انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 392)
سه شنبه 29/6/1390 - 18:57 -0 تشکر 368179
سکه های که از سکه می افتند

جمع‌آوری سكه‌های پارسیان
سرانجام پس از پایان اولتیماتوم 5/1 ساله و ورود سكه‌های یك گرمی بانك مركزی به بازار، سازمان حمایت مهلت یكماهه‌ای را برای جمع‌آوری سكه‌های غیر استاندارد گرمی و از جمله سكه پارسیان اعلام كرد.

به گزارش خبرنگار ما از حدود 4 سال پیش و به دنبال كمبود ضرب سكه‌های طلا توسط بانك مركزی ، ضرب برخی سكه‌ها در گرماژهای مختلف توسط برخی طلا فروشان باب شد و اتفاقا مورد استقبال نیز قرار گرفت.

علت استقبال مردم این بود كه این سكه ها متناسب با قدرت خرید مردم با توجه به عرف عروسی ها و مهمانی‌ها طراحی شده بود و كسانی كه قدرت خرید سكه ها ی بهار آزادی رایج را نداشتند به راحتی می توانستند نیاز خود را با خرید این سكه ها برطرف كنند. این چنین بود كه سكه‌های گرمی تحت نامهای مختلف چون هخامنشی، پارسیان ، كوروش، الیزابت و... در بازار رایج شد اما سوء استفاده های زیادی كه در استفاده از طلای و اقعی در ضرب این سكه ها صورت می‌گرفت و ارزش آن را بیش از حد و گاه تا حد صفر كاهش می‌داد باعث شد بانك مركزی اولتیماتوم 5/1 ساله ای را برای خروج تدریجی این سكه ها به طلا فروشان بدهد البته همزمان سكه‌های یك گرمی پلمب شده و استاندارد خود را نیز برای پوشش تقاضای موجود برای سكه های غیر رسمی روانه بازار كند . اكنون كه سكه های یك گرمی بانك مركزی تقریبا جا افتاده ، سازمان حمایت دیروز اعلام كرد سكه‌های غیر‌رسمی طلا كه توسط بانك مركزی ضرب نشده اند را جمع آوری خواهد كرد.

در این باره یك مقام سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان اعلام كرد كه عرضه و توزیع مصنوعات طلای خارجی و مصنوعات مدور ضرب شده مانند سكه‌های پارسیان كه غیر از بانك مركزی ضرب شده‌اند، ممنوع است.

به گفته او، از یك ماه دیگر برخورد با متخلفان آغاز خواهد شد و طی این مدت مهلت وجود دارد كه این مصنوعات طلا از سطح بازار جمع‌آوری شوند.

شهرام میرآخورلو، مدیركل دفتر كالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر افزود: ‌براساس مجموعه قوانین بانك مركزی، ضرب سكه فقط در اختیار بانك مركزی است. با‌وجود این در سطح بازار یك بخشی از شمایل یا لوح‌هایی با عنوان سكه مانند سكه‌های پارسیان وجود دارند كه قرار است از ضرب و عرضه آنها در سطح بازار جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در این مورد با توجه به هماهنگی‌های انجام شده، قرار است در قالب گشت‌ویژه نظارتی برای سطح 31 استان نظارت‌هایی صورت بگیرد.

میرآخورلو اضافه كرد: همچنین با توجه به این‌ كه فعالیت تجاری مصنوعات خارجی براساس همان قوانین بانك مركزی ممنوع است و این بخش از طلا و جواهر هم در سطح بازار در قالب طلای خارجی هستند، از فروش و عرضه آن ممانعت به عمل خواهد آمد. این اقدام در قالب طرح ویژه نظارتی خواهد بود كه هم‌اكنون اساسنامه آن تدوین شده و یك ماه قبل از اجرای آن هم سعی می‌كنیم به تمامی عرضه‌كنندگان سكه و طلا و جواهر اعلام شود كه دیگر حجت تمام شده باشد.

وی تصریح كرد: یعنی می‌خواهیم عملا بگوییم خرید و فروش مصنوع خارجی ممنوع است كه این شامل طلا و جواهر خارجی ساخته شده می‌شود.

میرآخورلو متذكر شد: ضرب هرگونه مصنوع مدور هم ممنوع است. یعنی اگر كسی بخواهد سكه‌ای را ضرب كند حتما باید پنج گوش یا شش گوش یا چند ضلعی باشد و از حالت دوار خارج شود.

 منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی