دانش و فن آوری (بازدید: 460)
چهارشنبه 30/6/1390 - 16:41 -0 تشکر 368431
دستیابی به ابرساختارهای نوین گرافنی

 
محققان کره‌ای و آمریکایی ابرساختارهای نوینی متشکل از لایه‌های گرافنی ساخته‌اند که بر خلاف روش‌های قبلی برای جاسازی مواد میهمان بین لایه‌های گرافنی، امکان کپسوله کردن و کنترل لایه به لایه تقریبا هر نوع ماده‌ای از جمله طلا، سرب، کبالت یا سولفید سرب در آنها وجود داشته و در نتیجه این ابرساختارها می‌توانند شکل‌های مختلف ورقه‌ای یا ساندویچی را به خود بگیرند. ،
 
از این ساختارها می‌توان به‌عنوان اتاقک‌های واکنش برای ترکیب مواد مختلف وکنترل حرکت و برهم کنش شیمیایی نمونه‌های کپسوله شده استفاده کرد و یا با ترکیب ساختارهای گرافنی در صورت لزوم گیت‌های الکتریکی برای آن تعبیه نمود.


در این روش محققان از رسوب دهی بخار شیمایی برای سنتز سطوح وسیعی از گرافن تک لایه‌ای استفاده کردند و سپس این تک لایه‌های به‌دست آمده را به روی یک زیر لایه منتقل کرده و با تکرار این فرایند به ترتیب و لایه به لایه ورقه‌های گرافنی را روی هم قرار دادند.به گفته جئونگ یانگ از لحاظ تئوری هیچ محدودیتی در تعداد این لایه‌های گرافنی که روی هم قرار می‌گیرند وجود ندارد و اگرچه که در این آزمایش از گرافن به‌عنوان میزبان استفاده شده است اما دیگر مواد از قبیل نیترید بور و چندین دی شالکوژنید هم می‌توان به این منظور استفاده کرد.این محققان در حال حاضر سعی د ارند با کپسوله کردن مواد آلی یا زیست ماده‌ها بین این لایه‌های گرافنی، ابرساختارهای نوین دیگری بسازند. آنها امیدوارند در آینده این ساختارهای گرافنی نوین در حسگرهای شیمیایی، پیل‌های خورشیدی و باتری‌ها کاربرد پیدا کنند.لازم به ذکر است که حاصل کار این دانشمندان در نشریه Nano Letters منتشر شده است. 
 

جمعه 1/7/1390 - 8:6 - 0 تشکر 369196

خیلی ممنون فرصتی هست تا رسوب دهی شیمیایی به وسیله بخار (CVD) رو شرح بدم.

رسوب دهی شیمیایی در فاز بخار (CVD) یکی از روشهای کارآمد برای تشکیل فیلم های نازک از واکنش دهنده های فاز بخار در محیط ساخت است.

نیمه هادی ها، پوششهای محافظ، پوششهای محافظ گرمایی و فیلم های الماس و ابزارهای الکتریکی- نوری از این موارد هستند.

کل صنعت ویفر داخلی به روش نشست شیمیایی بخار وابسته است. مدارهای مجتمع، سنسورهای، LED ها، سلولهای خورشیدی را می توان از طریق نشست شیمیایی بخار تولید کرد.

پوششهای محافظ گرمایی کاربردهای مهمی در صنعت هوانوردی دارند. برای مثال پوشش توربین گاز و ترکیبات موتور موشک در 10 سال گذشته توجه زیادی به CVD برای تولید نانو لوله های کربنی، نانو سیمها بوده است و اخیرا کریستالهای الماس که سختی بالایی نسبت به الماس طبیعی دارند تولید شده است.

در 10سال اخیر نشست شیمیایی بخار توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، چون این روش به شکل صنعتی می تواند نانولوله های کربنی تولید کند. تولید نانو لوله های کربنی از طریق نشست شیمیایی بخار از راه کاتالیزور به دست می آید.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی