بهداشت و سلامت (بازدید: 225)
سه شنبه 3/8/1390 - 22:25 -0 تشکر 379916
واکسن آنفلوانزا عوارضی هم دارد؟

با فرا رسیدن فصل سرما، افراد زیادی با مراجعه به پزشک، درخواست تجویز واکسن آنفلوآنزا را دارند. امّا ممکن است این واکسن برای برخی افراد ایجاد مشکل کند. لذا شما باید در مورد نحوه دریافت این واکسن، اطلاعات کافی داشته باشید.

دو نوع واکسن آنفلوانزا وجود دارد: نوع اول به شکل آمپول است که حاوى ویروس زنده نیست. از این رو پس از تزریق آن، حتى علائم شبه آنفلوانزا ایجاد نمى شود.

نوع دوم واکسن آنفلوآنزا به شکل اسپرى بینى (فلومیست) و حاوى ویروس ضعیف شده است و پس از استفاده در مواردى، افراد به علائم خفیف آنفلوآنزا دچار مى شوند.

واکسن آنفلوانزا به شکل اسپرى بینى براى افراد غیرباردار، سالم و در رده سنى 3 تا 49 سال تجویز مى شود.

هر دو نوع واکسن از طریق ایجاد آنتى بادى علیه ویروس آنفلوآنزا ، ایمنى را در افراد ایجاد مى کند.

احساس خستگى، دردهاى عضلانی و تب از عوارض واکسن آنفلوآنزاستواکسن آنفلوانزا همه ساله از چندین نوع متفاوت ویروس رایج همان سال تهیه مى شود و محققان مى کوشند براى افزایش میزان اثربخشى، ویروس هاى شایع شناسایى و در تهیه واکسن استفاده کنند.

تاثیر هیچ واکسن آنفلوانزایى صددرصد نیست و اگر از همه سوش هاى ویروسى رایج در واکسن استفاده شود، میزان اثربخشى 70 تا 90 درصد است.

عوارض واکسن آنفلوآنزا

تزریق واکسن آنفلوآنزا احتمال ابتلا به این بیماری را کم می کند، ولی مثل بیشتر داروها، واکسن آنفلوآنزا در برخی افراد، عوارض جانبی ایجاد می کند. البته در اکثریت افراد این عوارض، کم و ناچیز هستند.

افرادی که واکسن آنفلوآنزا دریافت می کنند، ممکن است دچار ورم و سوزش در محل تزریق، درد عضلانی خفیف و تب ناچیزی گردند. واکسن آنفلوآنزا به ندرت ممکن است باعث ایجاد واکنش های حساسیتی خطرناک شود.

بیشتر اوقات عوارض جانبی، مدت کوتاهی بعد از تزریق ظاهر می شوند و یک تا دو روز ادامه دارند.

در کل، فواید واکسن آنفلوآنزا بسیار بیشتر از خطرات آن است و تعداد کمی از افراد دچار عوارض جدّی و خطرناک می شوند. به عبارت دیگر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا منجر به بروز مشکلات تهدیدکننده سلامت انسان می شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی