انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 583)
يکشنبه 24/7/1390 - 15:36 -0 تشکر 375557
ریتم های متنوع

 

ریتم‌های متنوع

آلبوم موسیقی تنیده، كاری از بهنام معصومی است كه با رویكردی متفاوت به موسیقی ریتمیك پرداخته و قطعاتی چون پریس، فزون، بارا بار، همسان، رامش، سرشاد، تنیده و ضرباهنگ در آن ارائه شده است.در این اثر كه تلاشی در حوزه پژوهش موسیقی است، معصومی سعی كرده شباهت‌های موسیقی امروز با موسیقی قدیم را بررسی و بخش‌های فراموش شده علم موسیقی در سالیان دور را یادآوری كند.بهنام معصومی نوازنده تنبك كه تاكنون در آثاری چون موسیقی فیلم مستند چناران و كلوت و آلبوم‌های قطره، در لحظه، اعجاز، چوپی، میان تاریكی و... به هنرنمایی پرداخته، معتقد است كه علم موسیقی از روزگاران باستان یكی از اصول حكمت ریاضی بوده است. او تاكید می‌كند در طول تاریخ، مباحث مختلفی از قبیل كیفیت ادراك صوت، تالیف و تركیب نغمه‌ها و تاثیر آن بر انسان، قوانین مربوط به لحن، ایقاع، ارتباط كلام با موسیقی، ابعاد و فواصل بین نغمه‌ها و مطالبی از این قبیل را دانشمندان و موسیقیدانان در شاخه‌های علمی ریاضی و فیزیك دنبال می‌كرده‌اند. او می‌گوید كه امروز باید به این پیشینه علمی مراجعه كنیم و داشته‌های گذشته را باز تعریف كنیم.در همین راستا، به گفته این آهنگساز، با توجه به سوابق و مستندات تاریخی، ضرباهنگ موسیقی ایران در گذشته با الگو و معیارهای كنونی متفاوت بوده و براساس نظام ایقاعی تنظیم می‌شده كه در واقع الگوی زمانبندی موسیقی در دوران قدیم به شمار می‌آمده است. كوچك‌ترین واحد اندازه‌گیری زمان در نظام ایقاعی نقره است كه با كنار هم قرار دادن چند نقره، جمله كوتاهی ساخته می‌شود كه ركن یا پایه واژه قرار می‌گیرد. همچنین با كنار هم قرار گرفتن اركان ایقاعی، تشكیلاتی به نام ادوار ایجاد می‌شود.با بررسی متون و قطعات به جا مانده موسیقایی از زمان قدیم، مشاهده می‌شود كه شدت ضربات سازهای كوبه‌ای و پوستی در گسترش ساختار صوتی ایقاعات نقش بسزایی داشته‌اند. تا مدت‌ها خواننده و نوازنده از یك ساختار ایقاعی تبعیت می‌كرده‌اند تا شخصی به نام ابراهیم ابن‌المهدی در طرحی پیشنهاد داده تا این دو از ساختار زمانی متفاوت استفاده كنند.

معصومی معتقد است تا قبل از پیشنهاد این طرح، موسیقی ایرانی تك ریتم بوده و بعد از آن تبدیل به چند ریتمی شده است؛ درهم تنیدگی و اختلاطی كه اركان موسیقی را بسیار زیباتر كرده است.این نوازنده تنبك جوان با در نظر گرفتن این طرح، در اثر خود سعی كرده قطعاتی را بر اصول چند ریتمی با تعریف دقیق آن اجرا كند.معصومی در شكل‌گیری آلبوم تنیده از كتاب شرح ادوار صفی‌الدین ارموی، موسیقی و شعر شفیعی كدكنی، وزن خوانی و واژگانی ارشد طهماسبی و تئوری ریتم حسن زندباف بهره برده است.

آلبوم تنیده كاری پژوهشی و تحقیقاتی است كه به همت بهنام معصومی و توسط موسسه فرهنگی هنری نغمه حصار در بازار موسیقی منتشر شده است.

منبع جام جم

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی