انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 192)
دوشنبه 9/8/1390 - 15:52 -0 تشکر 381706
هنری زیر یک سقف

هنری زیر یك سقف
هنرهای تجسمی را می‌توان دوسالانه‌ای‌ترین هنر كشور معرفی كرد. از دوسالانه سفال، عكس، نقاشی، خوشنویسی بگیرید تا دوسالانه مجسمه‌سازی كه این روزها فرهنگسرای نیاوران میزبان آن است.

همین پراكندگی دوسالانه‌ها شاید دلیلی شده تا برخی از هنرمندان و كارشناسان این حوزه طی روزهای اخیر بحث برگزاری یك دوسالانه واحد برای تمام شاخه‌های هنرهای تجسمی را مطرح كنند. این هنرمندان بر این باورند كه برگزاری یك دوسالانه واحد در طول سال می‌تواند به مراتب تاثیرگذارتر از دوسالانه‌هایی باشد كه گاه با تاخیر و مشكلات جانبی به شكل مستقل برپا می‌شوند.

یك دوسالانه بزرگ بهتر است

حمید سوری كارشناس و پژوهشگر و همچنین عضو هیات داوران ششمین دوسالانه مجسمه‌سازی در این باره با بیان این‌كه یك دوسالانه بزرگ با نام «هنر» بهتر از دوسالانه‌های متعدد هنری است به جام‌جم می‌گوید: در هنر معاصر هیچ مرزبندی میان هنرها وجود ندارد و بر این اساس بسیاری معتقدند كه برگزاری یك دوسالانه بزرگ با نام هنر بهتر از دوسالانه‌های متعدد هنری است.

ضرورت نگاه كارشناسی

غلامعلی طاهری هنرمند و عضو انجمن نقاشان هم می‌گوید:‌ بحث یكپارچه برگزار شدن دوسالانه‌های در گذشته هم مطرح شد اما این روزها كمی جدی‌تر شده است.

او می‌افزاید: این مساله نیازمند كار كارشناسی است كه در بلندمدت می‌تواند نتایج مطلوبی را دربرداشته باشد اما فراموش نكنیم كه هر شاخه از هنرهای تجسمی در نوع خود تاثیرگذار است و در ایران به طور مستقل سابقه‌ای طولانی دارند.

طاهری معتقد است پیشینه هنری مانند خوشنویسی یا سفال در ایران و جایگاه آن در جامعه به گونه‌ای است كه نمی‌توان به طور صددرصد نگاهی تركیبی به آنها داشت.

با این وجود او در جمع‌بندی سخنانش می‌گوید: برای جمع شدن همه شاخه‌های هنرهای تجسمی زیر یك سقف نیازمند برنامه‌ریزی اساسی هستیم در غیر این صورت این گردهمایی صورت نمی‌گیرد.

كمبود فضا برای نمایش آثار

اما رسول اولیازاده، رئیس خانه عكاسان از منظر دیگری به این موضوع نگاه می‌كند و می‌گوید: مساله‌ای كه در جریان یكپارچگی دوسالانه‌ها ایجاد می‌شود، كمبود فضا برای نمایش آثار است او با ذكر یك مثال صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه می‌دهد: وقتی دوسالانه عكس برگزار می‌شود ما با محدودیت فضا در مكانی مانند موزه هنرهای معاصر تهران مواجه می‌شویم حالا فكر كنید دوسالانه‌ها ادغام شدند در این صورت چطور ممكن است كه امكان نمایش همه آثار در هر شاخه از هنرهای تجسمی به صورت یكجا محقق شود.

اولیازاده تصریح می‌كند: شاید با مطرح كردن مساله كمبود فضا، برخی بگویند خب آثار را در فضاهای مختلفی چون موزه هنرهای معاصر تهران، موسسه فرهنگی هنری صبا و ... به معرض نمایش می‌گذاریم اما زیبایی برگزاری یك دوسالانه به آن است كه در مكانی منسجم و در كمال یكپارچكی صورت گیرد.

رئیس خانه عكاسان ایران در نهایت این تجمیع را به نفع هنرهای تجسمی می‌داند و می‌گوید: برگزاری تمام دوسالانه‌ها در كنار یكدیگر بی‌تردید اتفاق مطلوبی به شمار می‌رود مشروط بر این كه برنامه‌ای مدون در این باره در نظر گرفته و كارگروهی در این زمینه فعال شود تا تمام هنرمندان بتوانند در كنار یكدیگر به ارائه اثر بپردازند.

 منبع : جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی