انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 452)
شنبه 2/7/1390 - 18:37 -0 تشکر 369742
تفریح با چاشنی ابتذال/ در تور ما رقص آزاد است!

گزارش رجانیوز از وضعیت غیراخلاقی در برخی تورهای گردشگری؛ 
گروه استان‌ها- مدت‌هاست خبرهای ناخوشایندی از رعایت نشدن موازین شرعی در تورهای داخلی به گوش می‌رسد و با وجود وعده‌ای که مسئولان مربوطه برای لغو مجوز تورهای متخلف داده‌اند اما همچنان این تورهای گردشگری به کار خود ادامه می‌دهند، در حالی که به نظر می‌رسد نظارت جامعی بر فعالیت‌های آنان نمی‌شود.

به گزارش رجانیوز، شاید بتوان یکی از دلایل اصلی بی‌توجهی تورهای گردشگری به موازین اخلاقی- اسلامی را در کساد بازارهای آنان جستجو کرد. برخی از این بنگاه‌های اقتصادی برای کسب درآمد بیشتر و جذب مشتری حاضر هستند با ولنگاری و قانون‌شكنی به ارزش‌های حاكم و باور‌های مردم دهن‌كجی کنند، به‎طوری که با نظارت جامع و دقیق بر عملکرد آنان می‌توان دریافت که تعدادی از این تورهای گردشگری عملکرد بسیار متغیری از نظام ارزشی انقلاب دارند.

هر چند که در قانون و آیین‌نامه‌های گردشگری، شیوه ثبت تورها و نحوه نظارت بر آنها مشخص شده است اما به نظر می‌رسد کوتاهی مسئولان سازمان گردشگری و جهانگردی در نظارت بر فعالیت تورهای گردشگری می‌رود تا ضربات جبران‌ناپذیری را بر پیکره باورهای ارزشی مردم وارد کند.

رسانه‌ها مدت‌هاست با تهیه گزارش‌هایی در مورد این موضوع تلاش کرده‌اند تا جامعه را نسبت به فعالیت برخی از تورهای گردشگری حساس کنند اما متاسفانه تنها برای مدت کوتاهی عملکرد این موسسات مورد توجه قرار می‌گیرد و بعد از مدتی روز از نو و روز از نو.

چندی پیش یکی از رسانه‌های خبری نیز با انتشار گزارشی به زوایای مختلف این ناهنجاری پرداخت و از اختلاط دختران و پسران جوان در تورهای یک‌روزه پرده برداشت.

براساس این گزارش، برخی از جوانان دختر و پسر مجرد همراه این تور‌های یك روزه می‌شوند، که در این اردوها بسیاری از حریم‌های اخلاقی و اسلامی شكسته می‌‌شود.

در جمع این افراد نه تنها از حجاب اسلامی و رعایت بسیاری از حریم‌های اخلاقی خبری نیست بلكه مانتوها جای خود را به پیراهن‌ داده‌اند و روسری‌ها نیز روی سر دختران سنگینی می‌‌كند.

این تورها در ظاهر نام گردشگری به خود می‌گیرد، در حالی‌كه عملا جوانان دختر و پسر ضمن اختلاط، در این فرصت به‌دست آمده، به رقص و آواز پرداخته و فضای تور را به محیطی ابتذالی تبدیل می‌كنند.

تورهای یك‌روزه به دلیل ماهیت مبهم كاركردی آن برای پدران و مادران و نا‌آشنایی آنان با فضای فرهنگی مبتذل حاكم بر آن و ضعف نظارتی نهادهای مسئول، بهترین بهانه برای جوانان برای فرار از قید‌ و بند‌های خانواده و ‌برقراری ارتباطات ناسالم با جنس مخالف و شكستن قبح‌ بسیاری از مفاسد اخلاقی شده است.

این در حالی است كه متاسفانه در حال حاضر اكثر خانواده‌ها از ماهیت این گونه سفرها و حواشی و فضای حاكم بر آن بی‌‌اطلاع هستند كه ضرورت نظارت بر روی این تورها از سوی سازمان‌های مسئول جدی به نظر می‌‌رسد.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس سال گذشته ضمن تاکید بر اینكه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید با جدیت بیشتری بر وضعیت تورهای گردشگری داخلی نظارت داشته باشد، گفت: این وظیفه سازمان میراث فرهنگی سبب نمی‌شود كه سازمان‌های دیگر كه نقش حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی را دارند در این موضوع وارد نشوند. این موضوع باید مورد تأكید تمام دستگاه‌ها قرار گیرد تا وضعیت فعلی برخی از تورهای گردشگری بهبود یابد.

اسدالله عباسی با اشاره به وضعیت موجود در برخی از تورهای گردشگری داخلی که در خور شأن جامعه اسلامی نیست، اظهار داشت: در ارتباط با وضعیت تورهای داخلی سازمان میراث فرهنگی موظف به نظارت است چون این سازمان هم به دفاتر خدمات گردشگری و هم به تورها مجوز می‌‌دهد و از سوی دیگر مقاصد گردشگری نیز توسط این سازمان تعریف می‌‌شود.

وی در ادامه با اشاره به برخی پرونده تخلفات دفاتر و آژانس‌های خدمات گردشگری، افزود: طی سال گذشته تعدادی از دفاتر خدمات گردشگری تخلفاتی داشته‌اند که پروانه فعالیت آن‌ها لغو شد در حال حاضر نیز اگر گزارش‌هایی درباره تخطی دفاتر خدمات گردشگری از مقررات و چارچوب تعیین‌شده، اعلام شود یقیناً ‌سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید به صورت جدی برخورد کند.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس ادامه داد:‌ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری علاوه بر شکایات مردمی درباره تخلفات آژانس‌ها و تورهای گردشگری می‌‌تواند بازرسان خود را برای بررسی وضعیت اعزام کند البته بعید می‌‌دانم که از نظر کادر، به قدری تأمین باشند که بتوانند تمام جوانب را پیگیری کنند.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس تصریح کرد: هر چند که ما نمی‌‌توانیم نظارتی بر تورهای گردشگری خارجی داشته باشیم اما حداقل باید در ارتباط با تورهای گردشگری داخلی نظارت کافی صورت گیرد.

با وجود تاکید عباسی بر نظارت بیشتر بر تورهای گردشگری اما به نظر می‌رسد هنوز وضعیت گذشته کماکان باقی است.

یکی از جوانان شرکت‌کننده در تور سفر یک روزه از تهران به نمک‌آبرود که بیست و پنجم شهریور سال جاری برگزار شد، با بیان اینکه مسئول تور مذکور نسبت به قوانین جمهوری اسلامی و شرع مقدس بسیار بی‌تفاوت و بی‌اعتنا بود، اظهار داشت: مدیر این تور که کارمند اسبق هواپیمایی کاسپین بوده و به گفته خود نمایندگی فعلی یكی از شركت‌های هواپیمایی را در ایروان دارد، به هنگام حرکت با برخوردی غیر منتظرانه در جواب یکی از مسافران در مورد توقف برای نماز پاسخ داد كه: " برنامه‌ای برای نماز صبح در نظر ندارند". با وجود اینکه اکثریت مسافران در این اتوبوس مومن و دارای ظاهری مذهبی بودند.

وی افزود: این فرد به مسافران گفت که در تمام تورهای این شرکت تفریحاتی از جمله رقص مجاز است.

كته قابل توجه اینكه اتوبوس مذكور نسبت به سایراتوبوس‌های این تور کمترین حرکت غیراخلاقی را داشت و به گفته این فرد در اتوبوس‌های دیگر مردان و زنان آزادانه می‌رقصند.

وی تصریح کرد: از مسئولان می‌خواهم که بر اساس اصل هشتم قانون اساسی حرکتی مدبرانه و برخوردی قاطع با این عوامل که با خط گرفتن از جریان‌های معاند نظام و انقلاب سعی بر نابود کردن ارزش‌ها و اعتقاداتمان دارند، داشته باشند.

او که به گفته خود پیگیر رسیدگی به این جریان از مقامات مسئول است، اضافه کرد: در مورد وضعیت ناهنجار و غیر اخلاقی در تورهای گردشگری نامه‌ای تنظیم شده و آن را برای رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دفتر مقام معظم رهبری، دفترریاست جمهوری، دفتر ریاست قوه قضاییه، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان تهران و حراست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران ارسال کرده‌ام.

اطمینان از نظارت بر تورهای گردشگری باید به یکی از شرایط اصلی خانواده‌های متدین برای شرکت در برنامه‌های تفریحی تبدیل شود تا مدیران موسسات گردشگری با مشاهده اصرار مشتریان خود بر این موضوع تلاش بیشتری در رعایت قوانین مربوطه در برنامه‌های خود داشته باشند.

سال‌هاست صنعت توریسم مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفته است و به نظر کارشناسان امر در صورتی که این صنعت رونق گیرد سودی چند برابر فروش نفت عاید اقتصاد کشورمان خواهد شد اما باید دید مسئولان با چه قیمتی قصد دارند این صنعت ارزشمند را حفظ کرده و رونق ‌بخشند.
 
rajanews 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی