• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1121)
شنبه 7/8/1390 - 19:20 -0 تشکر 381121
آنهایی که قصد ازدواج ندارند بخوانند

شاید در اطراف خود با افرادی برخورد کرده‌اید که سن و سالی از آنها گذشته است و هیچ دلیلی برای ازدواج کردن ندارند.« غلامرضا قاسمی کبریا» دکترای روانشناسی و مشاوره در این‌باره به برنا می‌گوید: متاسفانه بحث محرک‌های ازدواج در فرهنگ‌ها و خانواده و افراد بسیار متفاوت است و در جامعه یک نواخت و یک نوع نیست.

 برخی از افراد برای ازدواج کردن خود دلایلی را مطرح می‌کنند که جنبه منطقی و توجیه کننده‌ای را ندارند. این محرک‌های ازدواج معمولا به چند دسته تقسیم می شود؛

 

برخی از افراد به دلیل نیاز جنسی به ازدواج گرایش پیدا می‌کنند.

برخی افراد به دلیل داشتن رفیق‌، مونس و همدم و برخی‌ها هم داشتن یک تکه‌گاه در زندگی مشترک برایشان ارجعیت دارد.

حتی بعضی از افراد به دلیل شرایط مالی با طرف مقابل ازدواج می‌کنند که این دلایل ناشی از فرهنگ نادرست جامعه امروزی است.

 

 

بنابراین آن افرادی‌که هر کدام از این دلایل را در خود نیاز نمی‌بینند، قصد ازدواج را نداشته و ترجیح می‌دهد مجرد باقی بماند. معمولا افرادی‌که قصد ازدواج ندارند به 3 دسته تقسیم می‌شوند: 1- افرادی‌که در خود نیاز جنسی نمی‌بینند؛ این افراد اگر هم می‌خواهند ازدواج کنند، باید شرایط طوری رقم بخورد که همه چیز بر وفق مراد آنها صورت گیرد، در نتیجه در انتخاب افراد بسیار سخت‌گیر می‌شوند. و اما برخی از افراد در خود نیازهای جنسی می‌بینند؛ اما تن به ازدواج نمی‌دهند با خود می گویند« مگر دیوانه هستم به کسی تعهد بدهم و کلی هزینه کرده و ازدواج کنم»؛ در نتیجه این افراد ممکن است به روابط نامشروع روی بیاورند.

 

 

 2- آنهایی که نیاز به همدم و یا یک رفیق دارند، وقت خود را با ارتباط با جنس مخالف خود گذرانده و با او به درد و دل و صحبت کردن می‌گذرانند که این رابطه ها باعث سرخوردگی افراد می‌شود؛ زیرا یک سری رابطه‌های غیر رسمی و پنهانی باعث می‌شود آنها ضربه بخورند. متاسفانه این افراد دیگر به هر فرد جنس مخالف اعتماد نداشته و ازدواج را کاری غیر منطقی می‌دانند.

 

 

3- برخی از افراد تکیه‌گاه می‌خواهند. معمولا دختر و پسری که قصد ازدواج ندارند، از لحاظ مالی خود را تامین می‌کنند. آنها با منبع درآمدی که خود دارند و یا با سرکار رفتن، هیچ نیازی در خود نمی‌بینند که با کسی ازدواج کنند تا آنها را از لحاظ مالی حمایت کند.

 در اصل این افراد باید بدانند که ازدواج مقوله‌ای است که افراد از لحاظ رفیق بودن و تکیه گاه و یا نیاز جنسی شاید ارضاء شوند،

 

 اما مهمترین مسئله در ازدواج «آرامش» است. ازدواج با هدف« تبادل آرامش» باید صورت گیرد. اگرفردی در ازدواج خود، آرامش روحی نداشته باشد، تمام زندگی‌اش را از دست داده است. تنها کاری که می‌شود در این زمینه انجام داد، این است که تعریف همه افراد باید از ازدواج کردن تغییرکرده و اصلاح شود و ازدواج را به معنای ارضای نیاز و یا همدم داشتن و روابط عاطفی ندانند بلکه ازدواج را برای به دست آوردن آرامش بخواهند. این افراد در هر شرایط سنی که باشند به همدیگر نیاز دارند و درصورت نبودن آرامش تمام پیشرفت‌ها معنایی ندارد و رنگ می‌بازند.

 

 وقتی آرامش افراد تامین می‌شود، نیازهای جنسی، نیازهای عاطفی، نیازهای مالی همه تابع این آرامش برطرف می‌شوند. در نتیجه مسوولان باید با تغییر فرهنگ جامعه و با استفاده از اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها این فرهنگ نادرست را که به یک برهه‌ای از زمان احتیاج دارد، تغییر داده و ازدواج را فقط برای رسیدن به آرامش بدانند. متاسفانه زمانی‌که در روابط اجتماعی حرف از ازدواج می‌شود و اولین چیزی که مردم به ذهنشان خطور می‌کند، ظاهر دختر و پسر است. وقتی از ازدواج تعریف می‌شود، اولین دیدگاه اطرافیان این است« دختر سرتر است یا پسر؟!» این دیدگاه بسیار اشتباه است، اما زمانی‌که اطرافیان بگویند« این دو نفر مکمل آرامش یکدیگر هستند و یا زوج خوبی برای یکدیگرهستند» هیچ‌گاه سربودن معنا دار نمی‌شود؛ در نتیجه باید تعریف از ازدواج افراد افکار و باورهای غلطشان را تغییر داد. برخی از افراد شاید از لحاظ ظاهری متناسب همدیگر نیستند اما در زندگی زناشویی بسیار خوشبخت و موفق.

 

رسانه‌ها باید با فرهنگسازی درست افراد جامعه را برای ازدواج آماده کرده و آنها را به یک آرامش مطلق تشویق کنند، نه برای رسیدن به نیازهای جنسی و عاطفی. افرادی‌که قصد ازدواج ندارند باید بدانند که می‌شود با تلاش و کوشش مال و ثروت، تحصیل و از طرق مختلف نیازهای عاطفی و جنسی را برطرف کرد اما برای رسیدن به آرامش باید ازدواج کرد و از هیچ طریقی نمی‌شود به این آرامش مطلق رسید.

 

 

 

 

پنج شنبه 19/8/1390 - 11:32 - 0 تشکر 385816

اکثر کسایی که هی میگن من قصد ازدواج ندارم دارن شعار میدن و یه جوری کلاس میزارن....هم اونها بیشتر از هر کسی دنبال ازدواج هستن میشه گفت یه جوری میخوان افراد رو به سمت خودشون جلب کنن یعنی جنس مخالف تحریک و ترغیب بشه که وای این حتما خیلی مطلوبه که داره طاقچه بالا میزاره....اما اون عده ای کمی که واقعا قصد ندارن باید به روانشناس مراجعه کنن چون یا مشکل از ساختار خلقته یا اونها!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

پنج شنبه 3/9/1390 - 9:23 - 0 تشکر 391927

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;385816]اکثر کسایی که هی میگن من قصد ازدواج ندارم دارن شعار میدن و یه جوری کلاس میزارن....هم اونها بیشتر از هر کسی دنبال ازدواج هستن میشه گفت یه جوری میخوان افراد رو به سمت خودشون جلب کنن یعنی جنس مخالف تحریک و ترغیب بشه که وای این حتما خیلی مطلوبه که داره طاقچه بالا میزاره....اما اون عده ای کمی که واقعا قصد ندارن باید به روانشناس مراجعه کنن چون یا مشکل از ساختار خلقته یا اونها!


بسم رب المهدی

متن تاپیک اغلبا کلیشه ای بود . همه ش از همونایی بود که نخوانده میدانیم !

اما میلادی جان مخالفم باهات؛
فکر نمیکنم برای جلب توجه باشه .
خودم شخصا اعتقادی به ازدواج ندارم . بیشتر دلیلم هم دوره زمونه ای هست که ما درش قرار گرفتیم.
(هم اقتصادی ، هم سیاسی ، هم فرهنگی هم اجتماعی و هم ... حتی در برخی موارد مذهبی و اعتقادی! که همه اینها از تشریح و توضیح فراتره) .
اما هیچ موقع جلب نظر جنس مخالف ملاکم نبوده و تعجب کردم که میگی برای طاقچه بالا و کلاس گذاشتنه!
نهایت طاقچه ای هم باشه کسی نمیاد التماس کنه که تو رو خدا با من ازدواج کن که ! میشه چنین چیزی ؟
پس چه سودی میتونه داشته باشه مخصوصا وقتی که اون شخص پسر باشه:)

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
پنج شنبه 3/9/1390 - 12:19 - 0 تشکر 391977

سلام
وقتی ادم احساس میکنه با ازدواج به آرامش نمیرسه و تازه آرامشیم که الان داره ازش سلب میشه خوب ازدواج نکنه که بهتره
بعدشم کجای قران نوشته باید حتما همه ازدواج کنن و هر کسیم که ازدواج نکرده از گمراهانه!!!!
مهم اینه که آدم خودش و حفظ کنه و به گمراهی کشیده نشه.........

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 4/9/1390 - 22:0 - 0 تشکر 392695

hayat_e_tayebe گفته است :


بسم رب المهدی

متن تاپیک اغلبا کلیشه ای بود . همه ش از همونایی بود که نخوانده میدانیم !

اما میلادی جان مخالفم باهات؛
فکر نمیکنم برای جلب توجه باشه .
خودم شخصا اعتقادی به ازدواج ندارم . بیشتر دلیلم هم دوره زمونه ای هست که ما درش قرار گرفتیم.
(هم اقتصادی ، هم سیاسی ، هم فرهنگی هم اجتماعی و هم ... حتی در برخی موارد مذهبی و اعتقادی! که همه اینها از تشریح و توضیح فراتره) .
اما هیچ موقع جلب نظر جنس مخالف ملاکم نبوده و تعجب کردم که میگی برای طاقچه بالا و کلاس گذاشتنه!
نهایت طاقچه ای هم باشه کسی نمیاد التماس کنه که تو رو خدا با من ازدواج کن که ! میشه چنین چیزی ؟
پس چه سودی میتونه داشته باشه مخصوصا وقتی که اون شخص پسر باشه:)
vahidmiladi گفته است :
[quote=hayat_e_tayebe;336051;391927][quote=vahidmiladi;415987;385816]اکثر کسایی که هی میگن من قصد ازدواج ندارم دارن شعار میدن و یه جوری کلاس میزارن....هم اونها بیشتر از هر کسی دنبال ازدواج هستن میشه گفت یه جوری میخوان افراد رو به سمت خودشون جلب کنن یعنی جنس مخالف تحریک و ترغیب بشه که وای این حتما خیلی مطلوبه که داره طاقچه بالا میزاره....اما اون عده ای کمی که واقعا قصد ندارن باید به روانشناس مراجعه کنن چون یا مشکل از ساختار خلقته یا اونها!

سلام

دوست عزیزم ما که بیشتر از رسول خدا ص نمیدونیم که میدونیم؟

رسول خدا ص اینهمه سفارش کردن که ازدواج کنین....مگر اون زمون مشکل اقتصادی و غیره نبود؟....تو هر دوره ای هست

همون رسول خدایی که شما پیروش هستی فرمود ازدواج دوسوم ایمانت رو حفظ میکنه....فرمود مشکل اقتصادیت حل میشه....فرمود هرکس ازدواج نکنه از امت من نیست

خب این یعنی چی؟......یعنی اگه میخوای ایمانت کامل بشه ازدواج کن....اگر میخوای فردای قیامت رسول خدا ص ازت رو برنگردونه ازدواج کن....سخن رسول خدا ص همون سخن خداست.....وما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی

برادر خوبم هیچ بشر دوپایی نمیتونه ادعا کنه نیاز جنسی و روحی نداره.....رسول خدا ص و ائمه اطهار ع شهوت داشتن ...با  اینکه انسان کامل و دارای نفس مطمئنه بودن نیاز جسمی و روحی به زن و ازدواج داشتن اونوقت شما میگی نداری؟

عزیز دل برادر ! یه کم با عینک قشنگ تری به مقوله ازدواج نگاه کن....درسته مشکل هست ....جامعه خیلی بد شده به کمتر کسی میشه اعتماد کرد ولی این مشکل در همه اعصار بوده و هست!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

جمعه 4/9/1390 - 22:14 - 0 تشکر 392698

و اینکه حیات طیبه گرامی! یه داستان زیبا برات مینویسم تا اینقدر از دوره زمونه ننالی و اینها رو بهانه عزب موندن نکنی :D....اینو بخون:

میگن یه روزی یه پادشاهی از همه نقاش ها خواست که "آرامش " رو نقاشی کنن....همه وزرا و درباریان گفتن این نقاشی نقاشی برتره ....یه نقاشی بود که یه کلبه رو نقاشی کرده بود که در میان جنگل و در کنار گلها و رود و خلاصه همه چیزای قشنگ...اما پادشاه گفت نه این آرامش نیست......رفت دست گذاشت رو نقاشیه سیاهی که کوه های سخت و سیاهی و هوای گرفته ای رو نقاشی کرده بود....همه با تعجب از پادشاه پرسیدن این کجاش آرامشه؟....گفت به این نقاشی دقت نکردین.....در یکی از اون کوهها یه گوشه ای یه عقابی یه لونه کوچکی داره که با جوجه هاش توش زندگی میکنه....این یعنی آرامش!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی