انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1024)
پنج شنبه 3/9/1390 - 4:26 -0 تشکر 391901
آیا رسول خداص دست بسته نماز میخواند؟

سلام

همه ما شاهدیم که اهل سنت دست بسته نماز میخونن....خب آدمی میماند که این جماعت چن صد میلیونی اشتباه نماز میخونن و ما شیعه ها که عده مون کمه درست؟

جوابش اینه که بله ....اونم به دو علت:

1-اولا کثرت دلیل بر حقانیت نیست.....در قرآن آیاتی وجود داره که خداوند فرموده مومنین در اقلیت هستن:

عده كمی از بندگان من شكر گذارند...... سبا/13

 ولی بیشتر مردم شكر به جا نمی آورند....بقره/243

و اكثر مردم ایمان نمی آورند...... هود/17

 و اكثر مردم نمی دانند.....اعراف/187

 2-در صحیح ترین منابع اهل سنت آمده که رسول خدا ص در نماز بعد از تکبیر دستها رو رها میکردن و مانند ما شیعیان نماز میخوندن در این روایت:

 

اخبرنا ابوعبداللّه الحافظ فقال ابو حمید الساعدی: انا اعلمکم‏ بصلاة رسول اللّه (ص) قالوا: لم، ما کنت اکثرنا له تبعا و لا اقد مناله صحبته؟! قال: بلی، قالوا: فاعرض علینا، فقال:

کان‏ رسول ‏اللّه (ص) اذا قام الی الصلاة رفع یده حتی یحاذی بهما منکبیه، ثم یکبر حتی یقر کل عضو منه فی موضعه معتدلا، ثم ‏یقرا، ثم یکبر و یرفع یدیه حتی یحاذی بهما منکبیه، ثم یرکع و یضع راحتیه علی رکبتیه، ثم یعتدل و لاینصب راسه ولایقنع،ثم یرفع راسه فیقول: سمع اللّه لمن حمده، ثم یرفع یدیه ‏حتی یحاذی بهما منکبیه حتی یعود کل عظم منه الی موضعه ‏معتدلا، ثم یقول: اللّه اکبر، ثم یهوی الی الارض فیجافی یدیه ‏عن جنبیه، ثم یرفع راسه فیثنی رجله الیسری فیقعد علیها ویفتح اصابع رجلیه اذا سجد، ثم یعود، ثم یرفع،

فیقول: اللّه اکبر، ثم یثنی برجله فیقعد علیها معتدلا حتی یرجع او یقر کل‏عظم موضعه معتدلا، ثم یصنع فی الرکعة الاخری مثل ذلک،ثم اذا قام من الرکعتین کبر و رفع یدیه حتی یحاذی بهما منکبیه‏کما فعل او کبر عند افتتاح صلاته، ثم یصنع مثل ذلک فی بقیة ‏صلاته حتی اذا کان فی السجدة التی فیها التسلیم اخر رجله‏الیسری و قعد متورکا علی شقه الایسر. فقالوا جمیعا: صدق‏ هکذا کان یصلی رسول اللّه (ص)

 

ابوعبداللّه حافظ برای ما نقل کرد که ابو حمید ساعدی گفت: من داناترین شما به کیفیت نماز رسول خدا (ص) هستم. به او گفتند: چگونه چنین چیزی ممکن است در حالی که تو بیشتر از ما با پیامبر نبوده ‏ای؟ گفت: آری. به او گفتند: پس آنچه را دیده ‏ای بر ما عرضه کن.

گفت: وقتی رسول خدا می خواست نماز بخواند، دستان خود را تا شانه هایش بالا می برد، آن گاه تکبیر می گفت تا این که هر عضوی از او در جایگاه خود آرام می گرفت، سپس قرائت را آغاز می کرد و پس از پایان قرائت، تکبیر می گفت و دستانش را تا شانه ‏های خود بالا می برد، آن‏گاه رکوع می کرد و کف دستان خود را بر زانوانش قرار می داد و آرام می گرفت و سرش را نه بالا می گرفت و نه فرو می انداخت، آن گاه بلند می شد و می گفت: سمع اللّه لمن حمده، سپس دستان خود را تا شانه هایش بالا می برد تا این که هر عضوی از او در جایگاه خود آرام می گرفت و می گفت: اللّه اکبر، آن گاه فرود می آمد و دستانش را مقداری با فاصله از دو پهلو بر زمین می گذاشت، سپس سرش را از زمین برداشته، پای چپش را تا می کرد و روی آن می نشست و هنگامی که به سجده می رفت، انگشتان پاها را از یکدیگر باز می کرد، سپس بر می گشت و پس از آن، سر را از زمین برمی داشت و می گفت: اللّه اکبر.

سپس پایش را تا می کرد و روی آن آرام می نشست، به گونه ‏ای که هر عضوی به آرامی در جایگاه خود قرار گیرد، سپس همین روند را در رکعت دوم انجام می داد، آن گاه وقتی رکعت دوم تمام می شد، بر می خاست و تکبیر می گفت و دستانش را تا شانه هایش همچون آغاز نماز بالا می برد و همین اعمال را تا آخر نماز ادامه می داد تا این که سجده آخر را انجام می داد و سپس از سجده آخر به صورت تورک بر نیم تنه چپ می نشست. پس از بیان کیفیت نماز رسول خدا (ص) به وسیله ابوحمید ساعدی، همگی گفتند: «راست گفت. رسول خدا (ص) چنین نماز می خواند

 

اینام منابعش... کتاب شیعه نیستا....کتاب خودشونه....آخه یه منبع هم نیست چندین منبعه....هم متواتره هم تو دوتا از صحاح سته نقل شده:

 سنن ابی داوود ج 1، ص 194 باب «افتتاح الصلاة »، ح 730 آ736.......از صحاح سته هست و شکی در سندش نیست

سنن ترمذی ج 2، ص 98، باب «صفة الصلاة ».....از صحاح سته هست شکی در سندش نیست

 بیهقى، السنن، ج 2، ص 72، 73، 101، 102

 مسنداحمد، ج 5، ص 424

 ابن خزیمه درصحیحش باب «الاعتدال فی الركوع »، شماره 587

......................................................................................

 

خب روایت رو خوندیم حالا چن تا نکته:

1. هم شیعه هم سنی نقل کردن که رسول خدا ص فرمود:صلو کما رایتمونی اصلی

همانگونه که میبینید نماز میگذارم، نماز بخوانید

پس ما باید عین رسول خدا ص نماز بخونیم ...نه چیزی ازش کم کنیم نه چیزی بهش اضافه...هر چیزی بهش اضافه بشه بدعته!

2. در روایت خوندیم که پیامبر ص بعد از تکبیر تمام عضای بدن مبارکشون در جای خودش آرام میگرفت

دستها هم جزء اعضای بدن هست.

جای دستها کجاست؟

اهل سنت ! شما وقتی راه میرین دست رو شکم میگذارین و راه میرین؟

3.در روایت ابوحمید ساعدی تمام واجبات و مستحبات رو وصف کرد چرا حرفی از گذاشتن دستها روی هم نزد؟

4.ده نفر از صحابه  معروف از جمله ابو هریره، ابو اسید ساعدى، ابو قتاده حارث بن ربعى و محمد بن مسلمه اونجا حضور داشتن اگه نمازی که ابوحمید ساعدی از رسول خدا ص وصف کرد اشتباه بود چرا هیچ یک از صحابه مخالفت نکردن؟.....چرا همه تصدیق کردن که  بله رسول خدا ص اینطور نماز میخوند؟

در خانه اگر کس است یه حرف بس است....درسته؟

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

پنج شنبه 3/9/1390 - 14:51 - 0 تشکر 392032

سلام
ممنون مطالبت ارزندتون
من از یه کتاب معتبر که برای اهل تسنن بود خوندم که دست بسته نماز خوندن واجب نیست ولی مستحبه حالا اهل تسنن دست بسته می خونن به خاطر ثوابیه که داره
ولی ما شیعیان این موضوع رو رد می کنیم...واز نظر ما نماز به این شیوه باطله

پنج شنبه 3/9/1390 - 15:41 - 0 تشکر 392080

سلام
خدا خیرت بده، ضرس از این قاطع تر؟
یا علی

پنج شنبه 3/9/1390 - 19:37 - 0 تشکر 392160

با سلام
بله من هم همین رو شنیدم. که دست بسته خوندنشون بخاطر ثوابی هست که داره. حالا چه ثوابی خودشون بهتر میدونن. وگرنه اونها هم بعضا نماز رو به صورت معمولی هم دیدم که بخونن. اما اگه در جلوه ی عام و نماز جمعه هاشون نماز رو به صورت دست بسته میخونن بیشتر بخاطره این هست که به شیعه ها بنمایانانن اهل تسنن هستن.
بازم الله اعلم...

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
جمعه 11/9/1390 - 16:31 - 0 تشکر 395537

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیك یا ابا عبدالله الحسین
السلام علیك یا ابا عبدالله صالح المهدی
سلام
 ایام حزن و عزای حسینی را تسلیت عرض می كنم.
از شما دعوت می كنم به  "تاپیك ٤٠ نفر عاشق بیایند"  تشریف بیاورید.


اللهم عجل لولیك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی