انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 545)
شنبه 21/8/1390 - 20:43 -0 تشکر 387026
وقوع توفان خورشیدی مرگبار از لحاظ فیزیك غیرممكن است

 

با رد خرافات عنوان شده درباره سال 2012

دانشمند ناسا:
وقوع توفان خورشیدی مرگبار از لحاظ فیزیك غیرممكن است

در پی انباشته شدن شبكه‌های اینترنتی از برخی ادعاهای پوچ و غیرعلمی در خصوص رخداد وقایع مسبب پایان جهان در سال 2012، یك كارشناس ناسا با رد خرافات مطرح شده، رخداد هرگونه توفان خورشیدی مرگبار را كه منجر به سوختن زمین و موجودات آن شود از لحاظ فیزیكی غیرممكن دانست.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دكتر الكس یانگ، هلیوفیزیكدان مركز پرواز فضایی گودارد ناسا تاكید كرد: نیازی به هیچ گونه نگرانی در مورد خورشید طی چند میلیارد سال آینده وجود نداشته و در سال 2012 نیز قطعا اتفاقی رخ نخواهد داد.

یانگ افزود: توسط تمام فناوری‌ها و علوم و از طریق فضاپیماهایی كه 24 ساعته این ستاره را نظارت می‌كنند، به حد كافی در مورد خورشید اطلاعات كسب كرده‌ایم و میدانیم چنین ابرتوفان خورشیدی كه ادعا می‌شود منتشر نشده و زمین را از بین نخواهد برد.

 

 

 

 

وی گفت: جز مقداری آفتاب‌سوختگی در تابستان، چیز دیگری برای نگرانی در مورد خورشید وجود ندارد. به طور ساده خورشید از میزان انرژی لازم برای ایجاد یك توفان كشنده از فاصله حدود 150 میلیون كیلومتری برای تخریب زمین برخوردار نیست.

اگر چه در حال حاضر جرقه‌های خورشیدی و تخلیه جرم تاج خورشیدی بر روی سطح این ستاره در حال افزایش هستند، اما این به دلیل چرخه عادی خورشید است. در واقع هر فرد بالای 11 سال حداقل در یكی از این چرخه‌ها زندگی كرده است.

به گفته دكتر یانگ، این افزایش چرخه خورشیدی كه حدود سال 2014 به اوج خود می‌رسد، هیچ تفاوت قابل توجهی با دوره‌های قبلی یا بعدی آن نخواهد داشت.

توفانهای خورشیدی در اندازه‌ها و قدرتهای متفاوت وجود داشته و طی 10 هزار سال اخیر هیچ گزارشی از تاثیر مخرب آن بر جو زمین ثبت نشده است.

 

 

خورشید در دوره آرام (چپ) و در زمان اوج فعالیت (راست)

 

جرقه خورشیدی در حقیقت تخلیه الكترون‌ها، یون‌ها و اتم‌ها از تاج خورشید به فضا است. حرارت انفجاری یك جرقه نمی‌تواند راه خود را از میان فضای سرد به زمین بپیماید اما تابش‌های الكترومغناطیسی و ذرات پرانرژی آن از این قابلیت برخوردارند. این مساله ممكن است جو فوقانی زمین را دگرگون كرده و اختلالاتی در انتقال علائم ایجاد كند.

 

تخلیه جرم تاج خورشیدی یك انفجار عظیم از بادهای خورشیدی، دیگر پلاسماهای سبك ایزوتوپی و میدان‌های مغناطیسی است كه در بدترین حالت این بادها ممكن است منجر به جریاناتی شود كه در ترانسفورماتورهای شبكه برق اختلال ایجاد كرده و منجر به قطع برق شوند.

اگر چه دانشمندان به ارتباط بین این دو پدیده اعتقاد دارند، اما هنوز هیچ گواه علمی برای آن ارائه نشده است.

 

 


 

در خارج از جو زمین، موانع سخت‌تر میدان‌های مغناطیسی نیز وجود دارند كه تا فضای عمیق كشیده شده و بیشتر تابش‌های مضر خورشیدی را منحرف می‌كنند.

 

 شفق قطبی در مینه‌سوتا، آمریكا

 

ایسنا

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی