• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
دانش و فن آوری (بازدید: 745)
چهارشنبه 18/8/1390 - 19:4 -0 تشکر 385435
چند خبر تازه از دنیای فناوری

1-پوست بدن چشم دارد

2- ساخت چسبی عجیب با الهام از پای حشرات

3-پارچه ای از ابریشم و طلای 24 عیار

4-سه عنصر جدید جدول تناوبی نامگذاری شدند

5- استفاده از لیزر برای تغییر رنگ چشم 

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 18/8/1390 - 19:5 - 0 تشکر 385436

هموطن آنلاین _محققان به تازگی دریافته اند که پوست بدن از قابلیت دیدن نور برخوردار است زیرا در آن عوامل گیرنده نور موجود در شبکیه چشم را کشف کرده اند که با القای تولید رنگدانه های بیشتر، از پوست در برابر پرتوهای مخرب فرابنفش محافظت می کند.
زمانی که به زیر نور خورشید قدم می گذارید، تنها چشمان شما نیستند که نور خورشید را می بینند، پوست نیز از گیرنده های نوری مشابه گیرنده های شبکیه چشم برخوردار است تا بتواند در برابر آسیبهای ناشی از پرتوهای فرابنفش واکنش سریع محافظتی از خود نشان دهد.
پوست پس از دیدن نور با تولید ملانین، رنگدانه ای که از DNA در برابر پرتوهای خطرساز فرابنفش محافظت می کنند، رنگ می گیرد. در حال حاضر مشخص شده است که یکی از ترکیبات پرتوهای فرابنفش به نام UVB میزان تولید ملانین را چند روز پس از قرارگیری در معرض نور خورشید افزایش می دهد زیرا پوست می خواهد از DNA در برابر فرابنفش نور دریافتی محافظت کند. اما نوع دیگر که UVA نام دارد پس از چند دقیقه می تواند تولید رنگدانه ها را افزایش دهد.
محققان دانشگاه براون می گویند دلیل این پدیده را می دانند. این محققان ژنهای موجود در ملانوسیتها، سلولهای مسئول تولید ملانین را تجزیه و تحلیل کرده و دریافتند که سلولها توانایی تولید رودوپسین را نیز دارند، ماده شیمیایی حساس به نور که در شبکیه چشم نیز یافت می شود.
زمانی که محققان نور UVA را به ملانوسیتها نشان دادند شاهد افزایش میزان تولید ملانین شدند. طی دوره ای 24 ساعته میزان تولید رنگدانه ها پنج برابر شد. همچنین از کار انداختن ژنهای مسئول ساخت رودوپسین در ملانوسیت منجر به مسدود شدن واکنش سریع سلولها در برابر UVA می شود.
از این رو محققان می گویند افزایش سریع رنگدانه های پوستی و تیره شدن آن می تواند از پوست در برابر آسیبهای DNA محافظت کند. با این همه محققان دانشگاه کوئینزلند بر این باورند اگرچه توانایی دیدن نور در پوست به معنی بالاتر بودن میزان محافظت پوست در برابر آسیبهای فرابنفش است اما تیره شدن سریع نور نمی تواند در برابر سوختگی ها و آسیبهای DNA ناشی از پرتو فرابنفش از پوست محافظت کند.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 18/8/1390 - 19:5 - 0 تشکر 385437

هموطن آنلاین _دانشمندان موسسه جانورشناسی دانشگاه كیل آلمان با الهام گرفتن از حشرات موفق به ابداع نوعی نوار چسب شده‌اند كه می‌توان آنرا هزاران بار مورد استفاده قرار داد، بدون اینكه خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهد.
این محققان با مطالعه شیوه بالا رفتن حشرات از دیوار با استفاده از موهای ریز پاهایشان موفق به ساخت چسبی بر این اساس شده‌اند.
آنها یك چسب سیلیكونی با طرحی شبیه موهای ریز ساخته‌اند كه از قدرت زیادی برخوردار بوده و حتی یكی از محققان خود را با آن از سقف آویزان كرد.
كلید این توانایی منحصر به فرد حشرات در بالا رفتن از دیوار این حقیقت است كه موهای بسیار آنها از نوك‌های مسطحی برخوردار بوده كه می‌توانند برای تماس حداكثر با سطح خود را گسترش دهند.
به گفته استانیسلاو گورب، محقق ارشد این پروژه، مورد اصلی برای چسبندگی خوب، داشتن تماس كامل با سطح بوده كه حشرات به دلیل داشتن چندین نقطه تماس می‌توانند با هرسطحی خود را مرتبط كنند.
جدا كردن نوار چسب ساخت این تیم از سطح حداقل دو برابر سخت‌تر از یك نوار چسب صاف با همین مواد است. همچنین از این چسب می‌توان در زیر آب استفاده كرد و این ماده هیچ چسبندگی از خود بر روی سطح باقی نخواهد گذاشت.
چسب‌های الهام گرفته زیستی از كاربری‌های تجاری بالقوه زیادی از روباتهای جستجوگر بالارو تا دستگاه‌های جدا و سوار كن صنعتی برخوردار هستند.
این تیم هنوز در حال بهره‌گیری از طبیعت برای الهامات بیشتر در دنیای علم هستند. آنها اكنون در حال بررسی تعدادی از سطوح طبیعی مانند بال پوششی سوسك، پوست مار و گیاهان دارای خاصیت ضدجذب هستند.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 18/8/1390 - 19:5 - 0 تشکر 385438

هموطن آنلاین _گروهی از دانشمندان سوئیسی با استفاده از فناوری نانو پارچه فناورانه ای را توسعه داده اند که هر 8 گرم آن از ابریشم، پشم، طلای عیار 24 و یک ماده نوآورانه ساخته شده است.
محققان "پروژه فیبر طلا" در لابراتوارهای فدرال علوم مواد و فناوری در سوئیس با ابداع گرانترین پارچه دنیا توانستند صنایع نساجی را فتح کنند.
این پروژه، تکامل تلاشهای گذشته این دانشمندان در روکش کردن الیاف پلی استری با اتمهای نقره است. در حقیقت، نقره به پارچه ها یک خاصیت ضدباکتریایی و الکتریکی می دهد و به همین دلیل پارچه های پلی استری با روکش نقره می توانند در صنایع الکترونیک (برای مثال توسعه حسگرها) کاربرد داشته باشند. اکنون این دانشمندان نشان دادند که طلا نیز می تواند به همان روش نقره رفتار کند.
این محققان برای دستیابی به این پارچه با استفاده از فناوریهای نانو، یک شمش کوچک 24 عیار را در سرعت بسیار بالایی با یونهای آرگون بمباران کردند.
در پی این برخوردها، اتمهای طلا از شمش خارج شدند و همانند باران بر روی یک رشته پلی استری فرود آمدند. هرچند تمام این فرایند در داخل دستگاهی به بزرگی یک یخچال رخ داد، اما امکان اجرای آن در مقیاس صنعتی نیز وجود دارد به طوریکه شرکای این پروژه موفق شدند یک کیلومتر رشته پوشیده با اتمهای طلا را تولید و از آن در پارچه بافی استفاده کنند.
براساس گزارش Nanowerk LLC، از این پارچه که بسیار سخت و مقاوم و همزمان بسیار انعطاف پذیر است کراواتی ساخته شده است که از کریسمس با قیمت 8 هزار دلار وارد بازار می شود. روکش طلای این کراوات محتوی 8 گرم طلا به قطر تنها 1 نانومتر است.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 18/8/1390 - 19:7 - 0 تشکر 385440

موطن آنلاین _مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی در مؤسسه فیزیك لندن، اسامی سه عنصر جدید جدول مندلیف را اعلام كرد.
عناصر 110، 111 و 112 بر اساس اعلام این مجمع به ترتیب دارمستادیوم (Ds)، رونتگنیوم (Rg) و كوپرنیسیم (Cn) نامگذاری شدند.
مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی، این اسامی را كه پیشنهاد حزب كاری مشترك در كشف عناصر، از انشعابات اتحادیه فیزیك و اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و كاربردی بود، تأیید كرد.
دكتر رابرت كربی هریس، مدیرعامل مؤسسه فیزیك لندن و دبیركل اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی اظهار كرد: نامگذاری این عناصر با رایزنی فیزیكدانان سراسر جهان انتخاب شده و خوشحالیم كه آنها اكنون در جدول تناوبی قرار دارند.
این مجمع عمومی شامل نمایندگانی از آكادمی‌های ملی و جوامع فیزیك سراسر جهان بوده و اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی از 60 عضو سراسر دنیا تشكیل شده است.
این مجمع پنج روزه كه از 31 اكتبر آغاز شده و روز گذشته به پایان رسید، شامل ارائه مقالاتی از فیزیكدانان ارشد انگلیس و برگزاری مراسم تحلیف اولین رییس زن اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی، پروفسور سسیلیا جارلسكوگ از بخش فیزیک ریاضی دانشگاه لوند سوئد بود.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 18/8/1390 - 19:7 - 0 تشکر 385441

هموطن آنلاین_ پزشکی آمریکایی ادعا می‌کند با یک جراحی کوتاه و 20 ثانیه‌ای لیزری می‌تواند رنگ چشم‌ها را از قهوه‌ای به آبی تغییر دهد.
«گرگ هومر» از مرکز پزشکی «استروما» در کالیفرنیا می‌گوید شیوه درمانی جدید وی با عنوان «چشمان درخشان» می‌تواند جایگزینی دائمی برای لنزهای رنگی چشم‌ها باشد.
در این شیوه درمانی از لیزر برای رنگدانه‌های قهوه‌ای رنگ ملانین از لایه بیرونی عنبیه استفاده می‌شود و به این شکل رنگدانه‌های آبی فرصت پیدا می‌کنند طی دو تا سه هفته جایگزین رنگدانه‌های قهوه‌ای شوند اما این جراحی غیر قابل بازگشت است زیرا رنگدانه‌های قهوه‌ای دیگر نمی‌توانند رشد کرده و جایگزین رنگ آبی شوند.
رنگ چشم افراد با چشمان قهوه‌ای رایجترین رنگ چشم در جهان به شمار می‌رود. افراد چشم آبی نیز در چشمان خود ملانین دارند اما این رنگدانه در پس عنبیه انباشته شده است، این به آن معنی است که چشم‌ها طول موج‌های طولانی‌تری از نور را جذب می‌کنند و طول موج‌های کوتاه‌تری را بازتاب می‌دهند.
بر اساس گزارش تلگراف، هومر می‌گوید این جراحی زیبایی سه هزار پوند هزینه خواهد داشت و تا 18 ماه آینده در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت، با این همه به نظر می‌رسد این شیوه همچنان در حال سپری کردن دوران آزمایش‌های بالینی به سر می برد.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه 19/8/1390 - 1:27 - 0 تشکر 385663

جالب بودااااا
دستتون درد نکنه

پنج شنبه 19/8/1390 - 9:57 - 0 تشکر 385751

خواهش میکنم

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه 19/8/1390 - 11:9 - 0 تشکر 385799

به به خیلی خوب ه ممنون.
مشتاقانه منتظر باقی دیدن مطالب از این قبیل هستیم.
فقط پیشنهاد میدم یک مبحث دنباله دار داشته باشیم یعنی اینکه
اگر خبری خوندید و دوست داشتید دوستانتون هم استفاده کنند بیاین و یک مبحث با عنوان
چند خبر تازه از دنیای فناوری با شماره های دنبال هم بذارید
الان برای قرار دادم مباحث بعدی از جنس اخبار دانش و فناوری مبحثی با عنوان «ند خبر تازه از دنیای فناوری(2)» ایجاد کنید در سری بعدی محثی با شماره 3 و الی آخر.
منظورم رو خوب گفتم؟ چون خودم هم متوجه نشدم!!

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

شنبه 21/8/1390 - 17:42 - 0 تشکر 386961

خوب نمیشه توی همین تایپیک اخبار دیگه رو هم بیارم که خیلی شلوغ نشه؟؟؟؟

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

يکشنبه 22/8/1390 - 20:12 - 0 تشکر 387333

azarkhanom گفته است :
[quote=azarkhanom;705102;386961]خوب نمیشه توی همین تایپیک اخبار دیگه رو هم بیارم که خیلی شلوغ نشه؟؟؟؟

آدرخانم گل اگر دقت کرده باشی تا الان کلی از این مباحث در انجمن ثبت شده که بی پاسخ مونده

چرا چون خواننده نمیخواد نظم مطالب رو به هم بزنه از زیادی مطلب البته.

اما اگه به تعداد م در تاپیک های مختلف زده بشه اینطوری جاری بحث هم هست و این یک هدف ه

برای انجمن دانش و فناوری. به چالش کشیدن ذهن ها.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی