انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 755)
شنبه 2/7/1390 - 18:45 -0 تشکر 369747
عبدالمالک ریگی چگونه دستگیر شد؟

کیهان: عبدالمجید ریگی با نام مستعار «عبدالمالك» در یك عملیات پیچیده امنیتی روزهای پایانی سال 88 به دام سربازان گمنام امام زمان افتاد و در نهایت در 30 خرداد 89 به سزای اعمال ننگین خود رسید.

شناسایی و دستگیری عبدالمالك ریگی سر كرده معدوم گروهك تروریستی جندالشیطان كه مورد حمایت سرویس های جاسوسی آمریكا، انگلیس و رژیم صهیونیستی قرار داشت، از عملیات های پیچیده اطلاعاتی بود كه با همكاری دستگاه امنیتی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نهادهای حافظ انقلاب اسلامی در تاریخ 4 اسفند 88 صورت گرفت.

ریگی چگونه لو رفت؟

براساس ردگیری های چند ماهه انجام شده از سوی یك منبع اطلاعاتی در امارات خبر می رسد كه ریگی به عنوان مسافر قصد سفر به كشور قرقیزستان را دارد كه به دنبال این گزارش مسئولان امنیتی مربوطه تصمیم می گیرند عملیات فرود اجباری هواپیما و دستگیری ریگی، توسط نیروی هوایی صورت گیرد.

بر پایه گزارش این منبع اطلاعاتی كه ساعت 10 شب به وزارت اطلاعات ارسال و مشخص می شود كه «عبدالمالك ریگی» با نامی مستعار برای ملاقات و دیدار با ریچارد هالبروك نماینده ویژه اوباما در امور افغانستان كه در قرقیزستان به سر می برد با هواپیما در حال مسافرت از دبی به مقصد بیشكك است.

به محض مخابره این خبر دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران وارد فاز عملیاتی شده و بلافاصله فرمانده كل ارتش از طریق معاون اطلاعات وی در جریان رهگیری هواپیمای مذكور قرار می گیرد.

به این ترتیب روند اجرای عملیات پیچیده اطلاعاتی امنیتی برای دستگیری ریگی در یك مجرای خاص با طبقه بندی سری توأم با رعایت تمام مقتضیات و مناسبات امنیتی در كمترین زمان ممكن با دستور فرمانده كل ارتش كلید می خورد.

احضار شبانه فرماندهان ستاد ارتش

اجرای این عملیات حساس با نظارت فرمانده كل و معاون عملیاتی وی به فرمانده نهاجا و همچنین مركز عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا سپرده می شود كه به دستور فرماندهی وقت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شبانه تمام فرماندهان ستاد فراخوانده شده و با توجه به اینكه تنها حدود یك ساعت و نیم به برخاستن هواپیما باقی مانده بود به سرعت نقشه این عملیات پیچیده طرح ریزی و اجرا می شود.\

گزینه های رهگیری هواپیمای ریگی

گزینه اول برای رهگیری هواپیمای حامل ریگی بود كه هر هواپیمایی كه از امارات به سمت شرق پرواز می كند باید از كریدور پروازی ایران عبور كند كه نقطه تماس اجباری كه خلبان باید اطلاعات پروازی را دریافت كند، جنوب بندرعباس است؛ این مسیر در ادامه به ایستگاه ناوبری كرمان و از مسیر طبس واقع در شمال شرق بجنورد كه نقطه خروجی تماس اجباری است از مرز ایران خارج می شود.

با توجه به همزمانی سه ترافیك با فاصله دو تا شش دقیقه به مقاصد كییف، افغانستان و بیشكك كه همگی می بایست در این دالان هوایی قرار می گرفتند تفكیك آنها كمی دشوار بود كه با كمك خدا و همت همكاران خبره تفكیك ترافیك توسط رادار انجام شد.

حال نوبت آن بود كه مشخص شود هواپیما در كدام یك از فرودگاه های كشور مجبور به فرود شود گزینه های مختلفی از جمله تهران، كرمان، مشهد، اصفهان و بندرعباس بود كه سرانجام پس از بحث و تبادل نظر فرودگاه بین المللی بندرعباس به عنوان بهترین گزینه انتخاب می شود.

علت ریسك ناپذیری مسئولان پروازی

فرودگاه كرمان به علت اینكه در آن روزها در حال آماده سازی بود، وضعیت مناسبی برای فرود یك هواپیمای پهن پیكر نداشت و ممكن بود خلبان هواپیمای مسافربری بوئینگ 737-B از فرود در چنین فرودگاهی كه در طرح پروازی اش هیچ اشاره ای به وجود چنین فرودگاهی نشده بود ممانعت كند كه در این صورت مسئولان پروازی و مراقبت های هوایی طبق قوانین هوانوردی ایكائو می بایست به خواست خلبان تن می دادند. با این پیشینه بود كه مسئولان مربوطه دچار چنین ریسكی نشدند.

چرا فرودگاه مهرآباد نه!

فرودگاه مهرآباد تهران نیز به دلیل اینكه زمان زیادی طول می كشید تا هواپیما بدانجا برسد و ممكن بود به محض شروع عملیات رهگیری و اعلام اولین اخطار از سوی رادار با هواپیمای شكاری با عدم تمكین هواپیمای مسافربری برای فرود اجباری روبه رو شود كه در نهایت احتمال دخالت نیروهای بیگانه مستقر در خلیج فارس هم می رفت.
فرودگاه مشهد هم به علت بعد مسافت عملا كنار گذاشته و بالاخره تصمیم گرفته شد این هواپیما در بندرعباس فرود اجباری را انجام دهد.

سناریوهای عملیاتی «آلرت »ها

چندین هواپیمای اصطلاحا «آلرت» شامل 3 فروند هواپیمای 4-F فانتوم با عناوین دنا آلفا، دنا براوو، دنا چارلی آماده اجرای فرمان پروازی بودند كه در صورت اسكرامبل می توانستند به سرعت وارد عمل شوند؛ حتی احتمال می رفت كه اگر هواپیمای مسافربری بنا به دلایلی از مسیر دید هواپیماهای 4-F خارج شود، 2 فروند هواپیمای F-14A تامكت هم در ادامه مسیر عملیات رهگیری را انجام دهند و همه این تصمیمات در همین زمان محدود برنامه ریزی و همه سناریوها پیش بینی می شود.

دو فروند هواپیمای بویینگ 707 و 747-B هم به منظور انجام عملیات سوختگیری شبانه پیش بینی شد تا در نقاط ایستایی بر فراز آسمان آماده باشند و در صورت طولانی شدن عملیات رهگیری به محض اعلام نیاز هر یك از خلبانان آماده عملیات سوختگیری شوند آن شب به تمام پایگاه های نیروی هوایی ارتش آماده باش صددرصد داده شد.
مطابق برنامه و طرح پروازی قرار بر این بود كه هواپیمای مسافربری بعد از تماس با بخش كنترل ترافیك هوایی جنوب ایران برنامه تغییر ارتفاع از 36 هزار و 25 هزار پا را دریافت كند.

پاسخ های منفی خلبان ریگی

هواپیمای حامل ریگی در اولین نقطه ورودی به منطقه اطلاعات پروازی ایران ورود خود را اعلام كرد و در كریدور پروازی قرار گرفت.

همزمان با تكمیل فرایند رهگیری هوایی درخواست رادار از هواپیمای مسافربری برای نشست در فرودگاه بندرعباس به دلیل عدم برنامه ریزی قبلی، با پاسخ مثبتی از طرف خلبان روبه رو نشد. رادار بندرعباس دوباره درخواستش را تكرار كرد اما هیچ نتیجه ای در بر نداشت.

وقتی تیراندازی آغاز شد

خلبان دنا آلفا بلافاصله پس از دریافت دستور موقعیت خود را تصحیح كرد و اولین رگبار آگهی مسلسل را با 3 ثانیه نواخت ممتد تیر آغاز كرد. هواپیمای شكاری آلفا پس از اقدام به شلیك با تكرار حركات متناوب بال به چپ و راست به سمت چپ گردش كرد.

خلبان هواپیمای مسافربری درست بر فراز آسمان فرودگاه كرمان به سمت طبس با تلاش مستمر و مداوم خلبان فانتوم از ادامه مسیر منصرف شد و علامت بصری پرواز هواپیمای شكاری را با گردش به چپ پذیرفت و دنبال كرد.

ریگی در دام سربازان گمنام امام زمان(عج)

و بالاخره این عملیات پیچیده اطلاعاتی، امنیتی با همكاری سربازان گمنام امام زمان و غیور مردان نیروی هوایی ارتش و سایر دستگاه های مربوطه با موفقیت كامل انجام و هواپیمای حامل عبدالمالك ریگی در امتداد باند فرودگاه بندرعباس عملیات تقرب و فرود را انجام داد و دقایقی بعد تروریست بی رحم جنوب شرق كشورمان در چنگ سربازان گمنام این آب و خاك گرفتار شد.

گفتنی است؛ به گزارش فارس، سرانجام با حكم صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی، عبدالمجید ریگی با نام مستعار عبدالمالك سحرگاه روز یكشنبه 30 خرداد 89 با حضور تعدادی از خانوادهای شهدا و جانباختگان جنایات تروریستی وی در محل زندان اوین به دار آویخته شد.
 
رجا نیوز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی