انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 353)
چهارشنبه 20/7/1390 - 20:16 -0 تشکر 373983
ریشه لغات افراد خانواده

 « مرد » از مُردن است زیرا زایندگی ندارد لذا مرگ نیز با مرد هم ریشه است .« زن » از زادن است و زِندگی نیز از زن است .« دختر » از ریشه « دوغ » است که در میان مردمان آریایی به معنی« شیر » بوده و ریشه واژه دختر « دوغ دَر » بوده به معنی « شیر دوش » زیرا در جامعه کهن ایران باستان کار اصلی او شیر دوشیدن بود . به daughter در انگلیسی توجه کنید . واژه daughter نیز همین دختر است . gh در انگلیس کهن تلفظی مانند تلفظ آلمانی آن داشته و « خ » گفته می شده است . در اوستا این واژه به صورت دوغْــذَر « doogh thar » و در پهلوی دوخت . دوغ در اثر فرسایش کلمه به دختر تبدیل شده است.« پسر » ، « پوسْتْ دَر » بوده است . کار کندن پوست جانوران بر عهده پسران بود و آنان چنین نامیده شدند. پوست در ، به پسر تبدیل شده است . در پارسی باستان puthra پوثرَ و در پهلوی پوسَـر و پوهر و در هند باستان پسورَ است . در بسیاری از گویشهای کردی از جمله کردی فهلوی (فَیلی) هنوز پسوند « دَر » به کار می رود . مانند « نان دَر » که به معنی « کسی است که وظیفه ی غذا دادن به خانواده و اطرافیانش را بر عهده دارد .» حرف « پـ » در « پدر » از پاییدن است . پدر یعنی پاینده ، کسی که می پاید . کسی که مراقب خانواده اش است و آنان را می پاید . پدر در اصل پایدر یا پادر بوده است . جالب است که تلفظ « فادر » در انگلیسی بیشتر به « پادَر » شبیه است تا تلفظ «پدر» ! « خواهر » از ریشه «خواه » است یعنی آنکه خواهان خانواده و آسایش آن است . « برادر » نیز در اصل « بَرا + در » است یعنی کسی که برای ما کار انجام می دهد یعنی کار انجام دهنده برای ما و برای آسایش ما . « مادر » یعنی « پدید آورنده ی ما » .السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

پنج شنبه 21/7/1390 - 12:6 - 0 تشکر 374087

سلام دوست عزیز
خیلی مفید بود
در پناه حق

پنج شنبه 21/7/1390 - 12:56 - 0 تشکر 374097

جالب بود.ممنون نکاجون

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی