انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 505)
سه شنبه 29/6/1390 - 18:55 -0 تشکر 368178
اسطوره های مدرن

فصل طلایی نگارخانه‌ها
پاییز در تمام دنیا فصل رونق برپایی نمایشگاه‌های هنری است. هنرمندان و نگارخانه‌داران ایرانی هم با توجه به این امر این روزها به تكاپو افتاده‌اند تا از این قافله جهانی باز نمانند. در همین چند روز باقیمانده تا شروع مهر نیز برنامه‌های نگارخانه‌های تهران نشان می‌دهد كه روزهای خوبی در انتظار هنرهای تجسمی ایران است.

نقد مساله جهانی‌شدن

اما نخستین پیشنهاد این هفته ما، بازدید از نمایشگاه آثار متفاوت نقاشی علی زعیم است كه این روزها در نگارخانه سیحون به نمایش درآمده است. این نمایشگاه شامل 15 اثر روی بوم و كاشی است كه با گرایش پست‌مدرن به نقد مساله جهانی شدن می‌پردازد. او در تمام آثار هنری ایرانی ـ اسلامی‌اش، فرهنگ غرب را به چالش می‌كشد.

آیدین آغداشلو، نقاش معاصر كشورمان در یادداشت خود بر این نمایشگاه نوشته است: تماشای جهان زیبای كهنسالی كه در معرض ساختارهای مدرن و معاصر صدمه ‌دیده و زخمی شده‌اند، این روزها نگاه رایجی است در میان ما.

این هنرمند در بخش دیگری از یادداشت خود آورده است: این نگاه حساس شده و احساساتی، «گذشته» را به نیابت آثار هنری همان دوران، مطلق خوبی فرض می‌كند و جهان معاصر را چون مهاجمی كه گذشته مزاحم و دست و پاگیر را می‌روبد و در هم می‌شكند، تحمل نمی‌كند.

این نمایشگاه تا 6 مهر پذیرای علاقه‌مندان است. نگارخانه سیحون در خیابان وزرا، كوچه چهارم، شماره 11 واقع شده است.

عكس‌های تئاتر

اما در یك نمایشگاه دیگر هنری و برای نخستین بار در سالن انتظار مجموعه تماشاخانه ایرانشهر، نمایشگاهی از عكس‌های تئاتری یك هنرمند برپا شده كه در جای خود قابل تامل است.

در این نمایشگاه 15 تابلو از آثار عكاسی تئاتر بابك برزویه از نمایش‌هایی همچون «قصه تلخ طلا» با كارگردانی بهروز غریب‌پور، «بخوان از» از عاطفه تهرانی، «من خانه‌ای را می‌فروشم كه در آن زندگی نمی‌كنم» اثر برژی زون، «ننه دلاور» با كارگردانی كلاوس پایمن، «دادالوس و ایكاروس» و «كالیگولا» از همایون غنی‌زاده، «كالن و قیام كاستلیون» اثر آرش دادگر، «مكاشفه در باب یك مهمانی خاموش» كاری از آتیلا پسیانی، «آمادئوس» از منیژه محامدی، «عجیب ولی واقعی» كار یاسر خاسب و «خدای كشتار» اثر علیرضا كوشك جلالی، به نمایش گذاشته شده است. عكاسی تئاتر ازجمله شاخه‌های عكاسی است كه در ایران كمتر به آن توجه شده است، اما در تمامی دنیا هواداران خاص خود را دارد.

تماشاخانه ایرانشهر در خیابان طالقانی، خیابان موسوی، ضلع جنوب شرقی باغ هنر، جنب خانه هنرمندان ایران واقع شده است.

خوشنویسی با تذهیب

اما در دیگر نمایشگاه هنری این روزها، آثار خوشنویسی «میلاد قاصدی» در نگارخانه آیینه برج آزادی است.

این نمایشگاه شامل 30 اثر خوشنویسی همراه با تذهیب‌ است كه به خط نستعلیق نوشته شده‌اند. این نمایشگاه اولین تجربه هنری این خوشنویس است كه درآمد حاصل از فروش آثار آن به حمایت از نیازمندان اختصاص داده می‌شود.

این نمایشگاه تا پایان این هفته در نگارخانه برج آزادی ادامه دارد.

چشم ارواح

اما دیگر پیشنهاد هنری ما به بازدید نمایشگاهی از تصاویر مصطفی جعفری با عنوان «تیر زدن در چشم ارواح» برمی‌گردد كه این روزها در گالری طراحان آزاد به نمایش درآمده است. این نمایشگاه 15 تابلو عكس را در بر گرفته است.

این مجموعه با موضوع نكاح و با احترام به قانون مدنی ایران و با حفظ پیچیدگی‌های خاص این نوع نگاه در قالب چیدمان‌های دیجیتال و كولاژ به روش كلاسیك عرضه شده است.

مصطفی جعفری، دانشجوی كار‌شناسی ارشد مرمت و احیای بنا‌ها و بافت‌های تاریخی دانشگاه هنر اصفهان است. این نمایشگاه هم تا پایان این هفته در این نگارخانه برپاست.

نگارخانه طراحان آزاد در خیابان فتحی شقاقی و میدان گل‌ها واقع شده است.

بچه‌های نفت

اما در میان نمایشگاه‌های متعدد هنری این روزهای پایتخت، عكس‌های میثم حسنلو با عنوان «بچه‌های نفت» در گالری لاله به نمایش درآمده كه با استقبال خوب منتقدان روبه‌رو شده است.

در این نمایشگاه 24 عكس سیاه و سفید در اندازه‌های مختلف از زندگی بچه‌های روستاهای جنوب ایران در مناطق نفت‌خیر و محرومیت آنها از امكانات زندگی به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه تا ششم مهر در نگارخانه لاله واقع در خیابان دكتر فاطمی و ضلع شمالی پارك لاله برپاست.

هنر بعد از اسلام

آغازگر فصل پاییز نگارخانه ساربان هم نمایشگاه نقاشی‌های منصوره پناهگر است.

در این نمایشگاه، 21 اثر در ابعاد مختلف با تكنیك‌های اكریلیك روی بوم، گواش روی مقوا و مدادرنگی روی مقوا ارائه شده است.

آثار ارائه شده در این نمایشگاه تلفیقی از اشیای مربوط به هنر بعد از اسلام با عناصر گیاهی است كه به گونه‌ای رمزآلود و تقدیس شده كشیده شده‌اند. در این مجموعه، اشیای گوناگون در روشی بسیار ماهرانه بازسازی شده‌اند و انعكاس حضور تاریخی‌شان در تفسیر و تجلیلی همه‌جانبه تا به زمان معاصر ادامه یافته است.

منصوره پناهگر كه 35 سال دارد، در 15 سال گذشته شیوه‌های گوناگونی را در نقاشی آزموده تا این كه در 5 سال اخیر به آثار هنری قدیمی ایرانی دل باخته است. برخورد او با اشیایی كه به نقش می‌كشد، برخوردی سلبی یا انكاركننده نیست و در هر اثر، تجلیل و ستایش از هنر و فرهنگ گذشته ایران نمود و نمایشی به كمال دارد.

نگارخانه ساربان در خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی (مهناز)، كوچه مهماندوست واقع شده است.

اسطوره‌های مدرن

نگارخانه آتبین نیز در آغاز برنامه‌های پاییزی خود میزبان نقاشی‌های حمید جعفری‌شكیب خواهد بود. این هنرمند در این نمایشگاه 18 تابلو نقاشی با رویكرد تصویرسازی ارائه كرده است.

این نقاش در آثار تازه خود از مواد مختلف و تكنیك‌های متعدد بهره برده است. او علاوه بر استفاده از موادی همچون چرم، از كاغذهای دست‌ساز استفاده كرده است. جعفری‌شكیب روی این مواد طرح‌هایی را برای ارائه اسطوره‌های مدرن نقش زده است.

این نمایشگاه تا دوازدهم مهر در این نگارخانه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. نگارخانه آتبین در خیابان ولی‌عصر، جنوب چهارراه پارك وی، انتهای كوچه تورج قرار دارد. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی