انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 531)
سه شنبه 17/8/1390 - 17:55 -0 تشکر 384783
نکاتی برای بهبود ارتباط بین معلم و والدین

با سلام
این مقاله ترجمه اقای حیدرضا نعیمی  میباشد.
 
یکی از عوامل موفقیت بچه‌ها در مدرسه، وجود ارتباط سودمند بین والدین و معلم فرزندشان است که معمولا توجه زیادی به این رابطه نمی‌شود، اما می‌توان با توجه به چند نکته، کیفیت ارتباط بین والدین و معلم را بهبود بخشید.

 تأثیر این امر خود را در بهبود کارایی دانش‌آموز در مدرسه نشان می‌دهد. نگرش درست و روحیه همکاری، شرط لازم برای وجود این ارتباط است. کارشناسان آموزشی معتقدند والدین باید با این ذهنیت به این مسئله بپردازند که هدف آنان و معلمان یکسان است. این کارشناسان10 توصیه را برای بهبود ارتباط بین والدین و معلمان به شرح زیر پیشنهاد می‌کنند:

1 – از معلم بپرسید چه چیزی درباره یک گروه سنی یا درس خاص برایشان جالب است. با این سؤال، به معلم این فرصت را می‌دهید که اشتیاق خودشان را درباره کاری که می‌کنند، با شما در میان بگذارند. به این‌‌صورت، زمینه مناسبی برای آغاز ارتباط فراهم می‌شود.

2 – والدین باید بچه‌هایشان را در این فرایند مشارکت دهند. آنان می‌توانند از فرزندانشان بپرسند می‌خواهند چه چیزی در دیدار با معلم مطرح شود. بعد از جلسه نیز باید نتیجه آن به فرزند اطلاع داده شود. نهایتا این بچه است که مسئولیت یادگیری را برعهده دارد. بزرگ‌ترها هم وظیفه دارند تا فرصت‌های مناسبی برای ایجاد و تقویت یادگیری پدید آورند.

3 – والدین باید به دقت به دغدغه‌های معلم گوش دهند تا متوجه آن شوند. معلم خوب درباره نقاط قوت و ضعف بچه صحبت می‌کند و راه‌هایی برای نیل به اهداف آموزشی پیشنهاد خواهد کرد.

4 – از معلم بپرسید: چه کار می‌توانم با بچه‌ام بکنم تا این درس برایش جذاب‌تر شود؟ شاید معلم فعالیت‌های مشخصی مانند دیدار از موزه یا کاشتن گل و گیاه پیشنهاد کند تا در‌س‌های کلاس تقویت شود.

5 – اگر والدین نگران دیدار با معلم برای صحبت کردن درباره مشکلی هستند، بهتر است با مشاور مدرسه صحبت کنند. گاهی اوقات مشاور مدرسه قبل از معلم با والدین دیدار می‌کند تا به تعیین اهداف کمک کند. گاهی نیز مشاور در جلسه معلم با والدین حضور می‌یابد تا گفت‌وگوی بین آنان را تسهیل کند.

6 – به یاد داشته باشید، اصل کار موفقیت فرزند شماست، نه مشاجره با معلم. استفاده از مهارت‌های مذاکره، شنیدن و مواجهه بهتر از داد کشیدن‌، تحقیر یا بی‌احترامی کردن است. معلمان نیز شایسته احترامی هستند که کارشناسان دیگر از آن برخوردارند.

7 – پیش از پایان جلسه، آنچه را که معلم از فرزند شما و خود شما انتظار دارد، معین کنید. اگر لازم است که علاوه بر این جلسه ابتدایی، باز هم تماس بین دو طرف باشد، والدین و معلم باید طرح روشنی برای ادامه این ارتباط تهیه کنند.

8 – والدین نباید متعهد به انجام کاری شوند که نمی‌توانند. مثلا‌ اگر معلم پیشنهاد کند که والدین در انجام تکالیف ریاضی به بچه کمک کنند اما والدین فاقد مهارت لازم برای این کار باشند، باید بپرسند از چه امکانات دیگری می‌توانند برای کمک به بچه استفاده کنند.

9 – جلسه بین معلم و والدین فقط یک راه ارتباط با معلمان است. در طول سال تحصیلی به‌دنبال فرصت‌های دیگر برای ایجاد این ارتباط باشید.

10 – مهم‌تر از همه، این فرصت را در اختیار معلم قرار دهید تا اطلاعات خودشان را درباره چگونگی کمک به یادگیری دانش‌آموزان به شما انتقال دهند. 
محققان می‌گویند مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد مشارکت والدین کمک قابل توجهی به موفقیت دانش‌آموزان می‌کند.

 


جمعه 20/8/1390 - 11:29 - 0 تشکر 386268

سلام
این خیلی خوبه که روابط خوبی بین والدین و معلما باشه ، این قضیه به بهتر شدن روابط دانش آموز با معلمش هم می تونه خیلی کمک می کنه.
ممنون ، مطلب خوبی بود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی