دانش و فن آوری (بازدید: 717)
پنج شنبه 21/7/1390 - 18:57 -0 تشکر 374167
چهارمین نمایشگاه فناوری نانو

چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو با حضور بیش از 173 مرکز فعال در زمینه فناوری نانو، در روزهای 13 الی 17 مهرماه سال جاری در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد. 
ارائه بیش از 100 محصول مبتنی بر فناوری نانو از جمله ویژگی‌های این بخش از جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو بوده است.
در ادامه می توانید مهمترین اخبار و رویدادهای چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو را، در قالب پنج خبرنامه مشاهده کنید.
 
 
 

مروری بر 
اخبار چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو 
لازم به ذکر است، اطلاعات تکمیلی تر در خصوص اخبار و رویدادهای چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو از طریق پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در دسترس است.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

پنج شنبه 21/7/1390 - 18:58 - 0 تشکر 374168

همین جا از همه دوستان بخاطر غیبت یک هفته ای خودم پوزش می خوام. چون از ساعات ابتدایی روز تا ساعت 8 شب نمایشگاه بودم تنها فرصت چک کردن مطالب در صف تایید رو داشتم و نشد در مباحث خوب شما شرکت کنم.
امیدوارم بتونیم فعالیتهای خوبی رو داشته باشیم.

موفق تر باشید

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 22/7/1390 - 22:48 - 0 تشکر 374777

30 هزار نفر از چهارمین جشنواره و نمایشگاه نانو بازدید کردند

چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو با حضور بیش از 167 مرکز فعال در زمینه فناوری نانو در ایام 13 تا 17 مهرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، سالن خلیج فارس برگزار شد. ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از تمامی نهادها و شخصیت های حقیقی و حقوقی که در برگزاری این رویداد نقش داشته یا از آن بازدید نموده‌اند قدردانی می‌کند.

در جشنواره امسال، 21 مرکز ترویجی-آموزشی شامل شرکت‌های آموزشی، انجمن‌ها و نشریات علمی،‌ 34 مرکز علمی و پژوهشی همچون دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری،‌ 16 آزمایشگاه و‌ 96 شرکت تولیدی و بازرگانی فعال در حوزه‌های خودرو، کشاورزی و بسته‌بندی، نساجی، نانومواد، آب و محیط زیست،‌ ساختمان، نفت و صنایع وابسته، سلامت و بهداشت و تجهیزات آزمایشگاهی حضور داشتند و در کل بیش از 100 محصول مبتنی بر فناوری نانو به معرض بازدید عمومی گذارده شد.

در مجموع در ایام جشنواره چهارم بیش از 21 هزار بازدیدکننده از دستاوردهای ارائه شده در نمایشگاه بازدید کردند که تعدادی از نمایندگان مجلس، محققین مطرح علمی، وزرا و رؤسای دانشگاه‌ها و 65 مهمان خارجی از جمله 45 عضو مجمع آسیایی فناوری نانو در بین آنها بودند. همچنین 9 هزار بازدید نیز از باشگاه دانش‌آموزی فناوری نانو در ایام نمایشگاه صورت گرفته است.  

از مشخصه‌های بارز جشنواره چهارم می‌توان به ارائه پنج دستاورد جدید در زمینه فناوری نانو که پیش از برگزاری جشنواره توسط رئیس‌جمهور رونمایی شده ‌بود، اشاره کرد. دستگاه‌ تعیین سطح ویژه نانومواد (BET) با قابلیت تعیین مشخصات مواد نانوساختار، دستگاه زدایش عمیق یونی (DRIE) با قابلیت ایجاد ساختارهای میکرومتری و نانومتری به‌صورت عمودی و عمیق، الکتروفورز موئین، با قابلیت شناسائی کیفی و کمی داروها، دستگاه اسپکت حیوانی (HiReSPECT) با قابلیت تصویربرداری از حیوانات کوچک و نانوداروی سیناداکسوزوم، پنج دستاورد رونمایی شده بودند که در جشنواره امسال ارائه شد.

گفتنی است ستاد ویژه توسعه فناوری نانو  از سال 1387 هرساله جشنواره‌ و نمایشگاه فناوری نانو را با کمک نهادهای فعال در توسعه این فناوری برگزار می‌کند.

منبع: پایگاه اینترنتی ستاد توسعه فناوری نانو

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 22/7/1390 - 22:50 - 0 تشکر 374780

هشتمین نشست آسیایی نانو برگزار شد

هشتمین نشست مجمع آسیایی فناوری نانو،‌ با حضور دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، نمایندگانی از 15 کشور آسیایی عضو و 4 نماینده از کشورهای اروپایی به عنوان ناظر، در تاریخ 17 مهرماه سال جاری، مصادف با آخرین روز چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو برگزار شد.

به گفته دکتر بیت‌اللهی، مدیر اموربین‌الملل ستاد نانو و نماینده ایران در مجمع آسیایی فناوری نانو، در این نشست اعضا ضمن ارائه گزارشی از دستاوردها و فعالیت‌های کشورهای خود در زمینه فناوری نانو در خصوص اهداف و برنامه‌های سال آینده مجمع به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وی در خصوص پیشنهادات مطرح شده از سوی ایران در این نشست به برگزاری المپیاد دانش‌آموزی و دانشجویی فناوری نانو در آسیا،‌ کنفرانس آسیایی فناوری نانو و گواهی نانومقیاس آسیایی اشاره کرد و افزود: «مقرر شد در راستای پیشنهادات مطرح شده،‌ یک گروه کاری متشکل از کشورهای تایلند، تایوان، ‌کره و ایران،‌ مسئولیت پیگیری پیشنهاد‌های مطرح‌شده را برعهده بگیرند تا این طرح‌ها پس از بررسی و برطرف کردن موانع به مرحله اجرا گذاشته شوند».

مدیر امور بین‌الملل ستاد نانو با اشاره به این که اولین دوره کنفرانس آسیایی فناوری نانو در ایران برگزار خواهد شد گفت: «در حال حاضر برگزاری کنفرانس‌های فناوری نانو در سطح اروپا صورت می‌پذیرد و کشورهای آسیایی تاکنون در این زمینه اقداماتی انجام نداده‌اند. با برگزاری چنین کنفرانسی در سطح آسیا، علاوه‌بر بررسی دستاوردهای فناوری نانو در حوزه‌های مطرح در آسیا همچون آب،‌ انرژی و نانوداروها،‌ می‌توان در تولید و تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر فناوری نانو گام‌های بزرگ‌تری برداشت».

همچنین دکتر بیت‌اللهی با اشاره به بحث اعطای گواهی نانومقیاس در تمام کشورهای عضو مجمع آسیایی نانو در این نشست، این اتفاق را یکی از اقدامات بزرگ در توسعه تجارت و بازار محصولات مبتنی بر فناوری نانو در کشورهای آسیایی دانست و عنوان کرد جلب اعتماد عمومی به محصولات مبتنی بر فناوری نانو موضوع مهمی است که تنها با بین‌المللی شدن این گواهی ممکن می‌شود و گواهی نانومقیاس آسیایی اولین قدم در این مسیر است. لازم به ذکر است درحال حاضر در بین کشورهای آسیایی عضو مجمع آسیایی نانو، اعطای گواهی نانومقیاس به جز ایران در کشورهای تایلند و تایوان نیز اجرا می‌شود.

از دیگر رویدادهای هشتمین نشست مجمع آسیایی فناوری نانو می‌توان به انتخاب مجدد کشور ژاپن به‌عنوان رئیس نشست بعدی اشاره کرد. همچنین در این نشست کشور تایلند به عنوان میزبان نهمین نشست مجمع آسیایی نانو انتخاب شد.

گفتنی است،‌ نمایندگان 15 کشور آسیایی عضو مجمع آسیایی نانو به همراه نمایندگانی از کشورهای اسکاتلند، روسیه، اتریش، فرانسه و انگلیس که برای شرکت در هشتمین نشست مجمع به تهران آمده‌ بودند، 19 مهرماه ایران را به قصد کشورهای خود ترک کردند.

منبع: پایگاه اینترنتی ستاد توسعه فناوری نانو

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی