بهداشت و سلامت (بازدید: 276)
سه شنبه 8/9/1390 - 7:43 -0 تشکر 394081
پزشكان نمایشنامه شكسپیر بخوانند تا درست در مان كنند

به گزارش ایمنا "دکتر کنت هیتون" می‫گوید بسیاری از پزشکان، از درک رابطه مشکلات روانی با نشانه‫های فیزکی بیماری‫ها عاجزند. به عقیده دکتر هیتون، شکسپیر با آنچه در آثار خود بیان کرده می‫تواند در نشان دادن این رابطه به پزشکان کمک کند. او به چندین نمونه در آثار نمایشی شکسپیر اشاره کرده است که می‫تواند چنین پدیده‫ای را به روشنی نشان دهد .دکتر هیتون می‫گوید پزشکانی که آثار شکسپیر را مطالعه می‫کنند می‫توانند با دقت در این نکته پزشکان بهتری باشند.
در حالی که آموزش‫های سنتی در دانشکده‫های پزشکی جهان چندان از علم تشخیص و درمان بیماری‫ها فاصله نمی‫گیرد، اما در سال‫های اخیر تمایل برای گنجاندن دروسی در برنامه‫های درسی دانشکده‫های پزشکی که به موضوعات هنری، تاریخی و ادبی مرتبط با علوم بهداشتی می‫پردازند، افزایش یافته است.
دکتر هیتون که پیش از این پزشک متخصص روده و معده بوده، پس از بازنشستگی آثار شکسپیر را خوانده و معتقد است که پزشکان به ویژه پزشکان عمومی، با داشتن نگاهی عمیق‫تر در مورد احساسات بشری، می‫توانند دیدگاه‫ها و خواسته‫های بیماران را بهتر درک کنند.
تحقیقات تازه دکتر هیتون که در مجله "علوم انسانی پزشکی" منتشر شده، عمدتا بر نشانه‫های واقعی بیماری‫ها از جمله سرگیجه، خستگی، غش و ضعف و نارسایی‫های شنوایی که بر اثر مشکلات روحی و عاطفی ایجاد می‫شود، تمرکز کرده است.
آن طور که در این تحقیق آمده، در بسیاری از این موارد پزشکان قادر نیستند برای این نشانه‫ها، دلایل واضح فیزیکی در بدن بیمار پیدا کنند .
برخی از نمونه‫های برجسته این بیماری‫ها در آثار شکسپیر، احساس خستگی مفرط در هملت، در شرایطی است که او سوگوار به قتل رسیدن پدرش است. هملت در بخش‫هایی از نمایشنامه از حضور بی‫ثمر و کسالت‫بار خود شکوه می‫کند.
اتلو، یکی دیگر از قهرمانان تراژدی‫های شکسپیر نیز پس از آنکه احساس می‫کند همسرش به او خیانت کرده، دچار سر‫درد می‫شود.
در نمایشنامه شاه لیر نیز، در جایی که گلوستر به لحظه خودکشی نزدیک می‫شود، ادگار پسرش، متوجه "مختل شدن حس‫هایش" بر اثر غم و اندوه می‫شود.
در رومئو و ژولیت هم از حس‫های سردی و ضعف برای بیان حالت هراس و سراسیمگی استفاده شده است.
دکتر هیتون در مجموع به ۴۳ مورد در آثار شکسپیر اشاره کرده است که در آنها مشکلات جسمانی ریشه در ناراحتی‫های روانی دارند .به عقیده هیتون نمونه‫های این چنینی را در شکسپیر به مراتب بیشتر از آثار دیگر نویسندگان هم عصر او می‫توان دید .او می‫گوید بی‫میلی پزشکان امروزی برای مرتبط دانستن نشانه‫های فیزیکی بیماری با ناملایمات روحی و روانی بیماران، می‫تواند منجر به تاخیر در تشخیص بیماری، و انجام آزمایش‫ها و اعمال شیوه‫های درمانی بی‫مورد شود.
دکتر هیتون در توضیح ویژگی آثار این نمایشنامه نویس مشهور می‫گوید: «شکسپیر درک خارق‫العاده‫ای از روان انسان‫ها داشته است، در حدی که توانسته تاثیر حالت‫های احساسی را بر جسم انسان تشخیص دهد. بعضی از دانشکده‫های پزشکی بیشتر از سایرین به آموزش علوم انسانی اهمیت می‫دهند، اما واقعیت این است که بسیاری از پزشکان می‫توانند از مطالعه آثار شکسپیر درس بگیرند.»
دکتر "پال لازاروس" از اساتید دانشگاه لستر، از کسانی است که با گسترش مواد درسی در برنامه دانشکده‫های پزشکی موافق است، و از گنجاندن موضوعاتی نظیر تاریخچه پزشکی، پزشکی در ادبیات و هنر، و حتی معماری بیمارستان‫ها استقبال می‫کند. او در این مورد می گوید: «مطالعه این موضوعات می تواند به دانشجویان کمک کند تا مشکلات را از زوایای متفاوتی بررسی کنند و دید خود را نسبت به موضوع گسترده‫تر کنند.»

منبع: خبر گزاری ایمنا

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی