انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 208)
يکشنبه 24/7/1390 - 15:35 -0 تشکر 375556
تبدیل جشنی به جشنواره

جشن را به جشنواره تبدیل‌كرده‌ایم

نزدیك به 13سال پیش، هنرمندان بزرگ موسیقی همچون علی تجویدی، فریدون ناصری، حسین دهلوی، مصطفی كمال پورتراب، فرهاد فخرالدینی، حسن ریاحی، احمد پژمان، حسین علیزاده، محمد رضا درویشی، داریوش پیرنیاكان، داوود گنجه‌ای، كامبیز روشن‌روان، سیدنورالدین رضوی سروستانی و... كه هر كدام نام درخشانی در این عرصه داشتند، گرد هم آمدند تا انجمنی برای هنرمندان موسیقی تاسیس كنند. این هنرمندان بنام با برگزاری جلسات متعدد و اجاره ساختمانی در خیابان فاطمی، سال 1379 توانستند انجمن خود را با عنوان خانه موسیقی به ثبت برسانند.این خانه كه از همان سال فعالیت خود را به عنوان یك نهاد صنفی آغاز كرد با گذشت روزها و ماه‌هـا وارد یك سالگی خود شد و در همان زمان بود كه هیات موسس خانه موسیقی كه همگی از اساتید بنام بودند تصمیم گرفتند
هر ساله همزمان با سالروز تاسیس این نهاد و نیز همزمانی با روز جهانی موسیقی، جشنی را با عنوان جشن خانه موسیقی برگزار كنند.
به دنبال این تصمیم، جشن‌خانه موسیقی با اهداف و رویكردهای متفاوت تا به امروز كه این نهاد صنفی وارد دوازدهمین سال تاسیس خود می‌شود، برگزار شد.در این 11 دوره اتفاقات زیادی در این جشن‌ها رخ داد و بسیاری از بزرگان موسیقی كه در سال‌های اخیر كمتر كنسرت برگزار می‌كردند روی صحنه آمدند.از سال گذشته مسوولان خانه موسیقی تصمیم گرفتند كه همانند جشن خانه سینما، این مراسم را با بررسی آثار موسیقایی منتشر شده در طول سال برگزار و آن را به یك جشنواره تبدیل كنند. اگرچه سال پیش این جشنواره در ابعاد كوچك‌تری برگزار شد، اما امسال این رویداد به شكل وسیع‌تری شاهد معرفی برگزیدگان موسیقی كشورمان خواهد بود.حمیدرضا نوربخش دبیر دوازدهمین جشن خانه موسیقی، هدف از برگزاری این جشن را بررسی وضعیت موجود و چالش‌های فراروی موسیقی در طول یك سال گذشته می‌داند و می‌گوید: ما قصد داریم یك نگاه اجمالی بر كل اتفاقات موسیقیایی داشته باشیم و بتوانیم تصویر و رویكردی از آینده ترسیم كنیم.وی ادامه می‌دهد: در تمام این سال‌ها رویكرد خانه موسیقی در جشن سالانه‌اش توجه به موارد گذشته و البته پیش روی موسیقی بوده كه در سال‌های اخیر این جشن رسمیت بیشتری به خودش گرفته و همه اهالی موسیقی از پیشكسوتان و جوانان نگاه خوبی به آن داشته‌اند.

توجه بیشتر به جوانان اگر در چند سال اول، جشن خانه موسیقی بیشتر متوجه پیشكسوت‌ها بود، در یكی دو سال اخیر و بویژه با رقابتی شدن آن، نگاه‌ها به سمت جوانان، چرخش پیدا كرده است. نوربخش در این باره می‌گوید: تمام سعی‌مان براین بوده كه بر مساله جوانان توجه خاصی داشته باشیم و بتوانیم جشن خانه موسیقی را به سمت جشنواره‌‌ای شدن پیش ببریم. برای همین از چند سال پیش تعداد شب‌های جشن را افزایش داده و برنامه‌های مختلفی را برگزار كرده‌ایم.این خواننده موسیقی سنتی درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های جشن خانه موسیقی با خانه سینما توضیح می‌دهد: جشن خانه سینما بررسی فیلم‌های به نمایش درآمده در طول یك‌سال است كه هم‌اكنون جشن خانه موسیقی نیز این رویه را در پیش گرفته و آثار موسیقایی هنرمندان را در شاخه‌های مختلف بررسی می‌كند.

نوربخش: اگر در چند سال اول، جشن خانه موسیقی بیشتر متوجه پیشكسوت‌ها بود، در یكی دو سال اخیر و بویژه با رقابتی شدن آن، نگاه‌ها به سمت جوانان‌ چرخش پیدا كرده است مدیرعامل خانه موسیقی ادامه می‌دهد: با وجود آن كه این رویه از سال گذشته شروع شده، هنوز بسیاری از هنرمندان در این زمینه همكاری‌های لازم را با ما ندارند و بر این اساس نتوانسته‌ایم به صورت وسیع و همه‌جانبه این مساله را پیش ببریم، البته امیدواریم این مساله برای همه جا بیفتد تا بتوانیم یك فضای رقابتی سالم را برای پیشبرد موسیقی ایجاد كنیم.

به دنبال كسب در‌آمد نیستیم یكی از مواردی كه در روند جشن‌های خانه موسیقی طی سال‌های اخیر به چشم می‌خورد، برگزاری جشن در شب‌های متعدد و بلیت‌فروشی به منظور درآمدزایی برای این خانه بوده كه البته در هر دوره به فراخور شرایط، تفاوت‌هایی داشته است.مدیرعامل خانه موسیقی در این باره توضیح می‌دهد: ما تنها یك بار از جشن خانه موسیقی به منظور درآمدزایی استفاده كردیم آن هم به واسطه تامین هزینه‌های خرید ملك خانه موسیقی بود.او ادامه می‌دهد: در آن سال با همكاری بزرگان موسیقی، كنسرت‌های موفقی را برگزار كردیم البته آن رویه در طول سال نیز ادامه داشت چراكه ما قصد داشتیم پایه‌های مالی‌مان را قوی كنیم.نوربخش می‌افزاید: بعد از مشخص شدن مالكیت و خرید خانه موسیقی، دیگر مقوله‌ای به نام درآمدزایی به واسطه برگزاری كنسرت‌ها نداشتیم.او با اشاره به كنسرت‌های امسال نیز می‌گوید: ما امسال در این دوره از جشن، كنسرت و بلیت‌فروشی داریم اما تمامی درآمد فروش بلیت‌ها برای خود اركسترها خواهد بود و یك ریال آن به خانه موسیقی تعلق نمی‌گیرد چراكه هدف ما در این دوره حمایت همه‌جانبه از اركسترها و موسیقیدانان جوان است.دبیر جشن خانه موسیقی، معتقد است كه خانه موسیقی امسال در راستای حمایت از جوانان گام برداشته و این حمایت شامل تمامی موارد اجرایی خواهد شد.

حمایت از گروه‌های خصوصینوربخش در ادامه با انتقاد از برخی هنرمندان و مسوولان در زمان برگزاری كنسرت‌های خانه موسیقی در طول سال می‌گوید: چند سال پیش خانه موسیقی، كنسرت‌های مشاهیر و بزرگان موسیقی را در طول سال برگزار می‌كرد كه در این زمینه بسیاری از دوستان به ما انتقاد كردند مبنی بر این كه چرا توجه شما تنها به بزرگان این عرصه است و توجهی به افراد بی‌نام در موسیقی ندارید. در واقع آن زمان بزرگان موسیقی با نام و اعتبارشان به ما كمك كردند و هم‌اكنون نیز شرایط مناسب كمك مالی ما به جوانان فرارسیده است.با سپری شدن چند شب از جشن دوازدهم خانه موسیقی، تالار وحدت تنها میزبان اركسترهای بزرگ موسیقی بود و این در حالی است كه از نهادی همچون خانه موسیقی انتظار می‌رفت نگاهی همه جانبه به موسیقی داشته باشد و تنها به یك شاخه توجه نكند.نوربخش در این باره می‌گوید: از آنجا كه جمع كردن گروه بزرگ، كار بسیار دشواری است و جوانان در این راه بدون استفاده از بودجه‌های دولتی، خوب كار كرده‌اند، ما نیز وظیفه خود می‌دانیم كه از آنها حمایت كنیم.

وی ادامه می‌دهد: هم‌اكنون دو گروه بزرگ دولتی ما یعنی اركستر ملی و سمفونیك با وجود این كه از حمایت دولتی برخوردارند، مشكلات زیادی دارند اما می‌بینیم كه یك عده جوان عاشق و باانگیزه، دور هم جمع می‌شوند و اركستری در همان شاكله اركستر ملی و سمفونیك تاسیس می‌كنند و بدون هیچ حمایت مادی و دولتی، كارشان استمرار پیدا می‌كند. طبیعتا وظیفه ما هم این است كه به عنوان خانه موسیقی از آنها حمایت كنیم. نوربخش با اشاره به توجه جشن امسال خانه موسیقی به مقوله اركسترهای بزرگ و در واكنش به بی‌توجهی به بانوان نوازنده و آهنگساز می‌گوید: هدف ما این نبوده كه بانوان در این جشن، اجرایی نداشته باشند، چراكه این قشر از هنرمندان متاسفانه اركستر بزرگی برای خود ندارند. طبیعتا چون تمركز امسال ما حمایت از اركسترهای بزرگ بود، این عزیزان در جشن امسال اجرای صحنه‌ای نداشتند.وی می‌گوید: نگاه ما در كنسرت‌های امسال، مخاطب‌محور نبوده و امیدواریم در سال آینده شاهد حضور اركسترهای بانوان در صحنه نیز باشیم.با این حال نوربخش با اعلام آمادگی خانه موسیقی در حمایت از كنسرت‌های موسیقی تاكید می‌كند: ما از تمامی هنرمندانی كه قصد برگزاری برنامه‌های موسیقی را دارند در حد بضاعتمان در طول سال حمایت خواهیم كرد.

رصد كردن چالش‌های موسیقی مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به اهداف پیش‌روی خانه موسیقی می‌گوید: ما باید چالش‌های عمده موسیقی را رصد و درصدد حل آنها برآییم.او تاكید می‌كند: مسائلی چون مدیریت‌های سلیقه‌ای در كشور كه برای موسیقیدانان مانع ایجاد می‌كند و
عدم توجه به جوانان ازجمله مواردی است كه خانه موسیقی برای رفع آنها اقدام خواهد كرد، چراكه ما هنرمندان و جوانان با استعداد زیادی داریم كه هیچ بستر و مجالی برای حركتشان وجود ندارد و متاسفانه هیچ چشم‌انداز روشنی پیش‌رویشان نیست.

نوربخش با تاكید بر این كه خانه موسیقی وظیفه خود می‌داند به این مساله توجه كند و امكاناتی فراهم نماید تا این استعدادها شكوفا شوند، می‌افزاید: اگر چنین روندی ایجاد شود موسیقی ایران حتما یك جهش بزرگ خواهد داشت

منبع جام جم .

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی