انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 332)
پنج شنبه 5/8/1390 - 12:45 -0 تشکر 380453
اگر سفارش بشوید ویزیت می شوید!!!

در چند سال اخیر بیشتر متخصصان و فوق تخصصان در اصفهان به دلایل مختلفی که هنوز برای اهالی رسانه ملموس نشده بیشتر به ویزیت بیمارانی تمایل نشان می‌‌دهند که یا سفارش شده و یا با در دست داشتن معرفی‌نامه به مطب آنها مراجعه کنند.

به گزارش فارس ویزیت سفارشی بیماران یا پذیرش بیمارانی که معرفی‌نامه به همراه داشته باشد، امروزه  خواسته بیشتر پزشکان معروف و مشهوری در اصفهان شده که البته نمی‌توان منحصر به پزشکان این استان دانست بلکه به طور حتم در بین جامعه پزشکان در کشور به یک حالت اپیدمی تبدیل شده که باید چاره‌ای بر آن اندیشید.

این روزها پزشکانی که اغلب از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی هستند یا در دو رده متخصص و فوق تخصص فعالیت می‌کنند برای بیماران که به مطب آنها مراجعه می‌کنند یا در برخی مواقع بیمارانی که در بیمارستان‌ها پذیرش شده‌اند در صورتی که از سوی یک نفر سفارش شده باشند یا به اصلاح پارتی داشته باشند به طور قطع ویزیت آنها در کمتر از یک هفته انجام می‌گیرد، اما بیمارانی که فاقد این اصل باشند به بهانه تعدد زیاد مراجعه‌کنندگان مورد پذیرش قرار نگرفته و برای آنها نوبت‌های ویزیت چند ماه که در برخی از مواقع به شش ماه نیز می‌رسد، صادر می‌کنند.

این شرایط در صورتی در مطب پزشکان متخصص در کشور انجام می‌شود که ملاحظه‌ای در مورد شرایط سنی بیمار مراجعه‌کننده و وضعیت و وخامت بیماری وی نمی‌شود.

هر چند یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معتقد است که در بیمارستان‌ها شاهد این موارد نیستیم و به طور قطع پزشکان پذیرای همه بیماران هستند و در صورت بروز مشکل تنها یک هفته ویزیت بیماران به تاخیر می‌افتد.

البته این در حالی است برخی از بیماران حاضر با افتخار هستند ماه‌ها در لیست انتظار آن پزشک مربوطه و متخصص حتی بمانند اما در این میان بیمارانی هم هستند که درمان آن‌ها تنها به دست تخصص این دسته از پزشکان است و مجبور به دریافت ویزیت این پزشکان هستند.

 این در حالی است که تأخیر در درمان این بیماران و عوارض ناشی از این تأخیر بر بیماران جای تأمل و تأسف دارد.

پارتی ‌بازی در تمام مشاغل وجود دارد و مسئله‌ای نیست که بتوان منکر آن شد که شغل پزشکی هم از این امر مستثنی نیست، اما اینکه پارتی ‌بازی یا فامیل بازی در ویزیت بیماران باشد به نوعی بازی با جان و سلامتی انسان‌ها است و این با اصل اسلامیت جمهوری ایران منافات دارد، اما اینکه چه کسی باید پاسخگوی آن باشد، موضوعی است که اصحاب رسانه هم به دنبال آن هستند.

به گزارش فارس، مسئولان علوم پزشکی اصفهان به شدت منکر استفاده از کلمه پارتی‌بازی برای این رفتار پزشکان شد اما این در حالی است که به واقع چه چیز را می‌توان جایگزین آن کرد.

پزشکان متخصص و فوق تخصص‌هایی که در کار پزشکی خود متبحر شدند بیشتر ترجیح می‌دهند بیمارانی را ویزیت کنند که دارای پرونده پزشکی باشند و برای بار اول به آنها مراجعه نکرده و یا معرفی شده پزشکانی باشند که بیمار را معاینه و چون در تخصص وی نبوده به پزشک متخصص معرفی‌ شده باشند.

اگر نداشتن وقت کافی پزشکان برای پذیرش تمام بیماران مراجعه شده به آنها را دلیل قانع کننده‌ای برای ویزیت چند ماه بیماران عادی از سوی آنها بپذیریم، به طور قطع ویزیت کردن بیماران در کمتر از یک هفته که تنها برگه برنده آنها سفارشی است که از سوی آشنایان و فامیل‌های پزشکان انجام شده، این موضوع اخلاق پزشکی جامعه پزشکان را زیر سوال می‌برد.

اخلاق پزشکی موضوعی است که مسئولان وزارتخانه بهداشت و درمان سعی کردند در چند سال اخیر در قالب همایش‌ها و گردهمایی‌های سراسری و استانی به صورت‌های مختلفی برای پزشکان جا بیندازند و پزشکان را به رعایت اخلاق پزشکی هدایت کنند.

شغل پزشکی از ابتدا یک شغل مقدس و پاک بر همگان شناخته شده و کسی در این امر شکی ندارد و روزگاری بیماران با احترام به این حرفه نگریسته و جایگاه والایی برای پزشکان قائل بودند و برای نام حکیم ارزش زیادی قائل هستند.
با وجودی که امروزه هنوز این تقدس وجود دارد، اما هر روز از این خلوص نیت  در پزشکان کاسته و به طبع آن اعتماد بیماران به پزشکان کمتر می‌شود و بیماران با هزار دلهره و تشویش اذهان به پزشکان مراجعه می‌کنند.

امتیازی که حرفه پزشکی نسبت به سایر مشاغل دارد این است که شاغلان آن به حتم باید دوران تحصیلات پزشکی را گذرانده باشند و همچون دیگر مشاغل نیست که هر کسی بتواند به راحتی به آن ورود پیدا کند، اما آنچه سبب شده برخی از پزشکان نسبت به سوگندنامه پزشکی بقراط که به هنگام فارغ‌التحصیلی بر آن قسم یاد می‌کنند، پایبند نباشند و به راحتی از اصول اخلاق پزشکی خود دور شوند تنها ادا نشدن حق واقعی پزشکان از سوی دولت است که سال‌هاست پزشکان به آن معترض و چون از واقعی شدن تعرفه‌های درمانی ناامید شدند، حرفه پزشکی را به یک تجارت مبدل ساختند و حتی به بازی گرفتند که در این میدان بازی یا تجارت تنها انسان‌هایی قربانی شدند که نه از گروه سرمایه‌دار و ثروتمند جامعه بودند و نه جایگاهی از دولت را به دست گرفتند.

به گزارش فارس، پزشکان در متن سوگندنامه بین‌المللی که به هنگام فارغ‌التحصیلی بر آن قسم یاد می‌کنند، اعلام می‌کنند که زندگیم را یکسره وقف خدمت به بشریت نمایم و سوگند یاد می‌کنم وظیفه خود را با وجدان و شرافت انجام دهم.

در بخش دیگری از این سوگندنامه آمده: نخستین وظیفه من اهمیت و بزرگ شماری سلامت بیمارانم است، شرافت و حیثیت پزشکی را از جان و دل حفظ کرده، دین، ملیت، نژاد، عقاید سیاسی و موقعیت اجتماعی هیچ‌گونه تأثیری در وظایف پزشکی من نسبت به بیمارانم ندارد، هیچ‌گاه معلومات پزشکی‌ام را برخلاف قوانین بشری و اصول انسانی به کار نمی‌برم، آزادانه به شرافت خود سوگند یاد می‌کنم آنچه را که قول داده ام انجام دهم.

و در متن سوگندنامه که در ایران تنظیم شده است، پزشکان در پیشگاه قرآن کریم به خداوند قادر متعال که دانای آشکار و نهان است و نامش آرامش دل‌های خردمندان و یادش شفای آلام دردمندان، سوگند یاد می‌کنند که «همواره حدود الهی و احکام مقدس دینی را محترم شمارم، از تضییع حقوق بیماران بپرهیزم و سلامت و بهبود آنان را بر منافع مادی و امیال نفسانی خود مقدم دارم، در معاینه و معالجه حریم عفاف را رعایت کنم و اسرار بیماران خود را، جز به ضرورت شرعی و قانونی، فاش نسازم، خود را نسبت به حفظ قداست حرفه پزشکی و حرمت همکاران متعهد بدانم و از آلودگی به اموری که با پرهیزکاری و شرافت و اخلاق پزشکی منافات دارد اجتناب ورزم، همواره برای ارتقاء دانش پزشکی خویش تلاش کنم و از دخالت در اموری که آگاهی و مهارت لازم را در آن ندارم خودداری کنیم، در امر بهداشت، اعتلاء فرهنگ و آگاهی‌های عمومی تلاش کرده و تأمین، حفظ و ارتقا سلامت جامعه را مسئولیت اساسی خویش بدانم.

به گزارش فارس، اما به راستی امروزه پزشکان بر آنچه قسم یاد کردند و بر تعهد خود پایبند هستند.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

پنج شنبه 5/8/1390 - 17:19 - 0 تشکر 380533

اینكه در بعضی مطب ها پارتی بازی انجام می شود كه البته چیزی نیست كه خلاف واقع باشد. هست و همه هم می دانند.
ولی نباید این گزارش بالا با یك بحث دیگر قاطی گرفته شود.
مدتی است در حال فرهنگ سازی است كه مراجعان و بیماران ابتدا باید به پزشكان عمومی مراجعه كنند و بنا به تشخیص ایشان به سراغ تخصصی كه برای بهبود نیاز است معرفی نامه بگیرند.
گاه بیمار اصلا نمی داند مشكلش چیس و بارها و بارها متخصص عوض می كند درحالیكه اگر با تشخصی پزشك عمومی به یك متخصص راهنمایی شود اشتباه و هزینه كمتر خواهد بود .هممین رویه برای انتقال از متخصص به فوق تخصص هم لازم است
البته باز هم متاسفانه هستند پزشكان و متخصصانی كه با هم زد و بند می كنند و پزشك عمومی بدون در نظر گرفتن شرافت حرفه طبابت صرفا یك متخصص خاص را معرفی می كنند....
مسلما این مسئله عمومیت ندارد و نباید جامعه پزشكی را به یك چشم دید.... دقیقا مثل بحث زیرمیزی ها

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 13/8/1390 - 17:35 - 0 تشکر 383192

بسم رب المهدی

غیر از مسئله ی سفارش یا معرفی نامه ، پزشگان زیادی رو من شنیدم که برای ویزیتهاشون ، عملا و علنا از "زیر میزی" صحبت میکنند و چقدر وقیحانه است که یک بیمار برای درمان بیماریش مجبور به پرداخت فلان مقدار زیر میزی باشه !
البته بیشتر این مورد در باره بیماریهایی که نیاز به عمل جراحی هست شنیده میشه !

به قول پدر ما در قدیم الایام ، بیماران در ازای درمانشون ، به طبیب یا پزشک محله شون ، یک تکه نان ، چند عدد سیب زمینی یا ... تعارفی میبردند ، یا اگر همان رو هم نداشتند ، اطبا از پذیرششون خود داری نمیکردند !!

اما الان ....

پناه بر خدا ......... دعا کنیم هیچ موقع نیاز به درمان هیچ بیماری پیدا نکینیم .... به قول به بنده خدایی میگفت خدا ما رو گرفتار دکترا (برخیشون) و بیمارستانها نکنه.

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
دوشنبه 16/8/1390 - 12:1 - 0 تشکر 384396

وای خدای من آخه چرا اینجوری

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی