انجمن ها > انجمن عکس و عکاسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عکس و عکاسي (بازدید: 532)
دوشنبه 4/7/1390 - 6:37 -0 تشکر 370156
گونه های مختلف

گونه استثنایی كه طی 20 سال گذشته كشف شده‌اند

در صورتی كه هر یك از عكس ها باز نشد بر روی آن راست كلیك كرده و گزینه show picture را بزنید

طی 20 سال گذشته بیش از 1300 گونه جدید كشف شده‌اند. این گزارش به 20 نمونه كمیاب و استثنایی از میان آنها مانند داینوسپایدر، عقرب امپراتور، قورباغه پینوكیو و كوسه‌ای كه در آب راه می‌رود، می‌پردازد.

طی 20 سال گذشته بیش از 1300 گونه جدید كشف شده‌اند. این گزارش به 20 نمونه كمیاب و استثنایی از میان آنها مانند داینوسپایدر، عقرب امپراتور، قورباغه پینوكیو و كوسه‌ای كه در آب راه می‌رود، می‌پردازد.

 

عقرب امپراتور

این عقرب كه حدود 20 سانتیمتر طول دارد، طی پژوهش‌های RAP در سال 2006 در كشور آفریقایی غنا كشف شده است. این عقرب هم سم تولید می‌كند اما سم آن نه‌تنها برای انسان خطرناك نیست بلكه به گفته محققان می‌تواند به تولید داروهایی برای بهبود آریتمی و دیگر ناراحتی‌های قلبی كمك كند.
 

 

 

كشف جنس تازه‌ای از جوندگان

این جنس جدید كه شبیه به چین‌چیلاهای كشف شده در مقبره اینكاها است، طی كاوش‌های سال 1997 و 98 در پرو كشف شده است. كشف این جنس جدید باعث شده دانشمندان به كشف جنس‌های تازه دیگری از جوندگان در آینده نزدیك امیدوار باشند.
 

 

 

سوسك كمپوست‌ساز

این سوسك كه تنها محل زندگی كشف شده آن و نمونه‌های مشابهش غاری در گینه است، می‌تواند با تخریب زباله‌ها آنها را به مواد اولیه مورد نیاز طبیعت و انسان تبدیل كند. به گفته محققان RAP این سوسك بخشی از اكوسیستمی است كه برای حفظ تعادل میان طبیعت و مواد شیمیایی ساخت انسان تلاش می‌كند.
 

 

 

داینوسپایدر

این گونه كوچك یكی از معدود بندپایانی است كه طی 300میلیون سال اخیر دچار تغییرات چندانی نشده‌اند. داینوسپایدر در جنگل‌های كشور غنا كشف شده است. این حشره 11میلیمتری بزرگترین گونه شناخته شده در میان 57 گونه فعلی است و از موریانه‌ها و لارو مورچه تغذیه می‌كند.
 

 

 

سنجاقك Platycypha

این سنجاقك سال 2004 توسط تیم تحقیقاتی RAP در آبگیرهای رودخانه كنگو كشف شده و با توجه به اینكه سنجاقك‌ها یكی از حساس‌ترین جانداران به آلودگی آب هستند، می‌توان از سلامت آب این رودخانه مطمئن شد. این گونه از آبزیان بسیاركوچك و پشه‌ها تغذیه می‌كند.
 

 

 

مورچه سرباز بزرگ

این مورچه سرباز 1.5 سانتیمتری كه در جنگل‌های كشور كامبوج كشف شده، خصوصیات منحصربه‌فردی دارد. مورچه‌های این گونه هنگام احساس خطر در اطراف لانه پراكنده خواهند شد و با بستن دو قلاب جلوی دهانشان به یكدیگر منظره‌ای دفاعی و هشداردهنده ایجاد خواهند كرد.
 

 

 

قورباغه پینوكیو

این گونه عجیب كه در كوهستان‌های اندونزی كشف شده، زائده‌ای روی بینی‌اش دارد كه توجه محققان را به خود جلب كرده است.
 

 

 

قورباغه درختی 15 سانتیمتری

این قورباغه درختی بزرگ كه سال 2008 در كوهستان‌های گینه كشف شده، مانند بسیاری از گونه‌های مشابه آن در كناره‌های رودخانه و زیر سنگ‌ها تخم‌ریزی می‌كند. بچه‌های این قورباغه هنگام تولد از دهان بزرگ و بادكش‌مانندشان برای چسبیدن به سنگ‌ها و در امان ماندن از جریان تند رودخانه استفاده می‌كنند.
 

 

 

عنكبوت پرنده‌خوار

این عنكبوت بزرگ كه طول پاهایش تا 30 سانتیمتر می‌رسد و حدود 170 گرم وزن دارد، سنگین‌ترین عنكبوت شناخته شده در جهان است. این عنكبوت از حشرات كوچك ساكن جنگل‌های آمریكای جنوبی، مارهای سمی و مارمولك‌ها تغذیه می‌كند. این عنكبوت سم تولید می‌كند اما سم آن برای انسان خطرناك نیست.
 

 

 

gola malimbe

این پرنده زیبا نیز در جنگل‌های جنوب‌شرقی گینه، جایی كه بیش از یك‌سوم گونه‌های كمیاب و استثنایی سال‌های اخیر كشف شدند، كشف شده است. طی 20 سال اخیر بیش از 1300 گونه جدید توسط RAP كشف شده‌‌اند.
 

 

 

Brachyamytta rapidoaestima

این حشره عجیب یكی از نمونه‌های كشف شده در سال 2002 است. این گونه شكارچی برای شكار حشرات كوچك كمین می‌كند و سرانجام آنها را به دام می‌اندازد. دلیل انتخاب نام این شكارچی سكونت آن در جنگل‌های غربی آفریقا است كه دارند به سرعت تخریب می‌شوند.
 

 

 

حشره‌ای با بال‌های پرطاووسی

این حشره با بال‌های زیبا كه سال 2006 در آمریكای جنوبی كشف شده، دو شیوه استتار اختصاصی دارد. یكی استفاده از طرح بال‌ها برای تبدیل شدن به یك برگ مرده و دیگری حركات سریع و استفاده از طرح بال‌های میانی برای تداعی پرواز یك پرنده است.
 

 

 

ماهی با رنگ‌های الكتریكی

این ماهی زیبا از شیوه‌ای منحصربه‌فرد برای جذب جنس مخالف استفاده می‌كند. ماهی نر به كمك این رنگ‌های الكتریكی كه در تصویر می‌بینید، توجه ماهی ماده را جلب خواهد كرد.
 

 

 

سمندر ای.تی

این جاندار جالب‌توجه كه اولین‌بار سال 2009 در اكوادور كشف شده، یك سمندر ای.تی است. این جاندار نه‌تنها مانند همنام فضایی خود انگشت سبابه بلندی دارد، بلكه فاقد ریه است و از راه پوست تنفس می‌كند. انگشت سبابه بلند این سمندر برای گرفتن برگ‌ها و بهبود حركت استفاده می‌شود.
 

 

 

یك مارمولك عجیب

این مارمولك با ظاهر ترسناك كه در سال 1998 در ماداگاسكار كشف شده، یكی از 10 جاندار در معرض انقراض به دلیل قاچاق در سال 2004 بوده است. پوست این جاندار به استتار خوب آن كمك كرده و شكار در شب را برایش ساده‌تر خواهد كرد.
 

 

 

smoky honeyeater

این پرنده زیبا ساكن ارتفاعات اندونزی است. این پرنده كه در ارتفاع بالای 1600 متری زندگی می‌كند، از شیره گل‌ها تغذیه می‌كند و در گرده‌افشانی نقش بسیارباارزشی را ایفا خواهد كرد.
 

 

 

Pseudancistrus kwinti

این گربه ماهی منحصربه‌فرد كه اولین‌بار در آب‌های آمریكای جنوبی كشف شده، می‌تواند به كمك آرواره‌هایش به شكار در آب‌های این منطقه بپردازد. آرواره‌های قوی این ماهی برای تكه‌تكه كردن انواع بی‌مهرگان و جلبك‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 

 

 

مورچه پلنگی

این مورچه كه ظاهری شبیه به پلنگ‌ها دارد و در گینه‌نو كشف شده، شكارچی ماهری نیز هست. این مورچه به كمك آرواره‌هایش قربانیان را كه اغلب بی‌مهرگان كوچك هستند، حمل می‌كند و گاهی از آن برای حمل مورچه‌های كوچك استفاده خواهد كرد.
 

 

 

كوسه‌ای كه راه می‌رود

این كوسه كه در سال 2006 در آب‌های اندونزی كشف شده، بسیارمورد‌توجه محققان قرار گرفته است. این گونه می‌تواند شنا كند اما اغلب از باله‌هایش برای راه‌رفتن در كف آب استفاده خواهد كرد. این نمونه می‌تواند آغاز ظهور آبزیانی باشد كه به خشكی پا خواهند گذاشت!
 

 

 

میمون دماغ‌لوله‌ای

این میمون میوه‌خوار دماغ‌لوله‌ای كه اولین‌بار در جنگل‌های گینه‌نو كشف شده یكی از 20 گونه استثنایی كشف‌شده در سال‌های اخیر است. این میمون عجیب و كمیاب مانند دیگر نمونه‌هایی كه در این گزارش خواهید دید، توسط محققان برنامه شناسایی سریع گونه‌ها وابسته به سازمان بین‌المللی حفاظت منابع طبیعی، كشف شده است.
 

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی