر نشریه قرآنی همشهری آیه است که این مجموعه داستانی را در ۱۰ جلد و با زبانی روان روایت کرده است.

تفاوت این مجموعه با دیگر کتاب‌های صوتی در آن است که روش روایت از حالت یک کتاب ساده شنیداری به مجموعه‌ای داستانی، با جلوه‌های صوتی تغییر کرده است.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 9/9/1390 - 15:47 - 0 تشکر 394693

پرتوی از عظمت امام حسین (ع)  / آیت‌الله صافی گلپایگانی

این اثر پژوهشی است توصیفی و تحلیلی در باره شخصیت و قیام امام حسین (ع). نویسنده در آغاز به کتابهایی که در باره قیام امام نوشته شده، اشاره و گفته است: امروزه بیشتر از تحلیل حوادث و علل و نتایج آن سخن می‌رود، حال آنکه درگذشته بیشتر به توصیف حوادث پرداخته می‌شد. کتابهایی که شامل تحلیل تاریخی حوادث کربلاست، نسبت به کتابهایی که متن حوادث را نگه داری کرده، بسیار کم است. در عین حال اهمیت کتابهایی که متن حوادث را نگه داشته‌اند در نزد ما محفوظ است.

 مطالب کتاب در چهار بخش تنظیم شده است: «شخصیت و فضایل حسین علیه السلام، بنی هاشم و بنی امیه، علل قیام حسین علیه السلام، نتایج و فواید قیام حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام.»

در بخش اول پاره‌ای از احادیث پیامبر در باره امام حسین آورده و سپس به برخی از ویژگی‌های او (مکارم اخلاق، علم، عدالتخواهی، شجاعت و..). اشاره شده است.

بخش دوم در باره کارنامه بنی امیه است و در آن از رذایل معاویه و یزید سخن رفته است.

بخش سوم به علل قیام امام حسین (ع) اختصاص داده شده و استقبال از شهادت، امر به معروف و… در شمار علل قیام شمرده شده است.نویسنده در این بخش کوشیده است ثابت کند که تشکیل حکومت اسلامی، با همه اهمیت آن، در آن دوره ممکن نبود و امام برای آن قیام نکرد.

سرانجام در بخش چهارم کتاب از نتایج و فواید قیام امام حسین (ع) سخن رفته است از جمله: نجات اسلام، بیداری شعور دینی، محبوبیت اهل بیت و عزت بازماندگان، محکومیت بنی امیه در افکار عمومی.


امام حسین(ع) و عاشورا / آیت‌الله شیخ عباس محفوظی

این اثر قسمتی از بحث‌ها و سخنرانی‌های نویسنده از سال‌های گذشته به مناسب‌های مختلف به صورت مکتوب ارائه شده است. کتاب از سه بخش اصلی تشکیل شده که شامل: «طلوع نور»، «عاشورا و زمینه‌های آن» و «یاران فداکار امام حسین(ع)» است.


اشک باید رازدار باشد / مرتضی مفیدنژاد

در برگیرنده گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره «محرم الحرام و نهضت عاشورای حسینی» است که بین سالهای ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۵ و در جمع‌های مختلف مبلغان دینی، مداحان اهل بیت(ع)، واعظان و خطیبان و قشرهای مختلف مردم ایراد شده است.


امام حسین (ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت /علامه محمدتقی جعفری/ انتشارات موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری

مطالب کتاب در اصل دست نوشته‌ها و متن سخنرانی‌های علامه جعفری درباره سیدالشهدا(ع) است که مباحثی از این دست را شامل می‌شود: «امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت، شهادت و ابعاد آن، اصول پنج گانه مربوط به قدرت و حق و باطل، دو رکن اساسی شخصیت‌های سازنده فرهنگ پیشرو انسانیت، معاویه کیست و کارنامه او چیست.»

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 9/9/1390 - 15:57 - 0 تشکر 394700

پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام حسین(ع)/ سید جعفر شهیدی/ انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی

در این کتاب نویسنده زبر دست و خوش‌نام بر آن است وقایع تاریخی مربوط به قیام امام حسین(ع) را از زمان ظهور اسلام تا پس از شهادت ذیل موضوعات گوناگون شرح و بررسی کند. برخی از موضوعات کتاب از این قرار است: ظهور اسلام در مکه، مسلمانان صدر اسلام، وقایع تاریخی، تازه مسلمانان، حکومت عثمانی، وضعیت اجتماعی مسلمانان، مرگ معاویه و حکومت یزید، حرکت امام از مکه به عراق، واقعه کربلا و اتفاقات بعد از آن همچون قتل مختار و آشوب درعراق.


تاملی در نهضت عاشورا / رسول جعفریان / انتشارات انصاریان

پژوهشی درباره چگونگی شکل‌گیری، تبعات، تحریفات و شعایر نهضت عاشوراست که نویسنده در آغاز متون کهن تاریخی مربوط به این نهضت را معرفی می‌کند. در اثنای کتاب «زمینه‌های قیام کربلا، اربعین امام حسین(ع)، حکمت شهادت امام حسین(ع)، آغاز نهضت امام حسین(ع)» بررسی شده است.


چهل روز عاشقانه /محمدرضا سنگری /انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

دکتر محمد رضا سنگری در این کتاب ضمن بیان شداید و مصایب وارده بر خاندان مظلوم حضرت سیدالشهدا(ع) طی این چهل روز، زبان حال هر یک از بازماندگان نهضت عاشورا را بیان کرده است.


خورشید از پشت خیزران/ احمد عزیزی/ انتشارات سروش

احمد عزیزی که این روزها در بیمارستانی در کرمانشاه روزگار سختی را می‌گذراند، علاوه بر شعر در نثر هم قلم فوق‌العاده‌ای دارد. خورشید پشت خیزران روایت ادبی واقعه دهمین روز محرم است.


شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی/ آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی/ انتشارات اسراء

کتاب حاضر در دو بخش سامان یافته است بخش نخست شامل کلیاتی در خصوص زندگی، سیره، فضایل و کرامات حسین بن علی است و بخش دوم به وقایع و حوادث نهضت عاشورای حسینی اختصاص یافته است.


پدر، عشق و پسر / سید مهدی شجاعی/ انتشارات نیستان

در این کتاب فرازهایی از زندگی حضرت علی‌اکبر(ع) به تصویر کشیده می‌شود. وقایع از زاویه‌ اول شخص و از زبان اسب آن حضرت «عقاب» روایت می‌شود و مخاطب راوی در داستان، لیلی بنت ابی‌مرّه مادر گرامی حضرت علی‌اکبر (ع) است. فصول کتاب با عنوان «مجلس» نامگذاری شده و داستان متشکل از ۱۰ مجلس است که در هر مجلس، عقاب با زبانی عاطفی و دلنشین، صحنه‌ای از زندگی حضرت علی‌اکبر(ع) را روایت می‌کند و مجالس پایانی، به شهادت حضرتش در کربلا اختصاص دارد.


سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا/ آیت‌الله محمد صادق نجمی/ انتشارات بوستان کتاب

بى تردید یکی از مهم‌ترین راه‌های شناخت قیام عاشورا، مطالعه سخنانى است که حسین‏بن على (ع) از مدینه تا کربلا، ایراد فرموده و در ضمن آنها فلسفه قیام و بسیارى از مسائل دیگر را به روشنى تشریح کرده است. این سخنان حضرت، در منابع گوناگون تاریخى پراکنده و مطالعه آنها براى همه میسور نبود تا این که نویسنده کتاب حاضر، همه آن کلمات و سخنان را از منابع دست اول تاریخى، در یک‏جا گردآورد و گنجینه‏اى از معارف دینى، سیاسى و تاریخى را به آسانى در اختیار گذاشته است.

منبـــــــــع : تریبون مستضعفین

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 9/9/1390 - 22:55 - 0 تشکر 394850

سلام دهکده جونم.

میگم دستت درد نکنه همه اینهارو خریدی بفرست بیاد دم خونمون:))

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
جمعه 11/9/1390 - 2:59 - 0 تشکر 395317

سلام
خیلی خوب بود ممنون
از اینا که گفتی یکیو فقط دارم

جمعه 11/9/1390 - 17:1 - 0 تشکر 395577

سلام دهکده جانم:)
دست شما واقعا درد نگیره...تاپیک خیلی مفید و خوبیه:)))

نگاه که کردم فقط "حماسه حسینی" از شهید مطهری رو موفق شدم بخونم اونم تو مجموعه خلاصه آثار ایشون.

یک کتابی هم اینجا به چشمم بیشتر از همه اومد که اولویت میذارم برای خوندن:

"پدر، عشق و پسر / سید مهدی شجاعی/ انتشارات نیستان"
----------------------------------------------------------------------

راستی من به همه یه پیشنهاد دارم که "دعای روز عرفه امام حسین(ع)" جدا از هر کتابی رو تو این ایام حتما

بخونند.

به نظرم یکی از بهترین متون برای شناخت حضرت هستش...از زبان گرامی خودشون با عمق عرفان و بندگی و...

ایشون آشنا میشیم.
:)

یک نیمه ی من شعور افلاطون است، یک نیمه ی دیگرم دل مجنون است،،،من بر لب تیغ راه رفتم یک عمر،این رنگ حنا نیست به پایم، خون است

 


جمعه 11/9/1390 - 17:4 - 0 تشکر 395586

تو روز عرفه به نظرم خواندنش یه خاصیت داره......در ایام محرم یه خاصیت دیگه! در روز عرفه بیشتر هدفمون شناخت خداونده....این ایام جدا از اون به خود مناجات کننده توجه خاص تری می کنیم.

یک نیمه ی من شعور افلاطون است، یک نیمه ی دیگرم دل مجنون است،،،من بر لب تیغ راه رفتم یک عمر،این رنگ حنا نیست به پایم، خون است

 


جمعه 11/9/1390 - 23:29 - 0 تشکر 395803

sardarane_eshgh گفته است :
[quote=sardarane_eshgh;461195;394850]

سلام دهکده جونم.

میگم دستت درد نکنه همه اینهارو خریدی بفرست بیاد دم خونمون:))


سلام سردارجان

من عمراً کتابامو قرض بدم

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

جمعه 11/9/1390 - 23:37 - 0 تشکر 395808

alirhb1370 گفته است :
[quote=alirhb1370;380031;395317]سلام
خیلی خوب بود ممنون
از اینا که گفتی یکیو فقط دارم

سلام

منم یکی دو تاشو دارم.... امیدوارم بتونیم استفاده کنیم ازشون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی