سينما و تلویزیون (بازدید: 273)
شنبه 9/7/1390 - 19:50 -0 تشکر 371484
گردش 22 میلیاردی سینمای ایران در 6 ماه

سینمای ایران در شش ماه نخست سال، شرایط پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. قرار گرفتن دو فیلم "اخراجیها 3" و "جدایی نادر از سیمین" در دو قطب مقابل هم که از سوی رسانه‌ها به آن پرداخته شد باعث گردید تا سینمای ایران سال 90 را با حاشیه آغاز کند. حاشیه‌هایی که فقط گردش مالی آن به سود سینما بود و لاغیر.
 

اما نگاهی به آمار فروش 29 فیلم سینمایی در شش ماه نخست سینمای ایران آمار قابل توجهی نیست. سهم در آمد سینمای ایران در این میان تنها 22 میلیارد تومان بوده است که از چند زاویه قابل بررسی است.

 

- با نگاهی به فروش قابل توجه 3 فیلم "جدایی نادر از سیمین، اخراجیها 3 و "ورود آقایان ممنوع" مشخص است که نزدیک به 14 میلیارد از 22 میلیارد فروش سینمای ایران فقط متعلق به 3 فیلم مذکور است و 26 فیلم دیگر اکران سینمای ایران فقط 8 میلیارد فروش داشته‌اند.

 

- اما نکته جالب‌تر اینکه اگر فروش فیلم "ورود آقایان ممنوع" را در نظر نگیریم، در شش ماه نخست سال 6 فیلم کمدی اکران شده‌اند که  فروش آنها نزدیک به 2 میلیارد 400 میلیون تومان بوده است که با توجه به اقبال مردم نسبت به آثار کمدی در قیاس با آثار دیگر و گردش مالی فوق الذکردر نیمه اول سال، نشان از ضعیف بودن آثار کمدی در نیمه نخست است.

 

- قابل توجه اینکه گر چه 21 فیلم غیر کمدی و دارای فضای حاشیه‌ای فروش تقریبا 6 میلیاردی داشته‌اند، اما فروش 800 میلیونی "اینجا بدون من"،820 میلیونی "جرم" و "500 میلیونی "زندگی با چشمان بسته" که البته فروش آن ادامه دارد نشان از آن دارد که ظاهراً ذائقه مردم عوض شده است.

 

- توجه مردم به سینمای اجتماعی این نکته را نیز به ذهن متبادر می‌کند که شش ماه دوم سال که ظاهراً تعداد بیشتری فیلم اجتماعی قرار است اکران شود فرصتی باشد برای قیاس واقعی ذائقه مردم نسبت به این ژانر از سینما. در همین راستا پیش بینی می‌شود فیلم‌های "خیابان های آرام" ساخته کمال تبریزی، "اخلاقتو خوب کن" ساخته مسعود اطیابی که یک فیلم بازیگر محور است با حضور بازیگرانی چون "رضا عطاران" و "جواد رضویان" با فروش چشمگیری همراه باشند.

 

گفتنی است در میان 29 فیلم اکران شده، پخش  16 فیلم در اختیار 2 شرکت (شرکت "فیلمیران" با 10 فیلم،"هدایت فیلم" با 6 فیلم،) بود و به ترتیب "توسعه سوره" با 3 فیلم و شکوفا فیلم با 2 فیلم و سایر شرکتها با یک فیلم بیشترین سهم را در میان پخش‌کنندگان سینمای ایران در اکران 6 ماه نخست سال داشته اند و بسیاری از شرکت ها نیز غیر فعال بوده‌اند.

 

خبرگزاری مهر

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی