بهداشت و سلامت (بازدید: 248)
چهارشنبه 4/8/1390 - 14:40 -0 تشکر 380091
کــــــــبـــــــــد ماهی

کبد ماهی غنی ترین منبع ویتامین d است

یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی گفت: افرادی که در محیطهای کم نور مانند زیرزمین و جاهایی نظیر آن مشغول فعالیت هستند و کمتر در معرض نورخورشید قرار می گیرند باید از مکملهای ویتامین d استفاده کنند.
علی اشرف رشیدی اظهار داشت: نیاز روزانه زنان و مردان به ویتامین d به طور روزانه 400 واحد بین المللی است و در بانوان باردار500 واحد بین المللی تجویز می شود.

وی با اشاره به محلول در چربی بودن این ویتامین، تصریح کرد: کمبود این ویتامین در کودکان به راشیتیسم و در بزرگسالان به استرومالاسی می انجامد، زیرا این ویتامین در استخوان سازی و جذب کلسیم از اهمیت بسزایی برخوردار است و بیشتر آن در بدن ساخته می شود.

رشیدی افزود: بدن انسان برای ساخت این ویتامین باید حداقل نیم ساعت در روز در معرض تابش آفتاب قرار گیرد، زیرا در پوست انسان ترکیبی وجود دارد که وقتی خورشید به آن می تابد دچار تغییرات شیمیایی شده و در نهایت در کلیه به شکل فعال ویتامین d تبدیل می شود، لذا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مخصوصا برای رشد کودکان بسیار مهم است.

وی، شیر و روغن کبد ماهی را از منابع عمده ویتامین d عنوان کرد و گفت: در حالی که کبد ماهی از غنی ترین منابع تامین ویتامین d است، اما متاسفانه در فرهنگ تغذیه ای ما به ارزش غذایی آن توجه نشده و دور انداخته می شود.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در خاتمه اظهار داشت: علاوه بر گروهی که یاد شد، بیماران دچار نارساییهای مزمن کلیوی نیز باید از مکمل این ویتامین استفاده کنند، زیرا همانگونه که گفته شد شکل فعال شده این ویتامین در کلیه ساخته می شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی