بهداشت و سلامت (بازدید: 509)
سه شنبه 8/9/1390 - 21:26 -0 تشکر 394355
لویتروكسین Levothyroxine

شناسنامه مختصر دارو
 

نام های تجارتی : Eltroxin
دسته دارویی : داروی درمان بیماری های غده تیروئید
میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو : نسبتاً زیاد
میزان وابستگی و اعتیاد به دارو : كم
احتیاج به نسخه پزشك : بلی
قابل استفاده برای عموم : بلی

موارد استعمال دارو
 

این دارو موجب كاهش فعالیت زیاد غده تیروئید گشته و بدین ترتیب از بیماری گواتر، جلوگیری می نماید. دارو ممكن است همراه با داروهای دیگر آنتی تیروئید برای جلوگیری از گواتر و درمان برخی انواع سرطان غده تیروئید مورد استفاده قرار بگیرد.
اشكال دارو : قرص
زمان مصرف دارو : روزی یك بار
اندازه دوز مجاز مصرفی دارو : 50 تا 100 میلی گرم در روز. بعد از 3 تا 4 هفته این مقدار می تواند افزایش یابد و به 200 میكروگرم در روز برسد.
چگونگی تأثیر دارو: برخی اثرات این دارو ظرف 48 ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند اما اثرات كامل و مفید دارو ممكن است تا چند هفته قابل احساس نباشند. ضمناً این اثرات مدت 1 تا 3 هفته پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن دوام خواهند داشت.
طریقه نگهداری دارو: این دارو باید در محفظه سربسته و در جای خشك و خنك دور از دسترس كودكان نگهداری شود. ضمناً از تابش نور محافظت گردد.
چگونگی قطع مصرف دارو : مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشك قطع نكنید. زیرا قطع ناگهانی مصرف دارو ممكن است موجب عود مجدد بیماری گردد.

عوارض جانبی مصرف دارو :
 

از جمله عوارض خیلی نادر این دارو می توان به اضطراب، اسهال، ریزش عرق، ارتعاش بدن و گرفتگی عضلات اشاره نمود. در صورت بروز این عوارض تحت نظر پزشك قرار بگیرید.
نكات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر نارسایی قلبی دارید، به بیماری دیابت مبتلا می باشید و یا میزان فشار خونتان بالاست، حتماً قبل از مصرف این دارو پزشك معالج خود را در جریان بگذارید.
مصرف دارو برای زنان حامله : خطری در بر ندارد.
مصرف دارو برای زنان شیرده : چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممكن است روی بچه تأثیر منفی بگذارد، لذا بهتر است با پزشك مشورت شود.
مصرف دارو برای بچه ها و اطفال : بستگی به سن و وزن آنها دارد.
مصرف دارو برای افراد بالای 60 سال : كاهش دوز مصرفی مجاز دارو، ضروری می باشد.

My Name Is SRM KAbir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی