انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 7632)
جمعه 29/7/1390 - 15:18 -0 تشکر 378005
ریال ایران ضعیف ترین پول جهان شد

در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.

بر این اساس در حالی که هم اکنون هر دلار آمریکا با ۱۰ هزار ۵۵۱ ریال در بانک ها مبادله می شود، و گزارش صندوق بین المللی پول از نرخی است که در بانک مرکزی ارائه می شود.

بر اساس این گزارش، پزو کلمبیا با نرخ برابری ۱,۸۹۶ و واحد پول کره جنوبی با نرخ برابری ۱,۱۷۲ سومین واحد پول بی ارزش جهان در برابر دلار میباشد.

بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.

گفتنی است حفظ ارزش پول ملی مهمترین وظیفه بانک مرکزی است.

منبع: جهان

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 14/8/1390 - 19:1 - 0 تشکر 383716

رکورد قیمت دلار در بازار آزاد شکسته شد

قیمت دلار برای اولین بار در بازار آزاد رکورد جدیدی را به ثبت رساند و به مرز 1335 تومان رسید تا سیاست یکسان سازی بانک مرکزی تنها یک قدم با شکست فاصله داشته باشد.
قیمت دلار برای اولین بار در بازار آزاد رکورد جدیدی را به ثبت رساند و به مرز 1335 تومان رسید تا سیاست یکسان سازی بانک مرکزی تنها یک قدم با شکست فاصله داشته باشد.

قیمت دلار برای اولین بار در بازار آزاد به 1335 تومان رسید تا رکورد جدیدی را برای قیمت خود در بازار به ثبت برساند، این در حالی است که بانک مرکزی امروز قیمت دلار در بازار اصلی را مانند دیروز 1085 تومان تعیین کرد.

به نظر می رسد که قیمت دلار بازار آزاد از قیمت دلار بانک مرکزی تبعیت نمی کند و تغییرات قیمتی دلار آزاد تابع شرایط دیگری همچون نرخهای دلالان و سفته بازان است. قیمت دلار دیروز در ساعت پایانی کار بازار حدود 1317 تومان بود که نسبت به روز قبل از آن روندی تصاعدی را تجربه کرد.

این در حالی است که طی دو روز گذشته صف های طولانی برای خرید ارز به قیمت دولتی و کمتر از بازار آزاد در مقابل صرافی های بانکی که عرضه کننده ارز دولتی هستند، تشکیل می شود. صف آرایی مجدد دلالان و سفته بازان مقابل صرافی های بانکی از روز گذشته آغاز شده است.

این امر نشان می دهد که بازار ارز با کوچکترین نوسان و تغییر قیمت دچار تلاطم شده و نقدینگی سرگردان و سفته بازان وارد این بازار می شوند و همین امر قیمتها را با نوسانات بیشتری مواجه می کند، این شرایط در حالی است که بانک مرکزی شرایط سخت گیرانه ای را برای فروش ارز با اعمال محدودیتهایی اجرایی کرده است.

از سوی دیگر بانک مرکزی سیاست یکسان سازی نرخ ارز را اجرا می کند، اما با وجود اجرای این برنامه در حال حاضر اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و دولتی به 250 تومان رسیده است.

اما این پایان ماجرا نیست و نرخهای دیگری نیز در بازار مشاهده می شود، به نحویکه نرخ فروش ارز در صرافی های بانکی به صرافی های مجاز بازار با نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی بر روی سایت این بانک متفاوت است و در عین حال صرافی های مجاز هم نرخهای دیگری را برای فروش ارز دریافتی از صرافی های مجاز اعلام می کنند.

در این شرایط برخی از صرافی های مجاز بانکی گرچه ارز مورد نیاز خود را از صرافی های بانکی با قیمتهای مناسب تری دریافت می کنند اما در مراجعه مردم در این شرایط عنوان می کنند که ارز دلار نداریم. اما چنانچه افرادی دلار آزاد از آنها تقاضا کنند به راحتی با نرخ بازار آزاد ارز را در اختیار آنها قرار می دهند.

دلالان بازار هم که همواره از راههای مختلف می توانند ارز دولتی را تهیه کنند، این بار هم از طرق مختلف نظیر کارمندان بانکی ارز مورد نیاز خود را تهیه می کنند و آن را در بازار آزاد با نرخهای بالا می فروشند.

اما محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی که تشکیل صف های خرید دلار در مقابل صرافی ها را امری ناپسند می داند، گفته است: موضوع افزایش نرخ سود بانکی را دوباره برای تصویب به شورای پول و اعتبار می بریم. به نظر می رسد که رئیس کل قصد دارد تا از این طریق نقدینگی سرگردانی که هر آن وارد بازار ارز و سکه می شود را مهار کند.

کوروش پرویزیان عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه هزینه های بسیار سنگینی برای یکسان سازی نرخ ارز دادیم، اعلام کرد که سه نرخی شدن ارز مشکلاتی را ایجاد می کند، همچنین براساس آنچه در قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه مطرح شده است، سیاست بانک مرکزی ارز تک نرخی و در عین حال ارز شناور مدیریت شده است.

منبع: مهر

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 14/8/1390 - 19:7 - 0 تشکر 383725

حالا اولشه بزار اسم پولمون عوض بشه صفراشم بردارندشاید پول دوباره حذف شد مبادله کالا به کالا باز مد شد
اخه وقتی سکه 500 تومانی و 1000 تومانی میاد میخوای بریم اون بالا

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

پنج شنبه 22/10/1390 - 19:18 - 0 تشکر 416232

البته صندوق بین المللی پول با معیارهای نظام سرمایه داری این رتبه بندی ها را انجام می دهد.
سلطه سرمایه داری و برتری كشورهای توسعه یافته سالهاست كه بوجود آمده و با توجه به اینكه وضعیت جهان امروز به گونه ایست كه همه كشورها مجبور به پذیرش معیارهای این نظام و ناظمان آن هستند گریزی از این عقب ماندگی ها نیست...

وقتی سرمایه دارهای جهانی كتاب اقتصاد بنویسند و همان ها  قواعد داد و ستد و گردش پول و اعتبار را در دانشگاهها تزریق كنند و استاد دانشگاه كشورت و صرفا نشخوار كننده این علوم باشند و مجریان اقتصادی در دولتها همان دانشجویان سالهای قبل چنان استادانی باشند ،چیزی جز این نخواهد شد.

وقتی با قاعده های نظام سرمایه داری بخواهی بازی كنی مسلما بازنده ای...


كسی باید تا برخیزد و كل نظام اقتصادی را بر پایه نظامی دیگر از نو برپا كند ..

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی