انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 624)
يکشنبه 29/8/1390 - 15:59 -0 تشکر 390360
-$ گزارش روزانه بازار $-

سلام

در این بحث گزارش روزانه بازار سهام را بررسی خواهیم کرد ...یعنی نگاهی به آمار خرید و فروش سهام و تغییرات شاخص ها

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

يکشنبه 29/8/1390 - 16:2 - 0 تشکر 390362

مستطیل شیشه ای تالار
مرداب همچنان قربانی می گیرد

معمولاً اینگونه شرکتها سبب خستگی سهامدارانشان به واسطه عدم عرضه به میزان حجم مبنا می شوند از طرفی دیگر اگر به هر دلیلی سهام شرکتهای گروه پتروشیمی با نوسانات منفی و هیجان فروش مواجه شوند و سهام "کرمانشا" کاهش حداکثری قیمت را تجربه کند خریداران روز اول این سهم با زیان مواجه خواهند شد چه رسد به خریداران و سرمایه گذاران روز بعد

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 90.08.28 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 4 واحد افزایش به رقم 21574 واحد رسید . عکس همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 42 واحد کاهش عدد 30588 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نیز در روز جاری با 0.3 واحد افزایش به رقم 25366 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات این روز به رقم 397 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز سرمایه گذاری غدیر با 11 واحد افزایش شاخص ، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل بانک اقتصاد نوین با 12 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

اولین روز معاملات در هفته جاری با روندی صعودی و مثبت آغاز شد اما این روند بنا به برخی دلایل بیرونی و درونی چندان پایدار نماند و در آخر معاملات امروز مجدداً سایه سنگین نزول و سقوط بر بورس و سهام شرکتها احساس شد.

بر اساس گزارش بورس نیوز طی معاملات امروز عواملی همچون عدم بروزرسانی سایت مدیریت فن آوری بورس تهران و سایت شرکت بورس و به تبع آن عدم دسترسی فعالان و سرمایه گذاران به قیمت سهام شرکتها و روند حرکتی آنها، تصویب قطعنامه طرح ترور سفیر عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل بر ضد ایران و نیز احتمال تشدید تحریم صنعت پتروشیمی کشورمان توسط امریکا که احتمالاً روز دوشنبه رسماً اعلام خواهد شد، سبب تداوم نیافتن روند صعودی آغاز شده در ابتدای معاملات روز جاری شد تا مجدداً بازار را با شوک و ابهام جدیدی مواجه سازد که البته در اواسط ساعات معاملاتی امروز مشکل بروز رسانی سایت شرکت مدیریت فناوری بورس (tsetme) حل شد.

اما آنچه مشخص بود تغییر جهت فلش شاخص بورس از بالا به پایین بود بطوریکه رشد 14 واحدی شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز به 0.3 واحد در پایان معاملات تقلیل یافت و اتمام ساعات معاملاتی مانع از ورود شاخص به مدار کاهشی شد.

بر این اساس سه بانک پاسارگاد، گردشگری و ایران زمین جزء پر معامله ترین سهم های بازار امروز بودند که سیر نزولی سه نماد مذکور با توجه به حجم معامله در نوع خود قابل توجه بود. اهالی تالار معتقدند در شرایط فعلی انتظار مثبتی از گروه بانکی نمی رود هر چند که خرید سهام بانک پاسارگاد با نگاه بلند مدت کم ریسک بنظر می رسد.

از سوی دیگر در نماد تجهیزاتی های بورس شاهد تشکیل صف فروش در نماد شرکت صدرایی بودیم که به اعتقاد فعالان بازار در حال حاضر منفورترین سهام بورسی است.بطوریکه طی معاملات امروز سهام این شرکت پس جمع آوری صف فروش و معامله بیش از 7 میلیون سهمی در پایان با صف فروشی بیش از 2 میلیون سهمی بکار خود پایان داد و مرداب این سهام همچنان قربانی می گیرد .

همین امر بر سهام دو شرکت وابسته به صدرا یعنی "فاراک" و "فاذر" نیز تأثیر گذار شد و این دو شرکت با نوسانات حداکثری منفی بکار امروز خود پایان دادند.

اما این در حالی بود که تلاشهای سهامداران شرکت بالاست برای عدم وابستگی روانی نماد این شرکت با گروه تجهیزاتی بی اقبال بازار در اذهان عمومی بالاخره نتیجه داد و سهام شرکت "بالاس" که به تبعیت از روند منفی و سرگردان صدرا پس از تعدیل مثبت سود و بازگشایی نماد با صف فروش و افت قیمت مواجه شده بود طی معاملات امروز با صف خرید و رشد قیمت همراه شد و در این راه نیز بی تأثیر از روند منفی امروز تجهیزاتی ها توانست تا پایان ساعت صف خرید خود را حفظ نماید.

اهالی تالار معتقدند اگر چه شرکت بالاس در گروه پیمانکاری بورس طبقه بندی می شود اما از نظر نحوه مدیریت و سود سازی هیچ وجه تشابهی با صدرا، نداشته و نمی توان هر دو شرکت را با یک چشم نگاه کرد .

اما در گروه پتروشیمی بورس همچنان شاهد صف خرید بیش از 20 میلیون سهمی در نماد پتروشیمی کرمانشاه تازه وارد به بورس هستیم ولی بنظر می رسد با توجه به حجم معاملات روزانه این شرکت و افزایش قیمت 5 درصدی سهام این شرکت طی حضور 4 روزه در بورس بزودی با عرضه صف خرید مواجه خواهیم شد چرا که معمولاً اینگونه شرکتها سبب خستگی سهامدارانشان به واسطه عدم عرضه به میزان حجم مبنا می شوند از طرفی دیگر اگر به هر دلیلی سهام شرکتهای گروه پتروشیمی با نوسانات منفی و هیجان فروش مواجه شوند و سهام "کرمانشا" کاهش حداکثری قیمت را تجربه کند خریداران روز اول این سهم با زیان مواجه خواهند شد چه رسد به خریداران و سرمایه گذاران روز بعد.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 1/9/1390 - 18:7 - 0 تشکر 391156

آب سرد بر پیکر بورس

در حالی که اغلب رسانه ها در تیتر اصلی خبرهای امروز خود به عقب نشینی آمریکا و اتحادیه اروپا از تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده بودند اما در ابتدای شروع معاملات امروز بازار سرمایه، انتشار خبر تحریم بانک مرکزی از سوی انگلیس، فرانسه و کانادا شوک سنگینی را به بورس و فعالان این بازار وارد آورد

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 90.09.01 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 290 واحد کاهش به رقم 21155 واحد رسید . همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 250 واحد کاهش عدد 30073 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نیز در روز جاری با 326 واحد کاهش به رقم 24881 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات این روز به رقم 508 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز پتروشیمی کرمانشاه با 2 واحد افزایش شاخص ، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل مخابرات با 46 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

در حالی که اغلب رسانه ها در تیتر اصلی خبرهای امروز خود به عقب نشینی آمریکا و اتحادیه اروپا از تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده بودند اما در ابتدای شروع معاملات امروز بازار سرمایه، انتشار خبر تحریم بانک مرکزی از سوی انگلیس، فرانسه و کانادا شوک سنگینی را به بورس و فعالان این بازار وارد آورد بطوریکه تشکیل صف فروش بر ساهم اغلب شرکتهای فعال بورسی و هیجان بین سرمایه گذاران، قدرت تصمیم گیری درست را از این افراد گرفته بود و به عبارت ساده تر گویی که آب سردی بر پیکر بورس به یکباره ریخته شده بود.

بر اساس گزارش بورس نیوز نکته قابل توجه در این خصوص وارد آمدن شوک لحظه ای به سه بازار ارز، طلا و بورس بود چرا که در ابتدای معاملات امروز همزمان با انتشار این خبر شاهد افت قیمت ارز، سکه طلا و سهام بودیم که البته پس از گذشت مدت زمان نه چندان طولانی این قیمت سکه طلا بود که راه خود را به سمت قله صعود پیدا کرد.

از سویی دیگر تحریم صنعت پتروشیمی ایران توسط آمریکا یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار بر روند حرکتی شاخص بورس و افت قیمت سهام پتروشیمی های بورس بود بطوریکه در معاملات امروز از بین 22 شرکت فعال در گروه پتروشیمی بورس تنها سه شرکت پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی کازرون و پتروشیمی لردگان با نوسانات مثبت همراه شدند و در مابقی نمادها نوسانات حداکثری منفی و یا صف فروش خود نمایی می کرد.

همچنین سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر که به عنوان یک شرکت هلدینگ فعال در صنعت پتروشیمی شناخته می شود با افت قیمت حدوداً 4 درصدی با فشار عرضه مواجه شد اهالی تالار تا این لحظه هنوز نتوانسته اند با مدیران این شرکت در خصوص تأثیر صنعت پتروشیمی بر سود غدیر صحبت کنند.

اما تأثیر پذیر ترین گروه بورسی از تحریم بانک مرکزی در معاملات روز جاری سخت ترین لحظات و دقایق خود را تجربه کردند. سهام گروه بانکی که بیشترین تأثیر منفی را از خبر امروز گرفته بود با ازدیاد فشار عرضه و صف های فروش میلیونی مواجه شد که در پایان معاملات حمایت سهامداران عمده از سهامشان مانع از تداوم صف های فروش شد و تمامی نمادهای فعال این گروه با حجم معاملات قابل توجهی همراه شدند اما بنطر نمی رسد روزهای خوبی در انتظار این گروه باشد.

سهام شرکت کنتور سازی ایران نیز در بین هیاهوی امروز توانست صف خرید بیش از 150 هزار سهمی را از آن خود نماید، اهالی تالار در این خصوص عنوان کردند که کنتور سازی طی فراخوان تعویض 3 میلیون و 200 هزار کنتور استان های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی و سیستان و بلوچستان که در روزنامه خراسان، طی امروز آگهی شده بود توانست نظر بازار را به خود جلب نماید چرا که شرکت کنتور سازی از طریق تفاهم نامه ای با دو شرکت فراز و مپنا به عنوان بزرگترین شرکت کنتور سازی در این مناقصه حضور پیدا خواهد کرد. گفته می شود نتیجه این مناقصه 21 آذر ماه جاری اعلام خواهد شد.

در گروه شرکت های قندی نیز که این روزها شایعات ضد و نقیضی را به خود اختصاص داده اند شاهد جمع آوری کلیه صف های فروش و نوسان مثبت برخی از آنها بودیم اهالی تالار معتقدند همچنان احتمال حرکت مجدد سهام این شرکتها با توجه به حجم معاملات دو روز گذشته وجود دارد.

در پایان اهالی تالار معتقدند حرکت امروز بورس تماماً هیجانی و جو روانی بود و این معاملات فردا است که روند آتی بورس را می تواند نمایان سازد. پس تا فردا صبر کنید.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

يکشنبه 13/9/1390 - 7:6 - 0 تشکر 396161


فصل جدید بورس از راه می رسد؟!

رشد 100واحدی شاخص کل طی معاملات دیروز سبب شد تا نماگر اقتصاد از لبه پرتگاه 24 هزار واحدی خود را نجات دهد و این در حالی بود که شرکتهای سرمایه گذاری غدیر، ملی مس، بانک پاسارگاد و سایپا به عنوان محافظان شاخص در این مسیر بودند

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 90.09.12 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 84 واحد افزایش به رقم 20499 واحد رسید . همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 130 واحد افزایش عدد 29293 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نیز در روز جاری با 100 واحد افزایش به رقم 24116 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات این روز به رقم 362 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز غدیر با 20 واحد افزایش شاخص ، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل بانک پارسیان با 22 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

رشد 100واحدی شاخص کل طی معاملات امروز سبب شد تا نماگر اقتصاد از لبه پرتگاه 24 هزار واحدی خود را نجات دهد و این در حالی بود که شرکتهای سرمایه گذاری غدیر، ملی مس، بانک پاسارگاد و سایپا به عنوان محافظان شاخص در این مسیر بودند.

بر اساس گزارش بورس نیوز بنظر می رسد واکنش بورس به رأی اتحادیه اروپا مبنی بر مخالفت با تحریم بانک مرکزی و نفت ایران، اندکی امید را به سرمایه گذاران باز گردانده و این موضوع در کنار قیمت جذاب اغلب سهام شرکتها منجر به رشد قیمت و تشکیل صف خرید بر نماد برخی شرکتها شد.

بر این اساس در گروه خودرویی طی معاملات امروز شاهد تشکیل صف خرید بر اکثر نمادهای مطرح این گروه و رشد قیمت آنها بودیم بطوریکه گروه بهمن نیز توانست طی روز جاری نوسان مثبت را نیز تجربه کند اهالی تالار معتقدند افت قیمت سهام شرکتهایی همچون سایپا، گروه بهمن، زامیاد و پارس خودرو سبب نگاه مثبت خریداران به سهام این شرکتها شده که البته در گروه بهمن بحث ورود به سهام یک شرکت معدنی عامل اصلی اقبال فعالان می باشد.

اما در گروه تجهیزاتی سهام صدرا با رشد قیمت تا نوسان مثبت و تشکیل صف خرید سبب مثبت شدن جو سهام شرکت هایی همچون بالاس، آذر آب و ماشین سازی اراک شد. اهالی تالار معتقدند در شرایط فعلی علت اصلی رشد قیمت سهام صدرا بی علتی است و این شرکت توجیهی برای روندهای خود در روزهای اخیرندارد همچنین در نماد بالاس نیز رشد قیمت صدرا و اقبال به این شرکت سبب واکنش مثبت بالاس شده هر چند که سهامداران معتقدند وعده های تحقق نیافته بالاس و پاکت های مناقصه بی نتیجه، سرنوشتی بهتر از صدرا را برای این شرکت در بلند مدت با تداوم این رویه رقم نخواهد زد.

در گروه شرکت های سرمایه گذاری بنظر می رسد با تثبیت روند شاخص های بورس و مشخص شدن دورنمای آتی آنها این شرکت ها نیز استارت خورد را بزنند و در این بین شرکتهای با P/E کمتر از شانس بیشتری برای رشد برخوردارند اما سرمایه گذاری سایپا تنها شرکت سرمایه گذاری بود که طی معاملات روز جاری با صف خرید همراه شد اهالی تالار معتقدند با توجه به نزدیک شدن به عرضه بلوک ملی مس این شرکت که از گروه بهمن به عنوان خریدار پرو پا قرص آن نامبرده می شود "وساپا" مورد توجه بازار قرار گرفته و قیمتهای فعلی ارزنده به حساب می آید.

در گروه معدنی نیز اغلب شرکتها با روندی صعودی و یا حتی صف خرید مشغول فعالیت می باشند اما در این بین سهام معادن منگنز ایران پیشتاز این گروه در رشد بازدهی می باشد.

در پایان باید یادآوری کرد که اگرچه با رشد 100 واحدی شاخص کل بورس در معاملات امروز روبرو بودیم اما برای نتیجه گیری در خصوص روند آتی شاخص بورس و قیمت سهام شرکت ها فعلاً زود است اما اهالی تالار معتقدند که احتمالاً از معاملات هفته آتی یعنی پس از عاشورای حسینی فصل جدیدی از روند متعادل اما صعودی بورس آغاز خواهد شد.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

يکشنبه 13/9/1390 - 13:21 - 0 تشکر 396226

ردای سبز بر تن بورس

به گزارش خبرنگار بورس نیوز ، با مثبت شدن جو بازار سرمایه ردای سبز بر تن اکثر سهام شرکتهای بورس تهران کشیده شده و تابلو تمام سبز رنگ است که جای امیدواری دارد

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

يکشنبه 20/9/1390 - 10:24 - 0 تشکر 399391

دور برگردان در10:30

اگر چه شاخص بورس اولین روز از معاملات هفته جاری را با رشد 25 واحدی آغاز کرد اما به علت عرضه صف های خرید و نوسانات سهام شرکتها در قیمت های منفی، در پایان معاملات بازار رنگ و بوی نزولی بخود گرفت و اکثر سهام شرکتها با صف فروش همراه شدند

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 90.09.19 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 22 واحد افزایش به رقم 20983 واحد رسید . همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 22 واحد افزایش عدد 29999 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نیز در روز جاری با 25 واحد افزایش به رقم 24688 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات این روز به رقم 596 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز ملی مس با 32 واحد افزایش شاخص ، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل فولاد مبارکه با 17 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

اگر چه شاخص بورس اولین روز از معاملات هفته جاری را با رشد 25 واحدی آغاز کرد اما به علت عرضه صف های خرید و نوسانات سهام شرکتها در قیمت های منفی، در پایان معاملات بازار رنگ و بوی نزولی بخود گرفت و اکثر سهام شرکتها با صف فروش همراه شدند.

بر اساس گزارش بورس نیوز در حالی پایان معاملات امروز با کاهش قیمت سهام اغلب شرکتها همراه بود که در ساعات آغازین معاملات امروز به علت صف های خرید ایجاد شده و رشد قیمت سهام شرکتها، اکثر کارشناسان پیش بینی تداوم روند صعودی بورس را حداقل تا اواسط هفته جاری می کردند.

بر این اساس در بازار امروز سهام شرکتهایی همچون صدرا، غدیر و برخی شرکتهای سرمایه گذاری از نوسانات مثبت و بعضاً حداکثری تغییر جهت داده و روندی نزولی در پیش گرفتند و همین موضوع سبب تشنج دوباره در بازار سرمایه و رفتار هیجانی فعالان شد که نتیجه آن فروش سهام و تشکیل صف فروش بود.

اما اهالی تالار معتقدند عرضه سهام و تشکیل صف فروش بر روی برخی شرکتها از سوی سهامدارانی بود که طی روزهای اخیر در قیمت های منفی اقدام به خرید کرده اند و فروش امروز به جهت شناسایی سود بوده است که البته حجم اندک معاملات سهام طی روز جاری موید این موضوع می باشد چراکه اکثریت بازار همچنان در زیان بوده و رشد دو روز گذشته شاخص بورس تنها سبب کاهش اندک زیان آنان شده و با توجه به اعتقاد فعالان به آینده بورس و شرکتهای پر پتانسیل در شرایط فعلی و با قیمت های کنونی فروشنده نخواهند بود.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند در شرایطی که به سال جدید میلادی نزدیک می شویم و اغلب بازارها به تعطیلات خواهند رفت، سهامداران بازار سرمایه کشورمان در روزهای آینده تا بعد از تعطیلات سال نو میلادی در حالتی خنثی و یکنواخت حرکت خواهد کرد.

این در حالیست که اهالی تالار بر این باورند که با آغاز سال جدید میلادی و تعطیلی ادارات و بازارهای جهانی برای مدتی ریسک های ناشی از مسایل خارجی بی اثر خواهند شد و بورس ایران به دور از حرف و حدیث های خارجی و تأثیر از بازارهای جهانی روندی را در پیش خواهد گرفت که تنها مسایل داخلی بر آن تأثیر معنی دار خواهد داشت که اگر شرایط داخلی همانند یکی دو هفته اخیر باشد احتمال روند صعودی بیش تر از نزولی خواهد بود.

در پایان بنظر می رسد جو هیجانی ایجاد شده در پایان ساعات معاملاتی امروز در معاملات روز آتی اندکی قوت بیشتری به خود بگیرد و افت قیمت سهام شرکتها و روند نزولی بازار بر شاخص بورس نیز پدیدار شود اما نکته مهم مقطعی بودن این روند و احتمال شروع روند تعادلی مثبت از معاملات روز دوشنبه است که در شرایط فعلی پیش بینی آن اندکی زود بوده و باید تا پایان معاملات فردا صبر کرد.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 22/9/1390 - 16:48 - 0 تشکر 400914

در نودوسومین روز مثبت
شاخص بورس امروز 63 واحد رشد کرد

خبرگزاری فارس: شاخص بورس برای نود و سومین روز کاری خود در سال جاری با 63 واحد افزایش به ثبت رسید و در عدد 24 هزار و 618 واحدی جاخوش کرد.

خبرگزاری فارس: شاخص بورس امروز 63 واحد رشد کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، بازار سهام در شرایطی امروز شروع و به پایان رسید که رویداد خاصی در آمار و ارقام های معاملات رخ نداد و روند صعودی اما آرام قیمت ها و شاخص بورس به همراه بی میلی اکثر سهامداران حقیقی برای خرید سهام تکرار شد.


براساس این گزارش، در جریان داد و ستد روز جاری شرکت های بورسی ، خبری از افت و خیز قابل توجه سهام شرکت های بزرگ نبود و به جز چند شرکت ، باقی شرکت ها چندان نقشی و تاثیری در رشد امروز شاخص بورس نداشتند. از طرف دیگر حجم معاملات هم هر چند با خرید و فروش بیش از 152 میلیون سهم در مقایسه با روزهای پیش رشد حدود دو برابری کرد و به 87.9 میلیارد تومان رسید اما بخشی از این معاملات مربوط به معامله 5.5 میلیارد تومانی 50.1 میلیون سهم خدمات انفورماتیک و 3.1 میلیارد تومانی بیش از 61.7 میلیون سهم حق تقدم بانک انصار و همچنین برخی دیگر از شرکت ها بود.

با این اوصاف شاخص بورس در نتیجه رشد حدود دو درصدی سهام و اثر مثبت 10 تا 3 واحدی شرکت های سایپا، پتروشیمی های خارک ، پردیس و اراک، خدمات انفورماتیک، مپنا، ایران ترانسفو، ایران خودرو و حفاری شمال ، با 63 واحد رشد نود و سومین روز کاری خود در سال جاری را پشت سر گذاشت و در عدد 24 هزار و 618 واحدی جاخوش کرد.

این در حالی است که دماسنج بازار سهام در طول 175 روز کاری سال ، 84 روز با کاهش حداکثر و حداقلی 636 و 2 دهم واحدی ارقام به ثبت رسیده است.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

يکشنبه 11/10/1390 - 22:34 - 0 تشکر 410777

داد و ستد 122میلیون سهم در 15هزار نوبت:

با انجام معامله 122 میلیون سهم و حق تقدم در روز یکشنبه، ارزش بورس تهران به 1 میلیون و 197هزار و 190میلیارد ریال رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان معاملات امروز یکشنبه بورس تهران 122 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 334 میلیارد ریال داد و ستد شد که این امر موجب شد ارزش بورس تهران به یک میلیون و 197هزار و 190میلیارد ریال برسد.

در دومین روز کاری هفته جاری سهامداران در 15 هزار و 456 بار معامله 122 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 334 میلیارد و 440 میلیون ریال در بورس اوراق بهادار تهران مبادله کردند.

همچنین در پایان معاملات امروز شاخص کل با 2 واحد کاهش نسبت به دیروز، عدد 24 هزار و 400 واحد را نشان می‌دهد. شاخص 30 شرکت بزرگ با رشد 3.8 واحدی به عدد 1485واحد رسید.

شاخص آزاد شناور هم به 31 هزار و 372 واحد رسید که نسبت به دیروز 14 واحد کاهش داشته است. شاخص بازار اول نیز امروز عدد 20 هزار و 584 واحد را نشان می دهد که این رقم نسبت به ‌شنبه 9 واحد رشد دارد.

بر پایه این گزارش، در معاملات بازار دوم شاخص این بازار با کاهش 98 واحدی مواجه شد و در پایان، مبادلات در 30 هزار و 767 واحد توقف کرد. همچنین شاخص صنعت با رشد 20 واحدی نسبت به روز گذشته در عدد 19 هزار و 24 واحد متوقف شد.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

چهارشنبه 30/1/1391 - 8:57 - 0 تشکر 447000

جنب پل حافظ
در انتظار رشد بازار

گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران در شرایطی دیروز شاهد تداوم افت شاخص با ثبت كاهش نزدیك به 60واحدی شاخص كل بود كه خریدهای مناسب معامله‌گران انتظار رشد بازار را ایجاد كرده است.در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع كردند كه رشد قیمت دلار در بازار آزاد نگرانی معامله‌گران در كاهش ارزش دلار و افت شركت‌های دارای صادرات را كاهش داده بود. پس از یك روز افت روز دوشنبه ارزش هر دلار آمریكا به 17هزار و 800 ریال رسید و دیروز نیز این رشد ادامه یافت كه این امر جو آرامی را برای گروه‌های متاثر از تغییرات قیمت دلار در بورس از جمله گروه پتروشیمی و فلزی حاكم كرد.
در بازار دیروز همچنین معامله‌گران با دقت تحولات سیاسی را در حوزه خارجی دنبال می‌كردند كه در مهم‌ترین تحول دعوت وزیر امور خارجه كشورمان از قدرت‌های غربی برای كاهش تحریم‌ها تا پیش از برگزاری جلسه سوم خرداد بغداد قرار داشت.
در همین حال، تمركز مسوولان سیاست خارجی بر مساله تحریم‌ها احتمال حصول توافقاتی در آینده را پر‌رنگ‌تر می‌سازد.
همچنین در صحنه مجلس سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه سال 91 آخرین مصوبات این كمیسیون در لایحه بودجه ۹۱ را تشریح كرد.
محمدمهدی مفتح اظهار كرد: نرخ ارز در لایحه بودجه همان نرخ ارز مرجع یعنی 1226تومان تعیین شد؛ كمیسیون تلفیق بر اساس مصوبه خود نرخ ارز برای محاسبات در بودجه را 1226تومان قرار داد، ولی بر اساس احكام قانون برنامه 5ساله پنجم رژیم ارزی ما شیوه‌ای شناور و مدیریت شده است و دولت و بانك مركزی مكلفند كه نرخ ارز را در همین حوالی مدیریت كنند، ولی ارز را به نرخ روز به فروش برسانند.
در بازار دیروز شروع عرضه سكه‌های
پیش خرید شده موجب بروز برداشت‌های متفاوت در میان معامله‌گران شده است. از یك دیدگاه برخی معامله‌گران این امر را نشانه‌ای از احتمال افت بهای سكه در آینده و افزایش اقبال به بورس می‌دانند. در مقابل گروهی نیز افت قیمت سكه و ارز را فرصتی برای خرید و انتقال دارایی از بورس به آن بازار تلقی می‌كنند.
در گروه فولادی دیروز اعلام قیمت‌گذاری و عرضه بلوك مدیریتی فولاد خوزستان به تشكیل صف خرید برای این نماد منجر شد، معاون سازمان خصوصی‌سازی دیروز اعلام كرد.
طبق آخرین مصوبه هیات‌ واگذاری مقرر شده بلوك 5/50 درصدی فولاد خوزستان به ارزش پایه 2 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار عرضه شود.
این نخستین عرضه مدیریتی در یكی از سه غول فولاد ساز كشور به شمار می‌رود؛ این شركت احتمالا با رقابت خریداران مواجه خواهد شد. همچنین برخی از منابع از احتمال خرید كنسرسیومی این شركت نیز خبر می‌دهند. رقابت بر سر فولاد خوزستان احتمال نخستین حادثه بزرگ سال 91در بورس را رقم خواهد زد. فولاد مباركه، بانك‌های خصوصی و هلدینگ‌هایی نظیر امید می‌توانند در میان خریداران احتمالی فخوز باشند.

در گروه پتروشیمی دیروز دو شایعه كاهش قیمت‌ها به دلیل افت دلار و حذف سه درصد رشد روزانه قیمت محصولات پتروشیمی موجب محتاط حركت كردن خریداران در بورس كالا و همچنین احتیاط در خرید سهام این شركت‌ها شده است.
یكی از شایعات مطرح شده، حذف رشد روزانه سه درصد قیمت‌ها در رینگ پتروشیمی و بازگشت به قیمت‌های منفی 15 درصد فوب و اجازه رقابت تا فوب یا فوب منهای 5 از اول اردیبهشت است كه تا حدی موجب شده خریداران با ترس و لرز اقدام كنند.
در گروه پتروشیمی، مدیر‌عامل هلدینگ پتروشیمی گسترش نفت و گاز پارسیان با اشاره به اینكه پتروشیمی‌ها 40 درصد صادرات غیرنفتی را در اختیار دارند، اظهار كرد: درست است كه درآمدهای ارزی روی درآمد كلی شركت‌های پتروشیمی تاثیر‌گذار است، اما كاهش قیمت ارز تاثیر زیادی بر سودآوری این شركت‌ها ندارد.

عزیزی با اشاره به اینكه رشد نرخ برابری ارز در اواخر سال گذشته و به آرامی روی داد، گفت: بر این اساس، سودآوری شركت‌های پتروشیمی‌ها طی سه تا چهار ماه پایانی سال افزایش یافت.
عزیزی با اشاره به مجوز دولت برای فروش ارز به قیمت آزاد به شركت‌های پتروشیمی خاطرنشان كرد: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود سود شركت‌های پتروشیمی در سال جاری و به دلیل امكان فروش ارز به قیمت آزاد افزایش یابد.
وی با بیان اینكه شركت‌ها ارز را در صورت‌های مالی با قیمت پایین پیش‌بینی كرده بودند، تصریح كرد: با توجه به این موضوع می‌توان گفت درآمد پتروشیمی‌ها نسبت به قبل كاهش نمی‌یابد.
عزیزی افزایش قیمت را در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها مد نظر قرار داد و افزود: قیمت امروز خوراك در كشور ما برابر با كشورهای حاشیه خلیج فارس است و هرگونه افزایش قیمتی رقابت را برای ما سخت می‌كند.

رییس انجمن صنفی صنعت پتروشیمی با تاكید بر اینكه این صنعت نیازی به دریافت یارانه ندارد، افزود: حاضران این صنعت از دولت درخواست می‌كنند به جای یارانه قیمت خوراك را مشابه با قیمت در كشورهای حوزه خلیج فارس تعیین كند.
در گروه تجهیزات، مدیرعامل شركت مدیریت پروژه‎های نیروگاهی ایران با اعلام اینكه آمادگی جایگزینی زیمنس آلمان در طرح‌های مختلف صنعت نفت و به ویژه پارس جنوبی را داریم، اظهار كرد: در حال حاضر طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی توربوكمپرسورهای سه فاز 13، 14 و 19 پارس جنوبی توسط مپنا در حال انجام است. روز گذشته اعلام شد، با ادامه وقت كشی زیمنس آلمان در ارائه گارانتی و تامین توربوكمپرسورهای فازهای جدید پارس جنوبی، تامین این تجهیزات پیچیده صنعت گاز به سازندگان داخلی واگذار شد. در این گروه مدیر مالی شركت آذرآب گفت: مدارك مربوط به افزایش سرمایه شركت اواخر سال گذشته به سازمان بورس ارسال شده، منتظر دریافت مجوز هستیم.

محمد جابری، درباره با برنامه افزایش سرمایه شركت 30 میلیارد تومانی آذرآب كه از سال گذشته مطرح بوده، اظهار كرد: در مورد استفاده بهینه از تسهیلات قائل شده در آیین نامه اجرایی جزء ب بند 78 قانون بودجه سال 90 كشور (افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها)، اقدامات لازم طبق آیین‌نامه مذكور انجام و براساس ماده 22 قانون بازار اوراق بهادار، مدارك لازم برای اخذ مجوز از سازمان بورس در اوایل اسفند 90 ارسال شد.


در گروه معدنی دیروز نماد تازه وارد
صبانور صدرنشین تقاضای بازار برای خرید بود. این شركت دیروز بیش از كل عرضه روز اول با صف خرید همراه بود. در این گروه دیروز اعلام شد: به منظور افزایش ظرفیت سنگ شكنی كارخانه تغلیظ طرح سنگ شكن دوم از شركت چادرملو تعریف شد.
هزینه اجرای این طرح 170 میلیارد و 223 میلیون ریال برآورد شده است كه این هزینه شامل بخش ارزی مبلغ 7 میلیون و 243 هزار یورو (نرخ هر یورو 13 هزار و 980 ریال) و بخش ریالی آن مبلغ 68 میلیارد و 966 میلیون ریال است. این طرح در حال حاضر با پیشرفت 4/96 درصد فیزیكی، پیش‌بینی شده است كه در سه ماهه دوم سال جاری به بهره‌برداری برسد.

در گروه لاستیك و پلاستیك، دیروز لاستیكی سهند در شفاف‌سازی اعلام كرد: پیش‌بینی سود 20 تومانی هر سهم شركت لاستیكی سهند كه با بازدهی 20 درصدی سهام در سال جاری روبه‌رو شده بود، فعلا تغییری نمی‌كند.
شركت لاستیكی سهند كه با سرمایه اسمی 14 میلیارد تومانی یكی از شركت‌های كوچك بورسی به شمار می‌رود، از ابتدای سال جاری تا روز گذشته با افزایش قیمت هر سهم از 135 به 168 تومان و بازدهی 20 درصدی روبه‌رو شده بود. به همین دلیل سازمان بورس از این شركت خواست تا در مورد آخرین وضعیت پیش‌بینی سود هر سهم شفاف‌سازی كند.


در مجموع بازار دیروز بازاری با شاخص كاهشی، اما خریدهای مناسب بود كه در آن شاخص كل با افت 60واحدی به 27هزار و 185واحد رسید. ارزش معاملات دیروز به 9/44میلیارد تومان رسید كه 33/8درصد آن را معامله 3/2میلیون سهمی فولاد خوزستان تشكیل داد. از 216نماد مورد معامله نیز 114نماد با كاهش ارزش و 96نماد با رشد ارزش معامله شدند.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی