انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 1361)
سه شنبه 1/9/1390 - 18:32 -0 تشکر 391178
سکه در تیرماه 91، 800 هزار تومان

سلام

یکی از فاکتورهای مهم که چشم انداز قیمت های بازار را شفاف می کند ، قیمت های معملات آتی سکه و طلا است.

برای آشنایی بیشتر مثلا به این خبر توجه کنید که آینده قیمت سکه را مشخص میکند:

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، امروز نخستین روز معامله سکه طلا تحویل تیر ماه در بورس کالا است و علیرغم اینکه انس جهانی از روز دوشنبه با روند کاهشی باز شد و همچنان ادامه دارد، ولی پیش بینی‌ها برای سکه تیر ماهبا 797 هزار تومان در نخستین دقایقشروع شده است.

بر اساس این گزارش، البته پس از گذشت حدود یک ساعت از شروع معاملات نرخ سکه تیر ماه در حال افزایش بوده و هم اکنون به 800 هزار تومان رسیده است. از روز گذشته تا کنون انس جهانی بیش از20 دلار افت کرده‌ و به 1683 دلار رسیده است.

گفتنی است، در حال حاضر دلار 1313تومان بوده و با توجه به گفته خیروزیر اقتصاد مبنی بر کاهش دلار و سکه، همچنین وضعیت اقتصادی سایر کشور ها به نظر می‌رسد روز کاهشی انس ادامه داشته باشد ولی پیش‌بینی ها برای طولانی مدت افزایشی است.
 
یا علی

 

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

شنبه 5/9/1390 - 7:29 - 0 تشکر 392744

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با فارس:

مرگ طلا در راه است/ بانک مرکزی جلوی دلار 1400 تومانی را بگیردخبرگزاری فارس: یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی نباید اجازه دهد شایعات موجود در وضعیت دلار و افزایش قیمت آن اثر بگذارد و باید در آن مقاومت کند و دلار را کاهش دهد، گفت: با توجه به ارزش دلار در جهان در حال حاضر انس بیشتر از ۱۵۰۰ دلار نمی‌ارزد.


فرزان سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در خصوص وضعیت فعلی دلار و سکه در بازار داخل اظهار داشت: محدودیت‌هایی که در حال حاضر از سوی کشورهای غربی برای ایران در نظر گرفته شده باعث ایجاد یک جو روانی و عکس‌العمل مردم نسبت به این اخبار شده و در نتیجه اثر آن نیز بر روی بازار دلار مشاهده می‌شود. براین اساس دلار در نزدیکی ۱۴۰۰ تومان قرار دارد که این اتفاق در حالی رخ داده که بانک مرکزی باید با این مسائل به شدت برخورد کند.

وی افزود: بانک مرکزی باید به سرعت وارد عمل شود و جو اقتصادی که شایعات موجود، دلیل اصلی آن است را کنترل کند. همچنین باید جلوی عکس‌العمل‌های مردم نسبت به این اخبار را بگیرد و به کشورهای دیگر اجازه ندهد چنین اخباری بر روی اقتصاد کشور اثر بگذارد.

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه بانک مرکزی باید در برابر شایعات تحریم مقاومت کند و با قدرت مسئله تک‌نرخی کردن دلار را دنبال کند، گفت: تک نرخی کردن دلار ممکن است بر ارزش پول ملی اثر بگذارد ولی این مسئله در حدمعمول چیز بدی نیست.

سهرابی با بیان اینکه اگر دلار در همین قیمت‌های ۱۳۰۰ تومان باقی بماند در شب عید به حدود ۱۴۲۰ الی ۱۴۵۰ تومان می‌رسد، تأکید کرد: بنابراین بانک مرکزی باید وارد عمل شده و با قدرت دلار را پایین بیاورد.


* مرگ طلای جهانی

وی در خصوص قیمت طلای جهانی گفت: اگر تا پایان دسامبر انس جهانی از مرز ۱۷۵۰ دلار عبور نکند باید منتظر افت شدید آن باشیم.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: هفته گذشته نرخ تورم ماهانه آمریکا ۰.۳ درصد منفی اعلام شد. همچنین شاخص تولیدکننده نیز منفی بود. بنابراین با این شرایط اگر انس جهانی از ۱۷۵۰ دلار عبور نکند تا پایان دسامبر افت شدیدی خواهد یافت.

سهرابی در پایان گفت: در حال حاضر با توجه به ارزش دلار در جهان انس بیشتر از ۱۵۰۰ دلار ارزش ندارد.

انتهای پیام/ص

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 11/9/1390 - 15:14 - 0 تشکر 395525

مقایسه توان خرید سکه تمام بهار آزادی از سوی مردم در سه دولت اخیر:
با ادامه سیاست های فعلی، دیگر خواب خرید سکه را هم نمی بینید!

اگر در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و اوضاع اقتصادی آن زمان یک کارگر با حداقل دستمزد 25 هزار تومان به هر ترتیبی بود می توانست با کمی برنامه ریزی مالی اقدام به خرید سکه بهار آزادی کند و در دوره سید محمد خاتمی با حداقل دستمزد 85 هزار و 338 تومان و نرخ سکه 86 هزار و 150 تومان یک کارگر با کمی مدیریت در هزینه های جاری اقدام به خرید سکه می کرد اما حال در سال 1390 که حداقل دستمزد 330 هزار تومان است و قیمت سکه بهار آزادی از 630 هزارتومان هم گذشته است و هیچ بعید نیست در آینده ایی نزدیک به 850 هزار تومان هم برسد همچنانکه در معاملات آتی در بورس کالا این رقم را به خود دیده و در نتیجه خرید سکه به یک رویا تبدیل شده است که هر روز دست نیافتنی تر خواهد شد.

فرهاد راد: در اقتصاد کشورهای کمتر توسعه یافته برای این که دقیقا بتوانیم میزان سطح رفاه عمومی جامعه را محاسبه کنیم نباید همانند اقتصاد کشورهای توسعه یافته و پیشرفته به سراغ آمارهای کلان اقتصادی، اجتماعی، آموزشی در بخش های متفاوت جامعه رفت بلکه باید با کمی دقت و نکته سنجی شریان های اصلی که پدیدآورنده و یا معیاری از رفاه اقتصادی و سرمایه گذاری برای بخش عمده ایی از مردم هستند را کشف کرد.

در کشور ما از گذشته تا به حال چند پارامتر پررنگ برای سرمایه گذاری و پیامد آن سنجش رفاه اقتصادی مردم در طی دوران های مختلف وجود داشته است.

سیکلهای زمانی سرمایه گذاری در ایران

همگان به یاد دارند که در دهه 60 زمین و مستغلات، ماشین، ارز، سکه و طلا و حتی اقلام مصرفی مردم با انبار کردن و احتکار از سوی سودجویان بی اخلاق در زمان جنگ برای عده ایی سودآوری فراوانی به وجود آورده بود.

در دهه 70 اوضاع کمی سامان یافته تر شد و تمرکز بیشتر به روی ارز و طلا و سکه از سویی و املاک از سوی دیگر ادامه یافت.در بازه زمانی 1374 تا 1376، رشد قیمت مسكن خیلی بیشتر از رشد قیمت طلا بود و این حقیقت پس از آن تاریخ به صورت دیگری تغییر وضعیت داد و از سال 1376 تا اواسط سال 1378 رشد قیمت طلا بیشتر از مسكن بوده است.

در خلال سال های 1378 لغایت 1383 شاهد حقیقت افزایش رشد قیمت مسكن و شاخص بورس نسبت به طلا بودیم و پس از آن تاریخ باز هم تا سال 1385، رشد قیمتی بازار طلا، گوی سبقت را از بازار مسكن ربود. از سال 1385 نیز تا 1387، همانطوری كه همه به خاطر دارند،روند رشد قیمتی بازار مسكن آنچنان شدتی گرفت كه ظرف یك سال از 25% به بیش از 80 درصد در سال 1386رسیده است.

پس از سیاست های بازدارنده دولت به منظور كنترل قیمت مسكن، باز هم شاهد رشد قیمت طلا نسبت به مسكن بوده‌ایم تا جایی كه حتی در سال 1388، رشد قیمتی بازار مسكن به رقم منفی نیز رسیده است. البته در دهه 80 با ورود سیم کارت های تلفن همراه شرایط برای سرمایه گذاری کمی متنوع تر شد و خرید و فروش مسکن به طرز اعجاب برانگیزی سود آور شد و عده ایی توانستند ره صد ساله را چند ساله طی کنند.

یک سرمایه گذاری مطمئن در سی سال گذشته

اما در طی بیش از 30 سال گذشته بخصوص در طی سالیان اخیر یک نوع سرمایه گذاری تقریبا برای همه مردم ایران قابل اعتماد و تا چندی پیش سهل الوصول تر بود و به عنوان نمادی از پس انداز و انباشت سرمایه در خانواده های ایرانی با هر توان از سطح معیشت و حقوق ماهانه همیشه وجود داشت و دارد و آن هم خرید و فروش سکه بهار آزادی که این روزها از مرز 630 هزار تومان هم گذشته است.

در ادامه این گزارش با مقایسه قیمت سکه بهار آزادی و نرخ رسمی حداقل حقوق مردم عادی جامعه ایرانی قصد داریم در سه دوره که شامل دو سال قبل از پایان ریاست جمهوری دولت هاشمی رفسنجانی یعنی سال 1374، سید محمد خاتمی سال 1382 و محمود احمدی نژاد در سال ششم از دوره دوم ریاست جمهوری سال 1390 توان خرید و پس انداز سکه بهار آزادی از سوی مردم را نسبت به حداقل حقوق دریافتی رسمی ارزیابی کنیم.

دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی

قیمت سکه تمام بهار آزادی در سال 1374 زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی براساس آمار رسمی موجود، 44 هزار و 169 تومان می باشد و حداقل دستمزد کارگران نیز 25 هزار و 446 تومان تعیین شده بود و فاصله بین حداقل حقوق دریافتی با قیمت تمام شده یک سکه بهار آزادی 18 هزار و 723 تومان می باشد و تقریبا با دریافت سایر مزایای شغلی خرید سکه یک پس انداز بدون دردسر جلوه می کرد.سکه طلا در طول این دو دوره بیش از سه و نیم برابر شده است .


دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی

حداقل دستمزد در سال 1382 در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی مبلغ 85 هزار و 338 تومان از سوی وزارت کار و امور اجتماعی اعلام شده است و در این سال قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز 86 هزار و 150 تومان می باشد. اوضاع در این دوره بسیار فوق العاده از لحاظ خرید سکه و برابری میزان دستمزد و توان خرید این کالای سرمایه ایی در بین مردم بود بطوری که فاصله نرخ حداقل دستمزد ماهیانه بدون در نظر گرفتن سایر مزایای شغلی با قیمت سکه تمام بهار آزادی تنها کمتر از 1000 تومان باشد و دقیقا 812 محاسبه می شود و می توان از آن به عنوان دست یافتنی ترین دوره خرید سکه با در نظر گرفتن میزان دستمزد نام برد. البته ما در تمام این دوره ها سایر معیارهای اقتصادی دیگر همچون تورم و اوضاع سیاسی اقتصادی کشور را در نظر نمی گیریم.سکه طلا در طول این دو دوره بیش از سه برابر شده است .


دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد

حال نگاهی می اندازیم به دوره سوم و ریاست محمود احمدی نژاد که از سال 1384 آغاز شده است.در سال 1390 نرخ رسمی حداقل دستمزد 330 هزار و 300 تومان اعلام شده است و نرخ سکه تمام بهار آزدی که ابتدای سال به 500 هزار تومان رسیده بود در حال حاضر از 630 هزار تومان هم فراتر رفته است و تفاوت بین این دو حداقل 300 هزار تومان است و تقریبا می توان معادل یک ماه حقوق بودن در نظر گرفتن سایر مزایا بیان کرد که این فاصله قدرت خرید را مشکل و پیچیده می کند.سکه طلا در طول این دو دوره بیش از پنج برابر شده است .


مقایسه سه دوره ریاست جمهوری

اگر در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و اوضاع اقتصادی آن زمان یک کارگر با حداقل دستمزد 25 هزار تومان به هر ترتیبی بود می توانست با کمی برنامه ریزی مالی اقدام به خرید سکه بهار آزادی کند و در دوره سید محمد خاتمی با حداقل دستمزد 85 هزار و 338 تومان و نرخ سکه 86 هزار و 150 تومان یک کارگر با کمی مدیریت در هزینه های جاری اقدام به خرید سکه می کرد اما حال در سال 1390 که حداقل دستمزد 330 هزار تومان است و قیمت سکه بهار آزادی از 630 هزارتومان هم گذشته است و هیچ بعید نیست در آینده ایی نزدیک به 850 هزار تومان هم برسد همچنانکه در معاملات آتی در بورس کالا این رقم را به خود دیده و در نتیجه خرید سکه به یک رویا تبدیل شده است که هر روز دست نیافتنی تر خواهد شد.


به هر حال این گزارش ساده قصد به چالش کشیدن برنامه های دولت فعلی و یا تایید سیاست های اقتصادی دولت های قبلی را ندارد چرا که هر یک نقاط ابهام برانگیز و افتخار آمیز مخصوص به خود را دارند چون به طور طبیعی دولت ها در دوره های متفاوت دارای سیاست و برنامه های اقتصادی خاص خود هستند. اما مشکل اصلی آن جایی خود را نشان می دهد که در کشورهای کمتر توسعه یافته با تغییر دولت ها، سیاست های اقتصادی نیز تغییر می کند و اساسا هر چیزی اهمیت دارد غیر از برنامه های صحیح و اصولی دولت های پیشین که بعضی از آن ها ومقبولیت عام و خاص خود را در چرخه اقتصاد نشان و اثبات کرده است.

به هر حال باید امیدوار بود که هر دولتی با هر برنامه ایی که قصد خدمت به مردم را دارد با اعمال کار آمدترین سیاست ها بتواند آسان ترین معیشت و اقتصاد خانوار را برای مردم ارائه دهد.

http://boursenews.ir/fa/pages/?cid=57968

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 30/10/1390 - 17:17 - 0 تشکر 419544

سلام
یادش بخیر اون روزی که من این بحث رو ثبت کردم سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 589680 تومان بود و الان 781000!
یعنی هیچ کی باورش نمیشد پیش بینی تیر ماه رو در بهمن ماه بهش برسیم...اینهمه زود!
یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

دوشنبه 3/11/1390 - 14:43 - 0 تشکر 420693

سکه یک میلیون و 50 هزار تومان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی