دانش و فن آوری (بازدید: 591)
چهارشنبه 13/7/1390 - 15:17 -0 تشکر 372476
تولید برق از بینی

از آنجا كه فلورید پلی ‌وینیلیدین یك ماده زیست‌سازگار است، این پیشرفت می‌تواند نشانگر گام قابل توجهی در جهت ساخت یك دستگاه كاربردی كوچك برای جمع‌آوری انرژی از تنفس باشد.

هموطن آنلاین _تاثیری مشابه پدیده فیزوالکتریک كه كوره گازی را با فشار یك دكمه روشن می‌كند، می‌تواند در آینده، نیروی مورد نیاز حسگرهای بدن انسان را از طریق تنفس از راه بینی تامین كند.
«خودونگ وانگ»، استاد مهندسی و علوم مواد و «چنگلیانگ سون»، محقق فوق دكتری و «جیان شی»، در این پژوهش كه در مجله Energy and Environmental Science منتشر شده، در مورد ساخت یك ریز تسمه پلاستیكی گزارش داده‌اند كه در زمان عبور جریان هوای كم سرعت مانند تنفس انسان به لرزه در می‌آید.
در مواد خاص مانند فلوریدپلی ‌وینیلیدین كه توسط این تیم مورد استفاده قرار گرفته، یك بار الكتریكی در واكنش به تنش اعمال شده مكانیكی، انباشته می‌شود. این امر به عنوان اثر فیزوالکتریک شناخته شده است.
این محققان، با مهندسی فلورید پلی‌ وینیلیدین، دست به تولید انرژی الكتریكی كارآمد از تنفس برای كار انداختن دستگاه‌های كوچك الكترونیكی زده‌اند.
به گفته «وانگ»، اساسا این دانشمندان انرژی مكانیكی را از سیستم‌های بیولوژیكی جمع‌آوری می‌كنند.
جریان هوای تنفس عادی انسان معمولا پایین و در حد دو متر در ثانیه است.
طبق محاسبه دانشمندان با نازك كردن این ماده، لرزش‌های كوچك نیز می‌توانند یك میكرووات انرژی الكریكی تولید كنند كه برای حسگرها یا دیگر دستگاه‌های كاشته شده در صورت مفید است.
این محققان از پیشرفت‌های فناوری نانو استفاده كرده و با كوچكتر كردن دستگاه‌های الكترونیكی، یك میزبان دستگاه‌های زیست‌پزشكی ساخته‌اند كه می‌تواند قند خون را برای بیماری دیابت مورد نظارت قرار داده یا باتری یك دستگاه تنظیم ضربان قلب را شارژ مجدد كرده تا نیازی به تعویض نداشته باشد.
تنها نیاز این دستگاه‌های ریز، یك منبع برق ناچیز است. انرژی زاید مانند جریان خون، حركت، حرارت یا تنفس می‌تواند یك منبع پایدار نیرو را ارائه بدهد.
تیم «وانگ» از یك فرآیند قلمزنی یونی برای نازك كردن ماده همزمان با محافظت از ویژگی‌های فیزوالكتریكی آن استفاده كردند. «وانگ» بر این باور است كه با پیشرفتهای آینده می‌توان نازكی ماده را تا حد زیر میكرون كنترل كرد.
از آنجا كه فلورید پلی ‌وینیلیدین یك ماده زیست‌سازگار است، این پیشرفت می‌تواند نشانگر گام قابل توجهی در جهت ساخت یك دستگاه كاربردی كوچك برای جمع‌آوری انرژی از تنفس باشد.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه 21/7/1390 - 18:25 - 0 تشکر 374145

ممنون از انتخاب مطلب. خوب بود

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی