انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 213)
پنج شنبه 7/7/1390 - 12:45 -0 تشکر 370891
مهندسی فرهنگی

مهندسی فرهنگی تنها راه مقابله با جنگ نرم
ادبیات داستانی به عنوان مادر هنرهای نمایشی در كشور‌های پیشرفته دارای جایگاه ویژه است. اهمیت این هنر تنها در تولید آثار فاخر فرهنگی ملاك تصمیم‌گیری متولیان فرهنگی كشورها نیست، بلكه نقش ادبیات داستانی در فرهنگ‌سازی و مهندسی فرهنگی هر جامعه‌ای مورد توجه قرار گرفته است.

ادبیات داستانی بی‌شك زبان مشترك و مورد علاقه نسل جوان و فرهیخته هر كشوری است. توجه متولیان امر به این زبان مشترك می‌تواند نیازمندی‌های آینده هر جامعه‌ای را به واسطه نگارش داستان‌های مناسب و به تبع آن، ساخت فیلم‌های سینمایی و سریال‌های جذاب از این گونه داستان‌ها، تحت تاثیر قرار داده و حداقل ذهنیت جامعه را نسبت به موضوعات مورد علاقه خود آماده نماید.

خلق هر اثر هنری و ماندگار ادبی باید برخاسته از قلمی توانا، دلی دردمند و با تجربه باشد، تجربه‌ای كه به زیور نثر آراسته شده باشد. می‌توان اثری هنری خلق كرد كه از تكنیك سرشار باشد ولی محتوا را نمی‌توان در تكنیك مستتر كرد.

هر اثر ماندگار و تاثیرگذار از 2 بخش تشكیل شده است؛ تكنیك و محتوا. در خلق آثار ماندگار و تاثیرگذار، تكنیك و محتوا لازم و ملزوم هم هستند. به همین دلیل، دكترین جریانات برانداز در براندازی نرم، استفاده از هنر برای منظور خاص خود است.

خوشبختانه مدیران ارشد نهادهای فرهنگی به این مهم توجه ویژه دارند ولی زمانی كه اجرای امور به مجریان و عوامل میانی محول می‌شود، عدم درك صحیح یا نداشتن بینش مناسب یا مواردی از این دست، اجرای اصولی اقدامات بایسته را بی‌سرانجام می‌گذارد.

صدای دلسوزان در هیاهوی منفعت‌طلبی‌ها و منیت‌های خودساخته در این وادی به جایی نرسیده است، ولی ای كاش مجالی یافت می‌شد تا متولیان فرهنگی جامعه با آگاهی از ضعف زیرمجموعه خود، طرحی نو برای مهندسی فرهنگی جامعه در می‌انداختند تا آینده این نسل جوان و فرهیخته در كوران حوادث و تهاجم‌های مخرب فرهنگ بیگانه رقم نخورد.

همه ما باید باور كنیم عرصه فرهنگ، جولانگاه یكه‌تازی‌های مدعیان رسوب‌زده ذهنی نیست؛ مدعیانی كه به جای آن كه در این سنگر برای رشد و بالندگی فرهنگ كشور هزینه كنند، متاسفانه به دنبال تامین هزینه‌های زندگی خود در این عرصه هستند! و هیچ فكر بكر و نوآوری‌ را برنمی‌تابند، زیرا خطری برای منافع خود و عاملی برای رسوایی كم‌كاری‌ها و ندانم‌كاری‌های خود می‌دانند.

طبق فرمایش مولایمان، تهاجم فرهنگی دشمن جدی است و مدیران ارشد فرهنگی كشور هم باید بدون توجه به زیرمجموعه بعضا فشل، اقدامات جهادی را در دستور كار خود قرار دهند.

منبع: جام جم 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی