انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 512)
پنج شنبه 26/8/1390 - 1:52 -0 تشکر 388922
اسمان 26 و 27 شهاب باران میشود

ه گزارش ایمنا، عمران مرادی مدرس و پژوهشگر نجوم در گفت و گو با ایمنا با بیان این كه هر زمان كه با دقت به آسمان نگاه كنید تعداد شهاب های زیادی را در آسمان مشاهده می كنیم، اظهار داشت: این در حالی است كه این شهاب ها از نظر درخشانی، اندازه و رنگ با یكدیگر تفاوت دارند.
وی افزود: این در حالی است كه در برخی از شب ها تعداد این شهاب ها در آسمان بیشتر شده كه به اصطلاح بارش شهابی رخ می دهد كه تعداد شهاب ها، نوع شهاب ها، درخشانی و رنگ آنها بسیار شبیه به هم است.
این مدرس و پژوهشگر نجوم با اشاره به این كه در بارش های شهابی جهت ورود شهاب ها به آسمان در یك جهت مشخص است، تصریح كرد: در واقع در این زمان است كه می توان شهاب های بسیاری را كه از یك جهت از آسمان وارد و از جهت دیگر خارج می شوند را مشاهده كرد.
وی در مورد علت بارش های شهابی گفت: این بارش ها برمی گردد به حركت دنباله دارها، در واقع دنباله دارهایی كه از نزدیكی مدار زمین عبور می كنند خرده سنگ های خود را در مدار زمین باقی گذاشته و در زمانی كه این خرده سنگ ها در دام گرانش زمین قرار می گیرند آرام آرام تعداد شهاب را افزایش داده و در نهایت بارش شهابی اتفاق می افتد.
مرادی با بیان این كه اوج این بارش ها در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان ماه رخ می دهد، بیان داشت: در این شب اوج بارش شهابی در صورت فلكی اسد بوده و به همین دلیل به این نام نامیده می شود.
وی با اشاره به این كه همه ساله در ۱۵ آبان می توان آثار نخستین این بارش ها را در آسمان نظاره كرد، تصریح كرد: از ویژگی های برتر بارش شهابی اسدی می توان به سرعت بسیار بالای ۷۱ كیلومتر در ثانیه شهاب ها اشاره كرد..
این مدرس و پژوهشگر نجوم ادامه داد: این در حالی است كه به علت كوچك بودن اندازه شهاب ها در این بارش شهابی، همچنین تربیع ماه و آلودگی نوری رصد بارش شهابی در داخل شهرها امكان پذیر نیست و تنها راه مشاهده این پدیده دور شدن از شهرهای بسیار بزرگ است.
وی با بیان این كه امسال تعداد شهاب ها به ۲۰۰ شهاب در آسمان می رسد، اظهار داشت: در واقع این شهاب ها را تنها با خارج شدن از شهر و ردیابی آنلاین شهاب ها می توان رصد كرد، به علاوه این شهاب ها با چشم غیر مسلح به شكل ستاره با درخشانی كم در آسمان دیده می شوند و برای مشاهده این شهاب ها باید به نقشه آسمان شب و ابزار نجومی مناسب مجهز بود.

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
پنج شنبه 26/8/1390 - 1:54 - 0 تشکر 388924

سلام
منبعش راستی از خبر گزاری ایمنا

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
پنج شنبه 26/8/1390 - 14:38 - 0 تشکر 389044

سلام
همین دیگه، چسبیدیم به شهر، از دیدن این همه زیبایی محروم کردیم خودمونو.حالا شب می رم بیرون، چشامو ریز می کنم شاید قسمت شد یه چیزی دیدم.
یا علی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی