• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1485)
دوشنبه 7/9/1390 - 22:18 -0 تشکر 393973
2-چرا امام حسین(ع) خانواده اش را به كربلا برد؟

سلام

 

چرا امام حسین(ع) خانواده اش را به كربلا برد؟

 جواب:

فلسفه ی همراه بردن اهل‌بیت توسط امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ این بود كه قیام حضرت بدون آنها كامل نمی‌شد. امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ با تدبیر و حسابگری دقیق زنان و فرزندان را همراه خود به كربلا برد تا راوی رنج‌ها و گزارشگر صحنه‌های عاشورا و پیام رسان خون شهیدان باشند و سلطه ی یزیدی نتواند بر آن جنایت عظیم پرده بكشد یا قضایا را به گونه‌ای دیگر وانمود كند. از این رو وقتی ابن عباس به حضرت گفت: چرا زنان و كودكان را به عراق می‌بری پاسخ داد «انّ اللّه قدشاءِ اَنْ یراهُنَّ سبایا...» خدا خواسته كه آنان را اسیر ببیند، این اشاره به همان برنامه حساب‌شده دارد.


به گفته مرحوم كاشف الغطاء اگر حسین ـ علیه‌السّلام ـ و فرزندان او كشته می‌شدند ولی آن سخنرانی ها و افشاگری‌های اهل‌بیت در آن موقعیت‌های حساس نبود آن آثار و اهدافی كه امام حسین در واژگون ساختن حكومت یزیدی داشت محقق نمی‌شد. اسارت اهل‌بیت با آن وضع رقت‌بار عواطف مردم را به نفع جبهه حق و به زیان حكومت یزید برانگیخت و سخنان حضرت زینب و امام سجاد ـ علیه‌السّلام ـ در طول اسارت لذت پیروزی را در ذائقه یزید و ابن‌زیاد چون زهر تلخ ساخت و جلوی تحریف تاریخ را گرفت.


حضرت می‌دانست كه اصحابش توسط سپاه یزید به شهادت می‌رسند و هیچ‌كس از افراد بشر به این فاجعه و هدف آن آگاه نمی‌شوند. پس احتیاج به مروجینی دارد كه ندای حق و حقیقت را به گوش انسان‌های عاقل برسانند و آن مروجین اهل‌بیت و زن‌ها و بچه‌های او بودند كه مكمل قیام خونین كربلا بودند. یكی از هدف‌های تبلیغاتی حضرت این بود كه اهل‌بیت و كودكان خود را همراه خود ببرد و به این وسیله در واقع دشمن را ناآگاهانه استخدام كرد كه حامل یك عده مبلغ برای امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ و برای اسلام حسینی علیه یزید باشد و این یكی از مهم‌ترین عناصر تبلیغی امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ بود.(1)


هدف امام حسین این نبود كه خود و یاران و فرزندان خویش را به كشتن دهد بلكه نظر وی قیام برای توجّه دادن مردم به فساد بنی‌امیه بود، و این‌كه حكومت آنها حكومت اسلامی نیست و آنها در صدد محو و نابودی اسلام به خصوص اسم پیامبر هستند. بنابر این ایشان كاملا عالمانه اقدام به این كار نمود و به مردم دنیا ثابت كرد كه اینها حاضر نیستند احدی از بنی‌هاشم زنده بماند حتی طفل شیرخوار را هم هدف تیر خواهند كرد، و با اهل‌بیت پیغمبر نوعی رفتار می‌كنند كه با امرای مشركین هم آن‌طور سخت رفتار نكرده‌اند ،و نظرشان جز نابودی اسلام و آثار نبوت و ریاست و حكومت چیزی دیگری نیست.(2)

 


پس با توجه به مطالب فوق این‌طور نتیجه می‌گیریم كه فلسفه ی همراه بردن اهل بیت را باید در عوامل مختلف جستجو كرد:1. پیام‌رسانی: افشاگری‌های زنان و دختران كاروان كربلا چه در سفر اسارت و چه پس از بازگشت به مدینه پاسداری از خون شهدا بود سخنان بانوان هم به صورت خطبه و هم گفتگوهای پراكنده به تناسب زمان و و مكان جلوه گر شد.2. نمایان شدن نقش زنان ومادران : در بسیاری از جنگ‌ها حضور تشویق‌آمیز زنان در جبهه به رزمندگان روحیه می‌بخشد در كربلا نیز مادران و همسران بعضی از شهدا این نقش را داشتند.وبه تمام مادران تاریخ این درس را داده اند كه درهنگام خطر برای دین .چگونه می توان از آن دفاع كرد.3. پرستاری: رسیدگی به بیماران و مداوای مجروحان از اهداف دیگر بود مانند نقش حضرت زینب در پرستاری از امام سجاد ـ علیه‌السّلام ـ كه در آن زمان حساس حمایت او از امام سجاد(ع) استمرار سلسله امامت را در پی داشت.4. عمق بخشیدن به بعد عاطفی: گریه‌ها و شیون‌ها، عزاداری بر شهداء تحریك عواطف مردم نسبت به ماجرای كربلا را عمق بخشیده و بر احساسات نیز تأثیر گذاشت و از این رهگذر ماندگارتر شد.


5. ازهمه مهمتر ماموریت ویژه ی اهل بیت امام ومادران دراین نهضت كه امام ازاین ماموریت آگاه بودوبه همین روی آنان را به همراه برد.

 

پاورقی:

1. مطهری، مرتضی، حماسه حسینی، چاپ صدرا، ج 3، ص 340.
2. بررسی تاریخ عاشورا، ص 31، (مقدمه).

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

دوشنبه 7/9/1390 - 22:27 - 0 تشکر 393979

می گویند: پس چرا زن و بچه را همراه خودت می‏برى؟

می گوید: آنها را هم باید ببرم. بودن اهل بیت امام حسین علیه السلام در صحنه كربلا، صحنه را بسیاربسیار داغتر كرد و در واقع امام حسین علیه السلام یك عده مبلّغ را طورى استخدام كرد كه بعد از شهادتش آنها را با دست و نیروى دشمن تا قلب حكومت دشمن یعنى شام فرستاد. این خودش یك تاكتیك عجیب و یك كار فوق العاده است. همه براى این است كه این صدا هرچه بیشتر به عالم برسد، بیشتر به جهان آن روز اسلام برسد و بیشتر ابعاد تاریخ و ابعاد زمان را بشكافد و هیچ مانعى در راه آن وجود نداشته باشد.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

دوشنبه 7/9/1390 - 23:30 - 0 تشکر 394004

به نظر من در آن برهه حساس وشرایط مذلت بار دیگه عافیت طلبی برای امام (علیه السلام) و خانواده شان معنا نداشت.

. امام علي (ع) مي فرمايند بهره خرد پند گرفتن واحتياط است و دستاورد ناداني غفلت و فريب خوردگي. و باپاکدامنان و فرزانگان بنشين وباانان زياد گفتگو کن زيرا اگر نادان باشي تورا دانش اموزند و اگر دانا باشي بردانش تو افزوده شود. خداوند به ماتوفيق بندگي بي چون وچرابده. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصر.

منتظر شما در انجمن زن ريحانه آفرينش . کليک کن دوست عزيز

 

دوشنبه 7/9/1390 - 23:42 - 0 تشکر 394012

آیا جز این بود که خاندان نبوت نیز پیرو راه امام خویش بودند...

سلام
مطلب عالی بود
باتشکر

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 7/9/1390 - 23:46 - 0 تشکر 394017

aliyeh_m115 گفته است :
[quote=aliyeh_m115;539936;394004]به نظر من در آن برهه حساس وشرایط مذلت بار دیگه عافیت طلبی برای امام (علیه السلام) و خانواده شان معنا نداشت.

یه دوستی هم میگفت كه همراه كردن خانواده در این قیام نشان از اهمیت این حركت داشت.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 8/9/1390 - 3:50 - 0 تشکر 394063

بردن اهل حرم دستور بود و سرّ غیب

ورنه این بی حرمتی ها کی روا دارد حسین؟

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

سه شنبه 8/9/1390 - 6:51 - 0 تشکر 394067

به نام خدا
سلام
امام حسین ع رسالت بزرگی برعهده داشتند وباید اهل بیتش را نیز با خود میبردند
یزیدیان از قیام امام حسین ع اگاه بودند
اگر اهل بیت را در مدینه میگذاشتند امکان داشت یزیدیان برای اینکه مانع قیام حضرت شودند
با فراهم کردن ازار واذیت اهل بیت مانع این قیام شوند زیرا اهل بیت امام هم مورد تهدید بودند وسیله ای خوب برای یزیدیان تااینکه مانع از قیام شوند

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

پنج شنبه 10/9/1390 - 23:25 - 0 تشکر 395239

مباهله هم همین فلسفه را داشت.
چرا پیامبر برای نفرین به گروه ناحق اعضای خانواده خود را به مصاف برد؟

این یعنی آنقدر بر عقیده ام مطمئن و پابرجا هستم كه اهل و عیالم كه همه زندگیم هستند و تداوم دهنده نسل و خاندانم، همه را به كارزار آورده ام

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

يکشنبه 13/9/1390 - 16:41 - 0 تشکر 396294

سلام
مطلب خیلی خوبی بود ممنون

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

يکشنبه 20/9/1390 - 18:38 - 0 تشکر 399642

سخن جن ها درروز عاشورابه امام حسین (ع)
عرض کردند به سید الشهدا علیه السلام که اگر اذن بدهی همین حالا، هیچ جا نرفته، از جایت حرکت نکرده هلاک می‌کنیم دشمن‌ها را [ این را ] جن گفتند؛ فرمود: «والله قدرت من از قدرت شما بیشتر است- این کسی است که اسم اعظم بلد است- لکن اگر من کشته نشوم، با چی امتحان می شوند این مردمی که این جورند».

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی