دانش و فن آوری (بازدید: 192)
چهارشنبه 30/6/1390 - 16:40 -0 تشکر 368430
ابداع روشی جدید برای رشد نانوسیم پیچ‌های کربنی چند‌جداره

 

 نانوسیم پیچ‌های کربنی (CNCها) نانو الیاف کربنی مارپیچی هستند که دانشمندان امیدوارند بتوان از آنها به‌عنوان پرکننده، جاذب امواج الکترومغناطیسی و حسگرهای تماسی استفاده نمایند. اما با این حال علیرغم تلاش‌های فراوانی که برای تولیدCNCهای شکل دارانجام شده، بیشتر آنها بی‌شکل بوده و نسبت به نانولوله‌های کربنی، الیاف بزرگتری داشته و قطر سیم پیچ آنها هم بیشتر است.

اخیرا محققان دانشگاه فناوری تویوهاشی ژاپن راه‌حلی را برای رفع این مشکل یافتند. آنها با استفاده از روش رسوب‌دهی شیمیایی بخار (CCVD) موفق شدند CNCهای نازکی به قطر 50 نانومتر را رشد دهند. آنها به این منظور ابتدا پودرهای آهن، قلع و زئولیت نوع Yرا در محلول غلیظی از اسید هیپوکلریک با هم مخلوط کردند. سپس مخلوط به‌دست آمده را در معرض امواج صوتی قرار داده و در یک کوره خشک کردند و در مرحله بعد مخلوط گازی C2H2/N2 را درون یک راکتور لوله‌ای از جنس کوارتز و در دمای 700 °C از روی آن عبور دادند که در نهایت CNCهایی به‌ترتیب با قطر الیاف وسیم پیچ 15 و 50 نانومتر به‌دست آمد.
به گفته یوکوتا با این روش که توسط پرتونگاری مقطعی الکترونی از نانوسیم پیچ‌های کربنی چند‌جداره به‌دست آمده (MWCNC) هم تایید شده است، قطر این CNCها کاهش یافته و در نهایت به تغییر ساختاری کربن‌های بی‌شکل و تبدیل آن به ساختارهای گرافیتی و بهبود مشخصه‌های مکانیکی و الکتریکی آن می‌انجامد. وی و همکارانش امیدوارند این CNCهای چند‌جداره در فناوری باتری و سیستم‌های نانوالکترومکانیکی کاربرد یابد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی